Jump to content

Recommended Posts

https://www.facebook.com/groups/aquazone/permalink/1081037695680484/

ΠΡΟΒΗΜΑ. Την προηγούμενη Πέμπτη  δηλ πρι 10 μέρες, έκανα 50% αλλαγή νερού και επειδή μετά απο 4 μέρες δεν είχε πολύ ροή έβαλα και ένα δεύτερο μικρό. Σήμερα παρατήρησα ότι εμφανίστηκε ένα φιλμ στην επιφάνεια. Τι μπορεί να φταίει; χρησιμοποιώ 3 φορές τη βδομάδα το premiumτης  tropica ένα ψεκασμό κάθε φορά και 6 με 7 σταγόνες σχεδόν κάθε μέρα από το easycarbo. Τι να κανω; το ενυδρείο είναι 36l.εχει 1 betta 1 corry bronze 8 tetra και από το παλιό μου μου μείνανε και 1 guppy και 1 pinguin.

 

Έγινε επεξεργασία - Σεβεντικίδης Βαγγελης
Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι τροφες που ταιζεις ειναι πλουσιες σε πρωτεινες??

Αυξησε την αναταραξη στην επιφανεια του ενυδρειου σου και ριξε μια ματια εδω

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω σύστημα CO2. Απλά προσθέτω κάθε μέρα 6 σταγόνες easycarbo. Επίσης το φίλτρο μετά από 4 με 5 μέρες μπουκώνει και έχει χαμηλή ροή και αναγκαστικά πρόσθεσαν και δεύτερο εσωτερικο

IMG_20201121_081131.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω εσωτερικό φίλτρο. Είμαι μεταξύ eheim aquaball 60 ή 130, aquael TURBO 500 και sicce shark 400. Είτε μόνα τους ειε παράλληλα με το εξωτερικό που έχω ήδη δηλ το aquael Versamax 1. Το πρόβλημα είναι ότι μετά από 5 μέρες λειτουργίας μπουκώνει και χαμηλώνει πολύ η ροή του. Αλλά δεν θέλω να το βγάλω.

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απο φυτά έχω βάλλει εδώ και ένα μήνα περίπου anubias. Δεν έχω σύστημα CO2. Ρίχνω σχεδόν κάθε μέρα 6 σταγόνες easycarbo και 3 φορές την εβδομάδα 1 ψεκασμό από το καφέ υγρό της tropica. Από φωτισμό έχω ένα της amtra. Κρίνεται ότι πρέπει να πάρω ένα μικρό σύστημα CO2 πχ της tropica; πόσες ώρες φωτισμού χρειάζεται; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Σεβεντικίδης Βαγγελης έγραψε:

Δεν έχω σύστημα CO2. Απλά προσθέτω κάθε μέρα 6 σταγόνες easycarbo. Επίσης το φίλτρο μετά από 4 με 5 μέρες μπουκώνει και έχει χαμηλή ροή και αναγκαστικά πρόσθεσαν και δεύτερο εσωτερικο

Φιλε μου δεν φταιει Easy carbo ή λιπασμα. Φταιει η ελλειπης συντηρηση του ενυδρειου, υπερβολικος για τα λιτρα σου αριθμος ψαριων και υπερβολικο ταισμα.

Το φιλτρο θελει καθαρισμα καλο. Τετρα πρεπει να φυγουν, δεν ζουν σε 30λ!

1 - Να ξεπλυνεις καλα τα σφουγγαρια στο νερο (βαλε νερο απο το ενυδρειο σε ενα μεγαλο ταπερ και πατα τα καλα με τα χερια).

2- καθαρισε τζάμια, ξυλα τριψε με οδοντοβουρτσα, βαλε σκουπα βυθου, με τα χερια απαλα καθαρισε τα φυλλα φυτων (ανουμπιας)

3- Ταιζεις λιγοτερο

4- Αναταραξη της επιφανιας πρεπει να ειναι καλη.

Τι κανεις αμεσως μετα.... - καλη αλλαγη νερου (50%)! Σε 3-4 ωρες παλι θα πεσει η ροη στο φιλτρο. Παλι βγαζεις τα σφουγγαρια και παλι τα πλυνεις.

