Jump to content

Βακτηρια


bard

Recommended Posts

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ρωτησες τα ψαρια και σου απαντησαν, οτι ειναι μια χαρα;

Το 54 λ δεν κανει για oranda.  Μονο για πολυ νεαρο και ακομα πολυ μικρο σε μεγεθος. Συντομα θα μεγαλωσει ομως.......

Κοιτα, αν θελεις να βασανισεις τα ψαρια σου - ειναι η δικη σου απόφαση.

Αν θελεις να κανεις σωστη δουλεια και να τα χαιρεσαι για πολυ καιρο και αυτα να χαιρονται.... τότε πρεπει να πεσει διαβασμα! Οι περισσοτεροι, που γραφουν στο φορουμ ασχολουνται με τα ψαρια πανω απο 10 χρόνια, αλλά δεν σταματανε να διαβαζουν και να μαθαινουν.

Τελικα αυτη ειναι η σωστη ερωτηση!  Ετσι σε θελουμε!

Πρωτα διαβασε το λινκ στο ποστ #11 και τα λεμε σε λιγο.

Το οραντα που εχω ειναι το πολυ 4 εκατοστα μου ειπαν πως σε 54 λιτρα ενυδρειο δεν θα μεγαλωσει πολυ... και αυτος ειναι και ο λογος που το πηρα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από το συγκεκριμένο ψάρι έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο και έχω να σου πω ότι το μέγεθός του φτάνει τα 23cm και θέλει ελάχιστο ενυδρείο για ένα ψάρι τα 110 λίτρα. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να δεις ζέστα το ζήτημα του στρωσίματος του ενυδρείου γιατί είναι το ίδιο σημαντικό για τα ψάρια  όσο και ο χώρος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά από το συγκεκριμένο ψάρι έκανα μια γρήγορη αναζήτηση στο διαδίκτυο και έχω να σου πω ότι το μέγεθός του φτάνει τα 23cm και θέλει ελάχιστο ενυδρείο για ένα ψάρι τα 110 λίτρα. Θα ήθελα να σε παρακαλέσω να δεις ζέστα το ζήτημα του στρωσίματος του ενυδρείου γιατί είναι το ίδιο σημαντικό για τα ψάρια  όσο και ο χώρος.

μου ειπαν πως αν το εχω σε 50-60 λιτρα θα παει μεχρι 10 εκατοστα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό λέγεται νανισμός και αποτελεί βασανιστήριο για τα ψάρια και τους δίνει πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής .  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι αυτό λέγεται νανισμός και αποτελεί βασανιστήριο για τα ψάρια και τους δίνει πολύ μικρότερη διάρκεια ζωής .  

εγινε το παω πισω σημερα κιολας...Εγω ομως δεν θελω να βαλω αληθινα φυτα δεν θα εχω θεμα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν θέλεις αληθινά  φυτά ; Μόνο καλό κάνουν .  Αν φοβάσαι για την διατήρηση τους ξεκίνα με ευκολά φυτά  όπως αυτά παρακάτω που δεν έχουν σχεδόν καμία απαίτηση 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Γιατί δεν θέλεις αληθινά  φυτά ; Μόνο καλό κάνουν .  Αν φοβάσαι για την διατήρηση τους ξεκίνα με ευκολά φυτά  όπως αυτά παρακάτω που δεν έχουν σχεδόν καμία απαίτηση 

 

να σου πω την αληθεια δεν μου πολυ αρεσουν τα αληθινα φυτα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά είναι πολύ ωφέλιμα . Στο κύκλο του αζώτου (το στρώσιμο) που λέγαμε απορροφούν μεγάλο μέρος των νιτρικών αλάτων και έτσι κινδυνεύεις λιγότερο στο να σου δηλητηριαστούν τα ψάρια (εξοικονόμηση χρημάτων συν τοις άλλης)

Link to comment
Share on other sites

Και θα ήθελα να διαβάσεις το παρακάτω. Τα λέει απλά και κατανοητά ο Χρήστος 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και θα ήθελα να διαβάσεις το παρακάτω. Τα λέει απλά και κατανοητά ο Χρήστος 

 

