Jump to content

Πρώτη φορά ενυδρείο!!!


Ioanna_f

Recommended Posts

Γεια σας! ? Χθες απέκτησα για πρώτη φορά ψαράκι και, συγκεκριμένα, έναν μονομάχο. Προσπάθησα να ενημερωθώ διαβάζοντας πληροφορίες στο ίντερνετ, όμως είδα πολλά διαφορετικά πράγματα και δεν ξέρω τι ισχύει τελικά, συν του ότι ο τύπος στο pet shop δεν ήταν πολύ πρόθυμος να με ενημερώσει επαρκώς, ούτε αξιόπιστος, αφού υποστήριζε ότι ο μονομάχος μου θα ζήσει μια χαρά και σε ένα ποτήρι.... Είμαι πολύ αγχωμένη, καθώς δεν έχω εμπειρία και δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος που θα βλάψει το ψαράκι μου..
Πήρα ένα καινούριο ενυδρείο 20 Lt (43x24x33,5h), που περιλαμβάνει θερμοστάτη (CLIMA 25W), φίλτρο (CASCADE 200) και λάμπα 6W (Total Power: 6W - 230V - 50Hz). Επίσης αγόρασα αντιχλώριο PRODAC Aquasana, υγρό BactoActive (Tropical), φυσικό χαλίκι (το οποίο ξέπλυνα καλά) και τροφή BETTA (Tropical) με φυλλαράκια και σκουλήκια. 
Επιχείρησα να στρώσω το ενυδρείο, έβαλα το χαλίκι, νερό με αντιχλώριο κ βακτήρια και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο και τον θερμοστάτη..πότε να μπει το ψαράκι μου μέσα; Προσωρινά το έχω σε μία μικρή γυάλα (πότε να του αλλάξω νερό;) Φυτά δεν έχω ακόμα, σκοπεύω να πάρω..ειναι καλύτερα να βάλω για αρχή κάποιο ψεύτικο που να είναι όσο το δυνατόν πιο μαλακό ή να το αφήσω εντελώς χωρίς φυτά, μέχρι να βάλω αληθινά; Επίσης, το ψαράκι τρώει μία μπουκιά μόνο και το υπόλοιπο (φυλλαράκι ή σκουλήκι) το αφήνει..έχω δοκιμάσει δύο διαφορετικές τροφές, μήπως διακρίνω κάποια προτίμηση...Please, help meeee!! (Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο?)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες φίλη. Καλά έκανες και δεν πίστευες τον τυπακο, καθώς και στο 20αρι ο μονομάχος σου θα είναι οριακά μεν, οκ δε. Το προβλημα είναι ότι δεν προλαβαίνεις να στρώσεις το ενυδρείο σου κανονικά, καθώς έχεις ήδη το ψάρι που έπρεπε άμεσα να φύγει από το ποτηρι-σακουλα. Διάβασε και δω να μάθεις

 

https://www.aquazone.gr/forums/forum/22-λαβυρινθόψαρα/

 

Για θερμοκρασίες θα σου πουν τα παιδιά που ασχολούνται περισσότερο. Προσπάθησε να κάνεις στην αρχή συχνές αλλαγές νερού (ίσως και καθε μέρα αρχικά του επιπέδου του 30 τις εκατό) μέχρι να στρώσει το ενυδρείο. Αγόρασε επίσης υγρά τεστ και να μετράς κάθε μέρα τα επίπεδα αμμωνίας, νιτρικών και νιτρωδών. Το γιατί θα το διαβάσεις εδώ

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?tab=comments#comment-1229193

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Α αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία του μονομάχου σου και του ενυδρείου σου?. Καλώς ήρθες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν πιο ασφαλές, να έστρωνες το ενυδρείο χρησιμοποιώντας μπόλι.

Τάιζε με προσοχή να μην περισσεύει τροφή.

Το ψαράκι είναι προτιμότερο να το βάλεις άμεσα στο ενυδρειάκι.

23 με 25 βαθμούς είναι οκ.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Α αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία του μονομάχου σου και του ενυδρείου σου?. Καλώς ήρθες

Αυτός είναι ο μικρός κουτσομπόλης, που μόλις αντιληφθεί κάμερα την κοιτάει... έκανα ένα 20λεπτο να τον πετύχω βολικό ώστε να φαίνεται ολόκληρος... :hehe:

IMG_20201118_165310.jpg

IMG_20201118_165557.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Α αν μπορείς ανέβασε και μια φωτογραφία του μονομάχου σου και του ενυδρείου σου?. Καλώς ήρθες

Και το ενυδρείο με το χαλίκι...το οποίο θολώνει από τους υδρατμούς, ακόμη και χωρίς τη λειτουργία του θερμοστάτη...είναι φυσιολογικό αυτό ;!

