Jump to content

Τεστ έχω πρόβλημα!!!


Recommended Posts

Χθες αγόρασα υγρά τεστ API και μάλλον από τι κατάλαβα έχω θέμα, τις άλλες φορές έκανα στο πετ σοπ και έλεγε ότι πάει καλά. 

Ενυδρείο 135 λίτρα με εσωτερικό φίλτρο, σφουγγάρι, βιολογικό υλικό, και βαμβάκι ενυδρειου, θερμοκρασία 26 βαθμούς, πριν 20 μέρες έκανα για 7 μέρες θεραπεία με MYXAZIN και μετά αλλαγή νερού, έχω φυτά και από ψάρια 4 ξιφοφορους και 15 μωρά στην γεννητρα περίπου 10 ημερών, το ενυδρείο τρέχει ενάμιση μήνα και κάνω κάθε Κυριακή αλλαγή νερού 30-40 % με αντιχλωριο και βακτήρια. 

Τώρα τι κάνω? Είναι πολύ χάλια? 

IMG_20201118_153954.jpg

IMG_20201118_161119.jpg

Link to comment
Share on other sites

IMG_20201118_181523.jpg

IMG_20201118_181523.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλτο στο λευκό κενό διπλά στα NO2, βγάλε φωτο και ανέβασε την να δούμε καλύτερα. Είναι αυτό που λέω νιτρικά στο θεό...ξεκινάς άμεσα καθημερινές αλλαγές νερού 30% και καθημερινές μετρήσεις. Τα ανεβάζεις κάθε φορά να δούμε εξέλιξη. Δεν ταίζεις για δύο ημέρες και μετά ταίζεις ελάχιστα για να μην λιμοκτονήσουν

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο ή είναι άστρωτο και είναι προς το τέλος της διαδικασίας, ή ταΐζεις πολύ, έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και ανεπαρκή φίλτρανση

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Βαλτο στο λευκό κενό διπλά στα NO2, βγάλε φωτο και ανέβασε την να δούμε καλύτερα. Είναι αυτό που λέω νιτρικά στο θεό...Έχεις ψάρια μέσα?

Δεν το έχω τώρα χθες το βράδυ τα έκανα, να ξανακάνω τώρα? Έχω ψάρια αλλά δεν φένετε να έχουν κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρά τι τα ταΐζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι το ξανακάνεις τώρα. Τα ψάρια σου αυτή τη στιγμή δηλητηριάζονται απλά δεν έχουν ακόνη συμπτώματα ώστε να το βλέπεις και πρακτικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Το ενυδρείο ή είναι άστρωτο και είναι προς το τέλος της διαδικασίας, ή ταΐζεις πολύ, έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση και ανεπαρκή φίλτρανση

Από ψάρια γράφω πάνω τι έχω, 1 φορά την μέρα ταϊζω λίγο τα μεγάλα και τα μωρά 3-4 φορές 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εννοείται ότι το ξανακάνεις τώρα. Τα ψάρια σου αυτή τη στιγμή δηλητηριάζονται απλά δεν έχουν ακόνη συμπτώματα ώστε να το βλέπεις και πρακτικά.

Τα μωρά tetramin baby

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εννοείται ότι το ξανακάνεις τώρα. Τα ψάρια σου αυτή τη στιγμή δηλητηριάζονται απλά δεν έχουν ακόνη συμπτώματα ώστε να το βλέπεις και πρακτικά.

Το έκανα νομίζω είναι κάπου 0,25 με 0,50 όπως το βλέπω 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20201119_135157.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Εννοείται ότι το ξανακάνεις τώρα. Τα ψάρια σου αυτή τη στιγμή δηλητηριάζονται απλά δεν έχουν ακόνη συμπτώματα ώστε να το βλέπεις και πρακτικά.

Τα μωρά να τα ταϊζω? 

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις το no2 μόνο η όλα? 

