Jump to content

βοήθεια σε ψάρια γλυκού νερού


giorgos pastayroy

Recommended Posts

Η θεία μου μου έφερε σε μια γυάλα 2 λίτρα, 5 νεον, 2 μόλυ ,2  ξιφοφόρους,3 γκαμπυ  και εναν μικρό γλύφτη κίτρινο εγω προχώρησα σε μια αγορά ενυδρείου 60 λίτρα με φως και φιλτρο και εναν θερμοστάτη 60 w μετά αγόρασα 30 νεον 10 black neon 5 μολυ και 10 ξιφοφορους επισεις πηρα και αλλα 10 γκαπυ και αλλουσ 2 γλυφτες ο πετσοπ  μου είπε οτι οι γλυφτες δεν χρειάζονται φαι γιατί εχω πολλά ψάρια και μεγάλο ενυδρείο  αλλα δεν είμαι σίγουρος για αυτα μπορείτε  να με βοηθήσετε.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολλα ψαρια στο ενυδρειο σου και συντομα θα εχεις απωλειες!!!

το φιλτρο τι εχει μεσα?

αλλαγες νερου κανεις και καθε ποτε?

Τεστ νερου εχεις κανεις ποτε?

 

Διαβασε αυτο:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά πολλά ψάρια για 60 λιτρα είναι τα 30 νέον. Όλα μαζί είναι κονσέρβα. 

Πηγές σε μαγαζί και σου έδωσε τόσα ψάρια ενώ του είχες πει ότι έχεις 60λτ ενυδρείο???

Βάζεις αν μπορείς και μια φωτο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο εχει στρωσει κανονικοτατα  το φιλτρο ειναι κανονικα για ενυδρεια 80 λιτρα τεστ νερου δεν εχω κανει  αλλα το νερο το αλλαζω καθε 2 βδομαδες το 70/100 και βαζω  καθε φορα αντιχλοριο και βακτηρια

 

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχει στρωσει δεν σημαινει οτι μπορει να αντεξει τοσα ψαρια!

Με τοσα ψαρια μεσα μπορει να υπαρξουν τοσο αποτομες μεταβολες που δεν θα καταλαβεις ποτε εγινε το κακο!

Link to comment
Share on other sites

σορρυ αλλα δεν μπορω σαν φοιτιτησ δεν εχω πολλα χρηματα αλλα αν χρειαστει παιδεια μεγαλυτερο ενυδρειο σε 1 με 2 βδομαδεσ μπορει να το εχω αλλα για αυτο δεν ειμαι σιγουρος σαν φοιτιτης τα οικονομικα μου δεν  ειναι πολυ καλα  δεν   του ειπα ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο

 

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη το εψαξα πολυ το θεμα βρηκα ενα ενευδρειο περιπου 185 λιτρα με χαλικι και μερικα διακοσμητιακ επιισησ εσε εεκεινο το ενυδρειο εχει να μπει νερο περιπου 4 χρονια  δυστηχως  το φιλτρο και  ο θερμοστατης δεν λειτουργουν

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, giorgos pastayroy said:

παιδια επειδη το εψαξα πολυ το θεμα βρηκα ενα ενευδρειο περιπου 185 λιτρα με χαλικι και μερικα διακοσμητιακ επιισησ εσε εεκεινο το ενυδρειο εχει να μπει νερο περιπου 4 χρονια  δυστηχως  το φιλτρο και  ο θερμοστατης δεν λειτουργουν

4 χρονια ειναι πολλα?

Link to comment
Share on other sites

fish splashing GIFυπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίσω γιατί είχα ενθουσιαστεί   πολύ και 15 μερες που τα εχω τα αγαπησα πολυ δεν θελω να  χασω κανενα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos pastayroy said:

fish splashing GIFυπάρχει κάποιος τρόπος να το καθαρίσω γιατί είχα ενθουσιαστεί   πολύ και 15 μερες που τα εχω τα αγαπησα πολυ δεν θελω να  χασω κανενα?

Το θέμα είναι οι σιλικόνες όχι η καθαριότητα,δεν είναι σίγουρο ότι μπορούν να αντέξουν μετά από 4 χρόνια αδράνειας.