IMG_20201118_161047.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούρια στο χόμπι και στο portal. Θα σου έλεγα καλύτερα να αποφύγεις την αλλαγή νερού (όσο μπορείς) στη γυάλα, γιατί το ψαράκι σου θα σοκαριστεί. Επίσης αν δεν θες να βάλεις αλιθεινα φυτά και θες να αποφύγεις τα πλαστικά,  μπορείς να πάρεις υφασμάτινα.?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι λόγω εξατμίσεων. Βαλτον μέσα για να έχει χώρο να κινηθεί. Απλά μέχρι να στρώσει το φίλτρο θα ταιζεις λίγο και θα κάνεις συχνά αλλαγή νερού. Το φίλτρο σου έχει κάτι που να ρυθμίζει τη ροή τουτο

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφος ο μονομάχος σου. Βρες ξύλα, Πετρούλας και φυτά όπως ανουμπιας που δε θέλουν και πουλ προσοχή για αρχή ώστε να δημιουργήσεις κρυψώνες για το φίλο σου.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα ήταν πιο ασφαλές, να έστρωνες το ενυδρείο χρησιμοποιώντας μπόλι.

Τάιζε με προσοχή να μην περισσεύει τροφή.

Το ψαράκι είναι προτιμότερο να το βάλεις άμεσα στο ενυδρειάκι.

23 με 25 βαθμούς είναι οκ.:)

Ωραία!! Θα βρω μπολι από κάποιο άλλο ώριμο ενυδρείο, σωστά ;;

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, ο θερμοστάτης έχει σταθερή θερμοκρασία 26, είναι εντάξει; Τσέκαρα το νερό και ήταν χλιαρό, αλλά μου φάνηκε αρκετά ζεστό για το ψάρι, χωρίς να ξέρω φυσικά..μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα θερμόμετρο, ώστε να είμαι σίγουρη για τους βαθμούς

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι λόγω εξατμίσεων. Βαλτον μέσα για να έχει χώρο να κινηθεί. Απλά μέχρι να στρώσει το φίλτρο θα ταιζεις λίγο και θα κάνεις συχνά αλλαγή νερού. Το φίλτρο σου έχει κάτι που να ρυθμίζει τη ροή τουτο

Το φίλτρο δεν έχει κάποια ρύθμιση, όμως η ροή είναι πολύ χαμηλή και δεν κάνει έντονο και ενοχλητικό θόρυβο..ίσα που 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Είναι πολύ όμορφος ο μονομάχος σου. Βρες ξύλα, Πετρούλας και φυτά όπως ανουμπιας που δε θέλουν και πουλ προσοχή για αρχή ώστε να δημιουργήσεις κρυψώνες για το φίλο σου.

Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι για να είσαι σίγουρη καλό είναι να έχεις έναν θερμόμετρο γιατί μπορεί ο θερμοστάτης να κολλήσει κάποια στιγμή. Ναι αν βρεις μπολι καλά θα είναι ώστε να ολοκληρωθεί άμεσα ο μύλος του αζώτου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Ioanna_f έγραψε:

Ωραία!! Θα βρω μπολι από κάποιο άλλο ώριμο ενυδρείο, σωστά ;;

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, ο θερμοστάτης έχει σταθερή θερμοκρασία 26, είναι εντάξει; Τσέκαρα το νερό και ήταν χλιαρό, αλλά μου φάνηκε αρκετά ζεστό για το ψάρι, χωρίς να ξέρω φυσικά..μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα θερμόμετρο, ώστε να είμαι σίγουρη για τους βαθμούς

Τα πράγματα Ιωάννα, πρέπει να γίνουν ακριβώς όπως τα γράφεις.:D

Μια μικρή επιφύλαξη έχω για το χαλικάκι που έχεις χρησιμοποιήσει, μήπως είναι ασβεστολιθικό και ανεβάζει σκληρότητα, πράγμα που για το συγκεκριμένο ψάρι δεν το επιθυμούμε.

Ο μονομάχος σου είναι super.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιωαννα και καλως ηρθες

Πολυ ομορφος μονομαχος

Προσοχη η μονομαχοι πηδανε!Το ενυδρειο σου και το ποτηρι που τον εχεις τωρα ειναι εντελως καλυμενα; αμα δεν ειναι προσεχε καλυτερα να τα καλυψεις

εκτος αυτου για να τον βαλεις στο 20 λιτρο πρεπει να τον συνηθισεις στις συνθηκες.

Για να το κανεις αυτο βαζε λιγο(το ποσο θα βαζεις εξαρταται απο το μεγεθος του δοχειου που ειναι τωρα) νερο ενυδρειου στο μπουκαλι που ειναι τωρα καθε 15 λεπτα. Αμα το συνεχισεις αυτο για 2-3 ωρες θα ειναι συνηθισμενος και θα μπορεσεις να τον παρεις και να τον βαλεις στο 20 λιτρο

Προσεχε να ξανακαλυπτεις το δοχειο που τον εχεις καθε φορα που βαζεις νερο

Εγω αυτο θα προτεινα τουλαχιστον, μπορει οι υπολοιποι που ξερουν καλυτερα να εχουν καποια καλυτερη ιδεα

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τα πράγματα Ιωάννα, πρέπει να γίνουν ακριβώς όπως τα γράφεις.:D

Μια μικρή επιφύλαξη έχω για το χαλικάκι που έχεις χρησιμοποιήσει, μήπως είναι ασβεστολιθικό και ανεβάζει σκληρότητα, πράγμα που για το συγκεκριμένο ψάρι δεν το επιθυμούμε.