Και πότε μετά την αλλαγή? 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις στρώσει το ενυδρείο σου ; Εμένα οι μετρήσεις σου, μου δείχνουν ότι είσαι στο τελικό στάδιο στρωσίματος . (η αμμωνία σου ΝΗ3 είναι στο μηδέν έτσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Έχεις στρώσει το ενυδρείο σου ; Εμένα οι μετρήσεις σου, μου δείχνουν ότι είσαι στο τελικό στάδιο στρωσίματος . (η αμμωνία σου ΝΗ3 είναι στο μηδέν έτσι ;)

Ενάμιση μήνα τρέχει και με είχαν πει στο πετ σοπ ότι μπορούσα να βάλω ψάρια από κάποια στιγμή και μετά, όταν τα έβαλα μετά από λίγες μέρες γέννησαν. Τώρα τι κάνω? Στεναχωρεθηκα ?

Ετοίμασα νερό να κάνω 30% αλλαγή τώρα και είχα κάνει και προχθές 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού 40-50% και κατά το βράδυ  μετρήσεις να δεις που είναι τα ΝΟ2 .  Δράση χρειάζεται όχι στεναχώρια .  Τάισμα όχι σήμερα .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κάνε μια γενναία αλλαγή νερού 40-50% και κατά το βράδυ  μετρήσεις να δεις που είναι τα ΝΟ2 .  Δράση χρειάζεται όχι στεναχώρια .  Τάισμα όχι σήμερα .

Τα μωρά να μην τα ταϊσω? 

Θα κάνω αλλαγή και θα ανεβάσω το βράδυ το τεστ να το δείτε. 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! 

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην ταίσεις μέχρι να δεις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι μην ταίσεις μέχρι να δεις μετρήσεις.

Οκ το βράδυ ανεβάζω την μέτρηση! 

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού θα κάνεις καθημερινά μέχρι να πέσουν σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές σου. Ποιο εσωτερικό φίλτρο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Αλλαγές νερού θα κάνεις καθημερινά μέχρι να πέσουν σε φυσιολογικά επίπεδα οι τιμές σου. Ποιο εσωτερικό φίλτρο έχεις?

Ποία είναι δηλαδή τα φυσιολογικά? 

Και βακτήρια να βάζω ε? 

Το φίλτρο στην φώτο 

IMG_20201102_211923.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να φταει η θεραπεια με myxazin για τα ανεβασμενα επιπεδα NO2. Τα νιτρικα, ομως ειναι στο φουλ, πιο συχνες αλλαγες νερου θελει και λιγοτερο ταισμα ,οπως ειπαν τα παιδια

Τα μικρα θα υποφερουν λιγο. Χρειαζονται 3-4 φορες ταισμα.

πριν 34 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Ποία είναι δηλαδή τα φυσιολογικά? 

10-30 ppm ειναι καλα., βακτηρια βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει να φταει η θεραπεια με myxazin για τα ανεβασμενα επιπεδα NO2. Τα νιτρικα, ομως ειναι στο φουλ, πιο συχνες αλλαγες νερου θελει και λιγοτερο ταισμα ,οπως ειπαν τα παιδια

Τα μικρα θα υποφερουν λιγο. Χρειαζονται 3-4 φορες ταισμα.

10-30 ppm ειναι καλα., βακτηρια βαζεις.

Βάζω βακτηρια, τα μικρά πότε να τα ταισω? τα ταιζα 4-5 φορες,

τώρα εκανα αλλαγή νερού, ποτε να μετρήσω τα ΝΟ2? 

10-30ppm το ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Βάζω βακτηρια, τα μικρά πότε να τα ταισω? τα ταιζα 4-5 φορες,

τώρα εκανα αλλαγή νερού, ποτε να μετρήσω τα ΝΟ2? 

10-30ppm το ΝΟ2?

10-30ppm τα νιτρικά. ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

10-30ppm τα νιτρικά. ΝΟ3

Τα ΝΟ2 και αρμονία 0 έτσι? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...