Jump to content

Νέο ξεκινημα


Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα..μετα από πολλά χρονια πηρα την απόφαση να ξαναστήσω το ενυδρείο μου..Ειναι 45 λιτρα - φίλτρο eheim με σφουγγάρια στις δυο ακρες και ενδιαμεσα κεραμικες πετρες και ενα θερμαστατη 100w.Χτες πρόσθεσα αντιχλώριο και bio nitrivec της sera..Αυριο λεω να παρω τα ψαρια και μαλλον θα βαλω ζωοτοκα γιατι το ενυδρειο ειναι σχετικα μικρο..Θα ήθελα γνώμες για την επιλογη και τον αριθμο των ψαριων..ακόμη στο pet shop μου είπαν να παρω για την αλγη πλακώστομο νάνο η σαλιγκαρι. Εσεις τι προτεινετε? Ρωτάω γιατι δεν εμπιστεύομαι και πολύ τα pet shop!!Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι κάπως μικρό για πολλά ψάρια. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα 2 μόνο ψάρια και θα προτιμούσα σαλιγκάρι, για το λόγο ότι το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό. Επίσης 100w θερμαντιρας δεν είναι πολύ για 45 λίτρα; Τα watt στον θερμαντιρα πρέπει να είναι περίπου όσα και τα λίτρα του ενυδρείο. Έχεις δίκιο, οι πετσοπαδες μπορούν να σου πουλήσουν και 4 ψάρια. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες. 

Θα ξεκινήσω λίγο απότομα λέγοντας σου ότι στο χόμπι μας το μεγαλύτερο προτέρημα είναι η υπομονή και για αυτό την ιδέα του να βάλεις αύριο ψάρια καλύτερα θα ήταν να την ξεχάσεις.

Θα σε παραπέμψω στο παρακάτω και μετά την ανάγνωσή του εδω θα είμαστε για όποια απορία έχεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Niki27 έγραψε:

Το ενυδρείο σου είναι κάπως μικρό για πολλά ψάρια. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα 2 μόνο ψάρια και θα προτιμούσα σαλιγκάρι, για το λόγο ότι το ενυδρείο είναι σχετικά μικρό. Επίσης 100w θερμαντιρας δεν είναι πολύ για 45 λίτρα; Τα watt στον θερμαντιρα πρέπει να είναι περίπου όσα και τα λίτρα του ενυδρείο. Έχεις δίκιο, οι πετσοπαδες μπορούν να σου πουλήσουν και 4 ψάρια. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Πέρασα από το pet shop σήμερα και είπαν ότι μπορώ να βάλω μέχρι και 40 guppy στο ενυδρείο μου..τα θεωρώ υπερβολικά πολλά..τους είπα για σαλιγκάρι και μου είπαν καλύτερα πλακωστομο γιατί το σαλιγκάρι είναι πολύ ευάλωτο στις διαφορές θερμοκρασίας που υπάρχει όταν γίνεται η αλλαγή νερού..βασικά θέλω ένα ενυδρείο χωρίς στρεσαρισμενα ψαράκια χωρίς να με ενδιαφέρει ο αριθμός τους

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος thomas27 έγραψε:

Πέρασα από το pet shop σήμερα και είπαν ότι μπορώ να βάλω μέχρι και 40 guppy στο ενυδρείο μου

:hysterical: ναιιιιιιιιιιι!!!!! και ακομα χωραει ενας καρχαριας και μια φαλαινα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Καλοοοοοοοοοοοοοοοοοοο! Εχουμε και εμεις τετοιο πετ σοπ........

