Jump to content

Αύξημενα NO2 μετά απο αλλαγή νερού;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει πώς γίνεται σε νέο ενυδρείο, που ολοκλήρωσε το στρώσιμο, μόλις γίνεται η αλλαγή νερού να ανεβαίνουν τα ΝΟ2;;

Για να σας βοηθήσω, το ενυδρείο είναι καινούργιο 360 λίτρα και εδώ και 40 μέρες βρίσκομαι στο στρώσιμο με αμμωνία και βακτήρια MICROBACTER7.Σήμερα μηδένισαν τα ΝΟ2 ( η αμμωνία έχει μηδενίσει εδώ και μία περίπου βδομάδα) οπότε και έκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού 60% για να ρίξω τα ΝΟ3 που είχαν φτάσει στο θεό 100+. Δυο περίπου ώρες μετά μέτρησα πάλι και τα αποτελέσματα είναι: ΝΗ4:0, ΝΟ2:4+ ppm NO3:70ppm περίπου. Πώς εξηγείται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φρεσκο ενυδρειο ολα ειναι πιθανα. Ανακατεψες τον βυθο; Καθαρισες το φιλτρο; Εβαλες νερο χωρις προετοιμασια;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, natateo said:

Σε ενα φρεσκο ενυδρειο ολα ειναι πιθανα. Ανακατεψες τον βυθο; Καθαρισες το φιλτρο; Εβαλες νερο χωρις προετοιμασια;

Δεν έκανα τίποτα από αυτά.Ο αραγωνίτης και ο βράχος είχαν καθαριστεί πολύ καλά πριν μπουν στο ενυδρείο και το φίλτρο δεν έχει τίποτα για να το αλλάξω.

Συμφωνώ ότι σε ένα εντελώς νέο ενυδρείο όλα μπορούν να συμβούν.Όλα αυτά τα χρόνια που είμαι στο χομπυ έχω στρώσει πολλές  φορές ενυδρεία με βακτήρια και αμμωνία, αλλα η πρώτη φορά στο θαλασσινό με έχει μπερδέψει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λόγω φαίνεται οτι η ομάδα η βακτηριδιακή που αναλαμβάνει τα ΝΟ2 να τα μετατρέψει σε ΝΟ3 δεν σου λειτουργεί ακόμα σωστα. 

 

Αστο καμια εβδομάδα, είτε ρίχνοντας ΝΗ3 είτε με τροφή να δεις πάλι πως θα συμπεριφερθεί.  Πιστευω θα στρώσει, απλα μετα απο τοσο καιρο και αφου έριχνες ΝΗ3 μεσα , θα επρεπε θεωρητικά να ηταν οκ.

 

Τα συγκεκριμένα βακτήρια δεν τα εχω δουλέψει ποτε. Τις οδηγίες τις ακολουθούσες όπως γράφουν σωστα? 

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λόγω φαίνεται οτι η ομάδα η βακτηριδιακή που αναλαμβάνει τα ΝΟ2 να τα μετατρέψει σε ΝΟ3 δεν σου λειτουργεί ακόμα σωστα. 
 
Αστο καμια εβδομάδα, είτε ρίχνοντας ΝΗ3 είτε με τροφή να δεις πάλι πως θα συμπεριφερθεί.  Πιστευω θα στρώσει, απλα μετα απο τοσο καιρο και αφου έριχνες ΝΗ3 μεσα , θα επρεπε θεωρητικά να ηταν οκ.
 
Τα συγκεκριμένα βακτήρια δεν τα εχω δουλέψει ποτε. Τις οδηγίες τις ακολουθούσες όπως γράφουν σωστα? 
Το ιδιο συμπέρασμα έβγαλα και εγώ. Το προβλημα είναι ότι επειδή η αμμωνία έχει μηδενίσει εδω και μια βδομάδα περίπου, αναγκάζομαι και προσθετω 1ml αμμωνία καθε μέρα(μηδενιζει σε 8 ώρες περίπου)\ για να παρουν εμπρός τα βακτηρια που μηδενιζουν τα ΝΟ2 με αποτελεσμα να εχει φτάσει στο θεο τα ΝΟ3.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με MICROBACTER7 εστρωσα και εγω το ενυδρειο (μικρο). Μια χαρα ειναι. Και παλι 40 ημερες περιπου πηρε.

