Jump to content

Αμμωνια


Recommended Posts

Σε ενα στρωμενο ενυδρειο οταν αυξανεται η αμμωνια αλλα τα νιτρικα μενουν χαμηλα τι παραγοντα διωρθονουμε?αυξηση βιολογικου?παραπανω λιτρα κυκλοφορια?ιχθυοφορτωση?μειωση φαγητου?

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω μπορεί να παίζουν ρόλο. Πες μας πράγματα για το ενυδρείο σου μήπως εντοπίσουμε που οφείλεται το ζήτημα. Τι τεστ κάνεις υγρά η στικ?

Link to comment
Share on other sites

Υγρα κανω. Απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι στανταρ. Το ενυδρειο ειναι 1,5χ0,5χ0,6 και εχω ενα jbl1500 και ενα δυνατο κυκλοφορητη. Απλα ρπειδη ειχα λιγα ψαρακια μεσα (1 χαρεμι) για να κρατουν βιολογια και τωρα προστεθηκαν ψαρια, συνολο 3 χαρεμια. Η απορια μου ειναι. Αυξηθηκε η αμωνια φυσιολογικα λογω μεχρι να αναπτυχθει πληρως η βιολογια στο φιλτρο?φταιει το γεγονος οτι τα helena ψηλοεξαφανισαν τα mts και οδηγησαν σε αυξηση αμωνιας?τι να φταιει?για να πεσει η αμμωνια θα ριξω prime για πιο αμεσα και θα προσθεσω το κερατοφυλλο. Το θεμα ειναι πως δημιουργηθηκε. Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου είναι περίπου 400 λιτρα. Τι είδους ψαράκια έχεις? Guppyη κάτι άλλο? Τα σαλιγκάρια δεν επηρεάζουν την αμμωνία. Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις? Πόσα ψάρια έχεις στο σύνολο? Τα ρωτάω για να δω αν επαρκεί η φιλτρανση σου αν και νομίζω εξ ορισμού πως όχι εκτός αν είναι πολύ μικρά τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Λες το jbl1500 να μην καλυπτει? Το εχω φουλ βιολογικο και για την κυκλοφορια εχω εναν wavemaker tunze αρκετα δυνατο.  Απο ψαρια εχω 3 χαρεμια αφρικανικες κιχλιδες μικρο μεγεθος σχετικα μιας και τωρα τα αγορασα. Αλλαγες κανω καθε βδομαδα βαρια 10ημερο. Δεν ειχα θεματα μεχρι τωρα και αυτο ειναι που με παραξενευει. Και με περισσοτερα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Τι ποσοστό αλλάζεις? Παίζεις με βαρέλι προετοιμασίας για τις αλλαγές? Τσεκαρε μια και τις ημερομηνίες λήξης των τεστ καλού κακού. Σορρυ για τις ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να δω από τι μπορεί να είναι

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Πόσο αμμωνία σου βγάζει ότι έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι τα τεστ ληγουν σε 2 χρονια. Ναι προετοιμαζω το νερο απο πριν. Μαλλον επειδη πειραξα λιγο το φιλτρο μπορει να εγινε. Θα δω. Τα μεγαλα αεροφιλτρα βοηθουν?τι αεραντλιες τους βαζουν?

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν έχω ιδέα φίλε μου. Δε χρησιμοποιω. Θα πρέπει να σου πει κάποιος άλλος

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Υγρα κανω. Απλα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι στανταρ. Το ενυδρειο ειναι 1,5χ0,5χ0,6 και εχω ενα jbl1500 και ενα δυνατο κυκλοφορητη. Απλα ρπειδη ειχα λιγα ψαρακια μεσα (1 χαρεμι) για να κρατουν βιολογια και τωρα προστεθηκαν ψαρια, συνολο 3 χαρεμια. Η απορια μου ειναι. Αυξηθηκε η αμωνια φυσιολογικα λογω μεχρι να αναπτυχθει πληρως η βιολογια στο φιλτρο?φταιει το γεγονος οτι τα helena ψηλοεξαφανισαν τα mts και οδηγησαν σε αυξηση αμωνιας?τι να φταιει?για να πεσει η αμμωνια θα ριξω prime για πιο αμεσα και θα προσθεσω το κερατοφυλλο. Το θεμα ειναι πως δημιουργηθηκε. Καμια ιδεα?

Καλησπέρα. Αυτό με τα σαλιγκάρια  το είχε αντιμετωπίσει και ένα μέλος απο την Σαντορίνη .  Νομίζω πως είχε τρομερή αύξηση αμμωνίας και μέσα σε ενα βράδυ είχε χάσει και κάποιες κιχλίδες . Θα ψαξω να το βρω αν και έχει χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρήκα . Θυμάμαι όμως που έγραφε οτι είχαν ψοφήσει πολλά σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες και του είχαν πάει την αμμωνία στο Θεό ,και μάλιστα είχε αναφέρει και πτώση του PH. Σου μιλάω για περίπτωση που αναφέρθηκε εδώ περίπου το 2010 με 2012 .