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος thomas27 έγραψε:

Πέρασα από το pet shop σήμερα και είπαν ότι μπορώ να βάλω μέχρι και 40 guppy στο ενυδρείο μου..τα θεωρώ υπερβολικά πολλά..τους είπα για σαλιγκάρι και μου είπαν καλύτερα πλακωστομο γιατί το σαλιγκάρι είναι πολύ ευάλωτο στις διαφορές θερμοκρασίας που υπάρχει όταν γίνεται η αλλαγή νερού..βασικά θέλω ένα ενυδρείο χωρίς στρεσαρισμενα ψαράκια χωρίς να με ενδιαφέρει ο αριθμός τους

Απλά αλλάζεις petshop γιατί ο συγκεκριμένος που δίνει αυτές τις συμβουλές είναι ακατάλληλος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα ψαρια -  40λ ενυδρειο-  γραψε διαστασεις, γιατι αν ειναι κυβος, εχουμε θεμα.....

Endler guppy, microrasbora galaxy, boraras brigittae, betta splendens, tetra amandae και γαριδες- neocaridina πχ

Για να βαλεις ζωντανο μεσα, πρεπει πρωτα να στρωσεις το ενυδρειο (διαβαζεις λινκ στο ποστ #3)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος thomas27 έγραψε:

Πέρασα από το pet shop σήμερα και είπαν ότι μπορώ να βάλω μέχρι και 40 guppy στο ενυδρείο μου..τα θεωρώ υπερβολικά πολλά..τους είπα για σαλιγκάρι και μου είπαν καλύτερα πλακωστομο γιατί το σαλιγκάρι είναι πολύ ευάλωτο στις διαφορές θερμοκρασίας που υπάρχει όταν γίνεται η αλλαγή νερού..βασικά θέλω ένα ενυδρείο χωρίς στρεσαρισμενα ψαράκια χωρίς να με ενδιαφέρει ο αριθμός τους

 Μήπως κατάλαβε 400 λίτρα και όχι 40 ; Δεν μπορεί να είναι τόσο ανεύθυνος !!!! Καταλαβαίνω την ανάγκη να πουλήσει άλλα αυτό αγγίζει τα όρια του αντί επαγγελματισμού. 

Σου παραθέτω σύνδεσμο για το προφίλ του ψαριού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για τα ψαρια -  40λ ενυδρειο-  γραψε διαστασεις, γιατι αν ειναι κυβος, εχουμε θεμα.....

Endler guppy, microrasbora galaxy, boraras brigittae, betta splendens, tetra amandae και γαριδες- neocaridina πχ

Για να βαλεις ζωντανο μεσα, πρεπει πρωτα να στρωσεις το ενυδρειο (διαβαζεις λινκ στο ποστ #3)

 

Οι διαστάσεις είναι 22εκ βάθος 59εκ μήκος και 30 εκ ύψος..το θέμα είναι ότι η πρόσοψη μπροστά είναι λίγο οβάλ..από ότι το υπολόγισα εγώ μέσω εφαρμογής μου το έβγαλε γύρω στα 45 λίτρα..Αν βάλω μικρά ψάρια όπως guppy πόσα πρέπει να βάλω?ακόμη για την άλγη τι προτείνεις σαλιγκάρι η πλακωστομο;ο πετσοπας μου προτείνει πλακωστομο και όταν  μεγαλώσει  του τον πάω και μου δίνει αλλον

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thomas27 έγραψε:

ο πετσοπας μου προτείνει πλακωστομο και όταν  μεγαλώσει  του τον πάω και μου δίνει αλλον

Και leasing ψαριών ;  Έχει ξεφύγει λέμε χαχχααχχαχ ???

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος thomas27 έγραψε:

ακόμη για την άλγη τι προτείνεις σαλιγκάρι η πλακωστομο;ο πετσοπας μου προτείνει πλακωστομο και όταν  μεγαλώσει  του τον πάω και μου δίνει αλλον

Ειναι παραμυθια, οτι αν θα βαλεις σαλιγκαρι ή πλεκο, δεν σημαινει, οτι δεν θα εχεις αλγες. Πλεκο σιγουρα - οχι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι παραμυθια, οτι αν θα βαλεις σαλιγκαρι ή πλεκο, δεν σημαινει, οτι δεν θα εχεις αλγες. Πλεκο σιγουρα - οχι

