Jump to content

Βοήθεια! Αρχάρια με ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Όντας νέα στο αντικείμενο, χρειάζομαι τη βοήθεια σας...

Μετα από 1 έτος με ενυδρείο με 4 χρυσόψαρα και 1 κοι, ψάχνω απεγνωσμένα να μάθω για το ενυδρείο μας και τη συντήρηση του. Να πω πως γενικά στα petshop με χρυσόψαρα δεν είναι κ πολύ κατατοπιστικοι σε αρχάριους. Ειχα 5 ψαράκια 3 μολυ και 2 γκαμπι.  Μου έμειναν 3 2 μολυ 1 γκαμπι. Όμως γέννησαν και έχω 3 νεογνά ψαράκια που δε ξέρω πως να τα φροντίσω. Τα πήρα από το ενυδρείο και τα έβαλα σε άλλο μικρότερο. Δε ξέρω καθόλου πως να τα ταισω, να το φροντίσω για να μεγαλώσουν. Μπορεί κπ να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φίλη. Για να τα βαλουμε όλα σε μια σειρά ποσα ψάρια έχεις σε πόσα ενυδρεία? Επίσης τι μέγεθος έχουν τα ενυδρεία σου και τι φίλτρα? Ανεβασε μας αν μπορείς και φωτόγραφιες να τα δούμε λίγο. Να ξέρεις από τώρα ότι το κοι είναι για λίμνη η στην καλύτερη για ενυδρείο άνω των 1000 λίτρων.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγο και εδώ αρχικά

https://www.aquazone.gr/forums/topic/77238-χρυσόψαρα/

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπερα φίλη. Για να τα βαλουμε όλα σε μια σειρά ποσα ψάρια έχεις σε πόσα ενυδρεία? Επίσης τι μέγεθος έχουν τα ενυδρεία σου και τι φίλτρα? Ανεβασε μας αν μπορείς και φωτόγραφιες να τα δούμε λίγο. Να ξέρεις από τώρα ότι το κοι είναι για λίμνη η στην καλύτερη για ενυδρείο άνω των 1000 λίτρων.

 

Link to comment
Share on other sites

IMG_20201122_155022.thumb.jpg.1891891db206e41747484643a7104e22.jpgIMG_20201122_155014.thumb.jpg.f82a07cb52b57638eac0e9b0c4f2bfe2.jpg

πριν 6 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

 

Σας επισυνάπτω το ενυδρείο Μ κ το μικρό που έχω τα νεογνά.  Το ενυδρείο Μ είναι 25lt και έχω εκεί  2 μολυ και 1 γκαμπι και στο μικρό έχω τα 3 νεογνά.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο Aquazone . 

Υπάρχει μια φόρμα γνωριμίας των μελών με το ενυδρείο-α σου. 

Στην παραθέτω παρακάτω και συμπληρώνεις ότι γνωρίζεις με σιγουριά. πχ τις διαστασεις κ.τλ.

Τα υπόλοιπα τα αφήνεις κενά.  

Γενική κατηγορία ενυδρείου
(Κοινωνικό, Αφρική Λίμνες, Αφρική ποτάμια, Αμαζόνιος, Νότια Αμερική γενικά, Ασία - Ωκεανία, Δίσκοι, Κρύου νερού, Ασπόνδυλα, Φυτεμένο τοπίου, άλλη κατηγορία)

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):
Συνολικά Λίτρα:
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:
Ψάρια:
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:
Πέτρες:
Ξύλα:
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα:
Βυθός:

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):
Διάρκεια φωτισμού:

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:
Θέρμανση/ Ψύξη:
Λίπανση:
Παροχή CO2:
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:


Παράμετροι
pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C):

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:


Βίντεο:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Σας επισυνάπτω το ενυδρείο Μ κ το μικρό που έχω τα νεογνά.  Το ενυδρείο Μ είναι 25lt και έχω εκεί  2 μολυ και 1 γκαμπι και στο μικρό έχω τα 3 νεογνά.