Ποσα λεφτά είσαι πρόθυμος να δώσεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα..Πάμε λίγο από την αρχή.. εχεις ένα ενυδρέιο 60λ αυτη τη στιγμη και θέλεις να δεις τι μπορεί να ζήσει μέσα ή όχι! Το μόνο απόόλα αυτά που μπορεί να ζήσει εκεί σε αυτόν τον χώρο ( εννοείται ότι έχεις φίλτρο, εννοείται όχι έχεις θερμοστατη στους 25 βαθμους ) είναι τα εξής:

- 6-7 γκάπι ( 2 αρσενικά 5 θηλυκά εάν σε νοιάζουν οι γέννες, εάν όχι απλά βάζεις 7 αρσενικα ), 4 ξιφοφόρους ( 1 αρσενικό με 3 θηλυκά ή όλα αρσενικα ) και 4 μόλυ ( 1 αρσενικό με 3 θηλυκά ή όλα αρσενικα ) και είσαι άρχοντας

Εναλλακτικά:

- 8-10 νέον ( αλλά θα πρέπει να δεις τι συνθήκες θέλουν ώστε να μπορέσεις να τις αναπαραστήσεις στο ενυδρείο )

Εναλλακτικά πάλι:

- 7 νέον, 7 μπλακ νεον με βλάστηση αρκετή, με ξύλα για να βρίσκουν κρυψώνες τα ψάρια όποτε αυτά τα χρειάζονται

 

Αλλα βγάλε μια φωτογραφία το ενυδρείο με τους κατοικους σου αν θελεις..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα οικονομικα μου επιτρεπουν να παρω ενα ενυδρειο σαν αυτο

επισεις στο 60 λιτρο σκεφτομουν να βαλω 2 χρυσοψαρα

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα.  Φίλε μου τα χρυσόψαρα δεν μπαίνουν σε 60 λίτρα. Τα fancy θέλουν τουλάχιστον 30 λίτρα το ένα και μήκος ενυδρείο 80 εκατοστά, ενώ τα μονόουρα θέλουν τουλάχιστον 60 λίτρα έκαστο και μήκος ενυδρείου 1.2 μέτρα κατ' ελάχιστο.Αφού όπως λες και ο ίδιος τα οικονομικά σου δεν είναι καλά πως θα στήσεις και θα συντηρήσεις δύο διαφορετικά ενυδρεία?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

μολισ τωρα παιδια βρηκα διακοσια λιτρα ενυδρειο και σε πολυ καλη τιμη ωστε να παρω πολλα διακοσμητικα αλλα παιδια δεν προκαιτε να βαλω ζωντανα φυτα για την ωρα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

και τωρα που το μετρησα τελικα ειναι 145 λιτρα

 

Τι διαστασεις ειναι το ενυδρειο?.....και παλι θα πρεπει να δωσεις πισω καποια απο τα ψαρια και να κρατησεις τα ειδη που ταιριαζουν και με τον αναλογο αριθμο που πρεπει ...

Link to comment
Share on other sites

το πετ σοπ το εχει ενας γνωστος μου αλλα τα συγκεκριμενα τα ειχε στο σπιτι του περιπου 2 χρονια και δεν ειχε σκοπο να τα πολησει φανταζομαι οτι αν αντεξαν τοσο καιρο μαζι σε αυτον θα αντεξουν και σε εμενα αλλα .  Στο 60 λιτρο θα ειναι καλα ενας μονομαχος πιστευετε

Link to comment
Share on other sites

να σας γραψω τισ διαστασεις 120,40,40

Έγινε επεξεργασία - giorgos pastayroy
Link to comment
Share on other sites

Καλά πάρτο πρώτα στείλε μας φωτό και βλέπουμε. Δε μας στέλνεις και μια φωτογραφία με τα ψάρια στη γυάλα αφού τώρα τα έχεις σπίτι σου να τους ρίξουμε μια ματιά? Έχω περιέργεια πως γίνεται τόσα ψάρια να είναι σε μια γυάλα

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...