Jump to content

βοήθεια σε ψάρια γλυκού νερού


giorgos pastayroy

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

σκεφτομαι να βαλω μπαμπου

 

ΟΧΙ!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωρας τοσο πολυ γρηγορα και κανεις τοσες πολλες ερωτησεις. Ξεκινα σιγα σιγα και να εχεις υπομονη. Αφου ο πετσοπας ειναι φιλος σου πηγαινε νερακι απο το ενυδρειο σου και μετρα Νο2, Νο3, ΝΗ3/4, ΡΗ και σκληροτητες. Να δεις τι γινεται και να ξερεις αν σε λιγο καιρο θα ζουν τα ψαρια σου. Επιπλεον πριν πας δες στο φιλτρο του ενυδρειου σου τι εχει μεσα. Καλυτερα ακομη βγαλτα ενα ενα φωτο και ανεβασε τα εδω και πες και με πια σειρα τα ειχαν. Επισης πως εκανες την μεταφορα των ψαριων και του νερου απο το 60λιτρο στο 200λίτρο. Τελος περιεγραψε μας λιγο πως κανεις αλλαγες νερου και σε τι ποσοτητα.

 

Κερατοφυλλο πρεπει ηδη να ειχες βαλει. Παρε ενα μικρο κομματι και απλα ριξτο μεσα. Θα σου δωσει κινηση και πολλα αλλα θετικα. Ανουμπια οχι ακομη γιατι θα σου γεμισει αλγη

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

τι αλλαγεσ του νερου τι κανω με λαστικο και επισησ καθαριζω το χαλικι μια φορα τον μηνα και δενχρειαζεται φωτισμο ιδικο για αυτο διαλεξα μπαμπου και επισησ οταν εβαλα τα ψαρια τα εβαλα σε σακουλεσ για τα φαγητα και εβαζα και εβγαζα λιγο νερο για περιπου μιση ωρα ...   επισησ  ελεγα να βαλω ενα νησακι μαγνητικο και να παρω ειδικεσ λαμπεσ για χελωνεσ και αυτο το βελτιοτικο νερου μπορουν να συμβιβαστουν μαζι με τα ψαρια 

Link to comment
Share on other sites

Αν η ερώτηση σου είναι εαν μπορούν να συμβιώσουν ψάρια με χελώνες, η απάντηση είναι πως δεν μπορούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούν οι χελώνες μαζί με τα ψάρια να ζήσουν μαζί γιατί θα  ζήσουν 2-3 χρόνια μαζί όσο είναι μικρή χελώνα αλλά μετά η χελώνα θα μεγαλώσει και θα γίνουν τα ψάρια μεζές για αυτήν και μπαμπού δεν σου συνιστώ να βάλεις και όχι ακουμπισμένα γιατί θα γέμισεις όλο με άλγη και επείσεις δεν θα παρέχει κάποια καλό εκτός το ότι είναι όμορφο αλλά και θα πρέπει να έχεις ανοιχτό το καπάκι γιατί είναι πολύ ψηλά 

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2020 at 8:28 ΜΜ, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

...   επισησ  ελεγα να βαλω ενα νησακι μαγνητικο και να παρω ειδικεσ λαμπεσ για χελωνεσ και αυτο το βελτιοτικο νερου μπορουν να συμβιβαστουν μαζι με τα ψαρια 

Ως  κατοχος δυο νεροχελωνων, ειμαι κατηγορηματικα αρνητικος σε μια τετοια συμβιωση και ειδικα με γκαπυς οπως εχεις εσυ., τα οποια συγκαταλέγονται στα .feeder fish  για την νεροχελωνα,

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω οταν εχω απορια με πλοκαρουνε  ενω δεν γραφω κατι κακο μονο τισ αποριεσ μου και υσχυριζονται οτσασ κοροιδευω και αμα σασ κοροιδευα γιατι να εκανα φορουμ θα ηταν ανουσιο οπωσ με μπλοκαρε ο χρηστησ rastaman χωρισ να εχει λογο εγω εγραα την απορια μου και με μπλοκαρε αμα δεν θελει  να βλεπει τα φορουμ μου δεν τον υποχρωοσα 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, γιατί δεν παίρνεις μια ανάσα και να ηρεμήσεις λιγάκι γιατί τα έχουμε πάρε όλα και γίνονται γρήγορα. Υπάρχουν στο φόρουμ εδώ πάρα πολλά θέματα. Από το πώς θα μετρήσεις το νερό, απο τα προφίλ των ζωντανών που θέλεις να βάλεις, μέχρι και για τα φυτά υπάρχουν προφίλ. Εάν κάτι από τις απορίες σου δεν καλύπτεται από τα πολύτιμα αυτά άρθρα τότε να μας την κάνεις την ερώτηση και φυσικά να σου απαντήσουμε.

