Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο βοήθεια


Recommended Posts

Καλησπέρα! Σκεύτομαι να πάρω ένα εξωτερικό φίλτρο, το ενυδρείο είναι 135 λίτρα και δεν ξερω ποιο είναι κατάλληλο για τα λιτρα μου, εχω δει το DoPhin ASTRO 2208 κανει η όχι?

Είδα και το 2212 αλλά είπα μήπως είναι μεγάλο.  

Και όταν το παρω θα βαλω το βιολογικο υλικο που εχει το φιλτο που εχω τώρα στο καινούριο και τα σφουγγάρια τα καινούρια και όλα καλα η θα χρειαστεί κατι άλλο? 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεί στρώσιμο ξανα η όχι? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,θα βάλεις να δουλέψουν ταυτόχρονα τα 2 φίλτρα για 10 ημέρες και θα είσαι μια χαρά.Ριξε μια ματιά σε sicce space eko+, επώνυμο με ανταλλακτικά και σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NickTheFish έγραψε:

Καλησπέρα,θα βάλεις να δουλέψουν ταυτόχρονα τα 2 φίλτρα για 10 ημέρες και θα είσαι μια χαρά.Ριξε μια ματιά σε sicce space eko+, επώνυμο με ανταλλακτικά και σε καλή τιμή.

Αυτό είναι καλό για τα λίτρα μου?

SICCE Space eko + 200 external filter 700L/h

Κωδικός προϊόντος:
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι πιο μεγάλο? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Χρειάζομαι πιο μεγάλο? 

Σιγουρα πιο μεγαλο. Βεβαια εξαρταται τι ψαρια θελεις να βαλεις. Εγω θα επαιρνα τουλαχιστον 900λ/ωρα. Το θεμα ειναι οτι αναφερουν μονο την αποδοση της αντλιας. Με φουλ υλικα, θα πεσει πολυ η ροη. Διάλεξε φιλτρο με 1000-1300λ/ωρα., πχ DoPhin ASTRO 2212. Απο ποιοτητα ,βεβαια, δεν ειναι το Eheim....

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Σπύρος Χαλκιδική said:

Χρειάζομαι πιο μεγάλο? 

Παρε το Εko 300 κοστίζει 10 ευρώ παραπάνω και πας στα 900 λιτρα ανα ώρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος NickTheFish έγραψε:

Παρε το Εko 300 κοστίζει 10 ευρώ παραπάνω και πας στα 900 λιτρα ανα ώρα.

Ανάμεσα στο DoPhin ASTRO 2212 και το Έκο 300 είμαι ?

Το Έκο έχει όλα τα εξαρτήματα η είναι σκέτο μόνο φίλτρο? Τα 900L είναι αρκετά για τα 135 λίτρα που έχω? Στο ενυδρείο μόνο 4 ξιφοφορους έχω απλά γέννησαν και κάποια στιγμή που θα βγουν από την γεννηστρα μέχρι να τα δώσω θα έχει αρκετά ψαράκια. 

Σάς πρήζω λίγο αλλά είμαι αρχάριος και χάνω την μπάλα ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάμεσα στα δύο θα πήγαινα στο astro. Το είχα παλαιότερα και ήμουν πάρα πολύ ευχαριστημένος.  Υλικά δεν έχει κανένα από τα δύο νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έψαξα και είδα και τό

FLUVAL 307 τι λέτε? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Λοιπόν έψαξα και είδα και τό

FLUVAL 307 τι λέτε? 

Ειναι καλα φιλτρα, το  μειονεκτημα, που εχουν, ειναι μικρος καδος υλικων. Απο ροη μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι καλα φιλτρα, το  μειονεκτημα, που εχουν, ειναι μικρος καδος υλικων. Απο ροη μια χαρα.

Δεν ξερω να σου πω σε λιτρα την πραγματικη χωρητικοτα αλλα αν αφησεις μονο τα 4 σφουγγαρια που εχει στην καθετη θηκη χωραει πολυ υλικο και θα τον καλυψει ανετα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πάρα πολύ καλή λύση για τα 135 λίτρα σου. (Η εταιρία το προτείνει για ενυδρεία ως 330 λίτρα.)

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι μια πάρα πολύ καλή λύση για τα 135 λίτρα σου. (Η εταιρία το προτείνει για ενυδρεία ως 330 λίτρα.)

Το FLUVAL 307 θα πάρω αλλά θα περιμένω να διορθωθεί το πρόβλημα με τα no2 και μετά θα το πάρω, όταν το πάρω να τα έχω να δουλεύουν ταυτόχρονα για 10 μέρες και μετά να βγάλω το εσωτερικό? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Το FLUVAL 307 θα πάρω αλλά θα περιμένω να διορθωθεί το πρόβλημα με τα no2 και μετά θα το πάρω, όταν το πάρω να τα έχω να δουλεύουν ταυτόχρονα για 10 μέρες και μετά να βγάλω το εσωτερικό? 

Ναι αυτό να κάνεις . Πρόσεξε μια ποσότητα από το βιολογικό του εσωτερικού να την βάλεις στο εξωτερικό (μπόλιασμα).

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι αυτό να κάνεις . Πρόσεξε μια ποσότητα από το βιολογικό του εσωτερικού να την βάλεις στο εξωτερικό (μπόλιασμα).

?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις την δυνατοτητα να το παρεις αυριο κιολας να το κανεις για να αρχισει να πιανει βιολογια...

Εκτος απο την ταυτοχρονη χρηση που προτεινε ο marinos μπορεις να βαλεις το βιολογικο του μικρου απ ευθειας στο μεγαλο και να το καταργησεις εντελως αυτο.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...