Καλησπερα. Η κατασταση ειναι για κλαματα.... .

Φιλτρο δεν εχει το 25 αρη;

Τι πρεπει να κάνεις.....

Πρωτα - βγαλε τα πλαστικα μπουκετα απο τα ενυδρεια, μονο χωρο πιανουν.

2- Αν δεν εχεις φιλτρο, πρεπει να παρεις

3- τα μικρα θελουν ταισμα 4-5 φορες την ημερα και αλλαγη νερου καθημερινα 30% (τροφη πχ tetra min baby ή τριμμενα φυλλαρακια απο τροφη , που εχεις)

4- το ενυδρειο σου ειναι μικρο και για γκαπυ και ειδικα για μολλυ.

5- αρχιζεις διαβασμα-

Το ψαρακι σου μου φαινεται για πλατυ

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα. Η κατασταση ειναι για κλαματα.... .Μετάφραση: Η υπόθεση σου θέλει πολύ δουλειά και μεράκι 

Φιλτρο δεν εχει το 25 αρη; Μετάφραση: Τα ψαράκια  δεν ζούνε χωρίς φίλτρο που είναι αυτό που φροντίζει την βιολογία του νέρου.

Τι πρεπει να κάνεις..... Μετάφραση: Ήρθε η στιγμή να δράσεις για να μπορέσεις να δεις τα ψαράκια υγιή σε ένα όμορφο ενυδρείο .

Πρωτα - βγαλε τα πλαστικα μπουκετα απο τα ενυδρεια, μονο χωρο πιανουν. Μετάφραση: Όχι πλαστικά σε θάλασσες ακτές και ενυδρεία (αυτό είναι κλεμμένο) 

2- Αν δεν εχεις φιλτρο, πρεπει να παρεις Μετάφραση: Επείγει η αγορά φίλτρου .

3- τα μικρα θελουν ταισμα 4-5 φορες την ημερα και αλλαγη νερου καθημερινα 30% (τροφη πχ tetra min baby ή τριμμενα φυλλαρακια απο τροφη , που εχεις) Μετάφραση: Η φράση ειναι απολύτως κατανοητή δεν χρειάζεται μετάφραση.

4- το ενυδρειο σου ειναι μικρο και για γκαπυ και ειδικα για μολλυ. Μετάφραση: Πρέπει σίγα σιγά (μην πω άμεσα) να σκέφτεσαι να κάνεις αλλαγή της σύνθεσης των ψαριών που έχεις στο ένυδρείο.

5- αρχιζεις διαβασμα- Μετάφραση: Το ενυδρείο είναι ένα ζωντάνο οικοσύστημα και δεν αποτελεί διακοσμητικό για το σπίτι. Οι στοιχειώδης γνώσεις πάνω στο αντικείμενο είναι επιβεβλημένες. Κάνεις μας δεν ξεκίνησε να ασχολείται με τα ενυδρεία και ήξερε τα πάντα άλλα οι γνώσεις μας αποκτήθηκαν και αποκτούνται μέσα απο μελέτη και ερωτήσεις .

Το παρακάτω θα σε βοηθήσει στο να δεις τα ενυδρεία σου με άλλο μάτι.

Το ψαρακι σου μου φαινεται για πλατυ

Ευελπιστώ ότι η Ναταλία δεν θα μου θυμώσει που παρεμβαίνω κατά αυτόν το τρόπο στο post της. Εάν αυτό γίνει ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη 

 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ευελπιστώ ότι η Ναταλία δεν θα μου θυμώσει που παρεμβαίνω κατά αυτόν το τρόπο στο post της. Εάν αυτό γίνει ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη

δεν παιζεσαι!!!!! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2020 at 2:54 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας. 1)Αυτά που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ότι μου λένε στο petshop. 2) τη σύνθεση του 25λιτρου ενυδρείου την έκανε αυτος από το petshop. 3) έχω φίλτρο. 4) όταν δε ξέρω ρωτάω. 5) είμαι αρχάρια κ δε δήλωσα έμπειρη. Ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος, οταν ο "ειδικός" με καθοδήγησε. Όλοι από κάπου ξεκινήσατε. Κ δυστυχώς για μένα με απογοητεύσατε πλήρως και με προσβαλατε κιολας. 

