Jump to content

Προβλημα με κερατοφυλο και limnophila


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Ξανακάνε αλλαγή νερού.

Τα νιτρώδη ξανάκαναν την εμφάνιση τους, και τα νιτρικά εξακολουθούν να είναι υψηλά.

Από κυκλοφορία νερού πως είσαι?

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός τα τεστάκια τα λαμβάνω μόνο ως μια ένδειξη χωρίς να τους δίνω απόλυτη σημασία.:)

Εχω δυο φιλτρα. Ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο.Συνολικα ειμαι στα 1000 Lt/h ( 600 και 400).

Μπορω να προσθεσω αλλα 250 L/h εαν ειναι αναγκη

 

Υ.Γ. Δεν γινεστε κουραστικος, αντίθετα με βοηθατε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

 

Ξανακάνε αλλαγή νερού.

Τα νιτρώδη ξανάκαναν την εμφάνιση τους, και τα νιτρικά εξακολουθούν να είναι υψηλά.

Από κυκλοφορία νερού πως είσαι?

Χωρίς να θέλω να γίνομαι κουραστικός τα τεστάκια τα λαμβάνω μόνο ως μια ένδειξη χωρίς να τους δίνω απόλυτη σημασία.:)

Μπορω να βαλω φυτα τυπου pothos. Θα βοηθησει;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

Μπορω να βαλω φυτα τυπου pothos. Θα βοηθησει;;

Θα βοηθήσει σίγουρα όσον αφορά το θέμα νιτρικά.

Προσοχή μόνο οι ρίζες μέσα στο νερό.

Αν δεν κάνω λάθος έχει κάνει κάτι παρόμοιο στο ενυδρείο του ο Παρασκευάς @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λίγο κάθε πότε και πόσο ταίζεις ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Να ρωτήσω λίγο κάθε πότε και πόσο ταίζεις ;

Kαθε μερα μια φορα. Με το ματι περιπου 40 φυλλαρακια απο το tetra PRO energy

Link to comment
Share on other sites

Μείωσε την ποσότητα της τροφής στην μέση και κάνε συχνές αλλαγές νερού. Εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα γιατί έχεις πολλά νιτρικά και συμφωνά με το άρθρο της @natateo που σίγουρα δεν διάβασες ? δεν κάνουν πάντα καλό.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα βοηθήσει σίγουρα όσον αφορά το θέμα νιτρικά.

Προσοχή μόνο οι ρίζες μέσα στο νερό.

Αν δεν κάνω λάθος έχει κάνει κάτι παρόμοιο στο ενυδρείο του ο Παρασκευάς @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ :)

 

Πολύ σωστά θυμάται ο @SOTIRIS.

Σε παλαιότερο ενυδρείο είχα βάλει φυτό πόθο. Μόνο οι ρίζες στο νερό, το υπόλοιπο απ'έξω... Ήταν και όμορφο και ρουφήχτρα νιτρικών.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μείωσε την ποσότητα της τροφής στην μέση και κάνε συχνές αλλαγές νερού. Εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα γιατί έχεις πολλά νιτρικά και συμφωνά με το άρθρο της @natateo που σίγουρα δεν διάβασες ? δεν κάνουν πάντα καλό.

Ευχαριστω για την συμβουλη! Ωστοσο το τι διαβασα αφηστε να το ξερω εγω καλυτερα :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος vakal έγραψε:

Εχω δυο φιλτρα. Ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο.Συνολικα ειμαι στα 1000 Lt/h ( 600 και 400).

Μπορω να προσθεσω αλλα 250 L/h εαν ειναι αναγκη

 

Υ.Γ. Δεν γινεστε κουραστικος, αντίθετα με βοηθατε.

και 10 εσωτερικα φιλτρα να βαλεις, μπορει να μην σου κανουν την δουλεια.

