Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ένα 95λιτρο φυτεμένο ενυδρείο με στρώσιμο 1,5 μήνα και αγόρασα livestock (5 γκαπις,1 golden gourami(ξέρω ότι θα μεγαλώσει αλλά είναι πολύ μικρό ακόμα),5 panda corydoras,1 bristlenose,9 neon tetras).Τεστάρω καθημερινά,χτες είχε 12-14 ppm/l NO3 και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα μία 40% αλλαγή νερού,έπειτα απο αυτο οι παράμετροι ήταν τέλειοι (τεστάρω με χαρτάκια).Τα έχω σχεδόν μια εβδομάδα και επειδή ξέρω ότι αυτή η προσθήκη είναι λίγο μεγάλη και ξαφνική, τα ταΐζω μέρα παρα μέρα.Αυτό το μέρα παρά μέρα πώς σας φαίνεται;Επίσης, μια μυρωδιά(όχι βρωμερή) σαν χώμα τι θα μπορούσε να είναι;(δεν έχω βρει πολλά στο διαδίκτυο για αυτό, αλλα όσα έχω δει λένε ότι αυτό σημαίνει οτι το ενυδρείο είναι υγειές.)Ευχαριστώ.

Edited by Stelios S.

Καλημέρα φίλε μου. όσον αφορά τα τεστ θα πρέπει να πάρεις υγρά. Τα χαρτάκια είναι παντελώς αναξιόπιστα (στην αρχή και γω είχα και υπήρξε περίπτωση που είχα αμμωνία και νιτρώδη άνω των 2 ppm και τα χαρτάκια έδειχναν ότι όλα ήταν καλά).

• Like 1

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου. όσον αφορά τα τεστ θα πρέπει να πάρεις υγρά. Τα χαρτάκια είναι παντελώς αναξιόπιστα (στην αρχή και γω είχα και υπήρξε περίπτωση που είχα αμμωνία και νιτρώδη άνω των 2 ppm και τα χαρτάκια έδειχναν ότι όλα ήταν καλά).

Το έχω στον νου μου αυτό,σχετικά όμως με το τάισμα και τη μυρωδιά;

Το τάισμα συναρτάται άμεσα με τις μετρήσεις. Δεν πεθαίνουν βέβαια αν ταΐζεις μέρα παρά μέρα απλά μπορεί να πεινάνε λίγο 😁. Τώρα για τη μυρωδιά χώματος δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Είναι όμως μυρωδιά χώματος όντως? Γιατί και η αμμωνία μυρίζει περίεργα...

• Like 1

Γιατι δεν ταιζεις καθε μερα ??
Την μυρωδια την εντοπιζεις μετα το ταισμα??

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Γιατι δεν ταιζεις καθε μερα ??
Την μυρωδια την εντοπιζεις μετα το ταισμα??

Για να μειώσω τις πιθανότητες κάποιας αύξησης ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3(τα ψάρια είναι ενεργητικά πάντως).Η μυρωδιά είναι πάντα εκεί,όπως είπα,δεν μυρίζει άσχημα,σκέψου την μυρωδιά υγρού χώματος.

Προσπαθώ να καταλάβω τι οσμή είναι ακριβώς. Την έχεις από τότε που έβαλες τα φυτά και το υπόστρωμα η μετά την εισαγωγή των ψαριών?

Με ενα σωστα στημενο φιλτρο οι πιθανοτητες αυξησης/εμφανισης σε νιτρωδη και αμμωνια ειναι σχετικα δυσκολη.

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου??

Αν θελεις βαλε μια φωτο απο το ενυδρειακι σου...

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Προσπαθώ να καταλάβω τι οσμή είναι ακριβώς. Την έχεις από τότε που έβαλες τα φυτά και το υπόστρωμα η μετά την εισαγωγή των ψαριών?

Λοιπόν,βρήκα τι παίζει με την οσμή.Εδώ και σχεδόν έναν χρονο έχω ένα κουτί αποθήκευσης με ένα κοινό χρυσόψαρο,ένα comet,χαλίκι,σαλιγκάρια και java moss(όχι μέσα στο σπίτι έτσι).Αυτό το "tank"είναι η επιτομή του no maintance.Πριν 1,5 βδομάδα έφερα java moss από του κουτί στο ενυδρείο με ένα απλό ξέπλυμα.Σήμερα καθάρισα

το φίλτρο του ενυδρείου και είχε αρκετή νεκρή οργανική ύλη πανω και μύριζε ακριβώς αυτή τη μυρωδιά.Έπειτα πήγα στο κουτί και διαπίστωσα ότι το java moss ήταν καλυμμένο σε έναν μεγάλο βαθμό με κάτι σαν μαύρη άλγη και μύριζε και αυτό το ίδιο.Μόλις το καθάρισα μετά απο αρκετή ώρα σταματησε να μυρίζει χώμα και άρχισε να μυρίζει κανονικά "φυτίλα".Οπότε,μπήκε το moss με την άλγη στο ενυδρείο,για κάποιο λόγο τη νίκησε και αυτή πήγε στο φίλτρο όπου διέρευσε τη μυρωδία της στο νερό.Αυτά.

πριν 7 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Με ενα σωστα στημενο φιλτρο οι πιθανοτητες αυξησης/εμφανισης σε νιτρωδη και αμμωνια ειναι σχετικα δυσκολη.

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου??

Αν θελεις βαλε μια φωτο απο το ενυδρειακι σου...

Ένα corse sponge.

Στο κουτί με το χρυσόψαρο έχεις φίλτρο? Η ο θεός μαζί του?

Edited by killerknight

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Στο κουτί με το χρυσόψαρο έχεις φίλτρο? Η ο θεός μαζί του?