Σας ευχαριστώ και πάλι ..

Έγινε επεξεργασία - Eleftheria Kotsia
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω το ποστ μου, δε νομίζω να έχω γράψει κάτι προσβλητικό σε αυτά που λέω, ούτε να σε έχω προσβάλει.  Απλά ρώτησα πόσα ζωντανά έχεις σε πόσα ενυδρεία και αν έχεις φίλτρο. Και να ξέρεις ότι όλοι στραβά ξεκινήσαμε. Αν θες σίγουρα μπορούμε να σε βοηθησουμε. Ξεκινά με το διάβασμα, κάνε καθημερινές αλλαγές νερού και μιλάμε. Το ζητά για εμένα είναι εάν αντέχεις οικονομικά να αλλάξεις πράγματα ( πχ μεγαλύτερο ενυδρείο και καλύτερο φίλτρο). Και σε βεβαιώνω ότι όλοι εδώ θέλουν να βοηθήσουν

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

ΧΙΛΙΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ... Απο το κινητό το φόρουμ δεν βοηθά καθόλου. Όπως καταλαβαίνεις, είμαι καινούργια και εδώ. 

πριν 4 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Επειδή βλέπω το ποστ μου, δε νομίζω να έχω γράψει κάτι προσβλητικό σε αυτά που λέω, ούτε να σε έχω προσβάλει.  Απλά ρώτησα πόσα ζωντανά έχεις σε πόσα ενυδρεία και αν έχεις φίλτρο. Και να ξέρεις ότι όλοι στραβά ξεκινήσαμε. Αν θες σίγουρα μπορούμε να σε βοηθησουμε. Ξεκινά με το διάβασμα, κάνε καθημερινές αλλαγές νερού και μιλάμε. Το ζητά για εμένα είναι εάν αντέχεις οικονομικά να αλλάξεις πράγματα ( πχ μεγαλύτερο ενυδρείο και καλύτερο φίλτρο). Και σε βεβαιώνω ότι όλοι εδώ θέλουν να βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα. Η κατασταση ειναι για κλαματα.... .

Φιλτρο δεν εχει το 25 αρη;

Τι πρεπει να κάνεις.....

Πρωτα - βγαλε τα πλαστικα μπουκετα απο τα ενυδρεια, μονο χωρο πιανουν.

2- Αν δεν εχεις φιλτρο, πρεπει να παρεις

3- τα μικρα θελουν ταισμα 4-5 φορες την ημερα και αλλαγη νερου καθημερινα 30% (τροφη πχ tetra min baby ή τριμμενα φυλλαρακια απο τροφη , που εχεις)

4- το ενυδρειο σου ειναι μικρο και για γκαπυ και ειδικα για μολλυ.

5- αρχιζεις διαβασμα-

Το ψαρακι σου μου φαινεται για πλατυ

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας. 1)Αυτά που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ότι μου λένε στο petshop. 2) τη σύνθεση του 25λιτρου ενυδρείου την έκανε αυτος από το petshop. 3) έχω φίλτρο. 4) όταν δε ξέρω ρωτάω. 5) είμαι αρχάρια κ δε δήλωσα έμπειρη. Ο τρόπος σου είναι απαράδεκτος, οταν ο "ειδικός" με καθοδήγησε. Όλοι από κάπου ξεκινήσατε. Κ δυστυχώς για μένα με απογοητεύσατε πλήρως και με προσβαλατε κιολας. 

Σας ευχαριστώ και πάλι ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ας ηρεμήσουμε και να επικεντρωθούμε στο να βοηθήσουμε αυτά τα ζωντανά να έχουν μια αξιοπρεπή ζωή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Κ δυστυχώς για μένα με απογοητεύσατε πλήρως και με προσβαλατε κιολας. 

