Jump to content

Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Οι ρίζες από την cuba σαπίζουν
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: JUWEL Rio 180 (101x41x50cm), χρόνος λειτουργίας 1,5 μήνας
- Φωτισμός: Chihiros WRGB II (100w, 6200lm, φωτοπερίοδος: 8h με ramp time 1,5h)
- Βυθός και Υπόστρωμα: ADA Amazonia
- Διοξείδιο του Άνθρακα: Μπουκάλα με drop checker πράσινο
- Οξυγόνο: Μέτρια (όσο κάνει το φίλτρο)
- Φίλτρανση: Το εσωτερικό του Juwel με αντλία 1000l/h, γεμάτο με siporax, ένα στρώμα βαμβάκι κι ένα σφουγγάρι 
- Φυτα: Cuba, Rotala rotundifolia, Ludwigia palustris, Ludwigia repens rubin, Blyxa japonica, Staurogyne repens, Eleocharis mondevidensis,Hemianthus micranthemoides, Lilaeopsis brasilienis
- Ψάρια: 20 Cherry barbs, απροσδιόριστος αριθμός Neocaridina davidi
- Ρουτίνες: Αλλαγή νερού 1 φορά/εβδομάδα 30-40% (μιξ από Α/Ο και βρύσης), Καθάρισμα βαμβάκι & σφουγγάρι φίλτρου καθημερινά, Λιπάσματα: Τις τελευταίες 10 μέρες μισή δόση Flourish, Potassium, και diy Kno3 να κρατάω νιτρικά στο 10 περίπου. 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 6,5
- KH: 2
- GH2
- ΝΗ3/NH4: 0
- ΝΟ2: -
- ΝΟ3: 5-10mg/l
- PO4: 0,05mg/l
- Fe: -
- CO2: Το drop checker είναι πράσινο
- Θερμοκρασία: 25,5

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: ν
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Φυτού: HC cuba
- Ιστορικό Φυτού: H μισή (dennerle) φυτεύτηκε πριν περίπου 1 μήνα και η υπόλοιπη (tropica) πριν από εβδομάδα
- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Γενικά ξεφυτεύεται συνέχεια, αλλά τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι οι ρίζες κιτρινίζουν και σαπίζουν και δεν πάει καθόλου καλά σαν να έχει συρρικνωθεί 
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών των ψαριών και των φυτών: Τα υπόλοιπα φυτά είναι μια χαρά εκτός ίσως από την lilaeopsis η οποία όμως ήταν emersed. 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:-
-Δοσολογία:-
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

DSC_0847_compress29.jpg

DSC_0846_compress79.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

γενικότερα η κουμπα αν και υπερβολικά όμορφη είναι μονίμως μια ταλαιπωρία! ειχα για αρκετό καιρό και αναγκαζόμουν κάθε τόσο να την βγάζω όλη να τη κόβω και να τη ξαναφυτέυω. εχει πολύ λεπτές ρίζες και αν αμελήσεις έστω και λιγο το κλάδεμα της ξεριζώνεται και ανεβαίνει προς τα επάνω. δεν τη ξανάβαλα γιαυτό το λόγο. Ισως με κάποιο πιο συγκεκριμένο υπόστρωμα ή με τακτικότερο κλάδεμα (στο δικό μου ενυδρείο υπολόγισα οτι θέλει αυστηρά κάθε εβδομάδα) να μπορεί να μείνει στη θέση της. Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα σου οκ αν δεν σου μεγαλώνει και σωστά όμως ειναι άλλο θέμα. Δεν θυμαμαι καθόλου αν ειχαμε τις ιδιες ρίζες. αλλά εμένα μεγάλωνε σαν να ήταν κερατόφυλλος!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος said:

γενικότερα η κουμπα αν και υπερβολικά όμορφη είναι μονίμως μια ταλαιπωρία! ειχα για αρκετό καιρό και αναγκαζόμουν κάθε τόσο να την βγάζω όλη να τη κόβω και να τη ξαναφυτέυω. εχει πολύ λεπτές ρίζες και αν αμελήσεις έστω και λιγο το κλάδεμα της ξεριζώνεται και ανεβαίνει προς τα επάνω. δεν τη ξανάβαλα γιαυτό το λόγο. Ισως με κάποιο πιο συγκεκριμένο υπόστρωμα ή με τακτικότερο κλάδεμα (στο δικό μου ενυδρείο υπολόγισα οτι θέλει αυστηρά κάθε εβδομάδα) να μπορεί να μείνει στη θέση της. Αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα σου οκ αν δεν σου μεγαλώνει και σωστά όμως ειναι άλλο θέμα. Δεν θυμαμαι καθόλου αν ειχαμε τις ιδιες ρίζες. αλλά εμένα μεγάλωνε σαν να ήταν κερατόφυλλος!