Ο Θεός μαζί μου.Το καλοκαίρι έκανα κάτι δοκιμές και έριχνα 4 μέρες υπερβολικά πολλή τροφή, έπειτα τέσταρα με τα χαρτάκια και τίποτα ανεβασμένο,τώρα θα μου πεις δεν έχουν ακρίβεια,αλλά εντάξει δεν θα 'ναι και τελείως εκτός φάσματος.Για να 'χει αντέξει μεχρι τώρα...

Που μένεις Αθήνα? Αν δε το θες να έρθω να το πάρω γιατί πραγματικά το λυπάμαι. Νερό κάθε πότε του αλλάζεις?

• Like 1

πριν 23 λεπτά, το μέλος Stelios S. έγραψε:

Ένα corse sponge.

Siporax ή κατι αντιστοιχο ??

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Που μένεις Αθήνα? Αν δε το θες να έρθω να το πάρω γιατί πραγματικά το λυπάμαι. Νερό κάθε πότε του αλλάζεις?

Έχω σκοπό να τα αφήσω όπου να 'ναι σε μια τοπική λιμνούλα με χρυσόψαρα και κόι μην ανησυχείς.

Οκ. Γιατί είναι κρίμα για το ζωντανό. Είναι φημισμένα για τις αντοχές τους αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αντέχουν τα πάντα

Για σώσιμο ψαριού πατήστε 7 ονοματεπώνυμο κενό και την διεύθυνση σας 😀 😀😀

• Haha 4

Όχι, ένα generic κυλινδρικό σφουγγάρι.Αλλά σκέφτομαι να βάλω και κεραμικό μέσα.

• Like 1

Οχαχαχαχα πρώτη φορά ένα χρυσόψαρο θα κοστίσει 300 ευρώ οχαχαχαχα

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Οχαχαχαχα πρώτη φορά ένα χρυσόψαρο θα κοστίσει 300 ευρώ οχαχαχαχα

300;

Για το πρόστιμο που θα φάω λέω...

• Haha 2

Μπορείτε να του βάλετε λουρί και να πατήσετε 6 😀😀

koronoios_psari-750x430.jpg

• Like 2
  • Haha 2

πριν 55 λεπτά, το μέλος Stelios S. έγραψε:

Όχι, ένα generic κυλινδρικό σφουγγάρι.Αλλά σκέφτομαι να βάλω και κεραμικό μέσα.

Να μην σκεφτεσαι καθολου ;)

• Like 1

Σε τρελλο σκηνικό να τους λέω "μα τι δε καταλαβαίνετε κατοικίδιο είναι! Έχετε δει το ενυδρείο στο σπίτι?"

• Haha 2

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Kleis Gry
      Καλησπερα στο φορουμ, ετοιμαζομαι για red cherry χρειαζονται τροφη; καπου διαβασα οτι τρωνε αλγη αρκει να τις ταιζω μονο αλγη; αρκει ενα κοπαδακι των 4;
    • By Peyote
      Fish food for tropical community aquarium???
      Γεια σας παιδιά τώρα τελευταία βλέπω πόλους να προωθούν το DENNERLE COMPLETE FLAKES που είναι και ποιο ακριβή απο τις "παρόμοιες" τροφές τις Tetra,Sera,JBL

Κάποιος μου είπε ότι η καλύτερη επιλογή είναι να πάρω όλες τις μάρκες τις μικρές συσκευασίες και να ταΐζω κάθε ήμερα και διαφορετική μάρκα
      έτσι τα ψάρια θα έχουν διαφορετική τροφή καθημερινά...  

Εσείς τι λέτε; τι τροφή χρησιμοποιείτε; 
      (εγώ έχω τις Tetra την TetraMin)

• By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Ρε παιδιά τι τροφή χρησιμοποιείται εσείς; Εδώ και ένα χρόνο είχα της ζουμεντ αλλά είναι αρκετά μακριά το πετ και τη βρίσκω λίγο ακριβή, έχετε κάτι να προτείνετε; Βέβαια είδα διαφορα στις δικες μου από τους πρώτους μήνες.επισης για ζωντανή τροφή σκεφτόμουν κατεψυγμένα bloodworms η ζωντανά mealworms τι γνώμη έχετε ;
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Καλησπερα βρε παιδια, ειδα σε κατι παλια αρθρα και σε ενα ζωντανο παραδειγμα οτι κανει να τρωνε γατοτροφη, με ψαρι κυριως, οι χελωνες.το εχει δοκιμασει κανεις?ειδα τις αναλογιες με μια χελωνοτροφη του εμποριου και σε σχεση με μια κοινη γατοτροφη χωρις σιτηρα ειναι πανω κατω οι ιδιες.λετε να το δοκιμασω?πετυχα μια κυρια που ειχε χελωνα 18 χρονια ειχε γινει ενα μικρο τερατακι και ηταν υδιεστατη μονο με γατοτροφη και λιγες γαριδουλες που και που. Σε σχεση ποσοτητα και τιμη παντως συμφερει παρα πολυ!
    • By bbetta
      Ψάχνοντας σε παλιά θέματα, δεν βρήκα κάποιο όπου συγκεντρωμένα να βρίσκουμε διάφορες απόψεις για το τάισμα των ψαριών στα θαλασσινά ενυδρεία μας.
      Προφανώς, όλα τα ψάρια δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές απαιτήσεις και προτιμήσεις, όμως οι διαφορετικές γνώμες που θα ακουστούν μπορούν να βοηθήσουν.

Θέτω λοιπόν το ερώτημα:
      Τι ταΐζετε τα  ψαράκια σας(ποιες ξηρές, κατεψυγμένες, ζωντανές);
      Κάθε πότε;
      Πόσο; 

Σε ένα ενυδρείο Reef (ή και FOWLR) υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψην, όπως να μην ρυπαίνουμε το νερό με τα υπερβολικά ταΐσματα ανεβάζοντας NO3 και PO4, να είναι ικανοποιημένα τα ψάρια μας, τα κοράλλια μας αλλά και να μην είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο και κουραστικό για εμάς. 
      Που βρίσκεται λοιπόν, την χρυσή τομή και από τι παράγοντες εξαρτάται κατά την γνώμη σας;

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας!

