Jump to content

gappy με neon μαζι


Recommended Posts

Καλησπέρα! καινουρια στο χομπυ γεματη απορίες! ενυδρείο 60 λίτρων στρωμένο φυτεμένο εχω βάλει 2 γκάπυ και 2 νέον... που είπαν στο μαγαζι οτι κάνουν μαζί. το θέμα είναι οτι διαβασα μέσα στο φόρουμ ότι τελικά δεν κάνουν μαζι και πρέπει να δώσω ένα απο τα δύο είδη. η ερώτησή μου είναι που τα δίνεται? τα παίρνουν πίσω τα πετσοπ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Ηρω και καλως ηρθες στην παρεα μας!! :D

Για να ευχαριστηθεις χρωμα και κινηση στο ενυδρειακι σου θα προτεινα να κρατησεις τα γκαπι και να αυξησεις τον πληθυσμο τους σε 2 χαρεμια (1m-3f) με την προυποθεση οτι μελλοντικα θα αρχισεις να δινεις τις γεννες για να μην εχεις προβληματα υπερπληθυσμου γιατι γεννανε συχνα και σχετικα τα λιτρα σου ειναι λιγα.

Πως ειναι διακοσμημενο το ενυδρειο σου,τι φιλτρο εχεις και τι υλικα υπαρχουν μεσα σε αυτο??

Μπορεις να βαλεις μια φωτο ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ηρώ! Καλώς μας ήρθες! Θα συμφωνήσω και εγώ ότι απο την στιγμή που τα νεον εχουν καποιες απαιτησεις που ειναι λιγακι πιο δυσκολο να επιτευχθούν από κάποιον αρχάριο, νομίζω ότι θα είναι καλύτερο να πάρεις ένα χαρεμάκι από γκάπι, ή εγώ θα σου έλεγα και 2, αρκεί τα μικρά που βγαίνουν να τα δίνεις συνέχεια για να μην έχεις θέμα υπερπληθυσμού! 

Βγάλε μια φώτο το ενυδρείο αν θέλεις, πες μας και τι μετρήσεις έχεις κάνει για να δούμε ότι όντως είναι στρωμένο και ό,τι άλλο χρειαστείς είμαστε εδω!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με αγχώνει είναι που θα δίνω τα μικρά γκάπυ... τα παίρνουν στα μαγαζια πχ? η θα πρέπει να βρω αλλο χομπιστα? οι μετρήσεις μου είναι αμμωνια και ΝΟ2 0 τα ΝΟ3 6 και PH 6,8. Το ΚΗ  μου μόνο είναι λιγο ανεβασμενο αλλα μου είπαν οτι θα στρώσει και οτι δε

126841007_844121726334799_6586621931388663176_n.thumb.jpg.c85ce3d9c0e8433bedf54a891dfcea71.jpgν επειρ126863507_838406053658572_7051824986688662492_n.thumb.jpg.16e4f7bab2b6bae988a1c34cbbcd335b.jpg126817728_472265937087146_5611706900121288390_n.thumb.jpg.e47a18164dbe8e87c2f2bf6440887fd2.jpgεάζει αμεσα τα ψαρακια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι σιγουρα 60 λιτρα ή ξεγελαν τοσο πολυ οι φωτογραφιες ??!!

Μπορεις να μετρησεις τις διαστασεις του?

Link to comment
Share on other sites

60*35*30 είναι... φαινεται μικροτερο η μεγαλύτερο?? έχω μια εικόνα των ψαριών τα οποία πάνε και κάθονται γύρω απο το φίλτρο.. και πισω... γιατί μπορεί να γίνεται αυτό? έχω βάλει το φίλτρο στην ψηλότερη θέση που μπορεί να πάει ώστε να έχει ανατάραξη..

Link to comment
Share on other sites

Μου μοιάζει μεγαλύτερο.

Η ανεβασμένη σκληρότητα δεν αποτελεί πρόβλημα για τα γκάπυ, σε αντίθεση με τα τετρα.

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Ηρώ Κόκ. έγραψε:

έχω μια εικόνα των ψαριών τα οποία πάνε και κάθονται γύρω απο το φίλτρο.. και πισω... γιατί μπορεί να γίνεται αυτό?


Κατι τα ενοχλει...

Το νερο σου ειναι θολο ή φαινεται ετσι απο την φωτο??