Καλημέρα. Το να ξεριζώνεται το περίμενα ως ένα σημείο μια και η Amazonia λόγω κοκκομετρίας δεν είναι και το ιδανικότερο υπόστρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πάει καλά, μέσα σε ένα μήνα δεν έχει μεγαλώσει καθόλου...και με σάπιες ρίζες λογικό να ξεριζώνεται τόσο εύκολα (btw άλλαξα αντλία στο φίλτρο χθες βράδυ από 1000 σε 600 l/h λέω μήπως ενοχλεί η μεγάλη ροή αλλά τίποτα, πάλι χορτόσουπα με περίμενε το πρωί).

Διάβασα σε ένα αγγλικό φόρουμ ότι μπορεί να "καίγονται" οι ρίζες της από τα πολλά θρεπτικά συστατικά. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Μήπως το πολύ χαμηλό GH? @natateo

Αν "τσίμπαγα" λίγο το CO2?

Link to comment
Share on other sites

Από τη δικιά μου εμπειρία ,η Cuba για να αναπτυχθεί σωστά, θέλει πολύ φως και CO2. Σε αλλά φυτά έβλεπα ελλείψεις, στη Cuba ποτέ, έχοντας τα 2 πρώτα. 

 

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το συγκεκριμένο φυτό, ήταν να φύγει ένα τεράστιο κομμάτι στον "αερα" λόγω μικρών ριζων, αλλά και άλλων παραγόντων και έπαιξε πατέντα για να ξανακατσει. Γι'αυτό άλλωστε προτείνεται dry start συνήθως, ώστε να προλάβει να ριζώσει κάπως.

 

ΥΓ οι παράμετροι του νερού, που είχα το φυτό ήταν παρόμοιες με τις δικες σου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το Gh ειπαμε να το "φτιαξουμε" στα 5-6.

Τι 'αλλο θελει.... Σιδηρο ακομα και καλιο παραπανω.... Μηπως τα μπαρμπακια το τραβανε και το βγαζουν συνεχεια εξω ;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Antonis K said:

 

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το συγκεκριμένο φυτό, ήταν να φύγει ένα τεράστιο κομμάτι στον "αερα" λόγω μικρών ριζων, αλλά και άλλων παραγόντων και έπαιξε πατέντα για να ξανακατσει.

 

ΩΩΩΩΩ!!!! Το είδα!!! Αυτό ήταν όντως για εγκεφαλικό!! εγώ την γλυτώνω με μικρά εμφραγματάκια κάθε πρώι :bigemo_harabe_net-77:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Για το Gh ειπαμε να το "φτιαξουμε" στα 5-6.

Τι 'αλλο θελει.... Σιδηρο ακομα και καλιο παραπανω.... Μηπως τα μπαρμπακια το τραβανε και το βγαζουν συνεχεια εξω ;

Γενικά ναι είναι γριβάδια!!! αλλά σε αυτήν την περίπτωση όχι δεν το κάνουν αυτά. Σαπίζουν οι ρίζες και το φυτό είναι αδύναμο και παρασέρνεται. 

Έσπασε και το bubble counter το πρωί :bigemo_harabe_net-196:

Αυτό για σίδηρο?

 

images.png

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Κατριν said:

Καλημέρα. Το να ξεριζώνεται το περίμενα ως ένα σημείο μια και η Amazonia λόγω κοκκομετρίας δεν είναι και το ιδανικότερο υπόστρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν πάει καλά, μέσα σε ένα μήνα δεν έχει μεγαλώσει καθόλου...και με σάπιες ρίζες λογικό να ξεριζώνεται τόσο εύκολα (btw άλλαξα αντλία στο φίλτρο χθες βράδυ από 1000 σε 600 l/h λέω μήπως ενοχλεί η μεγάλη ροή αλλά τίποτα, πάλι χορτόσουπα με περίμενε το πρωί).

Διάβασα σε ένα αγγλικό φόρουμ ότι μπορεί να "καίγονται" οι ρίζες της από τα πολλά θρεπτικά συστατικά. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Μήπως το πολύ χαμηλό GH? @natateo

Αν "τσίμπαγα" λίγο το CO2?