Μέχρι τότε μπες και διάβασε άρθρα, το 90% των αποριών σου θα απαντηθούν! Είναι απλό,σκέψου την ερώτηση που θέλεις να κάνεις και βάλε την στην αναζήτηση και θα σου βγάλει πολλά άρθρα..

 

Υπομονή και όλα θα γίνουν..

Link to comment
Share on other sites

παιδια να σασ πω κατι οταν εβαζα καποια ψαρια στην λεκανη αρχισαν να ψοφανε κια εγω τουσ εχω πολυ καλλεσ συνθηκεσ ζωης αυτο συνεβει οταν εκανα αλλαγη νερου για την ωρα θα συμβουλευτο εναν  κτηνιατρο

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

 για την ωρα θα συμβουλευτο εναν  κτηνιατρο

Ενημέρωσε μας όμως τι θα σου πει ο κτηνίατρος, για να το έχουμε υπ οψιν αν μας τύχει κατι παρόμοιο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ο κτηνιατροσ μου ειπε οτι κανω λαθοσ τισ αλλαγεσ τυ νερου και δεν πρεπει να βγαλουμε ποτε τα ψαρια εξω απο το ενυδρειο και το υποστρομα το καθαριζουμε με σκουπα βυθου ποτε να βγουνε α ψαρια απο το ενυδρειο να εχει νερο ισα ισα να κολυπνανε

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ενημέρωσε μας όμως τι θα σου πει ο κτηνίατρος, για να το έχουμε υπ οψιν αν μας τύχει κατι παρόμοιο

Εκλαψα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Εκλαψα!

Γιατιιιι??...........εσύ δεν  πας σε ''ειδικό'' όταν εχεις ένα σοβαρό πρόβλημα σαν αυτό?.....ακόμα  δεν έχω πάει σε κτηνίατρο αλλά πάντα συμβουλεύομαι το πετ σοπ της γειτονίας πριν κάνω κάτι

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά βάλτε τα πράγματα σε μια σειρά ο κτηνίατρος δεν ξέρει τίποτα τα ψάρια δεν είναι ΚΤΗΝΗ

Εδώ θέλει ιχθυολόγο με μάστερ στα κατοικίδια ψάρια και όχι τα προς βρώση. ΔΕΝ παίζουμε με την υγεία των ψαριών μας.

  • Haha 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

rastaman δεν σε υποχρεωσα να μου γραψεισ αμα δεν θελεισ μην μου απαντασ θα μου απαντησουν και θα με βοηθησουν οι αλλοι και αποτι φαινατει ειναι και πιο εμποιροι

Link to comment
Share on other sites

μα δεν σας τρολαρω ειναι οι ερωτησεισ μου αυτο συνεβει σασ λεω την αληθεια αμα ηταν αλληθεια αυτο που λεσ θα ητανα ανουσιο να κανω φορουμ  α

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

θα ενυμερωθω απο εναν αλλον κτηνιατρο και απο το πετ σοπ

Αυτο να κανεις........αντε γιατι ολοι επιστημονες νομιζουν οτι εγιναν εδω μεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Γιατιιιι??...........εσύ δεν  πας σε ''ειδικό'' όταν εχεις ένα σοβαρό πρόβλημα σαν αυτό?.....ακόμα  δεν έχω πάει σε κτηνίατρο αλλά πάντα συμβουλεύομαι το πετ σοπ της γειτονίας πριν κάνω κάτι

μου τελειωσαν τα χαπια!!!!!!!!!!!!!!!!! τωρα θα παω σε ειδικο σιγουρα!:bigemo_harabe_net-166:

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ξαναμπαίνω  στο φόρουμ ο χρήστης rastaman  με μπλόκαρε  για Τρίτη φορά και κάνω από εδώ φόρουμ από ότι φεναιτε δεν έβαλε μυαλό δεν έχει τίποτα άλλο να ασχολειθει και ασχολείστε με εμένα ο επιστήμονας κάνει δουλειά ο μόνος που με βοήθειες περισσότερο είναι  o corto Maltese φεναιτε έμπειρος και από ότι φεναιτε ο rastaman από ότι είδα στα φόρουμ το του ενυδρείο θα είναι μάλλον ψαρόσουπα?

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Pastaurou
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο άκου να δεις τι έγινε. . .

Ένα βράδυ δεν είχε μαγειρέψει η γυναίκα και τα παιδιά πεινούσαν :(

Έτσι λοιπόν ανέβασα θερμοκρασία στο ενυδρείο 30+ και έκοψα αυγολέμονο . . .

Όλοι χορτάσαμε αλλά έμεινα χωρίς ενυδρείο :(

 

ps Σύμφωνα με τους κανόνες του forum απαγορευονται οι διπλοί λογαριασμοί.

Δυστυχώς με φέρνεις πάλι σε δύσκολη θέση :(

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...