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:


Κατι τα ενοχλει...

Το νερο σου ειναι θολο ή φαινεται ετσι απο την φωτο??

ναι είναι λίγο... επλυνα με νερό καυτό απο φίτρο το χαλίκι. πολλές φορές. και το ξύλο το είχα κάποιες μέρες μέσα σε καυτο νερό ώστε να μουλιάσει για να μην επιπλέει. μετα σκέφτηκα να το βάλω και να το σφινώσω στο ενυδρείο ώστε να μουλιάσει εκεί. λες να φταίει το ξύλο?? το έβγαλα πριν λίγο μήπως φταίνει αυτό που θόλωσε το νερο. και σκέφτομαι αύριο να βγάλω το μισό νερό και να προετοιμάσω με αντιχλώριο καινούριο έτσι ώστε να το αρεώσω... δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. παρατηρώ και τα ψάρια μου δεν έχουν κινητικότητα. παραμένουν σε μια άκρη ακίνητα. μονο ένα νεον κόβει κάτι βόλτες που και που... τρώνε όμως που τους έριξα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα και καλώς όρισες στο χόμπι. Εμφανισιακά είναι ωραίο το ενυδρείο σου Το PH στην Θεσσαλονίκη 6.8  σε ποια περιοχή ; (Το λέω γιατί εγώ παιδεύομαι και κάτω από 7 δεν πέφτει , όλο και κάποια δημόσια βρύση θα παίζει να πάρω νερό). 

Το χαλίκι δεν το πλένουμε γιατί όπως και το φίλτρο μας κρατάει βιολογία . Το ξύλο λογικά αν το έβρασες τώρα θα βγάλει τις τανίνες του και το νερό θα στο χρωματίσει ελαφρός καφέ (κάτι σαν τσάι) Τι θερμοκρασία έχεις γιατί δεν βλέπω  θερμαντήρα στο ενυδρείο. 

Αν δεν βαριέσαι και θέλεις να μην ζαλίζουμε συνέχεια με ερωτήσεις και εφόσον δεν σου φαίνεται βουνό συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα.

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Link to comment
Share on other sites

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60*35*30
Συνολικά Λίτρα:61
Sump (λίτρα):58

Οργανισμοί
Φυτά:3 διαφορετικα αλλά δενξερω ονοματα ακομα
Ψάρια:2 γκαπυ (ζευγαρι) και 2 νέον
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα: 1
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: χαλίκι 2mm
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1λάμπα led
Διάρκεια φωτισμού:9 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: το είχε το ενυδρείο μαζί
Θέρμανση/ Ψύξη: είχε θερμοστάτη μαζί με το φίλτρο
Λίπανση:
Παροχή CO2: δεν έχω
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: φύλλα


Παράμετροι
pH:7.2 (Άνω Τούμπα)
Γενική σκληρότητα (GH): 8 d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):18d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: λόγο θολώτητας ανανεωνω λίγο κάθε μέρα τις τελευταίες 3 μέρες
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: αντιχλώριο
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Link to comment
Share on other sites

έχω σκοπό να δώσω τα νέον με κάποιο τρόπο και να πάρω χαρέμι με γκάπυ και ίσως και κάποιο άλλο που κανει μαζί τους. αλλά προς το παρόν μέχρι να έρθει σε ισορροπία το ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά θα κάνεις να το αφήσεις να ηρεμίσει λίγο το νερό και να μην κάνεις καθημερινές αλλαγές στο νερό. Αυτό που δεν κατάλαβα και να με συγχωρέσεις για αυτό είναι τελικά τι φίλτρο έχεις;

Είναι sub 58 litra (μικρό ενυδρείο με διαμερίσματα που μπαίνει συνήθως κάτω απο το ενυδρείο );

Είναι εσωτερικό φίλτρο (είναι μέσα στο ενυδρείο) ή είναι εξωτερικό φίλτρο (ένα κάνιστρο με σωλήνες που πάνε στο ενυδρείο ) ;

Link to comment
Share on other sites

Και για την θολούρα αν έχεις ενυδρειακό βαμβάκι βάλτο μετά το σφουγγάρι στο φίλτρο να πάρει όλα τα μικροσωματίδια .