ναι αλλα υπαρχει ενα θεμα... Επειδη το ενυδρειο το πηρα απο εναν φυλο μου ειναι ετοιμο με πετρες διακοσμητικα φιλτρο και heater...Για αυτο σκεφτομαι να μην βαλω φυτα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αν κολλήσεις στο χόμπι πίστεψε με θα αλλάξεις αρκετές φορές το διάκοσμο του ενυδρείου (τίποτα δεν πετάμε απλός το αφήνουμε στην άκρη μέχρι να το ξαναχρησιμοποιήσουμε) και  επειδή φαντάζομαι ότι μιλάμε  για το 18 λιτρο η επιλογή είναι ο μονομάχος που θέλει φυτά για να πηγαίνει να κρύβεται όταν είναι αγχωμένος . Και ένας φίλος μου ξεκίνησε το χόμπι αγοράζοντας μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο για δώρο στην γυναίκα του και τώρα έχει Fishroom (πάνω απο 7 ενυδρεια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίταξε αν κολλήσεις στο χόμπι πίστεψε με θα αλλάξεις αρκετές φορές το διάκοσμο του ενυδρείου (τίποτα δεν πετάμε απλός το αφήνουμε στην άκρη μέχρι να το ξαναχρησιμοποιήσουμε) και  επειδή φαντάζομαι ότι μιλάμε  για το 18 λιτρο η επιλογή είναι ο μονομάχος που θέλει φυτά για να πηγαίνει να κρύβεται όταν είναι αγχωμένος . Και ένας φίλος μου ξεκίνησε το χόμπι αγοράζοντας μια γυάλα με ένα χρυσόψαρο για δώρο στην γυναίκα του και τώρα έχει Fishroom (πάνω απο 7 ενυδρεια)

οχι για το μεγαλο μιλαμε το 18 λιτρο εχει τα παντα μεσα φυτα διακοσμητικα ολα τα εχει

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου ; Μήκος    πλάτος        ύψος    

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μπορείς να μου πεις τις διαστάσεις του ενυδρείου ; Μήκος    πλάτος        ύψος    

Μηκος:50εκ Πλατος:30εκ Υψος:30εκ

Link to comment
Share on other sites

Είναι 45 λίτρα μικτά και όχι 54 που σου είπανε .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Είναι 45 λίτρα μικτά και όχι 54 που σου είπανε .

σοβαρα τωρα? 54 μου ειπε... Τελος παντων... Τωρα που ειναι ετοιμο με στρωμενα χαλικια διακοσμητικα και τα παντα αν δεν βαλω φυτα θα εχω θεμα? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις θέμα απλός θα είναι καλύτερα με κάποια φυτά . Για να δεις το όγκο του ενυδρείου σου πολλαπλασιάζεις το μήκος 50 χ το πλάτος 30 Χ το  ύψος 30 και το διαιρείς με το 1000. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι δεν θα έχεις θέμα απλός θα είναι καλύτερα με κάποια φυτά . Για να δεις το όγκο του ενυδρείου σου πολλαπλασιάζεις το μήκος 50 χ το πλάτος 30 Χ το  ύψος 30 και το διαιρείς με το 1000. 

ειδα το αρθρο που μου εστειλες με τα φυτα και λεω να βαλω αυτα: (τα αζολα μπορω να τα βαλω και στο ενυδρειο με τον μονομαχο????)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα αν βάλεις αυτό δεν θα μπορείς να βάλεις και κάποιο άλλο αν θελήσεις γιατί θα καλύψει όλο το φως.

Σου προτείνω  αυτό και το ζητάς σαν κερατόφυλλο απο τα μαγαζιά.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα αν βάλεις αυτό δεν θα μπορείς να βάλεις και κάποιο άλλο αν θελήσεις γιατί θα καλύψει όλο το φως.

Σου προτείνω  αυτό και το ζητάς σαν κερατόφυλλο απο τα μαγαζιά.

 Στο Azolla αναφέρομαι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι άλλα αν βάλεις αυτό δεν θα μπορείς να βάλεις και κάποιο άλλο αν θελήσεις γιατί θα καλύψει όλο το φως.

Σου προτείνω  αυτό και το ζητάς σαν κερατόφυλλο απο τα μαγαζιά.

 

ωραια ενταξει θα το παρω!!!! σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος giorgos pastayroy έγραψε:

θα χρειαστεισ περιπου 100 λιτρα

 

για το οραντα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

α για να ξερεισ κανονικα μπορουν ν ζησουν 2 σε 80 λιτρα αλλα θα ηταν ακομα καλυτερα τα 100 λτρα γιατι θα ειναι πιο χαρουμενα θα εχουν μεγαλυτερη διαρκεια ζωησ και θα μεγαλωσουν περισοτερο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...