• By νικος123
      Καλησπερα στην ομαδα!Μηπως εχει καποιος λιγο μπολι απο grindal ή να ξερει καποιο μαγαζι απο Αθηνα που να εχουν,γιατι θελω να ξεκινησω την δικια μου καλλιεργεια μα δεν βρισκω πουθενα.Ευχαριστω
    • By Carp82
      καλησπερα, ημερα πηγα να αγορασω τεστ για το νερο του ενυδρείου μου. μετα απο διαβασμα πολλων αρθρων εδω στο φορουμ καταλαβα οτι πρεπει να αγορασω υγρα και οχι στικ, λοιπον αυτο που βρηκα ηταν μονο της Sera για Ph , NO3. το ενυδρείο μου είναι 60 χ 30 χ 30 με 2 χρυσόψαρα μαλλον comet και 2 fantail goldfish και αρκετο πλαστικο μπιχλιμιπιδι ( φυτα, ένα καραβακι σε 2 κομμάτια) το οποίο σύντομα θα φυγει
      - Η πρώτη ερώτηση είναι η εξης: τι άλλο τεστ χρειάζομαι ετσι ώστε να είμαι καλημένος για το νερο του ενυδρείου μου (προληπτεικά για οσο φαινεται να μην υπάρχη πρόβλημα )
      - δευτερη ερωτηση :μετα από σχεδόν 1 μήνα λειτουργίας του ενυδρείου οι μετρησεις εδειξαν
      Ph 7,5, NO3​ 10 (στο νερο βρύσης είναι Ph 7,5, NO3​ 0)
      επίσης πήρα τροφή tetra goldfish sticks, υποτήθετε μου την έδωσε το κατάστημα για βυθιζόμενη (είναι πελλετακια και όχι φυλλα ) αλλα και αυτά επιπλέουν , αν τα μουλιάζω όπως κάνω τα φυλλαράκια θα υπαρχει πρόβλημα ή θα είναι οκ;
    • By mad23
      Χωρίς αμφιβολία τα κοραλια είναι ένα από τα σημαντικοτερα κομμάτια του χομπυ.
      Λίγοι είναι αυτοί που μπορούν να τους αντισταθούν και να κρατήσουν για πολύ καιρό το ενυδρείο 
      τους ως fish only.

Τα πιο δημοφιλή από αυτά είναι τα acropora,montipora,zoanthus,favia,fungia,lobophyllia,
      sarcophyton,eyphyllia,clam και τόσα τόσα ακόμα,τα οποία ομορφαίνουν τα ενυδρεία μας και μας ζαλίζουν με τα χρώματα τους.

Ο λόγος που δεν μπαίνουν τα μη φωτοσυνθετικα στα δημοφιλή,δεν έγκειται στο οτι δεν είναι όμορφα-εντυπωσιακά-ιδιαίτερα και όλα αυτά τα χαρακτηριστικα τα οποία κάνουν ένα κοραλι ελκυστικό,αλλά η δυσκολία στην συντήρηση τους.
      Μπορεί να έχουν περάσει πλέον αρκετά χρόνια που είναι το αγαπημένο μας χομπυ στις ζωές μας και να μπορούμε να κρατάμε σχετικά εύκολα,οργανισμούς που παλαιότερα ήταν κάτι δύσκολο,αλλά η συγκεκριμένη κατηγορία κοραλιων θεωρείται δύσκολη ακόμα και για πιο έμπειρους-προχωρημενους χομπυστες.

Γιατί είναι δύσκολο το να κρατήσουμε μακροχρόνια και με επιτυχία τέτοια κοραλια?
      Οι βασικότεροι λόγοι είναι...
      -Δεν θέλουν πολύ φως και καλώς η' κακώς σχεδόν όλοι στα ενυδρεία μας προσπαθούμε να 
      έχουμε όσο το δυνατόν περισσότερο,προς όφελος των υπόλοιπων φωτοσυνθετικων οργανισμών.
      -Θέλουν χαμηλή έως μέτρια και τυχαία ροή,κάτι το οποίο είναι δύσκολο να πετύχουμε χωρίς να ενοχλούμε-στρεσάρουμε άλλους οργανισμούς που φιλοξενούμε,αφού συνήθως ένα Mixed reef έχει πληθώρα κοραλιων.
      -Υπάρχουν και είδη όμως τα οποία θέλουν πολύ δυνατή κυκλοφορία κάτι το οποίο κανει σχετικά δύσκολο το κομμάτι του να συνδυάσουμε πολλά μη φωτοσυνθετικα κοραλια,σε ένα ενυδρείο. Ειδικά για έναν νέο στο χομπυ.
      -Ως μη φωτοσυνθετικα,η ανάπτυξη-ευημερία τους,στηρίζεται αποκλειστικά στην τροφή που λαμβάνουν.
      Θέλουν πολύ τροφή και πολύ πλούσια ταυτόχρονα,κάτι το οποίο σε ένα κλειστό κύκλωμα όπως τα ενυδρεία δημιουργεί προβλήματα στην ποιότητα του νερού.

