Jump to content

Επιλογή ψαριών


koronis.v

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά έχω ένα ενυδρείο 100λ με λίγο φυτά και 11 ψαράκια τα οποία είναι

2 ξιφοφοροι

2 πλατι

2 μόλι

3 κοπαδοψαρα

1 πλακοστομο

Αα και 1 Μορώ ξιφοφορος που κατάφερα να σώσω

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι πολλά για το ενυδρείο μου η μπορώ να προσθέσω λίγα ακόμα ?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτοκα δεν πανε ζευγαρακια, πρεπει να ειναι 1 αρσενικο +3 θηλυκα. Κοπαδοψαρα (ειδος;) πρεπει να φυγουν απο την παρεα(δεν ταιριαζουν). Πλεκο να φυγει, γινονται πολυ μεγαλα.

Το πόσα ψαρια μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο δεν εξαρταται μονο απο τα λιτρα,αλλά και απο το εξοπλισμο, που εχεις,  και απο μετρησεις νερου.

 βαλε μια φωτο του ενυδρειου σου, να δουμε τι γινεται και γραψε απο μετρησεις πως πας (τιμες και με τι τεστακια μετρας)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ζωοτοκα δεν πανε ζευγαρακια, πρεπει να ειναι 1 αρσενικο +3 θηλυκα. Κοπαδοψαρα (ειδος;) πρεπει να φυγουν απο την παρεα(δεν ταιριαζουν). Πλεκο να φυγει, γινονται πολυ μεγαλα.
Το πόσα ψαρια μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο δεν εξαρταται μονο απο τα λιτρα,αλλά και απο το εξοπλισμο, που εχεις,  και απο μετρησεις νερου.
 βαλε μια φωτο του ενυδρειου σου, να δουμε τι γινεται και γραψε απο μετρησεις πως πας (τιμες και με τι τεστακια μετρας)
Ξέρω πως τα φυτά έχουν θέμα κάνω οικονομία να αλλάξω τα φώτα..
Εχθές έκανα την μέτρηση μετά από άλαγη νερού μετράω με υγρά τεστ Σέρα
Ph 7,2
No2 0
No3 0
Αμονυα 0
190171bbcd8485daeb25e6e1de6f95c4.jpg

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια κάνουμε πριν την αλλαγη νερου. Απο φωτισμο χάλια εισαι, φαινεται απο τα φυτα.

Alternanthera χωρις CO2, λιπασμα και καλο φωτισμο δεν θα παρει μπρος, μην περιμενεις.

Το μπουκαλι με κλαδι μεσα τι ειναι;

Παρε ενα γενικο λιπασμα τυπου easy life profyto ή Flourish. Και τα νιτρικα πρεπει να ειναι πανω απο μηδεν, αλλιως τα φυτα λιμοκτονουν.

Link to comment
Share on other sites

Τεστακια κάνουμε πριν την αλλαγη νερου. Απο φωτισμο χάλια εισαι, φαινεται απο τα φυτα.
Alternanthera χωρις CO2, λιπασμα και καλο φωτισμο δεν θα παρει μπρος, μην περιμενεις.
Το μπουκαλι με κλαδι μεσα τι ειναι;
Παρε ενα γενικο λιπασμα τυπου easy life profyto ή Flourish. Και τα νιτρικα πρεπει να ειναι πανω απο μηδεν, αλλιως τα φυτα λιμοκτονουν.
Όχι το μπουκάλι είναι αφτοσχεδια γεννήστρα έχω παραγγείλει από το νετ περιμένω να έρθει ξέρω τι χρειάζεται για τα φυτά έχω λιπάσματα απλά το φώς δεν βοηθάει λόγω τής κατάστασης δεν υπάρχει μια με 534 € τι να κάνεις να προτω πληρώσεις...λοιπόν για ψάρια μπορώ να βάλω και κάποια άλλα η όχι αφεινω ως έχει?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουμε ψαροσουπα στο ενυδρειο. Τα ψαρια πρεπει να ταιριαζουν. Διαβασε προφιλ ψαριων και θα καταλαβεις. Τα περισσοτερα κοπαδοψαρα χρειαζονται μαλακό νερο με ΡΗ κατω απο 7.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανουμε ψαροσουπα στο ενυδρειο. Τα ψαρια πρεπει να ταιριαζουν. Διαβασε προφιλ ψαριων και θα καταλαβεις. Τα περισσοτερα κοπαδοψαρα χρειαζονται μαλακό νερο με ΡΗ κατω απο 7.
Εντάξει θα το ψάξω και εγώ καλύτερα ευχαριστώ για την βοήθεια σου και την κατανόηση είμαι ούτε 2 μήνες στο χόμπι και η καταστη με τα οικονομικά τον τελευταίο καιρό δεν βοηθούν για να γίνουνε όλα τα πράγματα σωστά και πάλι ευχαριστώ και να είστε ασφαλείς...

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

Εντάξει θα το ψάξω και εγώ καλύτερα ευχαριστώ για την βοήθεια σου και την κατανόηση είμαι ούτε 2 μήνες στο χόμπι και η καταστη με τα οικονομικά τον τελευταίο καιρό δεν βοηθούν για να γίνουνε όλα τα πράγματα σωστά και πάλι ευχαριστώ και να είστε ασφαλείς...