Την επομενη μερα παλι αλλαγη νερου 30% και παλι σφουγγαρια πλυσιμο.

Μετα απ αυτο το γενικο καθαρισμο, καθε εβδομαδα θα κανεις συντηρηση ενυδρειο (αλλαγες νερου 30-40%, καθαρισμα φιλτρου κτλ)

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Σεβεντικίδης Βαγγελης έγραψε:

Επίσης απο φυτά έχω βάλλει εδώ και ένα μήνα περίπου anubias. Δεν έχω σύστημα CO2. Ρίχνω σχεδόν κάθε μέρα 6 σταγόνες easycarbo και 3 φορές την εβδομάδα 1 ψεκασμό από το καφέ υγρό της tropica. Από φωτισμό έχω ένα της amtra. Κρίνεται ότι πρέπει να πάρω ένα μικρό σύστημα CO2 πχ της tropica; πόσες ώρες φωτισμού χρειάζεται; 

Anubiaς δεν χρειαζεται CO2. Easy carbo δεν μετραμε με σταγονες, παρε μια συριγγα 2,5 μλ και ριξε 0,5 μλ καθε μερα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Φιλε μου δεν φταιει Easy carbo ή λιπασμα. Φταιει η ελλειπης συντηρηση του ενυδρειου, υπερβολικος για τα λιτρα σου αριθμος ψαριων και υπερβολικο ταισμα.

Το φιλτρο θελει καθαρισμα καλο. Τετρα πρεπει να φυγουν, δεν ζουν σε 30λ!

1 - Να ξεπλυνεις καλα τα σφουγγαρια στο νερο (βαλε νερο απο το ενυδρειο σε ενα μεγαλο ταπερ και πατα τα καλα με τα χερια).

2- καθαρισε τζάμια, ξυλα τριψε με οδοντοβουρτσα, βαλε σκουπα βυθου, με τα χερια απαλα καθαρισε τα φυλλα φυτων (ανουμπιας)

3- Ταιζεις λιγοτερο

4- Αναταραξη της επιφανιας πρεπει να ειναι καλη.

Τι κανεις αμεσως μετα.... - καλη αλλαγη νερου (50%)! Σε 3-4 ωρες παλι θα πεσει η ροη στο φιλτρο. Παλι βγαζεις τα σφουγγαρια και παλι τα πλυνεις.

Την επομενη μερα παλι αλλαγη νερου 30% και παλι σφουγγαρια πλυσιμο.

Μετα απ αυτο το γενικο καθαρισμο, καθε εβδομαδα θα κανεις συντηρηση ενυδρειο (αλλαγες νερου 30-40%, καθαρισμα φιλτρου κτλ)

 

 

 

 

Μπορεί να γίνει αλλαγή νερού και καθάρισμα φίλτρου την ίδια μέρα;. Κάπου διάβασα ότι πρέπει να γίνονται σε διαφορετικες.Ισχυει αυτό; 

inbound365602152430637326.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Σεβεντικίδης Βαγγελης έγραψε:

Μπορεί να γίνει αλλαγή νερού και καθάρισμα φίλτρου την ίδια μέρα;. Κάπου διάβασα ότι πρέπει να γίνονται σε διαφορετικες.Ισχυει αυτό; 

inbound365602152430637326.jpg

Όπως είπε και @natateo αφαίρεσε τα τετρα άμεσα. Τι φίλτρο μπουκώνει γιατί χρειάζεται να φιλτραρει νερό το οποίο είναι υπερβολικά γεμάτο απο περιτωματα. Το βλέπεις και εσυ στην εικόνα του ενυδρείου σου πως δεν είναι καθαρό. Και εγώ με παρόμοιο εξωτερικό δουλεύω στην μονομαχιερα αλλά το καθαρίζω προαιρετικά καθε 15-21 μέρες. Τέλος συνηθίζεται απο τους περισσότερους την μέρα που καθαρίζουν το φίλτρο να κάνουν και αλλαγή νερού. Δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μην γίνεται. 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

την ιδια μερα και εγω αλλαζω νερο και καθαριζω το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Και ακομα μια ερωτηση : εχεις κάνει ποτέ μετρησεις νερου (τεστ) στο ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...