Jump to content

ιχθυοφορτηση


Recommended Posts

Εκανα το λαθος σε ενα ενυδρειο 105 λιτρων να βαλω 15 ψαρακια. Εχω 4 φυτα και 2 φιλτρα.Τι μπορω να κανω περα απο συχνες αλλαγες για να κρατησω την αμμωνια χαμηλα;;

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vakal said:

Εκανα το λαθος σε ενα ενυδρειο 105 λιτρων να βαλω 15 ψαρακια. Εχω 4 φυτα και 2 φιλτρα.Τι μπορω να κανω περα απο συχνες αλλαγες για να κρατησω την αμμωνια χαμηλα;;

Για τι ψάρια μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις και τι φίλτρα? Ανέβασε φωτογραφία του ενυδρείου σου. Θα πρέπει να κάνεις αλλαγές κάθε μέρα 30 τις εκατό για να κρατήσεις χαμηλά την αμμωνία χωρίς βέβαια αυτό να σημαι ει ότι θα το καταφέρεις κιόλας με τέτοια ιχθυοφορτιση. Πχ αν εχεις guppiesη κατάσταση είναι οκ. Αν έχεις όμως χρυσόψαρα άστα να πανε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 6 σκαλαρια ,4 γκουραμια,3 γατοψαρακια και 2 μολυ που μαλλον θα πανε σε αλλη δεξαμενη

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vakal said:

Εχω 6 σκαλαρια ,4 γκουραμια,3 γατοψαρακια και 2 μολυ που μαλλον θα πανε σε αλλη δεξαμενη

Η άποψη μου είναι ότι πρέπει να βγάλεις τα σκαλάρια διότι γίνονται πολύ μεγάλα και θα γίνουν επιθετικά, εγώ σκαλαρια θα έβαζα σε δεξαμενή άνω των 300 λίτρων.Επίσης βάλε φυτά βοηθάνε παρά πολύ (κυρίως φυτά ταχείας ανάπτυξης ) το γνωστότερο egeria densa. Πρόσθεσε βιολογικό υλικό και παραπάνω βακτήρια δεν ξέρω τι σκεύασμα χρησιμοποιείς έγω προτείνω seachem stability σε συνδυασμό με seachem prime ή τα sera Aquatan και bio nitrivec. Τέλος αν η αμμωνία είναι υψηλή άλλαζε συχνά νερό μέχρι σιγά σιγά να αρχίσει να στρώνει ,και ψάρια βάλε 48 ώρες μετά την προσθήκη βακτηρίων(με ρέγουλα τα ψάρια)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Σε άλλο ενυδρείο καλό θα ήταν να πάνε τα σκαλάρια . 

Σου παραθέτω παρακάτω συνδεσμούς με τα προφίλ των ψαριών που λένε και σε πόσα λίτρα ζούνε και σε τι συνθήκες νερού και με τι τρέφονται.

Στο χέρι σου είναι να πάρεις την απόφαση για το τι θα κάνεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...