Jump to content

Προβλημα με κερατοφυλο και limnophila


Recommended Posts

Το ενα απο τα δυο κερατοφυλλα (1ο) εχασε το χρωμα του. Ταυτοχρονα στη limnophila μαραζωσαν τα φυλλαρακια της. Εβαλα extra φωτισμο και λιπασμα (PlantaMin). Μεσα σε 1,5 εβδομαδες ειδα βελτιωση, αλλα οχι κατι το τρομερο. Ωσπου προχθες παρατηρησα οτι το αλλο κερατοφυλλο (2ο) συρρικνωνεται στις ακρες και σκουραινει το χρωμα του. Σημερα παρατηρησα το ιδιο σε μικροτερο βαθμο και στο 1ο κερατοφυλλο. Νομιζω οτι κατι παει λαθος. Ξερετε τι ειναι αυτο;; συρρικνωνεται και σκουραινει ολο και μεγαλυτερο μερος των φυτων.

 

Το ενυδρειο τρεχει περιπου 1 μηνα. Εχει βελτιωτικο νερου, αζωτοδεσμευτηκα βακτηρια και λιπασμα. Εχει 4 ειδη φυτων απο το pet shop και κατι βρυα που μαζεψα απο την φυση (τα ξεπλυνα παρα πολυ καλα). Ειναι 105 λιτρα. Εχει 2 φιλτρα, ενα εξωτερικο και ενα εσωτερικο.Εχει 2 θερμοστατες (26 με 27 βαθμους Κελσιου), 2 λαμπες και εναν οξυγονοτη. Εχει 15 ψαρια: 6 σκαλαρια,4 γκουραμι,3 γατοψαρακια και 2 μολυ (ξερω οτι ειναι πολλα για τα λιτρα μου)

 

Επειδη θελω να βλεπω τα φυτα μου να πηγαινουν καλα. Εκτιμαω την οποιαδήποτε βοηθεια.Ευχαριστω.

126439287_677797716180811_113385290250309215_n.jpg

126314735_374076630584601_7042440578128486695_n.jpg

126323000_382022159907951_5804118300502087175_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γραψε τουλαχιστον αν εχεις κανει τεστ νερου και τα αποτελεσματα..... Μπορει να συμβει απο πολλες αιτιες.

Και δεν ειναι μονο το θεμα, οτι εχεις πολλα ψαρια.... δεν ταιριαζουν..... και τα σκαλαρια δεν μπαινουν στα 105λ ενυδρειο......

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στο πετ μου ειπαν οτι δεν θα εχουν θεμα τα σκαλαρια με τα γκουραμια. Οι μετρησεις εδειξαν 50 με 70 στα νιτρικα νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει με πρόβλημα από ανεπαρκή φωτισμό.

Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις την αεραντλία σκεπτόμενος ότι διώχνει το co2 αλλά επειδή υπάρχουν πολλά ψάρια βοηθά στην οξυγόνωση.

Τα βρύα που έχεις μαζέψει από τη φύση θα σαπίσουν εάν τα έχεις βυθίσει.

Για τον πληθυσμό των ψαριών και τα μπλεγμένα είδη το ξέρεις από μόνος σου ότι είναι πρόβλημα.:D

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος vakal έγραψε:

Στο πετ μου ειπαν οτι δεν θα εχουν θεμα τα σκαλαρια με τα γκουραμια. Οι μετρησεις εδειξαν 50 με 70 στα νιτρικα νομιζω

50-70 νιτρικά είναι υψηλή συγκέντρωση, πράγμα που επιβεβαιώνει ότι υπάρχει υπερπληθυσμός, ή ότι δεν τηρείς σωστές ρουτίνες αλλαγών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

50-70 νιτρικά είναι υψηλή συγκέντρωση, πράγμα που επιβεβαιώνει ότι υπάρχει υπερπληθυσμός, και ότι τηρείς σωστές ρουτίνες αλλαγών.