Δεν θελαμε να σε προσβαλουμε, πιστεψε με. Απλα δωσαμε τις οδηγιες για να μπορεσεις να κάνεις τα σωστα βηματα.

Θελουμε ολοι  να χαρουμε τα ζωντανα μας και να χαίρονται και αυτα (οσο γινεται).

πριν 10 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

1)Αυτά που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι ότι μου λένε στο petshop

δυστυχως ειναι πολλοι οι πετσοπαδες, που σε βλεπουν μονο σαν πορτοφολι.... και δεν νοιαζονται καθολου για τα ζωντανα....κριμα.....

Για το φιλτρο.... πες δυο λογια. Τι εχεις μεσα και τι μαρκα ειναι (αν εχεις ακομα το κουτι του).

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερα και στην αρχή, είμαι ανίδεη με τα ενυδρεία. Ήρθαν στα χέρια μου τα πρώτα ψαράκια και προσπάθησα να κάνω ότι καλύτερο μπορούσα για να ζουν αξιοπρεπώς. Θεωρούσα πως πηγαίνοντας σε έναν ειδικό θα έκανα καλύτερες τις συνθήκες διαβίωσης από τα ψαράκια μ. Μου έδωσαν 3 χρυσόψαρα σε μια γύαλα. Ήταν επιτακτική ανάγκη να πάρω ενυδρείο. Στον ειδικό που απευθύνθηκα, με συμβούλεψε για το μέγεθος του ενυδρείου. Έπειτα από συζήτηση μαζί του πήρα το 25λτ. ( Βλέπετε ακόμα και αυτά τα έχουν θυσιάσει στο βωμό του χρήματος. ΒΛΠ. τις τιμές των ενυδρείων και την ελλιπή ενημέρωση των ενδιαφερομένων που επιθυμούν να αγοράσουν ψαράκια.)

Μετά από 1 έτος τα χρυσόψαρά μ πέθαναν. Επισκέφθηκα πάλι τον "ειδικό" και τον ρώτησα τι ψαράκια να πάρω και αν αρκεί το ενυδρείο που έχω για τον αριθμό τους. Τα αξεσουάρ τα αγόρασα από πετσοπ πάλι.  Μετά από 3 εβδομάδες όπως ήδη σας ενημέρωσα είχαμε γεννητούρια και τώρα έχω 3 νεογνά ψαράκια. Προσπαθώ για το καλύτερο που μπορώ για αυτά.

 

Το ενυδρείο έχει κυκλοφορητή με έξοδο για εξωτερικό φίλτρο με υαλοβάμβακα και κεραμικό μακαρόνι. 

Σημείωση αν δεν ήταν τα πλαστικά τα ψαρακια δε θα ζούσαν γιατί εκεί κρύβονταν συνέχεια από τα μεγαλύτερα. Θα προσπαθήσω να κανω ότι καλύτερο μπορώ για τα ψαράκια μου και είμαι διατεθειμένη για να αλλάξω τις συνθήκες τους. 

 

Παρακαλώ τα φώτα σας.

 

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τι κάνουμε αρχικα. Βγάζεις όλα αυτά τα πλαστικά σε διακοσμητικά που σου πέταξε ο άλλος ο χαρακτηρισμός στο μαγαζί ώστε τα ψάρια σου να έχουν χώρων να κινηθούν. Το φίλτρο δυστυχώς δεν μπορώ να το δω. Πόσα ψαράκια έχεις σε αυτό? Επίσης δε μπορώ να δω τα ψαρια. Αν αυτό που λέει η Ναταλία είναι σωστό, θέλεις για αυτά ένα ενυδρείο 60 λίτρων με εσωτερικό φίλτρο. Διάβασε και τα άρθρα που σου πρότειναν τα παιδιά λίγο. Μέχρι όμως να κάνουμε όποιαδηποτε από τις άλλες κινήσεις άλλαζε το 30 τις εκατό του νερού σου κάθε μέρα. Κάτσε να δω επιλογές ενυδρείου λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πετσοπας ξυλο θελει.....

