Jump to content

Φιλτρο


bard

Recommended Posts

Γεια σας και παλι.Αγορασα το φιλτρο της EHEIM pickup 60 μοντελο αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το τοποθετησω μεσα στο νερο ολο η να ειναι οι μπουρμπουλιθρες εξω απο το νερο.Μπορει καποιος να με βοηθησει??

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε  μια φωτογραφία του φίλτρου σου. Τι ψαράκια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ανέβασε  μια φωτογραφία του φίλτρου σου. Τι ψαράκια έχεις?

επειδη δεν εχω κινητο τωρα το φιλτρο ειναι αυτο:https://www.skroutz.gr/s/24688515/Eheim-Pickup-60-Εσωτερικό-Φίλτρο.html
Επισης τα ψαρια μου ειναι:μολυ,λεμον,οραντα και σκεφτομαι να βαλω τον μονομαχο μου μεσα μαζι με αυτα

Link to comment
Share on other sites

Ήδη το ενυδρείο σου έχει λάθος σύνθεση, αν και είμαι σίγουρος ότι και τα άλλα παιδιά στο έχουν ξαναπεί. Αν βάλεις και μονομάχο θα έχεις τεράστια ζητήματα, αφού ο μονομάχος είτε μπαίνει μόνος του είτε με έναν ακόμη αλλά σε πολύ μεγάλο ενυδρείο (άνω των εξήντα λίτρων), με πολλές κρυψώνες και αν θυμάμαι καλά να είναι και διαφορετικού φύλου. Κάτι μου λέει ότι και το ενυδρείο σου είναι κάτω από 60 λίτρα σωστά? Άρα έχει και μεγάλη ισχθυοφόρτηση για τα λίτρα του. Αυτά για θέματα που για μένα πρέπει να διορθώσεις άμεσα. Όσον αφορά το φίλτρο, η έξοδος του νερού του φίλτρου θα πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο με την επιφάνεια του νερού, ώστε να έχεις τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη για καλύτερη οξυγόνωση.   

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ήδη το ενυδρείο σου έχει λάθος σύνθεση, αν και είμαι σίγουρος ότι και τα άλλα παιδιά στο έχουν ξαναπεί. Αν βάλεις και μονομάχο θα έχεις τεράστια ζητήματα, αφού ο μονομάχος είτε μπαίνει μόνος του είτε με έναν ακόνη αλλά σε πολύ μεγάλο ενυδρείο (άνω των εξήντα λίτρων), με πολλές κρυψώνες και αν θυμάμαι καλά να είναι και διαφορετικού φύλου. Κάτι μου λέει ότι και το ενυδρείο σου είναι κάτω από 60 λίτρα σωστά? Άρα έχει και μεγάλη ισχθυοφόρτηση για τα λίτρα του. Αυτά για θέματα που για μένα πρέπει να διορθώσεις άμεσα. Όσον αφορά το φίλτρο, η έξοδος του νερού του φίλτρου θα πρέπει να είναι στο ίδιο επίπεδο με την επιφάνεια του νερού, ώστε να έχεις τη μέγιστη δυνατή ανατάραξη για καλύτερη οξυγόνωση.   

εχω 2 ενυδρεια λογικα μονο τα λεμον και το οραντα και τα μολυ θα μπουν στο μεγαλο ενυδρειο.Ο μονομαχος στο μικρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος bard έγραψε:

Γεια σας και παλι.Αγορασα το φιλτρο της EHEIM pickup 60 μοντελο αλλα δεν ξερω αν πρεπει να το τοποθετησω μεσα στο νερο ολο η να ειναι οι μπουρμπουλιθρες εξω απο το νερο.Μπορει καποιος να με βοηθησει??

να το βαλεις ολο μεσα, απλα δες να κάνει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος natateo έγραψε:

να το βαλεις ολο μεσα, απλα δες να κάνει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου.

κανει μια χαρα αρα ειμαι οκ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος bard έγραψε:

κανει μια χαρα αρα ειμαι οκ??

απο την οξυγονωση νερου ναι. Ολα τα άλλα περιμενουν την σειρα τους. :)

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

απο την οξυγονωση νερου ναι. Ολα τα άλλα περιμενουν την σειρα τους. :)

ωραια.Εμ εβαλα βακτηρια και τα παντα χθες το μεσημερι τα ψαρια ποτε να τα βαλω μεσα?

Link to comment
Share on other sites

Μισό μη χάσουμε τη μπάλα. Που έχεις τώρα τα ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μισό μη χάσουμε τη μπάλα. Που έχεις τώρα τα ψάρια?