Μπορει να κανω λαθος, λεγοντας νιτρικα. Στο πετ μου  ειπαν οτι οταν φτασουν 100 θα εχω θεμα, για την ωρα ειμαι καλα ειπαν. Να κανω αλλαγη 40%;;

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

Μπορει να κανω λαθος, λεγοντας νιτρικα. Στο πετ μου  ειπαν οτι οταν φτασουν 100 θα εχω θεμα, για την ωρα ειμαι καλα ειπαν. Να κανω αλλαγη 40%;;

 

Δεν θέλω να ξεκινήσω τα κλισέ μην εμπιστεύεσαι και μην κάνεις και μην ακούς τα petshop.

Τα νιτρικά δεν πρέπει να πηγαίνουν τόσο ψηλά. Τέλος.

Με αλλαγές νερού δεν μετάνοιωσε κανείς :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τοσα νιτρικα μπορει και να χαλασαν :) Νιτρικα να πας στο 10-30ppm, κανε αλλαγες νερου 30% καθε μερα επι τρεις μερες και θα πεσουν τα νιτρικα και τα φυτα θα στρωσουν.

Βρυα εξω απο το ενυδρειο.

Πετσοπας - :bigemo_harabe_net-87:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2020 at 6:54 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Απο τοσα νιτρικα μπορει και να χαλασαν :) Νιτρικα να πας στο 10-30ppm, κανε αλλαγες νερου 30% καθε μερα επι τρεις μερες και θα πεσουν τα νιτρικα και τα φυτα θα στρωσουν.

Βρυα εξω απο το ενυδρειο.

Πετσοπας - :bigemo_harabe_net-87:

εκανα αλλαγη 30% χθες και σημερα τα νιτρικα μου ειναι στα 25. Τι να κανω με το κερατοφυλλο;;

Link to comment
Share on other sites

On 19/11/2020 at 6:35 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δεν θέλω να ξεκινήσω τα κλισέ μην εμπιστεύεσαι και μην κάνεις και μην ακούς τα petshop.

Τα νιτρικά δεν πρέπει να πηγαίνουν τόσο ψηλά. Τέλος.

Με αλλαγές νερού δεν μετάνοιωσε κανείς :)

εκανα αλλαγη 30% χθες και σημερα τα νιτρικα μου ειναι στα 25. Τι να κανω με το κερατοφυλλο;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

εκανα αλλαγη 30% χθες και σημερα τα νιτρικα μου ειναι στα 25. Τι να κανω με το κερατοφυλλο;; 

Προς το παρόν το αφήνεις ως έχει και βλέπουμε.

Ξανακάνε άλλη μια αλλαγή νερού αύριο. Τα βρύα τα έβγαλες?

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Προς το παρόν το αφήνεις ως έχει και βλέπουμε.

Ξανακάνε άλλη μια αλλαγή νερού αύριο. Τα βρύα τα έβγαλες?

εβγαλα τα μισα( σκεφτηκα οτι ειναι προτειμοτερο να το κανω σταδιακα). Ωστοσο που ενοχλουν τα βρυα;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος vakal έγραψε:

εβγαλα τα μισα( σκεφτηκα οτι ειναι προτειμοτερο να το κανω σταδιακα). Ωστοσο που ενοχλουν τα βρυα;;

Θα σαπίσουν και θα δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2020 at 8:26 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Προς το παρόν το αφήνεις ως έχει και βλέπουμε.

Ξανακάνε άλλη μια αλλαγή νερού αύριο. Τα βρύα τα έβγαλες?

Εκανα μετρησεις με eSHa AQUA TEST και εχω:

 

NO3:   25-50

NO2:  1

GH,DT,TH: 14-21

KH,TAC: 6

pH: 7,2-7,6

Cl2: 0-0,8

 

παω καλα;; πρεπει να αλλαξω κατι;;

 

Υ.Γ. τα φυτα εγιναν καλυτερα

 

Έγινε επεξεργασία - vakal
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα τεστάκια που χρησιμοποιείς δεν είναι αξιόπιστα  και δεν μπορείς να στηρίζεσαι  σ αυτά.

Όμως έστω και σαν ένδειξη η ύπαρξη NO2 δημιουργεί πρόβλημα στους οργανισμούς.

