Jump to content

Τρωει το ασβεστιο


Recommended Posts

Καλησπερα και παλι επανερχομαι με ενα νεο ερωτημα. Λογω καραντινας και κλειστων καταστηματων εδω και 4 μερες δεν ειχε το ενυδρειο ασβεστιο (το ασπρο χελωνακι που διαλυεται μονο του). Σημερα λοιπον που μου εφεραν το ακουμπησα στο πατο του ενυδρειο σε μια γωνια. Οταν επεστρεψα μετα απο λιγο το χελωνακι ηταν σπασμενο και ενω προσπαθουσα να καταλαβω τι εγινε το νεροχελωνακι μου απαθεστατο εκοψε μια δαγκωνια ασβεστιο και το εφαγε. Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα? Μηπως να το αφαιρεσω μηπως παθει και τιποτα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι μην το αφαιρέσεις, θα φάει όσο χρειάζεται, μην ανησυχείς για αυτό. Μπορείς να ρίξεις μέσα και κόκκαλο σουπιάς. Πουλάνε καθαρά σε pet shop. Είναι για πουλιά.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το κοκκαλο σουπιας που ανεφερε και ο φιλος παραπανω, ισως ειναι και πολυ καλυτερο απο το ασπρο χελωνακι σαν πηγη ασβεστιου.

Απλα φροντιζε να του το δινεις σε μικρα κομματακια αν ειναι μικρο το χελωνακι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κυριοι!!! Γενικα ειναι λιγο παλαβη η συμπεριφορα του..... τωρα ανεβαινει στη βαση που του εχω για το basking spot καθεται μερικα δευτερολεπτα μας χαζευει και μετα πηδαει στο νερο.....και ξανα....

Και σημερα εκανε τη παλαβομαρα να σηκωσει ολο το φιλτρο νερου και να χωθει απο κατω....... ειναι νορμαλ αυτα ή προσπαθει να με τρελανει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2020 at 9:12 ΜΜ, το μέλος Dungeons & Dads έγραψε:

Καλησπερα και παλι επανερχομαι με ενα νεο ερωτημα. Λογω καραντινας και κλειστων καταστηματων εδω και 4 μερες δεν ειχε το ενυδρειο ασβεστιο (το ασπρο χελωνακι που διαλυεται μονο του). Σημερα λοιπον που μου εφεραν το ακουμπησα στο πατο του ενυδρειο σε μια γωνια. Οταν επεστρεψα μετα απο λιγο το χελωνακι ηταν σπασμενο και ενω προσπαθουσα να καταλαβω τι εγινε το νεροχελωνακι μου απαθεστατο εκοψε μια δαγκωνια ασβεστιο και το εφαγε. Ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα? Μηπως να το αφαιρεσω μηπως παθει και τιποτα?

Τις ίδιες απορίες είχα και εγώ!! Ευτυχώς εδώ με βοήθησαν να καταλάβω πολλά πράγματα και ακόμα με βοηθούν μου είπαν πως είναι φυσιογικο να τρώει το ασβέστιο μην ανησυχείς και μένα τα ίδια κάνει!!

Έγινε επεξεργασία - Georgia Terzaki
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας είμαι σε ένα σπίτι και έχουν ένα χελωνακι έχουν παραγγείλει ενυδρείο 40*30 τι θερμόμετρο και αντλία νερού χρειάζεται σίγουρα θα θέλει και λάμπες ποια θεωρείτε ποια αναγκαία τη κόκκινη η' τη λευκή ;; Λέω να της τα πάρω εγώ θα μου προτείνετε ;; Σίγουρα και ασβέστιο χελώνας το πλακάκι πλιζζζ απαντήστε μου!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Georgia Terzaki έγραψε:

Καλησπέρα σας είμαι σε ένα σπίτι και έχουν ένα χελωνακι έχουν παραγγείλει ενυδρείο 40*30 τι θερμόμετρο και αντλία νερού χρειάζεται σίγουρα θα θέλει και λάμπες ποια θεωρείτε ποια αναγκαία τη κόκκινη η' τη λευκή ;; Λέω να της τα πάρω εγώ θα μου προτείνετε ;; Σίγουρα και ασβέστιο χελώνας το πλακάκι πλιζζζ απαντήστε μου!!

@corto maltese τα φώτα σου σε παρακαλώ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γεωργία . 

Μιας και ο @corto maltese δεν μας κάνει την τιμή θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω έγω κλέβοντας γνώση απο ανάλογα θέματα.

Λοιπόν παίρνεις μία λάμπα ακτινοβολίας uvb (5%) για χελώνες ωστε να λιάζεται τουλαχιστον οσο κραταει η μερα. και  μία λάμπα θερμότητας που να ''χτυπαν'' και οι δυο τον χώρο στεριάς ο οποιος να ειναι εύκολα προσβάσιμος για να πατάει να ανεβαίνει να στεγνώνει.
Θερμοστάτη να αγοράσεις 25 W και ένα δυνατό εσωτερικό φίλτρο .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...