Ποιο είναι το ιδανικό ενυδρείο για να τα φιλοξενήσει?
      Λόγω όλων αυτών των ιδιαιτεροτητων που έχουν το καλύτερο ενυδρείο θα είναι,ένα αποκλειστικά με μη φωτοσυνθετικα κοραλια.
      Έτσι θα μπορούμε να τους δώσουμε οτι χρειάζονται χωρίς να αντιμετωπιζουμε προβλήματα με άλλους οργανισμούς.
      Αυτό σημαίνει πως αυτό το ενυδρείο θα πρέπει να εχει...
      -Λίγο φως(συνήθως κάτω από 250 par)
      -Σχετικά χαμηλή ροή με πολλά ρεύματα όμως,τα οποία θα αλλάζουν συνεχώς. Μονότονη και μονόπλευρη ροή ίσως παίξει ρόλο όχι μόνο στους ρυθμούς ανάπτυξης αλλά και στον τρόπο που θα μεγαλώσουν,μορφολογικά.
      -Κάποια σημεία τα οποία θα έχουν δυνατότερη ροή,ώστε να έχουμε περισσότερες επιλογές κοραλιων.
      -Ένα ενυδρείο με πάρα πολύ καλή φιλτρανση και πάρα πολλές συχνές αλλαγές νερού,ώστε να μπορεί να αντεπεξέλθει στην πολύ μεγάλη ποσότητα τροφής που χρειάζονται αυτοί οι οργανισμοί.
      Μπορεί να τους αρέσει το λίγο πιο "βρώμικο" νερό αλλά σαν πραγματική τροφή και όχι σαν 
      υψηλές τιμές σε νιτρικά,φωσφορικά κτλ.
      Επίσης αυξάνει πολύ τις πιθανότητες επιτυχίας το να έχουμε παραγωγή ζωο-φυτοπλανγκτον.

Τι θα γίνει σε περίπτωση που μπουν σε ενυδρείο με έντονο φως?Μπορούν να προσαρμοστουν?
      Το πιθανότερο είναι να χάσουν τον ιστό τους πολύ σύντομα.
      Ειδικά οι γοργονιες μοιάζουν "καμένες" και στην εμφάνιση.
      Κάποια κοραλια όπως τα sun coral,μπορούν να ανεχτουν-δεχτούν λίγο υψηλότερη ένταση φωτός,αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια,πάντα.

Μπορούν να συνδυαστούν στο ίδιο reef με φωτοσυνθετικα κοραλια?
      Είναι αρκετοί εκείνοι οι οποίοι δοκίμασαν με σχετική επιτυχία να βάλουν κάποια από αυτά.
      Κυρίως(όπως είναι λογικό) τα είδη που είναι πιο ανθεκτικά όπως π.χ η tubastrea.
      Όπως επίσης υπάρχουν αρκετά κοραλια τα οποία δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις στο φωτισμό και τα οποία μπορούν πολύ εύκολα να φιλοξενηθούν σε ένα ενυδρείο μη φωτοσυνθετικων οργανισμών.

Υπάρχουν κάποια ψάρια τα οποία πρέπει να αποφύγω σε ένα τέτοιο ενυδρείο?
      Γενικότερα ανεξάρτητα τον τύπο ενυδρείου,τα αγγελοψαρα είναι αυτά που έχουν τις περισσότερες πιθανότητες να τσιμπήσουν κάτι.Και επειδή γενικότερα είναι ευαίσθητα,θα είναι απίθανο να καταφέρουν να αντέξουν τα χτυπήματα.

Έχουν όλα τα μη φωτοσυνθετικα κοραλια τις ίδιες ανάγκες-απαιτήσεις?
      Αυτό το κομμάτι είναι ένας ακόμα λόγος που δύσκολα θα δούμε κάποιον χομπυστα να ασχοληθεί πολύ με αυτά τα ζωντανά.
      Ακόμα και ένα ενυδρείο με τις παραπάνω απαιτήσεις να κανει κάποιος,υπάρχουν κοραλια τα οποία πάλι θα δυσκολευτεί να φιλοξενήσει με επιτυχία και σε βάθος χρόνου.
      Μια από τις σημαντικές διαφορές είναι ο ροή. Μπορεί η πλειοψηφία των μη φωτοσυνθετικων κοραλιων να μη θέλει φως αλλά υπάρχουν συγκεκριμένα είδη τα οποία θέλουν παρά δυνατή ροή.
      Μάλιστα ορισμένα αν δεν τους παρέχεται τέτοιου είδους ροή,πιάνουν άλγη πάνω τους ακόμα και αν είναι υγειης ο ιστός τους.
      Αντίθετα κάποια άλλα θέλουν ήρεμη-μαλακή ροή,αφού το αντίθετο μπορεί να τραυματίσει τον ιστό τους.
      Επίσης κάποια θα χρειαστούν περισσότερη τροφή σε σχέση με κάποια άλλα,χωρίς όμως αυτό να προκαλεί κάποιο πρόβλημα στα κοραλια αλλά στην ποιότητα του νερού γενικότερα.
      Δυστυχώς δεν έχουν όλα τις ίδιες απαιτήσεις και πολλές φορές(ανάλογα τις επιλογές που κάναμε)
      είναι εξίσου δύσκολο να συνδυαστούν όλα αυτά,όπως σε ένα Mixed reef με φωτοσυνθετικα κοραλια.

Ποια είναι η ιδανική δια-τροφή τους?
      Τα περισσότερα είδη δεν θα πουν όχι σε κυρίως κατεψυγμένες τροφές όπως mysis,artemia,cyclops κλτ.
      Για να μην έχουμε προβλήματα με την ποιότητα του νερού αλλά και να λαμβάνουν όσο το δυνατόν περισσότερη τροφή,πολλές φορές με συγκεκριμένα κοραλια,είναι σχεδόν απαραίτητο το target feeding(στοχευμενο τάισμα).
      Στην γενική εικόνα και υγεία τους,βοηθάει να λαμβάνουν πλανγκτον.
      Αν έχουμε τη δυνατότητα να παράγουμε και να τους χορηγούμε είναι ένα πολύ μεγάλο συν,στην ανάπτυξη και στην μακροζωία τους.
      Γενικότερα τροφές για filter feeders είναι το καλύτερο που μπορούμε να παρέχουμε.