Πανω στο κερατοφυλλο δεν βλεπω αλγη, αλλα βρωμιες. Τα φιλτρα πόσες φορες την εβδομαδα καθαριζεις και τι εχουν μεσα;

Ενυδρειακο βαμβακι εβαλες;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

και 10 εσωτερικα φιλτρα να βαλεις, μπορει να μην σου κανουν την δουλεια.

Πανω στο κερατοφυλλο δεν βλεπω αλγη, αλλα βρωμιες. Τα φιλτρα πόσες φορες την εβδομαδα καθαριζεις και τι εχουν μεσα;

Ενυδρειακο βαμβακι εβαλες;

Το εσωτερικο καθε εβδομαδα και το εξωτερικο καθε δυο εβδομαδες.Εχουν μεσα τα σφουγγαρια που ειχαν απο το εργοστασιο. Εγω προσθεσα ενυδρειακο βαμβακι, κεραμικο μακαρονι και ενεργο ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

Κάνε σε παρακαλώ το πείραμα που σου είπα παραπάνω.

Τάισε λίγότερο και κάνε αλλαγές νερού κάθε δυο με τρείς μέρες για να δούμε πως θα πάει.

Γνώμη μου είναι ότι τα σκαλάρια, επειδή είχα στο λέω θέλουν πολύ περισσότερα λίτρα . Είναι και πεινάλες κακός ο συνδιασμός.

Γιατί καθαρίζεις τόσο συχνά τα φίλτρα ,μπουκώνουν ;(φαντάζομαι με νερό απο το ενυδρείο έτσι ) ;

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος vakal έγραψε:

Το εσωτερικο καθε εβδομαδα και το εξωτερικο καθε δυο εβδομαδες.Εχουν μεσα τα σφουγγαρια που ειχαν απο το εργοστασιο. Εγω προσθεσα ενυδρειακο βαμβακι, κεραμικο μακαρονι και ενεργο ανθρακα

Βγαλε ενεργο ανθρακα απο το φιλτρο. Ρουφαει τα μικρο στοιχεια απο λιπασματα. Δεν το θελουμε στο ενυδρειο γλυκου νερο με φυτα.

Δεν ρουφαει ουτε τα νιτρικα, ουτε νιτρωδη, ουτε αμμωνια!

Link to comment
Share on other sites

το εσωτερικο μπουκωνει περιπου στις 2 εβδομαδες. το εξωτερικο οχι

τα καθαριζω με το νερο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2020 at 9:45 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε ενεργο ανθρακα απο το φιλτρο. Ρουφαει τα μικρο στοιχεια απο λιπασματα. Δεν το θελουμε στο ενυδρειο γλυκου νερο με φυτα.

Δεν ρουφαει ουτε τα νιτρικα, ουτε νιτρωδη, ουτε αμμωνια!

Ενταξει δεν το ηξερα. Προσφερει κατι καλο;;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλούς ρύπους για αυτό μπουκώνει . 

Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός τι φίλτρα έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

Ενταξει δεν το ηξερα. Προσφερει κατι καλο;;

Όχι. Τον άνθρακα των χρησιμοποιούμε συνήθως μέτα απο θεραπείες ή για αποχρωματισμό του νερού. 

Σε εσένα αυτή την στιγμή είναι άχρηστος αφαίρεσε τον και βάλε στην θέση του βιολογικό υλικό . (πχ siropax mini)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Έχεις πολλούς ρύπους για αυτό μπουκώνει . 

Χωρίς να θέλω να γίνω κουραστικός τι φίλτρα έχεις ;

Αυτο που μπουκωνει λεγεται EHEIM pickup 200

Επισης εβαλα ενα AquaEL Filter FAN 2 Plus EU

Και το εξωτερικο μου ειναι το Sun Sun 603B ( ξερω οτι δεν ειναι σπουδαιο, αυτο μπορουσα να παρω)

 

εχω 7 εσωτερικα φυτα πλεον ( το κερατοφυλλο ειναι πολυ) επισης εβαλα και 3 εξωτερικα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχεις 3 φίλτρα έτσι ; To EHEIM  το έχω και εγώ άλλα έκοψα το μισό σφουγγάρι και εβαλά βιολογικό υλικό μέσα.

