Jump to content

Τεστ έχω πρόβλημα!!!


Recommended Posts

Αύριο την ίδια περίπου ώρα για να έχεις ακριβές μέτρο σύγκρισης .

Και μια και πάει καλά βάλε το φίλτρο στην πλάτη όπως σου έδειξα και ανέβασε το όσο ποιο ψηλά γίνετε και συμπλήρωσε το νερό μέχρι επάνω.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις αλλαγή νερού και σήμερα και συνεχίζεις μέχρι οι μετρήσεις NO2 να μηδενίσουν (να γίνουν γαλάζιες δλδ). Μετρήσεις κάνεις κάθε μέρα και τις ανεβάζεις να βλέπουμε. Το ενυδρείο δεν πάει καλά ακόμη γιατί πολύ απλά έχει ακόμη NO2. Μη λέμε ότι πάει καλά. Θέλει δουλειά ακόμη. Η ανατάραξη του νερού δεν επηρεάζει τις μετρήσεις, απλά αυξάνει τη διαθέσιμη οξυγόνωση των ψαριών σου.

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

κάνεις αλλαγή νερού και σήμερα και συνεχίζεις μέχρι οι μετρήσεις NO2 να μηδενίσουν (να γίνουν γαλάζιες δλδ). Μετρήσεις κάνεις κάθε μέρα και τις ανεβάζεις να βλέπουμε. Το ενυδρείο δεν πάει καλά ακόμη γιατί πολύ απλά έχει ακόμη NO2. Μη λέμε ότι πάει καλά. Θέλει δουλειά ακόμη.

Από την στιγμή που με την αλλαγή του νερού είχε πτώση σε ΝΟ2 και ΝΟ3 η πορεία του ενυδρείου είναι καλή. Πουθενά δεν  γράφω ότι τέλειωσε και είναι εντάξει. Ακριβώς την ίδια συμβουλή του έδωσα και εγώ, δεν καταλαβαίνω λοιπόν που θεωρείς ότι το ενυδρείο δεν έχει καλή πορεία και υπάρχει επιπλοκή.

Link to comment
Share on other sites

Η πορεία του ενυδρείου θα είναι καλή όταν σταματήσουν να παράγονται τα νιτρώδη (NO2) και να έχει μόνο νιτρικά. Τώρα είμαστε στη φάση να σωθούν τα ζωντανά από άμεση δηλητηρίαση. Εδώ ακόμη δεν έχουμε διαπιστώσει με σιγουριά τον ακριβή λόγο ύπαρξης των νιτρωδών. Η πτώση τους αυτή τη στιγμή έγινε μόνο λόγω αλλαγής νερού, δλδ όχι λόγω μόνιμης αλλαγής των συνθηκών διαβίωσης, άλλα λόγω μιας άμεσης παρέμβασης

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει στην ζωή και λόγο ηλικίας πλέον να αποφεύγω της ανούσιες αντιπαραθέσεις. Θα πω μόνο ότι το βλέπουμε από άλλη  οπτική το θέμα  και επειδή ανήκεις στην ομάδα συντονισμού αναλαμβάνεις εσύ από εδώ και πέρα να κατευθύνεις  τον φίλο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το πηγαίνεις στο ζήτημα της ομάδας συντονισμού, ούτε στο θέμα των αντιπαραθέσεων. Διαφώνησα σε κάτι πολύ συγκεκριμένο μαζί σου. καθώς δε θέλω να βγουν άμεσα συμπεράσματα που μπορεί να αποδειχθούν λανθασμένα εκ του αποτελέσματος. Το φόρουμ για αυτό υπάρχει, να δίνονται κατευθύνσεις στους νέους και να μαθαίνουν τυχόν νέα πράγματα τόσο οι νέοι όσο και εμείς οι παλαιότεροι σε αυτό. Γιατί ως γνωστόν ουδείς άσφαλτος.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπέρασμα που έβγαλα αφορά την στιγμή που μας έδειξε ο Σπύρος το τεστ. Θα μπορούσε να ήταν διαφορετικό αν μετά την αλλαγή νερού που έκανε χθες σήμερα δεν είχαμε τις  ομολογούμενος πολύ καλύτερες μετρήσεις (και φαντάζομαι ότι και εσύ θα το έχεις συναντήσει το φαινόμενο μετά από αλλαγή νερού οι μετρήσεις σε ώρες να είναι το ίδιο κακές ή με πολύ μικρή βελτίωση).Για αυτό σου λέω ότι βλέπουμε από διαφορετική οπτική το ζήτημα . Θα επαναλάβω ότι πουθενά δεν του  είπα ότι τελειώσαμε ή να ταίσει κανονικά ή να μην κάνει σήμερα αλλαγή νερού ή να μην κάνει μετρήσεις. 

Θεωρώ λοιπόν άστοχή την επίπληξη ή προτροπή (διάλεξε εσύ την λέξη) για τα γραφόμενα μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό το τελευταίο που είπες για μη αλλαγή στις μετρήσεις το έχω δει μόνο σε μια περίπτωση. Όταν έχουν τρελαθεί και δείχνουν το μέγιστο (υπήρξε περίπτωση που γνωστός μου έκανε τρεις φορές αλλαγή νερού για να πέσουν τα Νιτρικά κάτω από 160. Εκεί όμως πρέπει να ήταν στο θεό για να μην υπάρχει μεταβολή άμεσα μετά την αλλαγή νερού. Σε κάθε περίπτωση δεν είμαστε εδώ για να τσακωνόμαστε αλλά για να βοηθάμε.  

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε χαλάσει όμως το θέμα και κάλο είναι να λήξει εδώ. 