Τι πρέπει να προσέξω στις τιμές του νερού?
      Δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις η' ιδιαιτεροτητες.
      Σε αντίθεση με το κομμάτι διατροφή-φως-ροή,στις υπόλοιπες παραμέτρους-τιμές του νερού είναι σαν όλα τ'αλλα κοραλια.
      Δηλαδή...
      Αλατότητα=1,023-26
      Θερμοκρασία=25-28
      ph=8-8,4
      ca=380-460
      kh=7-12
      Mg=1280-1350
      Όλες οι υπόλοιπες τιμές(νιτρικά,φωσφορικά κτλ) μπορούν να είναι μέσα στα φυσιολογικά επίπεδα,τα οποία ισχύουν για τα φωτοσυνθετικα lps-soft.
      Γενικότερα εκτιμούν τις λίγο "τσιμπημένες" τιμές και όχι ένα περιβάλλον με χαμηλά η' μηδενικά θρεπτικά.

Ποια είναι τα είδη τους?
      Τα παραπάνω αφορούν στα κοραλια.
      Υπάρχουν όμως και άλλοι πολλοί οργανισμοί οι οποίοι δεν είναι φωτοσυνθετικοι αλλά έχουν τις ίδιες απαιτήσεις(σε μεγάλο βαθμό) με τα κοραλια όσον αφορά(φυσικά) στο φως και στην τροφή.
      Μερικά μη φωτοσυνθετικα και οργανισμοί είναι τα παρακάτω...

-Tube coral(tubastrea)

Σίγουρα στα πιο δημοφιλή κοραλια στο χομπυ γενικότερα.
      Θα το δούμε σε διάφορα χρώματα όπως πορτοκαλί,μαύρο,κίτρινο.
      Εκτός από την αδιαμφησβητητη ομορφιά του,είναι και ένα από τα πιο εύκολα να "χωρέσει" σε ενα mixed reef στο οποίο υπάρχουν οργανισμοί με τελείως διαφορετικές απαιτήσεις.

Επειδή αντέχει τη δυνατή ροή και φυσικά την σχετική έλλειψη φωτός,πάντα θα υπάρχει ένα σημείο στο ενυδρείο μας για μια tubastrea.
      Το δύσκολο κομμάτι σε αυτό το κοραλι είναι οτι θα χρειάζεται target feeding,τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα.
      Όσοι κατάφεραν να το κρατήσουν οχι μόνο σε βάθος χρόνου αλλά και με πολύ καλούς ρυθμούς ανάπτυξης εφάρμοσαν το παραπάνω.
      Υπάρχουν και αναφορές που το συγκεκριμένο είδος είχε πολύ καλή πορεία σε ενυδρεία παρά την απουσία στοχευμενου ταΐσματος,αλλά σ'αυτα τα ενυδρεία έπεφτε πάρα πολύ τροφή και πολλές φορές την ημέρα.

Επίσης λόγω του οτι έχει και σκληρό σκελετό(lps) θα πρέπει να έχουμε και κατάλληλα επίπεδα ασβεστίου στο ενυδρείο μας.
      Κάτι που πρέπει επίσης να επισημάνουμε είναι οτι θέλει πολύ προσοχή και στον τρόπο που το μετακινούμε-τοποθετούμε.
      Αν το πιάσουμε απρόσεκτα στα "κεφάλια" η χτυπήσουμε αυτά τα σημεία σε κάποιο βράχο,μπορεί πολύ εύκολα να το τραυματισουμε.

Δεν έχει ζωοξανθελη,οπότε θέλει και αυτό διάφορα είδη κατεψυγμένης τροφής καθώς πλανγκτον και άλλες τροφές για filter feeders.

-Carnation tree coral(dendronephthia)

Υπάρχουν παραπάνω από 250 είδη αυτού του κοραλιου.
      Έχουν πάρα πολλούς χρωματικούς συνδυασμούς και οι πιο δημοφιλής είναι πορτοκαλί και κόκκινο.
      Σίγουρα μπαίνει στα πιο όμορφα μη φωτοσυνθετικα κοραλια.

Θέλει δυνατή ροή και φυσικά χαμηλό φωτισμό.
      Αρκετοί λένε πως για όσο το δυνατόν καλύτερη υγεία,θα χρειαστεί και συμπλήρωμα σε ιώδιο και στρωδιο,καθώς και σε άλλα ιχνοστοιχεία.

Επίσης δεν έχει την γνωστή ζωοξανθελη(συμβιωτική άλγη) οπότε είναι απαραίτητα τα ταΐσματα με κατεψυγμένη τροφή,πλανγκτον και άλλες τροφές κατάλληλες για filter feeder οργανισμούς.

Δυστυχώς είναι ένα κοραλι για προχωρημενους και έμπειρους χομπυστες,καθώς και για να έχει αρκετές πιθανότητες επιβίωσης πρέπει να το τοποθετούμε μόνο σε ώριμα ενυδρεία.

-Gorgonian,Yellow finger(diodogorgia nodulifera)

Eνα πολύ δημοφιλές κοραλι και δυστυχώς αποτελεί επιλογή πολλών νέων στο χομπυ καθώς τους εντυπωσιάζει(δικαιολογημενα) η μορφολογία του αλλά και τα χρώματα του.

Είναι σχετικά ακίνδυνο κοραλι,απέναντι σε άλλα.Αν όμως η κυκλοφορία του επιτρέψει μπορεί να "πιάσει" αρκετό χώρο,καλό θα είναι να του δώσουμε αρκετό.