Ναι φτάσαμε και στο leasing χαχαΟπότε να βάλω κάνα δυο σαλιγκάρια;όσο για ψάρια πόσα  ψάρια σε ένα τέτοιο ενυδρείο? ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το βασικό αυτή την στιγμή είναι να στρώσεις το ενυδρείο σου . Απο ψάρια σου έχει απαντήσει η κυρία στο post 7 . Βλέπεις το προφίλ τους και βάζεις τον αριθμό που είναι κατάλληλος για τα λίτρα σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα το βασικό αυτή την στιγμή είναι να στρώσεις το ενυδρείο σου . Απο ψάρια σου έχει απαντήσει η κυρία στο post 7 . Βλέπεις το προφίλ τους και βάζεις τον αριθμό που είναι κατάλληλος για τα λίτρα σου.

Με "κυρια" με πεθανες! :hehe:

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Με "κυρια" με πεθανες! :hehe:

Από την στιγμή που δεν γνωρίζω το όνομα σου και την ηλικία σου τι να γράψω ; Η Νατάσα ή Ναταλία  προτίμησα το κύρια που δίνει όσο να πεις και ένα κύρος .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Από την στιγμή που δεν γνωρίζω το όνομα σου και την ηλικία σου τι να γράψω ; Η Νατάσα ή Ναταλία  προτίμησα το κύρια που δίνει όσο να πεις και ένα κύρος .

Καλα εκανες.:D Ναταλια με λενε.

Link to comment
Share on other sites

Θωμά μην παρασύρεσαι απο το κλίμα, εσύ ξέρεις την δουλεία σου στρώσιμο ενυδρείου και συγνώμη για την παρεμβολή στο θέμα σου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Θωμά μην παρασύρεσαι απο το κλίμα, εσύ ξέρεις την δουλεία σου στρώσιμο ενυδρείου και συγνώμη για την παρεμβολή στο θέμα σου.

Χαχα έχω επικεντρωθεί στο στρώσιμο δεν βλέπω τίποτα άλλο ?

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια αν αποφασίσεις να βάλεις θα σε πήγαινα στα Ramshorn. Αλλά να ξέρεις και πάλι άλγη θα εχεις. Πόση να φάνε πια τα κακομοίρα......Όσον αφορά το μαγαζί να σου πω πολύ απλά ότι εάν  Αλέξης ψάρια που θέλουν ζεστό νερό θα έχεις θερμοστάτη σε συγκεκριμένη θερμοκρασία οπότε πιες αλλαγές θερμοκρασίας??

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Σαλιγκάρια αν αποφασίσεις να βάλεις θα σε πήγαινα στα Ramshorn. Αλλά να ξέρεις και πάλι άλγη θα εχεις. Πόση να φάνε πια τα κακομοίρα......Όσον αφορά το μαγαζί να σου πω πολύ απλά ότι εάν  Αλέξης ψάρια που θέλουν ζεστό νερό θα έχεις θερμοστάτη σε συγκεκριμένη θερμοκρασία οπότε πιες αλλαγές θερμοκρασίας??

Όταν αλλάζω το νερό μου είπαν.. εννοείται ότι το νερό που θα προσθέτω θα έχει την ίδια θερμοκρασία.. μπορεί να μου είπαν έτσι για να μου δώσουν πλακωστομο τι να πω.. σαλιγκάρια πόσα μπορώ να βάλω;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος thomas27 έγραψε:

Όταν αλλάζω το νερό μου είπαν.. εννοείται ότι το νερό που θα προσθέτω θα έχει την ίδια θερμοκρασία.. μπορεί να μου είπαν έτσι για να μου δώσουν πλακωστομο τι να πω.. σαλιγκάρια πόσα μπορώ να βάλω;

 

Λίγα θα βάλεις αλλά σε λίγο καιρό θα έχεις πάρα πάρα πολλά.:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...