Στο σύνολο πόσο βιολογικό υλικό (κεραμικό μακαρονι κτλ ) έχεις ;

1 λίτρο 2 λίτρα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

Αυτο που μπουκωνει λεγεται EHEIM pickup 200

Επισης εβαλα ενα AquaEL Filter FAN 2 Plus EU

Και το εξωτερικο μου ειναι το Sun Sun 603B ( ξερω οτι δεν ειναι σπουδαιο, αυτο μπορουσα να παρω) .Δεν είμαστε εδώ για κρίνουμε ,άλλα για ανταλλαγή απόψεων και να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

 

εχω 7 εσωτερικα φυτα πλεον ( το κερατοφυλλο ειναι πολυ) επισης εβαλα και 3 εξωτερικα φυτα

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2020 at 10:17 ΜΜ, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Θα βοηθήσει σίγουρα όσον αφορά το θέμα νιτρικά.

Προσοχή μόνο οι ρίζες μέσα στο νερό.

Αν δεν κάνω λάθος έχει κάνει κάτι παρόμοιο στο ενυδρείο του ο Παρασκευάς @ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ :)

 

 

On 2/12/2020 at 11:25 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πολύ σωστά θυμάται ο @SOTIRIS.

Σε παλαιότερο ενυδρείο είχα βάλει φυτό πόθο. Μόνο οι ρίζες στο νερό, το υπόλοιπο απ'έξω... Ήταν και όμορφο και ρουφήχτρα νιτρικών.

 

On 3/12/2020 at 9:45 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε ενεργο ανθρακα απο το φιλτρο. Ρουφαει τα μικρο στοιχεια απο λιπασματα. Δεν το θελουμε στο ενυδρειο γλυκου νερο με φυτα.

Δεν ρουφαει ουτε τα νιτρικα, ουτε νιτρωδη, ουτε αμμωνια!

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι. Τον άνθρακα των χρησιμοποιούμε συνήθως μέτα απο θεραπείες ή για αποχρωματισμό του νερού. 

Σε εσένα αυτή την στιγμή είναι άχρηστος αφαίρεσε τον και βάλε στην θέση του βιολογικό υλικό . (πχ siropax mini)

Αξιζει να σημειωθει οτι πανε πολυ καλυτερα ολα μου τα φυτα. Εχω λιγη αλγη σε καποια κοτσανακια κερατοφυλλου αλλα μαλλον ετσι ηταν απο το pet shop ( μενω Σερρες οποτε δεν εχω επιλογες πολλες). Σκεφτομαι να βαλω καμια μεγαλη amano (να μου καθαριζει τα φυτα),ξερω οτι τα ψαρια μου ειναι πολλα και  ''επιθετικα'' αλλα μεχρι στιγμης δεν παρατηρησα επιθετικη συμπεριφορα( μονο λιγο στην αρχη αλλα περασε) ,εχω και πολλες κρυψωνες. Απο τοτε που εβαλα μια λαμπα πανω απο το  δασος μου με limnophila , ανεκαμψε σε πολυ μεγαλο βαθμο. τα κατω κατω φυλλα της δεν πανε τοσο καλα, ωστοσο δινει διαρκως νεους βλαστους. 

Το ενυδρειο μου δεν εφτασε ποτε ph μεγαλυτερο του 7,5 και τα NO2 ειναι 0 (2 φορες που πηγαν στο 1 τα εριξα αμεσως)

Το KH ειναι σχεδον 20 ειναι προβλημα αυτο;;

Τα νιτρικα μου ειναι διαρκως 25 με 50 αλλα με τα νεα φυτα που εβαλα νομιζω θα στρωσει λιγο.