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ολοι περναμε δυσκολα. Τι να κανουμε.....Υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος koronis.v έγραψε:

 

Καλημέρα παιδιά έχω ένα ενυδρείο 100λ με λίγο φυτά και 11 ψαράκια τα οποία είναι

2 ξιφοφοροι

2 πλατι

2 μόλι

3 κοπαδοψαρα

1 πλακοστομο

Αα και 1 Μορώ ξιφοφορος που κατάφερα να σώσω

Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι πολλά για το ενυδρείο μου η μπορώ να προσθέσω λίγα ακόμα ?

 

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Καλησπέρα, μια απο τις παρακατω επιλογες θα σου προτεινα να σκεφτεις ....

1) Κρατάς μόνο τα ζωοτόκα ( ξιφοφοροι,πλατι, μόλι) και προσθέτεις ακομα λίγα από το κάθε είδος  για να ναι σε σωστά χαρεμακια το καθε ειδος

2) κρατάς τα κοπαδοψαρα και προσθετεις λιγα ακομα για να γινει ''κοπαδι'' αρκει να μην θελουν αυστηρα σε ''μαλακο'' νερο , επισης στη θεση του πλεκο βαζεις  καποιο αλλο ειδος του ''βυθου''...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά έχω παρατηρήσει κάποια σαλιγκάρια στο ενυδρείο έχω βγάλει αρκετά αλλά θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να κρατήσω μερικά η θα είναι επιβλαβείς?4aee09c34c1e62ed133b562ef459a2a7.jpg

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε πιο μεγαλη φωτο, μονο τα σαλιγκαρακια.... Εχουμε και καποια ηλικια....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε πιο μεγαλη φωτο, μονο τα σαλιγκαρακια.... Εχουμε και καποια ηλικια....:hehe:
e4b8cd7de344f547f13c60da5d61e68b.jpgb9af7ce072183e218a4c1389795d249b.jpg

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βγαλ τα, θα γινουν κοπαδι και θα τρωνε τα φυτα (μπορει και οχι, εξαρταται απο το ειδος....... αλλά μετα θα εινα αργα.....)

https://en.wikipedia.org/wiki/Physidae

Link to comment
Share on other sites

Βγαλ τα, θα γινουν κοπαδι και θα τρωνε τα φυτα (μπορει και οχι, εξαρταται απο το ειδος....... αλλά μετα θα εινα αργα.....)
https://en.wikipedia.org/wiki/Physidae
Οκ ευχαριστώ κανένας εύκολος τρόπος?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Βάλε σε ένα πλαστικό μπουκάλι αγγούρι καθαρισμένο . Μόλις δεις οτι θα μαζευτουν κάμποσα το βγάζεις .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Βάλε σε ένα πλαστικό μπουκάλι αγγούρι καθαρισμένο . Μόλις δεις οτι θα μαζευτουν κάμποσα το βγάζεις .
Να είναι κάπως κομμένο το μπουκάλι?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κανονικά θέλει να το κόψεις λίγο πάνω απο την μέση και το χείλος του μπουκαλιού να το στρέψεις προς τα μέσα και να το κολλήσεις με ενυδρειάκη σιλικόνη . 

Αλλά μην μπλέκεις βάλτο έτσι. Να είναι μικρό οκ ;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά θέλει να το κόψεις λίγο πάνω απο την μέση και το χείλος του μπουκαλιού να το στρέψεις προς τα μέσα και να το κολλήσεις με ενυδρειάκη σιλικόνη . 
Αλλά μην μπλέκεις βάλτο έτσι. Να είναι μικρό οκ ;
Ναι ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά αφού αφερεσα τον πλακο θα ήθελα να ρωτήσω αν τεριαζει κάποιο σαλιγκάρι μαζί με τα ζωοτόκα μου..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά αφού αφερεσα τον πλακο θα ήθελα να ρωτήσω αν τεριαζει κάποιο σαλιγκάρι μαζί με τα ζωοτόκα μου..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Χρόνια πολλά! Σαλιγκάρι ? μπορείς να βάλεις οποίο σου αρέσει δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εγώ έχω ένα μαύρο μεγάλο (δεν ξέρω πώς το λένε) με τους ξιφοφορους

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά αφού αφερεσα τον πλακο θα ήθελα να ρωτήσω αν τεριαζει κάποιο σαλιγκάρι μαζί με τα ζωοτόκα μου..

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Από τα physa που είχες απαλλάχτηκες τελικα?.....τα nerite νομιζω ειναι καλη επιλογη γιατι αν δεν ειναι υφάλμυρο το νερο πολυ δυσκολα αναπαράγονται

 

Link to comment
Share on other sites

Από τα physa που είχες απαλλάχτηκες τελικα?.....τα nerite νομιζω ειναι καλη επιλογη γιατι αν δεν ειναι υφάλμυρο το νερο πολυ δυσκολα αναπαράγονται
 
Ναι δεν έμεινε κανένα από αυτά .. ποσά μπορώ να βάλω?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος koronis.v έγραψε:

Ναι δεν έμεινε κανένα από αυτά .. ποσά μπορώ να βάλω?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αυτό εσύ θα το αποφασίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εσύ θα το αποφασίσεις....
Αα οκ και από διατροφή πρέπει να τους δίνω κάτι έξτρα ?

Στάλθηκε από το M2002J9G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...