Ο μονομάχος σου είναι super.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!! Υπάρχει κάποιος τρόπος για να δω αν το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό; Η σακούλα έγραφε απλώς "φυσικό χαλίκι" χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες... :unsure:

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος GFAJ έγραψε:

Γεια σου Ιωαννα και καλως ηρθες

Πολυ ομορφος μονομαχος

Προσοχη η μονομαχοι πηδανε!Το ενυδρειο σου και το ποτηρι που τον εχεις τωρα ειναι εντελως καλυμενα; αμα δεν ειναι προσεχε καλυτερα να τα καλυψεις

εκτος αυτου για να τον βαλεις στο 20 λιτρο πρεπει να τον συνηθισεις στις συνθηκες.

Για να το κανεις αυτο βαζε λιγο(το ποσο θα βαζεις εξαρταται απο το μεγεθος του δοχειου που ειναι τωρα) νερο ενυδρειου στο μπουκαλι που ειναι τωρα καθε 15 λεπτα. Αμα το συνεχισεις αυτο για 2-3 ωρες θα ειναι συνηθισμενος και θα μπορεσεις να τον παρεις και να τον βαλεις στο 20 λιτρο

Προσεχε να ξανακαλυπτεις το δοχειο που τον εχεις καθε φορα που βαζεις νερο

Εγω αυτο θα προτεινα τουλαχιστον, μπορει οι υπολοιποι που ξερουν καλυτερα να εχουν καποια καλυτερη ιδεα

Το διάβασα και αλλού αυτό!! Οι άτιμοι... Ευτυχώς το ενυδρείο έχει καπάκι και το βάζο στο οποίο τον έχω προσωρινά το έχω καλύψει με σύρμα! Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Ioanna_f έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ!! Υπάρχει κάποιος τρόπος για να δω αν το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό; Η σακούλα έγραφε απλώς "φυσικό χαλίκι" χωρίς παραπάνω λεπτομέρειες... :unsure:

 

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλή αρχή !! :)

Βγάλε μια χούφτα από το χαλίκι σου και ρίξε πάνω του ακουαφορτε(κεζάπ).

Αν αφρίσει δεν είναι χαλαζιακό . . .

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ioanna_f έγραψε:

Ωραία!! Θα βρω μπολι από κάποιο άλλο ώριμο ενυδρείο, σωστά ;;

Όσον αφορά τη θερμοκρασία, ο θερμοστάτης έχει σταθερή θερμοκρασία 26, είναι εντάξει; Τσέκαρα το νερό και ήταν χλιαρό, αλλά μου φάνηκε αρκετά ζεστό για το ψάρι, χωρίς να ξέρω φυσικά..μάλλον θα πρέπει να πάρω ένα θερμόμετρο, ώστε να είμαι σίγουρη για τους βαθμούς

 

Εάν θέλεις μπόλι και είσαι κοντά στο κέντρο πες μου να σου δωσω!

 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε που να σας καρφώσω οχαχαχαχαχαχαχαχα?. Άσκοπη μετακίνηση.......οχαχαχα??

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για πείτε που να σας καρφώσω οχαχαχαχαχαχαχαχα?. Άσκοπη μετακίνηση.......οχαχαχα??

Μην με κάνεις έτσι,έχω που έχω να στήσω το 100αρι θαλασσινο δεν μου περισσεύουν μανα μου αλλα 300..χαχαχ

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σε πιάσουν λάδωσε τους με κοράλια οχαχαχα

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

΄΄Εδώ και τη γυναίκα μου εδώ που λέει να δώσω φιλιά στην όμορφη Θεσσαλονίκη. ήταν φοιτήτρια εκεί καταλαβαίνεις....

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Εάν θέλεις μπόλι και είσαι κοντά στο κέντρο πες μου να σου δωσω!

 

Δυστυχώς είμαι αρκετά μακριά από το κέντρο, αλλά ευχαριστώ όπως και να 'χει !! Εάν δεν βρω κάποιον κοντά μου, θα μπορούσα να ζητήσω από πετ σοπ ;!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Ioanna_f έγραψε:

Δυστυχώς είμαι αρκετά μακριά από το κέντρο, αλλά ευχαριστώ όπως και να 'χει !! Εάν δεν βρω κάποιον κοντά μου, θα μπορούσα να ζητήσω από πετ σοπ ;!

 

Δεν θα στο προτεινα απο πετ αλλα οκ όπως θέλεις!! Εγώ τούμπα μένω πάντως..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...