Αλατονερο φτιαχνις με νερο οσμωσης;

Link to comment
Share on other sites

Με MICROBACTER7 εστρωσα και εγω το ενυδρειο (μικρο). Μια χαρα ειναι. Και παλι 40 ημερες περιπου πηρε.
Αλατονερο φτιαχνις με νερο οσμωσης;
Ναι με όσμωση και αλάτι Aquaforest reef.

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κάτι αλλο εκτός απο λιγο χρόνο ακόμα να του δώσεις δεν μπορείς να κανεις.

Οτι πέρναγε απο το χέρι σου το εκανες, και μάλιστα δεν βλέπω κάτι να εχεις κανει λάθος.  

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω κάτι αλλο εκτός απο λιγο χρόνο ακόμα να του δώσεις δεν μπορείς να κανεις.
Οτι πέρναγε απο το χέρι σου το εκανες, και μάλιστα δεν βλέπω κάτι να εχεις κανει λάθος.  
 
Θα περιμένω αναγκαστικά. Το ερωτημα είναι πρεπει να συνεχισω να βαζω αμμωνία;

Στάλθηκε από το LG-H930 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω ισως να έριχνα ήμερα παρα ημέρα.  

 

Αλλα μηπως θα ηταν πλέων καλό  να ρίξεις απλά ξηρή τροφή, που κατα κάποιο τρόπο θα ειναι και η αιτία παραγωγής ΝΗ3 μεσα στο ενυδρειο? 

Να προσαρμοστεί και η βακτηριδιακή αποικοδόμηση στο πραγματικό της έργο. Και μετά απο 7-10 μέρες να το ξανατσεκάρεις αν ολα ειναι οκ.  

 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγω, και κάπως έτσι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση. 

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, submarine1981 said:

Εγω ισως να έριχνα ήμερα παρα ημέρα.  

 

Αλλα μηπως θα ηταν πλέων καλό  να ρίξεις απλά ξηρή τροφή, που κατα κάποιο τρόπο θα ειναι και η αιτία παραγωγής ΝΗ3 μεσα στο ενυδρειο? 

Να προσαρμοστεί και η βακτηριδιακή αποικοδόμηση στο πραγματικό της έργο. Και μετά απο 7-10 μέρες να το ξανατσεκάρεις αν ολα ειναι οκ.  

 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι εγω, και κάπως έτσι θα έκανα σε μια τέτοια περίπτωση. 

 

Δεν θέλω να βάλω τροφή μέσα για να αποφύγω όσο μπορώ τα φωσφορικά, ειδικά τώρα στην αρχή που θα αρχίσουν και οι άλγες να κάνουν την εμφάνισή τους.

Σήμερα μέτρησα πάλι και οι μετρήσεις ακριβώς οι ίδιες. NH4 :0, NO2 :4, NO3 :70 περίπου. Σαν να έχει κολλήσει ο κύκλος του αζώτου στο δεύτερο βήμα.

Εχει δοκιμάσει κάποιος το FASTSTART της BRIGHTWEL;

Link to comment
Share on other sites

Με βακτήρια δεν εχω στρώσει σχεδόν ποτε ενυδρειο. Αλλα αν θα το εκανα θα χρησιμοποιούσα το special Blend microbelift το οποιό το εκτιμώ πολυ σαν προιόν. 

 

Το Faststart δεν το εχω δοκιμάσει για να να είμαι ειλικρινείς και δεν το εχω και ακουστά. 

Επίσης και την Prodibio   εχω ακούσει με καλά αποτελέσματα. 

 

Οποιος εχει χρησιμοποιήσει  το Faststart ας μας πει την γνωμη του.

 

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...