Στο δια ταύτα Σπύρο αν συνεχίζεις να διαβάζεις και δεν μας βαρέθηκες κάνεις αλλαγή νερού, κάνεις την μείωση της ροής της αντλίας περίπου λίγο πάνω από την μέση (θέλουμε να γυρίσουμε περίπου 4 φόρες των όγκου του νερού την ώρα)   και αύριο την ίδια ώρα αν γίνεται ξανακάνεις το τεστ για να δούμε που βρισκόμαστε. Θα το παίξω και λίγο μέντιουμ και θα προβλέψω μετρήσεις.... ΝΟ2 = 0 ppm και NO3 = 10 ppm.??? Ταίσμα σήμερα ίσα ίσα για μην πεινάσουν τα μικρά. Μην τα πλακώσεις στην τροφή γιατί η πρόβλεψη θα πάει στα σκουπίδια. Και μηδέν να πάνε δεν τελειώσαμε !!!

Link to comment
Share on other sites

Ταϊσα λίγο τα μεγάλα γιατί χθες δεν τα έδωσα καθόλου και τα μικρά τα έχω στην γεννητρα και τα ρίχνω με την οδοντογλυφιδα σκόνη 

Link to comment
Share on other sites

Πες μου λίγο τι ταΐζεις τα μικρά σου?

Link to comment
Share on other sites

Tetramin Baby

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα αν δεν φάνε μια δυο μέρες άλλωστε στην φύση δεν είναι σίγουρο οτι θα φάνε καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι πάντα οι τροφές για τα μωρά βρομίζουν το νερό εύκολα λόγω της μορφής τους. Οπότε μπορεί να συμβάλει και αυτό στις μετρήσεις σου. Ακόμη και όταν μηδενίσουν τα νιτρώδη θα κάνεις για ένα χρονικό διάστημα καθημερινές μετρήσεις ώστε να μην ξεφύγεις πάλι. Και όσο ταΐζεις τα μικρά τα νιτρικά θα ανεβαίνουν πιο εύκολα. Οπότε μπορεί να χρειάζεσαι για ένα διάστημα συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα βρούνε στην φύση να τσιμπήσουν δεν μπορεί! ?

Τα μικρά φοβάμαι όχι τα μεγάλα, τα μικρά τα ταϊζω 4-5 φορές την μέρα με την οδοντογλυφιδα και χθες 2, να τα δίνω τα μικρά κανονικά η όχι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Κάτι θα βρούνε στην φύση να τσιμπήσουν δεν μπορεί! ?

Τα μικρά φοβάμαι όχι τα μεγάλα, τα μικρά τα ταϊζω 4-5 φορές την μέρα με την οδοντογλυφιδα και χθες 2, να τα δίνω τα μικρά κανονικά η όχι? 

Εφόσον τα έχεις σε γεννήστρα  ναι άλλα και εκεί θέλει συχνότατες αλλαγές νερού (φήμες λένε οτι οι συχνές αλλαγές βοηθούν στην γρήγορή ανάπτυξη τους)

Link to comment
Share on other sites

Για όσο το παλεύουμε με καθημερινές αλλαγές νερού τάιζε δύο φορές όπως σήμερα. Μετά το παρακολουθούμε πως πάει μέρα μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μέρα ανανεώνω το νερό της γεννηστρας αν και έχει από δίπλα τρύπες και κυκλοφορεί λίγο πολύ το νερό 

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι..... Αν εχεις δυνατοτητα να κρατησεις τα μωρα χώρια , πχ αν θα παρεις ενα πλαστικο κουτι αποθηκευσης 20-30λ, να εχει θερμοστατη και αεραντλια μονο.

Εκει θα μπορεσεις να ταιζεις και 5 φορες την ημερα με καθημερινες αλλαγες νερου 30%. Αν θα ριξεις μεσα και κανα κερατοφυλλο..... ακομα καλυτερα.

Φυτα επιφανειας τραβανε πολυ τα νιτρικα, αμμωνια κ.α., αν θα βρεις....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Κάθε μέρα ανανεώνω το νερό της γεννηστρας αν και έχει από δίπλα τρύπες και κυκλοφορεί λίγο πολύ το νερό 

Οταν κανεις αλλαγη νερου στο ενυδρειο, αλλαζει και στη γεννηστρα αυτοματα.

Link to comment
Share on other sites

Κέρατοφύλλο έχω και τώρα μέσα στην γεννητρα περίπου 10 εκατοστά 

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά πότε θα μπορέσω να τα βγάλω έξω? Τώρα είναι περίπου 17 ημερών, και μετά να τα δίνω σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο εγω νομιζα οτι η γεννηστρα ηταν ξεχωριστά. Η Ναταλία εχει δικιο πρεπει να τα βαλεις ξεχωριστά για να τα ταιζεις με αυτον τον ρυθμο.

Αν δεν θέλεις να έχεις απώλειες τα μικρά θα τα βαλεις στο ενυδρειο οταν θα φτασουν σε μεγεθος τετοιο ωστε να μην μπορουν να γινουν γευμα των μεγάλων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σάς κάνω μια μάλλον χαζή ερώτηση???

Το γαλάζιο είναι το PH από τι κατάλαβα, το άλλο τι είναι η σκληρότητα του νερού? 

IMG_20201120_210027.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το δεύτερο παλι ΡΗ μετραει απλα μετραει απο 7.4  μεχρι 8.8 - ειναι για σκληρο νερο. Το πρωτο εχει σκαλα μεχρι 7.2 (αν θυμαμαι καλα)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...