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Καλά θα κάνεις να το αφήσεις να ηρεμίσει λίγο το νερό και να μην κάνεις καθημερινές αλλαγές στο νερό. Αυτό που δεν κατάλαβα και να με συγχωρέσεις για αυτό είναι τελικά τι φίλτρο έχεις;

Είναι sub 58 litra (μικρό ενυδρείο με διαμερίσματα που μπαίνει συνήθως κάτω απο το ενυδρείο );

Είναι εσωτερικό φίλτρο (είναι μέσα στο ενυδρείο) ή είναι εξωτερικό φίλτρο (ένα κάνιστρο με σωλήνες που πάνε στο ενυδρείο ) ;

Τι εννοείς διαμερίσματα? Είναι ενιαίο το ενυδρειοτο φίλτρο είναι εσωτερικό το έχω τοποθετήσει στη πλατη. Δεν μπορώ να δω τώρα τη μάρκα του κ τα χαρακτηριστικά του. Οπότε αφήνω το νερό ως έχει... Οκκ

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια ειναι. Μπαίνουν στο ενυδρείο συνήθως ως λαθρεπιβάτες με τα φυτά μαζί. Ανέβασε αν μπορείς μια φωτογραφία που να δείχνει το φίλτρο σου

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ηρώ. Το φίλτρο σου λέγεται εσωτερικό γιατί μπαίνει εντός του ενυδρείου. Αυτό το φίλτρο έχει μέσα λογικά κάποιο σφουγγάρι και κάποια άλλα κεραμικά υλικά . Εσυ μου είπες οτι μέσα έχει και θερμαντήρα έτσι ; Θα μπορούσες σε παρακαλώ να μας δείξεις μια φωτογραφία του φίλτρου σου (εμείς μάλλον θα καταλάβουμε ποιο είναι)  για να σου πω τι θα κάνεις για την θολούρα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Ηρώ Κόκ. έγραψε:

Τι εννοείς διαμερίσματα? Είναι ενιαίο το ενυδρειοτο φίλτρο είναι εσωτερικό το έχω τοποθετήσει στη πλατη. Δεν μπορώ να δω τώρα τη μάρκα του κ τα χαρακτηριστικά του. Οπότε αφήνω το νερό ως έχει... Οκκ

To sub είναι μία γυάλα (φαντάσου ένα μικρότερο ενυδρείο κάτω απο το ενυδρείο που έχεις τώρα ) το όποιο χωρίζεται σε μικρότερα διαμερίσματα όπου εκει μπαίνουν τα υλικά για το φιλτράρισμα του ενυδρείου Δηλαδή ο θερμαντήρας  τα σφουγγάρια τα κεραμικά και η αντλία . Εσύ δεν έχεις κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος marinos έγραψε:

To sub είναι μία γυάλα (φαντάσου ένα μικρότερο ενυδρείο κάτω απο το ενυδρείο που έχεις τώρα ) το όποιο χωρίζεται σε μικρότερα διαμερίσματα όπου εκει μπαίνουν τα υλικά για το φιλτράρισμα του ενυδρείου Δηλαδή ο θερμαντήρας  τα σφουγγάρια τα κεραμικά και η αντλία . Εσύ δεν έχεις κάτι τέτοιο.

οχι οχι.. δεν καταλαβα καλα μαλλον τι είναι το syb. όχι δν έχω. το ευχάριστο είναι ότι ξεθόλωσε το νερό και τα ψάρια έχουν κίνηση μέσα στο νερό!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο πολύ ωραία . Τελικά θα τα δώσεις τα τέτρα και θα πάρεις ακόμα ενα χαρεμάκι απο γκάμπι ;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Μπράβο πολύ ωραία . Τελικά θα τα δώσεις τα τέτρα και θα πάρεις ακόμα ενα χαρεμάκι απο γκάμπι ;

Ναι έτσι λέω... Τώρα αν κάνει και κάποιο άλλο για γκάπυ μπορεί να βάλω να εχει ποικιλία?. Επίσης σήμερα γέννησε η γκαπυνα!! 1 βέβαια χαχα αλλά ξεκίνησε! Ας ελπισω ότι δεν θα το φάνε..

 

IMG_20201122_155956.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αντε μπράβο έγινες και ψαρομάνα.?

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις διαβάζεις και το προφίλ των ψαριών που θέλεις να κρατήσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...