Κάνε αλλαγές νερού 2-3 μέρες ώστε να μηδενίσουν τα νιτρώδη και να μειωθούν τα νιτρικά.

Θέλουμε τιμές NO2 =0

και ΝΟ3 όσο πιο χαμηλά μπορείς.:)

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το χαλασμενο κερατοφυλλο βγαλε απο το ενυδρειο και πεταξε το. Αφησε μονο τα πρασινα κλαδακια μεσα στο ενυδρειο. και αλλαγες νερου συχνα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δυστυχώς τα τεστάκια που χρησιμοποιείς δεν είναι αξιόπιστα  και δεν μπορείς να στηρίζεσαι  σ αυτά.

Όμως έστω και σαν ένδειξη η ύπαρξη NO2 δημιουργεί πρόβλημα στους οργανισμούς.

Κάνε αλλαγές νερού 2-3 μέρες ώστε να μηδενίσουν τα νιτρώδη και να μειωθούν τα νιτρικά.

Θέλουμε τιμές NO2 =0

και ΝΟ3 όσο πιο χαμηλά μπορείς.:)

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Το χαλασμενο κερατοφυλλο βγαλε απο το ενυδρειο και πεταξε το. Αφησε μονο τα πρασινα κλαδακια μεσα στο ενυδρειο. και αλλαγες νερου συχνα.

Παιδιά με τις τιμές που έχει σε ΝΟ2 και ΝΟ3 το κερατόφυλλο δεν θα έπρεπε να κάνει πάρτυ. Εδώ όμως βλέπουμε οτι σαπίζει. Γιατί γίνεται αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι παντα καλα για τα φυτα να εχουμε τοσα νιτρικα. Γιατι... Δειτε το mulder's chart - αζωτο με καλιο ειναι ανταγωνιστες - https://www.aquazone.gr/forums/topic/109615-κάλιο-στο-φυτεμένο-ενυδρείο/

και οσο ευκολο και να ειναι το κερατοφυλλο, δεν αντεχει αποτομες αλλαγες στο ενυδρειο (θερμοκρασια, φωτισμος, φυσικο- χημικα χαρακτηριστικα), οπως και egeria, που παλι θεωρειται ευκολο φυτο.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειναι παντα καλα για τα φυτα να εχουμε τοσα νιτρικα. Γιατι... Δειτε το mulder's chart - αζωτο με καλιο ειναι ανταγωνιστες - https://www.aquazone.gr/forums/topic/109615-κάλιο-στο-φυτεμένο-ενυδρείο/

και οσο ευκολο και να ειναι το κερατοφυλλο, δεν αντεχει αποτομες αλλαγες στο ενυδρειο (θερμοκρασια, φωτισμος, φυσικο- χημικα χαρακτηριστικα), οπως και egeria, που παλι θεωρειται ευκολο φυτο.

 

Καταθέτω τον θαυμασμό μου για το άρθο σας κυρία  Ναταλία.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Καταθέτω τον θαυμασμό μου για το άρθο σας κυρία  Ναταλία.

Thanks! :D

Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2020 at 5:17 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δυστυχώς τα τεστάκια που χρησιμοποιείς δεν είναι αξιόπιστα  και δεν μπορείς να στηρίζεσαι  σ αυτά.

Όμως έστω και σαν ένδειξη η ύπαρξη NO2 δημιουργεί πρόβλημα στους οργανισμούς.

Κάνε αλλαγές νερού 2-3 μέρες ώστε να μηδενίσουν τα νιτρώδη και να μειωθούν τα νιτρικά.

Θέλουμε τιμές NO2 =0

και ΝΟ3 όσο πιο χαμηλά μπορείς.:)

 

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν ειναι παντα καλα για τα φυτα να εχουμε τοσα νιτρικα. Γιατι... Δειτε το mulder's chart - αζωτο με καλιο ειναι ανταγωνιστες - https://www.aquazone.gr/forums/topic/109615-κάλιο-στο-φυτεμένο-ενυδρείο/

και οσο ευκολο και να ειναι το κερατοφυλλο, δεν αντεχει αποτομες αλλαγες στο ενυδρειο (θερμοκρασια, φωτισμος, φυσικο- χημικα χαρακτηριστικα), οπως και egeria, που παλι θεωρειται ευκολο φυτο.