Θέλει αρκετή ροή ώστε να αποφύγουμε το να μεγαλώσουν πάνω της άλγη η' κυανο.
      Ένα σημείο χωρίς πολύ φως είναι το καταλληλοτερο σημείο να το τοποθετησουμε
      Το πιο πιθανό είναι να μη δούμε ποτέ τους πολύποδες κατά τη διάρκεια της ημέρας,αλλά μόνο τη νύχτα κατά τη διάρκεια της οποίας τρέφεται.

Και οι γοργονιες είναι πολύ βασικό το να παίρνουν τροφή για filter feeders.
      Δηλαδή πλανγκτον,cyclops και γενικότερα μια ποικιλία μικροτροφων.
      Επίσης είναι σημαντικές και οι τιμές ασβεστίου όπως και τα ιχνοστοιχεία γενικότερα.

-Chili coral(Nephthyigorgia)

Αρκετοί χομπυστες δοκιμάζουν την τύχη τους με αυτό.Σε αυτό παίζει ρόλο το οτι είναι σχετικά,ένα από τα πιο εύκολα-ανθεκτικά μη φωτοσυνθετικα.

Τα ιδανικά σημεία να το τοποθετησουμε είναι ένα σκιερό(φυσικά) σημείο κάτω από σπηλιές η' βραχάκια που είναι στον αέρα.Επισης θέλει συνεχή και τυχαία ροή ώστε να παίρνει συνεχώς τροφή.Και γι'αυτο ισχύει οτι για τα περισσότερα αυτού του είδους,όσον αφορά στην διατροφή του

-Tube anemone(ceriathus)

H tube anemone είναι μακρινή συγγενής της πραγματικής θαλάσσιας ανεμώνης.
      Θέλει ένα βαθύ και μαλακό υπόστρωμα ώστε να μπορεί να μπει η βάση της.
      Δεν μετακινείται και θα μείνει εκεί που θα την τοποθετησουμε.

Τα χρώματα της,ανάμεσα σε άλλα,μπορεί να είναι ροζ,πορτοκαλί και πράσινη φωσφοριζε.

Η διατροφή της καλό είναι να έχει κατεψυγμένη τροφή,όπως Mysis,artemia κτλ και αν είναι δυνατόν φυτο-ζωο-πλανγκτον.

-Flame scallop(lima scabra)

Δυστυχώς ένα ζωντανό το οποίο,αρκετοί βάζουμε στα ενυδρεία μας ενώ είμαστε στα πρώτα μας ευδρειακα βήματα.
      Δυστυχώς το χρώμα του αλλά κυρίως ο τρόπος με τον οποίο "κολυμπάει",μας εντυπωσιάζει.

Στην φύση αγκιστρώνει σε σχισμές βράχων η' ανάμεσα στα κοραλια.
      Στο ενυδρείο κάτι τέτοιο είναι δυσκολότερο και δύσκολα θα κάτσει σε σημείο που μας "βολεύει".

Όταν θα απειληθεί απομακρυνεται από τον κίνδυνο σαν να "κολυμπάει",με μια λειτουργιά που μοιάζει σε ένα μικρο βαθμό με τον τρόπο που κινείται ο nautilus.

Ως μη φωτοσυνθετικο και filter feeder,έχει ανάγκη από πλανγκτον και οργανικές τροφές.
      Είναι πολύ σημαντικό να διατηρούμε και κατάλληλες τιμές kh και ca,διότι τα χρησιμοποιεί ώστε να αναπτυχθεί.
      Δυστυχώς είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που κατάφεραν να τα κρατήσουν υγειη,παραπάνω από μερικούς μήνες.

-Bee sponge(acanthella)

Ακόμα ένας οργανισμός που θέλει κάποια εμπειρία.
      Είναι πανέμορφος σπόγγος χρωματικά και μορφολογικά.

Οι σπόγγοι γενικότερα δεν είναι κάτι πολύ δύσκολο,αλλά σίγουρα θέλει ένα σχετικά ώριμο ενυδρείο ώστε να του παρέχει διαρκή τροφή.
      Φυσικά το καταλληλοτερο σημείο για να τον τοποθετησουμε είναι σε σχετικά σκιερό σημείο με αρκετή ροή,χωρίς όμως να είναι έντονη.Αρκετή για να φιλτράρει το νερό και να απομακρυνονται απο πάνω του,κυανο,αλγες και ίσως κάποιες "βρωμιές".

Και αυτό θέλει στη διατροφή του ζωο-φυτο-πλανγκτον και γενικά οτι χρειάζονται όλοι οι filter feeding οργανισμοί.

-Blue lollypop Tunicate(Neptheis fascicularis)

Καλώς η' κακώς στην χώρα μας δεν τους βλέπουμε συχνά αυτούς τους οργανισμούς.
      Είναι πάρα πολύ δύσκολο να τα κρατήσουμε και τα αποφεύγουν ακόμα και έμπειροι χομπυστες.

Βασίζει την διατροφή του στο φιλτράρισμα του νερού.
      Αν κατά τη μεταφορά-τοποθέτηση βγάλει στρεσαριστεί-τραυματιστεί,βγάζει μια βλέννα και μετά από μερικές ημέρες επανέρχεται,αν οι συνθήκες βέβαια είναι κατάλληλες.

Σε περίπτωση που δοκιμάσουμε να το φιλοξενησουμε,θα πρέπει να γνωρίζουμε πως αρκετά αγγελοψαρα όπως και το moorish idol,σχεδόν σίγουρα θα το "εξαφανίσουν".

Και αυτό δεν στηρίζεται καθόλου στη φωτοσύνθεση οπότε θα πρέπει να του παρέχουμε πλανγκτον,διασπασμένες οργανικές τροφές,ιώδιο και ιχνοστοιχεία.
      Σίγουρα ένα ώριμο ενυδρείο με αρκετό καιρό λειτουργίας έχει περισσότερες πιθανότητες.

