Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ένα 95λιτρο φυτεμένο ενυδρείο με στρώσιμο 1,5 μήνα και αγόρασα livestock (5 γκαπις,1 golden gourami(ξέρω ότι θα μεγαλώσει αλλά είναι πολύ μικρό ακόμα),5 panda corydoras,1 bristlenose,9 neon tetras).Τεστάρω καθημερινά,χτες είχε 12-14 ppm/l NO3 και για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο έκανα μία 40% αλλαγή νερού,έπειτα απο αυτο οι παράμετροι ήταν τέλειοι (τεστάρω με χαρτάκια).Τα έχω σχεδόν μια εβδομάδα και επειδή ξέρω ότι αυτή η προσθήκη είναι λίγο μεγάλη και ξαφνική, τα ταΐζω μέρα παρα μέρα.Αυτό το μέρα παρά μέρα πώς σας φαίνεται;Επίσης, μια μυρωδιά(όχι βρωμερή) σαν χώμα τι θα μπορούσε να είναι;(δεν έχω βρει πολλά στο διαδίκτυο για αυτό, αλλα όσα έχω δει λένε ότι αυτό σημαίνει οτι το ενυδρείο είναι υγειές.)Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - Stelios S.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου. όσον αφορά τα τεστ θα πρέπει να πάρεις υγρά. Τα χαρτάκια είναι παντελώς αναξιόπιστα (στην αρχή και γω είχα και υπήρξε περίπτωση που είχα αμμωνία και νιτρώδη άνω των 2 ppm και τα χαρτάκια έδειχναν ότι όλα ήταν καλά).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα φίλε μου. όσον αφορά τα τεστ θα πρέπει να πάρεις υγρά. Τα χαρτάκια είναι παντελώς αναξιόπιστα (στην αρχή και γω είχα και υπήρξε περίπτωση που είχα αμμωνία και νιτρώδη άνω των 2 ppm και τα χαρτάκια έδειχναν ότι όλα ήταν καλά).

Το έχω στον νου μου αυτό,σχετικά όμως με το τάισμα και τη μυρωδιά;

Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα συναρτάται άμεσα με τις μετρήσεις. Δεν πεθαίνουν βέβαια αν ταΐζεις μέρα παρά μέρα απλά μπορεί να πεινάνε λίγο ?. Τώρα για τη μυρωδιά χώματος δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Είναι όμως μυρωδιά χώματος όντως? Γιατί και η αμμωνία μυρίζει περίεργα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος rastaman έγραψε:

Γιατι δεν ταιζεις καθε μερα ??
Την μυρωδια την εντοπιζεις μετα το ταισμα??

 

Για να μειώσω τις πιθανότητες κάποιας αύξησης ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3(τα ψάρια είναι ενεργητικά πάντως).Η μυρωδιά είναι πάντα εκεί,όπως είπα,δεν μυρίζει άσχημα,σκέψου την μυρωδιά υγρού χώματος.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω τι οσμή είναι ακριβώς. Την έχεις από τότε που έβαλες τα φυτά και το υπόστρωμα η μετά την εισαγωγή των ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

Με ενα σωστα στημενο φιλτρο οι πιθανοτητες αυξησης/εμφανισης σε νιτρωδη και αμμωνια ειναι σχετικα δυσκολη.

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου??

Αν θελεις βαλε μια φωτο απο το ενυδρειακι σου...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Προσπαθώ να καταλάβω τι οσμή είναι ακριβώς. Την έχεις από τότε που έβαλες τα φυτά και το υπόστρωμα η μετά την εισαγωγή των ψαριών?

Λοιπόν,βρήκα τι παίζει με την οσμή.Εδώ και σχεδόν έναν χρονο έχω ένα κουτί αποθήκευσης με ένα κοινό χρυσόψαρο,ένα comet,χαλίκι,σαλιγκάρια και java moss(όχι μέσα στο σπίτι έτσι).Αυτό το "tank"είναι η επιτομή του no maintance.Πριν 1,5 βδομάδα έφερα java moss από του κουτί στο ενυδρείο με ένα απλό ξέπλυμα.Σήμερα καθάρισα

το φίλτρο του ενυδρείου και είχε αρκετή νεκρή οργανική ύλη πανω και μύριζε ακριβώς αυτή τη μυρωδιά.Έπειτα πήγα στο κουτί και διαπίστωσα ότι το java moss ήταν καλυμμένο σε έναν μεγάλο βαθμό με κάτι σαν μαύρη άλγη και μύριζε και αυτό το ίδιο.Μόλις το καθάρισα μετά απο αρκετή ώρα σταματησε να μυρίζει χώμα και άρχισε να μυρίζει κανονικά "φυτίλα".Οπότε,μπήκε το moss με την άλγη στο ενυδρείο,για κάποιο λόγο τη νίκησε και αυτή πήγε στο φίλτρο όπου διέρευσε τη μυρωδία της στο νερό.Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Με ενα σωστα στημενο φιλτρο οι πιθανοτητες αυξησης/εμφανισης σε νιτρωδη και αμμωνια ειναι σχετικα δυσκολη.

Τι υλικα εχεις στο φιλτρο σου??

Αν θελεις βαλε μια φωτο απο το ενυδρειακι σου...

 

Ένα corse sponge.

Link to comment
Share on other sites

Στο κουτί με το χρυσόψαρο έχεις φίλτρο? Η ο θεός μαζί του?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Στο κουτί με το χρυσόψαρο έχεις φίλτρο? Η ο θεός μαζί του?

Ο Θεός μαζί μου.Το καλοκαίρι έκανα κάτι δοκιμές και έριχνα 4 μέρες υπερβολικά πολλή τροφή, έπειτα τέσταρα με τα χαρτάκια και τίποτα ανεβασμένο,τώρα θα μου πεις δεν έχουν ακρίβεια,αλλά εντάξει δεν θα 'ναι και τελείως εκτός φάσματος.Για να 'χει αντέξει μεχρι τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Που μένεις Αθήνα? Αν δε το θες να έρθω να το πάρω γιατί πραγματικά το λυπάμαι. Νερό κάθε πότε του αλλάζεις?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Που μένεις Αθήνα? Αν δε το θες να έρθω να το πάρω γιατί πραγματικά το λυπάμαι. Νερό κάθε πότε του αλλάζεις?

Έχω σκοπό να τα αφήσω όπου να 'ναι σε μια τοπική λιμνούλα με χρυσόψαρα και κόι μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Γιατί είναι κρίμα για το ζωντανό. Είναι φημισμένα για τις αντοχές τους αλλά αυτό δε σημαίνει ότι αντέχουν τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Για σώσιμο ψαριού πατήστε 7 ονοματεπώνυμο κενό και την διεύθυνση σας ? ??

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Οχαχαχαχα πρώτη φορά ένα χρυσόψαρο θα κοστίσει 300 ευρώ οχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Για το πρόστιμο που θα φάω λέω...

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να του βάλετε λουρί και να πατήσετε 6 ??

koronoios_psari-750x430.jpg

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Stelios S. έγραψε:

Όχι, ένα generic κυλινδρικό σφουγγάρι.Αλλά σκέφτομαι να βάλω και κεραμικό μέσα.

Να μην σκεφτεσαι καθολου ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τρελλο σκηνικό να τους λέω "μα τι δε καταλαβαίνετε κατοικίδιο είναι! Έχετε δει το ενυδρείο στο σπίτι?"

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...