στο μικρο(18 λιτρα) το οραντα το πηρα πριν 2-3 μερες αλλα λογικα θα το παω πισω

Έγινε επεξεργασία - bard
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος bard έγραψε:

στο μικρο(18 λιτρα) το οραντα το πηρα πριν 2-3 μερες αλλα λογικα θα το παω πισω

 

Αν θες να φτιάξουμε ένα όμορφο ενυδρείο και να το απολαμβάνεις χωρίς να προβλήματα στείλε τώρα κιολας μήνυμα να το επιστρέψεις. . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και επαυξάνω

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αν θες να φτιάξουμε ένα όμορφο ενυδρείο και να το απολαμβάνεις χωρίς να προβλήματα στείλε τώρα κιολας μήνυμα να το επιστρέψεις. . .

πηρα τηλεφωνο ναι θα το γυρισω πισω σημερα

Έγινε επεξεργασία - bard
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος bard έγραψε:

πηρα τηλεφωνο ναι θα το γυρισω πισω σημερα

ο μονος λογος που το πηρα ειναι επειδη διαβασα πως μπορει να ζησει σε 60 λιτρα αλλα το ενυδρειο που πηρα τελικα ειναι 45... το γυρναω πισω σε λιγο κιολας εχω ραντεβου για να το δωσω

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αν θες να φτιάξουμε ένα όμορφο ενυδρείο και να το απολαμβάνεις χωρίς να προβλήματα στείλε τώρα κιολας μήνυμα να το επιστρέψεις. . .

επειδη ειμαι σχετικα αρχαριος με τα ενυδρεια μπορεις να μου προτεινεις ψαρια που μπορουν να ζησουν με τον μονομαχο χωρις να μαλωνουν? εχω 2 μολυ και 1 λεμον και ειναι μια χαρα δεν μαλωνουν καθολου

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε και πιο πριν ο μονομάχος δε μπαίνει με άλλα ψάρια. Μπορείς όμως να βάλεις σαλιγκάρια μαζί του. Αν και να ξέρεις τα 18 λίτρα είναι οριακά για αυτόν

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Όπως είπαμε και πιο πριν ο μονομάχος δε μπαίνει με άλλα ψάρια. Μπορείς όμως να βάλεις σαλιγκάρια μαζί του. Αν και να ξέρεις τα 18 λίτρα είναι οριακά για αυτόν

φιλε εχω ενυδρειο με 45 λιτρα οπως ειπα και πριν...

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Αν βάλεις το μονομάχο εκεί τα άλλα ψάρια τι θα τα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος bard έγραψε:

ο μονος λογος που το πηρα ειναι επειδη διαβασα πως μπορει να ζησει σε 60 λιτρα αλλα το ενυδρειο που πηρα τελικα ειναι 45... το γυρναω πισω σε λιγο κιολας εχω ραντεβου για να το δωσω

 

Αναλόγος ποιο είδος είναι προσωρινά μπορεί να ζήσει και στα 45 λίτρα αλλά χωρίς τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις.

 

Για αρχή και εφόσον το δώσεις μην αγοράσεις άλλα ψάρια μέχρι να στηθεί σωστά το ενυδρείο σου και να στρώσεις το φίλτρο σου. . .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Οκ. Αν βάλεις το μονομάχο εκεί τα άλλα ψάρια τι θα τα κάνεις?

θα τα βαλω και αυτα μολυ ειναι και λεμον δεν μαλωνουν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 

Αναλόγος ποιο είδος είναι προσωρινά μπορεί να ζήσει και στα 45 λίτρα αλλά χωρίς τα υπόλοιπα ψαράκια που έχεις.

 

Για αρχή και εφόσον το δώσεις μην αγοράσεις άλλα ψάρια μέχρι να στηθεί σωστά το ενυδρείο σου και να στρώσεις το φίλτρο σου. . .

 

https://www.petsamolis.gr/proionta/psari-chelona-erpeta/psaria-alithina-fita/psaria-kriou-nerou/oranta-mafro2001009.html αυτο το ειδος ειναι

Link to comment
Share on other sites

Black moor έχεις? Τρομερά ζωντανά αλλά θέλουν παρέα και λίτρα. Καλά κάνεις και το επιστρέφεις

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Black moor έχεις? Τρομερά ζωντανά αλλά θέλουν παρέα και λίτρα. Καλά κάνεις και το επιστρέφεις

δεν ειναι black moor.Αυτο ειναι black moor https://www.petsamolis.gr/proionta/psari-chelona-erpeta/psaria-alithina-fita/psaria-kriou-nerou/black-moor20010049.html

 

Έγινε επεξεργασία - bard
Link to comment
Share on other sites

Από τη φωτογραφία ίδια φαίνονται. Μπορεί όμως να είναι διαφορετικά από κοντά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...