Και μερικά βίντεο για έμπνευση και εικόνα.

Σημειώσεις. 
      Καμιά από τις παραπάνω φώτο δεν είναι δική μου,όλες είναι από το διαδίκτυο(όπως και τα βίντεο).
      Επίσης κάποιες πληροφορίες για κοραλια από τα οποία δεν είχα εμπειρία ,είναι από έγκυρους ιστοτοπους και διασταύρωση πληροφοριών.

Ένα ενυδρείο με μη φωτοσυνθετικους οργανισμούς δεν είναι κάτι εύκολο.
      Ίσως να μην είναι απαιτητικό σε φως αλλά έχει άλλες απαιτήσεις οι οποίες είναι πολύ σημαντικές-κρίσιμες για την ευημερία κάτι αντίστοιχου.
      Σίγουρα δεν είναι ιδανικό να το δοκιμάσει,κάποιος ο οποίος κανει τα πρώτα του ενυδρειακα βήματα.
      Κάτι τέτοιο εκτός από το οτι θα πρέπει να φτιαχτεί-στηθεί για τέτοιους οργανισμούς,θα πρέπει να 
      περάσει και αρκετός καιρός λειτουργίας του,πριν ξεκινήσουμε να τους φιλοξενούμε.

Κάθε ενυδρείο φυσικά είναι διαφορετικό και ίσως σε κάποια από αυτά,μερικοί από τους παραπάνω
      οργανισμούς να είχαν ελαφρώς διαφορετική συμπεριφορά.

Για τους οργανισμούς δεν δόθηκαν πολλές λεπτομέρειες αφού σύντομα θα δημιουργηθουν 
      ανάλογα προφίλ.Ισως προστεθουν και 1-2 ακόμα.

Ευχαριστώ το φίλο sunsity που είχε την απορία,για τα μη φωτοσυνθετικα κοραλια,με αποτέλεσμα να δοθεί η ιδέα για το παρών θέμα.
      Γι'αυτο πoτε να μη διστάζετε να κάνετε ερωτήσεις αγαπητοί φίλοι.
      Οι απορίες όλων εμάς που είμαστε μέλη,αποτελούν το εφαλτήριο για να εμπλουτιζεται μια 8ετης και ήδη πλούσια θεματολογία-αρθρογραφία-βιβλιοθήκη,που έχουμε.
      Κάποιοι(νέοι) την αντιγράφουν-μιμούνται προς όφελος τους αλλά το aquazone είναι εδώ και για εκείνους.
      Παντα θα ειναι ανοιχτες οι κατηγοριες του προς αναγνωση,για ολους.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που σας έκλεψα να το διαβάσετε  
      Μιχάλης

• By lykourgos
      Ειχε ερθει η ωρα να φτιαξουμε την καινουργια παρτιδα pappone οποτε ηταν μια ευκαιρια να καταγραψουμε την διαδικασια και να τη μοιραστουμε μαζι σας φιλοι συνχομπυστες!

Η συνταγη δεν ειναι δικη μας εφευρεση/ανακαλυψη αλλα καποιων τρελλων(με την καλη εννοια) ιταλων οι οποιοι ηθελαν να δωσουν μια μεγαλη ποικιλια στη διατροφη και ενα μπουσταρισμα στην εικονα των κοραλιων τους αλλα και την αναπτυξη τους.

Η συνταγη αποτελειται απο

-5 στρειδια
      -5 μυδια
      -5 αχιβαδες
      -5 γαριδες(οχι τις μικρες,τις μεγαλυτερες χωρις το κεφαλι και το κελυφος)
      -Μια κουταλια ζαχαρης
      -200ml νερου αντιστροφης οσμωσης
      -10γρμ κοκκινης αλγης η' 10γρμ σπιρουλινα η' 10γρ nori.

Ειναι πολυ σημαντικο ολα τα υλικα να ειναι οσο το δυνατον πιο φρεσκα.Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και κατεψυγμενα αλλα δεν θα ειναι εξισου θρεπτικα οπως στην πρωτη περιπτωση.Στη δικη μας περιπτωση υπαρχει ευκολη προσβαση σε αυτα και ειναι παντα φρεσκα,οπως αναφερει η συνταγη ως ιδανικο.
      Οταν ξεκινησουμε τη διαδικασια να καθαρισουμε τα υλικα,θα πρεπει να τα ξεπλυνουμε πολυ καλα αλλα και να τα καθαρισουμε.Καλο θα ειναι να τα εχουμε πανω σε ενα σουρωτηρι για να φευγουν σιγα σιγα και τα οποια ζουμακια βγαλουν αφου τ'αφαιρεσουμε απο τα κελυφη τους.
      Αφου τα εχουμε ολα καθαρισμενα τα βαζουμε στο μιξερ και ξεκιναμε να τ'ανακατευουμε μεχρι να διαλυθουν πολυ καλα και να γινει ενα συνηθως πρασινο παχυρευστο υγρο.Ενας καλος δεικτης οτι ειναι ετοιμα ειναι το να μην ακουτε να χτυπανε/σπανε κομματακια προς το τελος της διαδικασιας.
      Εαν το μιξερ ειναι πολυ καλο και εχει πολλες στροφες(το οποιο ειναι το ιδανικο για να διαλυθουν ολα αυτα οσο το δυνατον περισσοτερο) μπορει να ανεβασει θερμοκρασια το υλικο.Οποτε οταν νοιωθετε πως ζεσταινει καλο ειναι να σταματαμε  και ξεκιναμε παλι μετα απο λιγο.
      Στη συνεχεια το βαζουμε σε παγοκυψελες-κυστες και το τοποθετουμε στο ψυγειο.