 

εκανα ξανα μετρηση τα 

NO3 : 25

ΝΟ2: 0

 

Τα φυτα ειναι πολυ καλυτερα. Το μονο που με ανησυχει ειναι οτι τα χαμηλοτερα φυλλαρακια της  limnophila εγυραν προς τα κατω.

 

Υ.Γ. λυπαμαι εαν σας ζαλισα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι λεγεται plantaMin

Έγινε επεξεργασία - vakal
Link to comment
Share on other sites

On 25/11/2020 at 5:17 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Δυστυχώς τα τεστάκια που χρησιμοποιείς δεν είναι αξιόπιστα  και δεν μπορείς να στηρίζεσαι  σ αυτά.

Όμως έστω και σαν ένδειξη η ύπαρξη NO2 δημιουργεί πρόβλημα στους οργανισμούς.

Κάνε αλλαγές νερού 2-3 μέρες ώστε να μηδενίσουν τα νιτρώδη και να μειωθούν τα νιτρικά.

Θέλουμε τιμές NO2 =0

και ΝΟ3 όσο πιο χαμηλά μπορείς.:)

 

On 25/11/2020 at 6:55 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Το χαλασμενο κερατοφυλλο βγαλε απο το ενυδρειο και πεταξε το. Αφησε μονο τα πρασινα κλαδακια μεσα στο ενυδρειο. και αλλαγες νερου συχνα.

129311182_383465646253869_4158634636306082962_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=58c789&_nc_ohc=jeZQ14bJrTEAX9TpTD3&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&tp=6&oh=82fe3d43e0ea6843448b68ef79d7d7be&oe=5FEDAD76

 

Η limnophila ειναι πολυ καλυτερα. Ωστοσο το κερατοφυλλο εγινε ετσι. Εαν δεν κανω λαθος ειναι αγλη. Το κερατοφυλλο που ειχε το pet shop ηταν γεματο απο αγλη. Υποτιθεται οτι μου εδωσε καλο κομματι. Οι μετρησεις μου ηταν οι εξης:

NO3: 25-50

NO2: 0-1

GH=DT=TH: 14-21

KH: 15-20

pH: 7,2-7,6

Cl2: 0-0,8

 

Υ.Γ. Το κερατοφυλλο μου ειναι κατω απο την λαμπα και αρκετα κοντα στο οξυγονο

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

 

129311182_383465646253869_4158634636306082962_n.jpg?_nc_cat=101&ccb=2&_nc_sid=58c789&_nc_ohc=jeZQ14bJrTEAX9TpTD3&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&tp=6&oh=82fe3d43e0ea6843448b68ef79d7d7be&oe=5FEDAD76

 

Η limnophila ειναι πολυ καλυτερα. Ωστοσο το κερατοφυλλο εγινε ετσι. Εαν δεν κανω λαθος ειναι αγλη. Το κερατοφυλλο που ειχε το pet shop ηταν γεματο απο αγλη. Υποτιθεται οτι μου εδωσε καλο κομματι. Οι μετρησεις μου ηταν οι εξης:

NO3: 25-50

NO2: 0-1

GH=DT=TH: 14-21

KH: 15-20

pH: 7,2-7,6

Cl2: 0-0,8

 

Υ.Γ. Το κερατοφυλλο μου ειναι κατω απο την λαμπα και αρκετα κοντα στο οξυγονο

 

Ξανακάνε αλλαγή νερού.

Τα νιτρώδη ξανάκαναν την εμφάνιση τους, και τα νιτρικά εξακολουθούν να είναι υψηλά.

Από κυκλοφορία νερού πως είσαι?

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός τα τεστάκια τα λαμβάνω μόνο ως μια ένδειξη χωρίς να τους δίνω απόλυτη σημασία.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...