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να έχουν αποδημήσει εις Κύριον πάρα πολλά Μαρίνο για να γίνει κάτι τέτοιο σε τόσο μεγάλο ενυδρείο. Και αν όντως έχει γινει, εκεί Μαρίνο παίζει να υποβόσκει άλλο σοβαρότερο θέμα γιατί τα σαλιγκάρια δεν πεθαίνουν μαζικά χωρίς λογο

Link to comment
Share on other sites

Και αν έχω καταλάβει καλά εδώ σαλιγκάρια έφαγαν αλλά σαλιγκάρια

Link to comment
Share on other sites

Του κιχλιδάτου (έτσι τον λένε) το ενυδρείο ήταν 1000 λιτρα . Επειδή δεν είμαι κάλος στο ψάξιμο αν θέλεις ρίξε και εσύ μια μάτια. Είναι στην χρονική περίοδο 2010-2012

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Οχι τα τεστ ληγουν σε 2 χρονια. Ναι προετοιμαζω το νερο απο πριν. Μαλλον επειδη πειραξα λιγο το φιλτρο μπορει να εγινε. Θα δω. Τα μεγαλα αεροφιλτρα βοηθουν?τι αεραντλιες τους βαζουν?

οταν πείραξες τι εννοείς ; Το καθάρισες ή αφαίρεσες υλικά Χρήστο. Το φιλτρο σου  η εταιρία το δίνει για ενυδρεία ως 700 λίτρα έχει πάρα πολύ μικρή αντλία 450L/h .Δηλάδη το νερό περνάει απο το φίλτρο  1 1/2  φόρα την ώρα . 

Link to comment
Share on other sites

Άρα καλά θυμάμαι ότι δεν είναι αρκετό για να φιλτράρει ενυδρείο 400 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

οταν πείραξες τι εννοείς ; Το καθάρισες ή αφαίρεσες υλικά Χρήστο. Το φιλτρο σου  η εταιρία το δίνει για ενυδρεία ως 700 λίτρα έχει πάρα πολύ μικρή αντλία 450L/h .Δηλάδη το νερό περνάει απο το φίλτρο  1 1/2  φόρα την ώρα . 

Καλησπερα. Οχι 450 l/h. Το 1500 εχει 1400  l/h ροη και 12 λιτρα βιολογικο. Πειραξα λιγο τα καλαθια και εδωσα και μπολι. Και μιας και το ανοιξα ειπα να αλλαξω λιγο βιολογικο. Αυτο πιστευω οτι δταιει. Οχι τα σαλιγκαρια πεθαναν σταδιακα απο helena και επειδη ειναι mts πιστευω οτι δεν ανεβασαν αμμωνια. Θα κανω αυριο αλλαγη,θα προσθεσω κερατοφυλλο και λιγο παραπανω prime. Αν δω οτι επιμενει καπου θα βρωμαει η δουλεια

 

 

Απο αεροφιλτρα ξερεις καθολου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αδυνάτησες την βιολογία του ενυδρείου και συγχρόνως τριπλασίασες το βιολογικό φορτίο  πιστεύω γι΄ αυτό ανέβηκε η αμμώνια, τάιζε λιγότερο, κάνε πιο συχνές αλλαγές για λίγο και σύντομα θα αυξηθούν οι αποικίες στο φίλτρο και όλα θα επανέλθουν  στο φυσιολογικό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Αδυνάτησες την βιολογία του ενυδρείου και συγχρόνως τριπλασίασες το βιολογικό φορτίο  πιστεύω γι΄ αυτό ανέβηκε η αμμώνια, τάιζε λιγότερο, κάνε πιο συχνές αλλαγές για λίγο και σύντομα θα αυξηθούν οι αποικίες στο φίλτρο και όλα θα επανέλθουν  στο φυσιολογικό...

Και εγω αυτο πιστευω αλλα θα δειξει σε λιγες μερες.

 

 

Με τα αεροφιλτρα εχετε ασχοληθει κανενας σε μεγαλα ενυδρεια?γιατι βλεπω να τα δουλευουν αλλα δεν μου γεμιζουν το ματι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Αδυνάτησες την βιολογία του ενυδρείου και συγχρόνως τριπλασίασες το βιολογικό φορτίο  πιστεύω γι΄ αυτό ανέβηκε η αμμώνια, τάιζε λιγότερο, κάνε πιο συχνές αλλαγές για λίγο και σύντομα θα αυξηθούν οι αποικίες στο φίλτρο και όλα θα επανέλθουν  στο φυσιολογικό...

Συμφωνώ απόλυτα . Χρήστο με μπέρδεψαν οι προδιαγραφές που έδινε ενα  μαγαζί για το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί αλλά απο ότι εψαξα λίγο κάνουν μόνο για γεννήστρες ή καραντίνα. Εσύ γιατί το θέλεις ; Διάβασες κάπου οτι βοηθάει στην μείωση της αμμωνίας ; (για το αεροφιλτρο λέω)

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί αλλά απο ότι εψαξα λίγο κάνουν μόνο για γεννήστρες ή καραντίνα. Εσύ γιατί το θέλεις ; Διάβασες κάπου οτι βοηθάει στην μείωση της αμμωνίας ; (για το αεροφιλτρο λέω)

Εβλεπα στο ιντερνετ βιντεακια με 2 μεγαλα αεροφιλτρα σε ενυδρεια με τροφεους και με παρεξενευσε. Ειναι δυνατον να διατηρουν τετοια βιολογια?εκτος και αν αλλαζεις νερο καθε 2με3 μερες πχ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποιοι ψαγμένοι εδω μέσα που τα δουλεύουν. Θάρρω ότι λένε φίλτρα Αμβούργου ;

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρήκα σχετικό θέμα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Έλα βρήκα σχετικό θέμα.

 

Ωραιος. Θα το διαβασω να δω αν ειναι αυτο που ειδα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...