Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Recommended Posts

Εδώ και σχεδόν μία εβδομάδα επιχειρώ να στρώσω το ενυδρείο μου (50L) με τροφή. Πιο συγκεκριμένα η τροφή είναι bloodwarms και βάζω σε μια απόχη τόση τροφή όσο φαντάζομαι ότι θα έτρωγε 1 ψάρι julidochromis transcriptus. Κάθε μέρα ανανεώνω την τροφή.

Περισσότερες πληροφορίες:

Το ενυδρείο είναι ήδη έτοιμο όσο αφορά την διακόσμηση, με 9 κιλά μπεζ χαλαζιακή άμμο και άλλα τόσα κιλά περίπου με μαύρες ασβεστολιθικές πέτρες.

Το φίλτρο που τρέχει είναι το SUN-SUN 603B με βιολογικό υλικό sera biopur filter medium. Η θερμοκρασία είναι στους 26 βαθμούς και ο φωτισμός στις 8 ώρες με λάμπα για φυτά 4,3 Watt.

Παράμετροι νερού:

GH: 10  (υγρά τεστ Tropical)

KH: 9  (υγρά τεστ Tropical)

νιτρικά άλατα: 0  (υγρά τεστ sera)

Από την Πέμπτη άρχισα να μετρώ νιτρώδη άλατα (με υγρά τεστ Tropical):

Πέμπτη: 0,9 mg/L

Παρασκευή: 0,9 mg/L

Σήμερα: 0,9 mg/L

Αμμωνία:

Εδώ έχω πρόβλημα καθώς μού είχαν λήξει τα τεστάκια και είπα να αγοράσω το seachem ammonia alert. Δεν ξέρω αν είναι ελαττωματικό ή αναξιόπιστο, αλλά συνέχεια 0 αμμωνία μού δείχνει.

Τέλος, βιάστηκα να αγοράσω μία valisneria spiralis και φαίνεται να τα έχει βρει σκούρα.

Χρειάζεται να προχωρήσω σε κάποια ενέργεια ή να προχωρήσω έτσι; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν, μία αναβάθμιση:

  • Ακόμα δεν έχω βάλει ζωντανά στο ενυδρείο και τη βαλισνέρια που είχα την έβγαλα
  • Ανέβασα τη θερμοκρασία στους 28 βαθμούς
  • Φωτισμό δεν έχω αλλά ακόμα υπάρχει άλγη στα τζάμια
  • Πριν μία εβδομάδα περίπου άλλαξα την τροφή που ρίχνω σε φυλλαράκια
  • Πριν ένα μήνα περίπου αγόρασα τεστάκια αμμωνίας της api επειδή νόμιζα ότι το seachem ammonia alert δε λειτουργούσε, ωστόσο ποτέ δε βρήκα αμμωνία στο νερό του ενυδρείου.
  • Γενικά όλο αυτό το καιρό έριχνα όλο και περισσότερη τροφή γιατί νόμιζα ότι δεν αρκούσε για να δημιουργηθεί αμμωνία ή ότι η άλγη απορροφούσε την αμμωνία ή κάτι τέτοιο. Προχθές βράδυ έριξα περισσότερο από κάθε άλλη φορά, σχεδόν ένα κουταλάκι του γλυκού τροφή. Χθες βράδυ μέτρησα αμμωνία 0 και σήμερα το πρωί πάλι αμμωνία 0.
  • Όσες φορές μετρούσα νιτρικά (με τα τεστάκια της sera) τα έβρισκα 0, ωστόσο δεν έκανα συχνά μετρήσεις. Σήμερα όμως βρήκα για πρώτη φορά 10mg/ L
  • Ούτε νιτρώδη μετράω συχνά, αλλά τα τεστάκια που έχω ούτως ή άλλως πρέπει να είναι ελαττωματικά καθώς δείχνουν 0,9mg/L στο νερό της βρύσης και στο ενυδρείο.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα και σήμερα μετρήσεις και βρήκα πάλι 0 αμμωνία και 10mg/L νιτρικά.

Έχει στρώσει το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Γιώργος Ζαφ. έγραψε:

Έκανα και σήμερα μετρήσεις και βρήκα πάλι 0 αμμωνία και 10mg/L νιτρικά.

Έχει στρώσει το ενυδρείο;

Αν και τα νιτρωδη ειναι μηδεν, τοτε ναι. Για τα τεστ νιτρικων της sera διάβασε λγο εδω-

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Ελπίζω οι μετρήσεις νιτρικών να μη πέφτουν τόσο έξω. Πριν βάλω ψάρια πάντως, θα μετρήσω και με άλλα τεστ τα νιτρώδη για να βεβαιωθώ ότι είναι μηδέν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...