Τον ενεργο ανθρακα να τον βγαλω σιγουρα;; ειχα την  εντυπωση οτι δεσμευει τοξικες ουσιες

 

ευχαριστω για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Λοιπόν έχεις 3 φίλτρα έτσι ; To EHEIM  το έχω και εγώ άλλα έκοψα το μισό σφουγγάρι και εβαλά βιολογικό υλικό μέσα.

Στο σύνολο πόσο βιολογικό υλικό (κεραμικό μακαρονι κτλ ) έχεις ;

1 λίτρο 2 λίτρα ;

1 κιλο μακαρονι και 3 ή 4 κιλα λαβα 

Έγινε επεξεργασία - vakal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

α νιτρικα μου ειναι διαρκως 25 με 50 αλλα με τα νεα φυτα που εβαλα νομιζω θα στρωσει λιγο.

Κανε κι αλλο αλλαγες νερου, αν χρειαστει και 2 και 3-ς φορες την εβδομαδα. Πρεπει να πας στα 10-30 πριν την αλλαγη νερου.

Και πεταξε τα χαρτακια- τεστακια! :D ΚΗ για να ειναι 20, πρεπει να μετρας στο Αμυνταιο Φλωρινας :hehe: καπου τοσο ειναι εκει....

Παρε υγρα τεστ. Salifert εχει καπως πιο καλες τιμες. Αμανο, αν θα παρεις, πρεπει να παρεις 5-6. Γαριδες θελουν παρεα. Νομιζω εχω δει στο Αmazonio Θεσσαλονικη σε προσφορα.....

πριν 13 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

Το ενυδρειο μου δεν εφτασε ποτε ph μεγαλυτερο του 7,5 και τα NO2 ειναι 0 (2 φορες που πηγαν στο 1 τα εριξα αμεσως)

Παλι χαρτακια; :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε κι αλλο αλλαγες νερου, αν χρειαστει και 2 και 3-ς φορες την εβδομαδα. Πρεπει να πας στα 10-30 πριν την αλλαγη νερου.

Και πεταξε τα χαρτακια- τεστακια! :D ΚΗ για να ειναι 20, πρεπει να μετρας στο Αμυνταιο Φλωρινας :hehe: καπου τοσο ειναι εκει....

Παρε υγρα τεστ. Salifert εχει καπως πιο καλες τιμες. Αμανο, αν θα παρεις, πρεπει να παρεις 5-6. Γαριδες θελουν παρεα. Νομιζω εχω δει στο Αmazonio Θεσσαλονικη σε προσφορα.....

Παλι χαρτακια; :)

https://www.bluefishaquariums.gr/εξοπλισμος-ενυδρειου/manufacturer/salifert/εξοπλισμος-ενυδρειου/τεστ-νερου-salifert.html?language=el-GR&keyword=

Και για τις αγορές σας είμαστε εδώ ?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανε κι αλλο αλλαγες νερου, αν χρειαστει και 2 και 3-ς φορες την εβδομαδα. Πρεπει να πας στα 10-30 πριν την αλλαγη νερου.

Και πεταξε τα χαρτακια- τεστακια! :D ΚΗ για να ειναι 20, πρεπει να μετρας στο Αμυνταιο Φλωρινας :hehe: καπου τοσο ειναι εκει....

Παρε υγρα τεστ. Salifert εχει καπως πιο καλες τιμες. Αμανο, αν θα παρεις, πρεπει να παρεις 5-6. Γαριδες θελουν παρεα. Νομιζω εχω δει στο Αmazonio Θεσσαλονικη σε προσφορα.....

Παλι χαρτακια; :)

Πηγα χθες στον αμαζονιο αλλα δεν πηρα, μου φανηκαν πολυ μικρες 1-2 εκατοστα

Ναι χαρτακια

Έγινε επεξεργασία - vakal
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος vakal έγραψε:

Πηγα χθες στον αμαζονιο αλλα δεν πηρα, μου φανηκαν πολυ μικρες 1-2 εκατοστα

Ναι χαρτακια

Χθες πως χθες απο Σέρρες Θεσσαλονίκη ;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...