Η αρχικη συνταγη ειχε μεσα και διαφορα αναβολικα,αυξητικες ορμονες κτλ αλλα εχωντας αμφιβολιες για το ποσο αποτελεσματικα ηταν αλλα και καποιες ηθικες ενστασεις,σταματησαν να τα προσθετουν και η τελευταια συνταγη pappone αποτελουνταν απο τα παραπανω υλικα.
      Το pappone ειναι απλα μια diy τροφη και γι'αυτο υπαρχουν παρα πολλοι χομπυστες οι οποιοι πειραματιζονται βαζωντας διαφορα υλικα.
      Βαζουν στη συνταγη και καποια ψαρια,χταποδι,αμινοξεα κτλ η' αφαιρουν καποια απο τα υλικα της αρχικης συνταγης(η οποια ονομαζεται pappone).
      Εχει πολυ μεγαλα περιθωρια πειραματων/δοκιμων αυτη η τροφη και με μικρο-αλλαγες μπορει να δουμε καποιες παρτιδες της να εχουν και διαφορετικα αποτελεσματα.

Πολυ προσοχη στη δοσολογια.Ειναι ενα πολυ πλουσιο υλικο και μπορει να προκαλεσει διαφορα προβληματα,αναλογως το ενυδρειο.
      Εξαρση σε αλγες,κυανο κτλ κτλ
      Οπως σε καθε τι που ριχνουμε για πρωτη φορα μεσα στο ενυδρειο καλυτερα να ξεκινησουμε σιγα σιγα,

Οσον αφορα στη δοσολογια ισχυει οτι και σε πολλα κομματια του χομπυ,πως καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.
      Μετα την χορηγηση του πρωτου κυβου κανουμε μετρησεις στα νιτρικα και στα φωσφορικα ωστε να δουμε εαν και ποσο αλλοιωνει την ποιοτητα του νερου μας.Εαν ανεβουν οι τιμες πολυ μειωνουμε τη δοση π.χ μισο κυβο.
      Για το λογο οτι ειναι πρωτη φορα χρησης ειναι ιδανικο να μετραμε καθημερινα για 3-4 μερες για να εχουμε ακριβης εικονα.
      Εαν δεν ανεβουν (επειδη το συστημα μας ειναι ωριμο,η' τρεχει με μεθοδους οπως π.χ pellet κτλ που επιτρεπουν πολυ ταισμα,η' ο εξοπλισμος/ρουτινες μας ειναι υπερβολικος/α) μπορουμε να αυξησουμε τη δοση σε π.χ εναμιση κυβο η' να αυξησουμε τη δοση σε 2 φορες την εβδομαδα.Οποτε το κομματι δοσολογια ειναι καθαρα θεμα χομπυστα/ιδιοκτητη ενυδρειου αφου εμεις ξερουμε καλυτερα απ'ολους τα ενυδρεια μας.

Μπορουμε να το ταισουμε οποιαδηποτε στιγμη της ημερας.Παλαιοτερα εριχναν μια ωρα πριν την χορηγηση του αμινοξεα και στη συνεχεια τον/τους κυβους.Επειδη τωρα πια αυτα μπορει να τα περιεχει και ο κυβος αλλα και δεν υπηρχαν σημαντικοι λογοι για να εκτελεστει ετσι η χορηγηση,απλα ριχνουν το υλικο μολις κλεισουν τα φωτα.
      Μπορει να ειναι απο τις καλυτερες τροφες αλλα χριζει σεβασμο/προσοχη.
      Θεωρειται μια απο τις καλυτερες τροφες για ολα τα κοραλια και απο τις πιο ευκολες να τις δεσμεσουν τα sps.Να επισημανθει.....πως το καλυτερο/ιδανικο....ειναι διαφορετικο για καθε ενυδρειο,οποτε δεν ειναι το μαγικο μαντζουνι που θα απογειωσει το ενυδρειο και θα το κανει να κερδιζει διαγωνισμους.
      Ενα απο τα γνωστοτερα ιταλικα ενυδρεια που το χρησιμοποιουσε ειναι το παρακατω....δυστυχως το pappone δεν εκανε ποτε τα ενυδρεια μας να μοιαζουν σαν κ αυτο....τουλαχιστον μας χορταινει απο τα θαλασσινα που μενουν και τα τρωμε εμεις

Αρκετοι κλεινουν το skimmer μεχρι το πρωι ωστε να μην αφαιρεσει καθολου ποσοτητα και να καταναλωθει οσο το δυνατον περισσοτερη τροφη απο τους οργανισμους του ενυδρειου μας.
      Στα skimmer που ειναι μεσα στο sump πολλοι απλα βγαζουν το καπακι ωστε να μη χασουν τα θετικα της λειτουργιας του και δεν το βγαζουν απο τη μπριζα.

Ενα μικρο βιντεο απο τη διαδικασια

Το pappone δεν ειναι ανακαλυψη δικη μας απλα μοιραστηκαμε το πως το φτιαχνουμε.
      Αυτο εδω δεν εχει καμια σχεση με αρθρο και απλα ειναι ενα θεμα οπου μπορουμε να συζητησουμε γι'αυτη την τροφη η' και ακομα καλυτερα να μοιραζομαστε ο καθενας τι πειραματα/δοκιμες κανει στη δικη του συνταγη και τι αποτελεσματα ειχε.
      Για παραδειγμα εμεις σημερα βαλαμε και δυο καβουρακια.Δεν ειναι η ανακαλυψη του αιωνα και ουτε θα κανει διπλασια τα κοραλια.Απλα για να υπαρχει και κατι ακομα.Στην επομενη ισως να μπουν μερικες αθερινες.

Και μια συμβουλη σε αυτους που θα το κανουν στο σπιτι και ειναι παντρεμενοι......ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ

Ευχαριστουμε πολυ για το χρονο σας φιλοι....παμε να φαμε αυτα που περισσεψαν

• Create New...