Στο φιλτρο καθε εβδομαδα αλλαζεις μονο το βαμβακι. Το μακαρονι θελει ενα ελαφρουτσικο ξεπλυμα μια φορα το μηνα (ή και παραπανω) και μονο με νερο απο το ενυδρειο.

Σε πρηξαμε με τις ερωτησεις, εχω άλλη μια :)

Βλεπω πολυ μπλε το φως στο ενυδρειο σου. Η λαμπα μπλεδιζει ή μου φαινεται; Γιατι ρωταω.... Μπορει ο "ανθρωπος" να σου πουλησε το ενυδρειο με φως για θαλασσινο.

Θα ελεγα να βαλεις ζωντανα φυτα στο ενυδρειο, αλλά τα ζωντανα φυτα δεν αναπτυσσονται με μπλε φως.

Link to comment
Share on other sites

Για ενυδρείο εννοώ κάτι σαν αυτό

 

https://www.petsupermarket.gr/hailea-aquarium-black-59x31x45-6cm-60lt

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα τα πλαστικά, θα ανεβάσω το πρωί φωτογραφίες με τα ψαράκια να Μ πείτε τι έχω. (Ανίδεη τελείως...)

Επίσης στο φως έχω χρονοδιακόπτη για να ανοίγει κ να κλείνει μόνο του. Θα ήθελα να Μ πείτε ποσες ώρες πρέπει να το έχω ανοιχτο. 

Το φως μπλεδίζει 

πριν 32 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πετσοπας ξυλο θελει.....

Στο φιλτρο καθε εβδομαδα αλλαζεις μονο το βαμβακι. Το μακαρονι θελει ενα ελαφρουτσικο ξεπλυμα μια φορα το μηνα (ή και παραπανω) και μονο με νερο απο το ενυδρειο.

Σε πρηξαμε με τις ερωτησεις, εχω άλλη μια :)

Βλεπω πολυ μπλε το φως στο ενυδρειο σου. Η λαμπα μπλεδιζει ή μου φαινεται; Γιατι ρωταω.... Μπορει ο "ανθρωπος" να σου πουλησε το ενυδρειο με φως για θαλασσινο.

Θα ελεγα να βαλεις ζωντανα φυτα στο ενυδρειο, αλλά τα ζωντανα φυτα δεν αναπτυσσονται με μπλε φως.

Ήδη ψήθηκα να το πάρω...

πριν 28 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Για ενυδρείο εννοώ κάτι σαν αυτό

 

https://www.petsupermarket.gr/hailea-aquarium-black-59x31x45-6cm-60lt

 

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Έγινε επεξεργασία - Eleftheria Kotsia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλή λύση για τα ψαράκια αυτά. Δε θυμάμαι αν δίνει και φίλτρο και θερμοστάτη στην τη αυτή αλλά μπορώ να ρωτήσω και να σου πω αύριο

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρο έχει από ότι είδα εσωτερικό 380 λίτρα ανά ώρα. Ναταλία εσύ λόγω εμπειρίας με αυτό το είδος ψαριων συμφωνείς?

 

Έγινε επεξεργασία - killerknight
Link to comment
Share on other sites

Για το φωτισμό δεν είναι κακό που είναι αυτόματο. Όσον αφορά διάρκεια και ένταση άσε να δούμε τι ψάρια είναι πρώτα. Αφού σου γέννησαν τόσο γρήγορα και τόσο εύκολα παρά τις συνθήκες πολύ πιθανό να είναι guppies. Μου αρέσει πάντως που σου έδωσαν και τεράστιο μαγνήτη για να καθαρίζεις τα τζάμια. Τι τυποι θεέ μου....

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Το φως μπλεδίζει 

Κρεμαλα ο πετσοπας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...