Κοιτα, κανονικά θέλει ενα μήνα στην αρχή να πάρει μπροστά αλλά σε εμένα τουλάχιστον μεγάλωνε πολύ γρηγορα μετά τον πρώτο μήνα. Δεν ξέρω τι μπορει να μην της αρέσει στο δικό σου ενυδρειο. Πάντως σίγουρα θέλει αρκετό co2 (πρόσεχε και το ph σου) και φώς. δεν νομίζω οτι θελει ιδιαίτερο φως απλά να φτάνει κάτω αρκετό απο αυτό (εχω το rio 125 με τα led του, έχουμε ιδιο ύψος. Νομιζω το δίνουν 140 lumen αν σε βοηθαει η σύγκριση. επίσης ειχα και μια Τ5 arcadia plant pro για λιγες ώρες κάθε μέρα με ανακλαστήρα οσο ειχα τη cuba)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Κοιτα, κανονικά θέλει ενα μήνα στην αρχή να πάρει μπροστά αλλά σε εμένα τουλάχιστον μεγάλωνε πολύ γρηγορα μετά τον πρώτο μήνα. Δεν ξέρω τι μπορει να μην της αρέσει στο δικό σου ενυδρειο. Πάντως σίγουρα θέλει αρκετό co2 (πρόσεχε και το ph σου) και φώς. δεν νομίζω οτι θελει ιδιαίτερο φως απλά να φτάνει κάτω αρκετό απο αυτό (εχω το rio 125 με τα led του, έχουμε ιδιο ύψος. Νομιζω το δίνουν 140 lumen αν σε βοηθαει η σύγκριση. επίσης ειχα και μια Τ5 arcadia plant pro για λιγες ώρες κάθε μέρα με ανακλαστήρα οσο ειχα τη cuba)

Να φανταστεις, η Αλτερνανθερα μινι, που εδωσα στην Κατερινα, παει σφαιρα! Τι να πεις.....

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ και πάλι.. Άλλο πρόβλημα και δεν μπορώ να βρω τον μέντορα μου :bigemo_harabe_net-77:

Αυτό (το κιτρίνισμα) υπάρχει περίπτωση να γίνεται επειδή χτυπάει κατευθείαν εκεί το diffuser? Το γράφω εδώ γιατί είναι στο ίδιο ενυδρείο. 

DSC_0863_compress87.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν ηταν emersed, τοτε θα σαπισουν ολα τα παλια φυλλα. Δεν νομιζω να εχει θεμα να το χτυπα το CO2.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, natateo said:

Aν ηταν emersed, τοτε θα σαπισουν ολα τα παλια φυλλα. Δεν νομιζω να εχει θεμα να το χτυπα το CO2.

Μόνο αυτή, τα άλλα bunches είναι εντάξει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος Κατριν έγραψε:

Μόνο αυτή, τα άλλα bunches είναι εντάξει 

 Αν εννοεις την ludwigia - γενικος δεν παθαινει τιποτα (μονο στο δικο σου ενυδρειο :P). Εβαλες και κατι αλλο emersed;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, natateo said:

 Αν εννοεις την ludwigia - γενικος δεν παθαινει τιποτα (μονο στο δικο σου ενυδρειο :P). Εβαλες και κατι αλλο emersed;

Την υπόλοιπη mond εννοώ, δες είναι μια χαρά.... Τι έχει η ludwigia μου??? :bigemo_harabe_net-73:

DSC_0864_compress68.jpg

Έγινε επεξεργασία - Κατριν
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/17/2020 at 10:36 AM, Antonis K said:

Σε αλλά φυτά έβλεπα ελλείψεις, στη Cuba ποτέ, έχοντας τα 2 πρώτα. 

 

Ε λοιπόν πραγματικά κι εγώ αυτό διαπίστωσα. Κάτι με νιτρικά κάτι με φωσφορικα, όλα τα άλλα έχουν φρενάρει και έχουν εμφανή σημάδια ελλείψεων, το μοναδικό που πήρε τα πάνω του και πάει μια χαρά είναι η cuba. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Katrin έγραψε:

το μοναδικό που πήρε τα πάνω του και πάει μια χαρά είναι η cuba. 

Να τον ακουτε τον σοφο γεροντα :P

 

Σε λιγο καιρο που θα σου φευγει η ψυχη στο κλαδεμα να δεις....:D

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...