Jump to content

Βοήθεια! Αρχάρια με ενυδρείο


Recommended Posts

Ρε Ναταλία δεν ξέρεις εσύ. Ο άνθρωπος το έκανε για να είναι σωστά τα φωτορυθμικα

https://m.youtube.com/watch?v=krZ3aqs2mzs

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα Ελευθερία.

1. Θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι όταν πηγαίνουμε σε ένα μαγαζί να αγοράσουμε κάτι, αυτός που μας το πουλάει έχει σαν πρωταρχικό σκοπό το κέρδος, χωρίς αυτό να είναι απόλυτο άλλα ισχύει σε πολύ μεγάλο ποσοστό και στα pet shop . 

2 Έχεις πλέον δύο μέλη από την ομάδα συντονισμού να σε συμβουλεύουν συν όλους εμάς τους ασχετοσχετικούς .

3 Όπως σε όλα στην ζωή η τελική απόφαση θα είναι δική σου.

4.( Για εμένα το σημαντικότερο )  Διάβασμα  ... μέσα στο fora θα βρεις τα πάντα για να μπορείς να δρας άμεσα σε τυχόν προβλήματα που θα προκύψουν και την γενικότερη λειτουργία για καλή χρήση του ενυδρείου σου.

5 Εσύ γνωρίζεις τις οικονομικές σου δυνατότητες και η προσαρμογή στο χόμπι γίνεται πάντα συμφωνά με αυτές . ( παράδειγμα εμείς μπορεί να σου λέμε ότι τα γκάμπι και τα πλάτυ που έχεις θέλουν τουλάχιστον 60 λίτρα ενυδρείο άλλα αν εσύ δεν δύνασαι να το αποκτήσεις δίνεις αυτά τα ψαράκια που έχεις και αγοράζεις έναν μονομάχο και λίγα φυτάκια και  κάνεις ένα ενυδρείο κουκλάκι ζωγραφιστό) . Για όλα υπάρχουν λύσεις.

 

ΥΓ μου προκαλεί τεράστια εντύπωση ότι τα πέτσοπ σε μικρότερες κοινωνίες λειτουργούν τόσο ανεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, killerknight said:

Για ενυδρείο εννοώ κάτι σαν αυτό

 

https://www.petsupermarket.gr/hailea-aquarium-black-59x31x45-6cm-60lt

Καλημέρα και από εμένα.

Εχω την 45 λιτρη εκδοση αυτου του ενυδρειου, στην εκδοση που εχω εγω(μπορει να ειναι διαφορετικα στο 60 λιτρο):

1. το φως μπορει να μεγαλωσει πολυ βασικα φυτά αλλά εχω θεμα με διατοματα, μπορει να ειναι απο άλλο λόγο αλλά δεν ξερω.

2. το φιλτρο νομιζω στο 60 λιτρο εχει καλυμα, αλλα στο 45 λιτρο το μοτερ δεν ειναι επαρκως καλυμενο και νομιζω μου σκοτωσε χρυσοψαρο, εκτος αμα το ρουφηξε αφου πεθανε. Το χρυσοψαρο ηταν μεγαλυτερο απο γκαπυ

3. θερμοστατη δεν εχει μαζι

4. Το 45 λιτρο εγω νομιζω οτι ειναι πολυ ψηλο κατι που νομιζω οτι δεν ισχυει για το 60 λιτρο. Παρε τισ διαστασεις, καντες εικονα και κρινε μονη σου

Αυτα ειναι τα παραπονα μου. τωρα εχω αλλαξει το φιλτρο και ψαχνω να αλλαξω και το φως να δω αμα αυτο κανει το θεμα με τις αλγες

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν σου ρούφηξε το χρυσόψαρο, σημαίνει ότι είχε θέμα προγενέστερα. Αν τα χρυσόψαρα είναι υγιή, δεν υπάρχει περίπτωση το φίλτρο να μπορέσει να τα ρουφήξει. Είναι εξαιρετικοί κολυμβητές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, killerknight said:

Φίλε μου αν σου ρούφηξε το χρυσόψαρο, σημαίνει ότι είχε θέμα προγενέστερα. Αν τα χρυσόψαρα είναι υγιή, δεν υπάρχει περίπτωση το φίλτρο να μπορέσει να τα ρουφήξει. Είναι εξαιρετικοί κολυμβητές.

Πιθανο και αυτο, ή μπορει να πηγε μονο του και να τραυματιστηκε και να μην το ρουφηξε. Απλά λεω οτι το μοτερ δεν ειναι καλυμένο και μπορει να τραυματισει ψαρι

Link to comment
Share on other sites

 Απλα να ξεκαθαρισω κατι, δεν ξερω σιγουρα αμα το σκοτωσε το φιλτρο. Απλά στην 45 λιτρη εκδοση το μοτερ ειναι ακαλυπτο. Κατι που πιστευω οτι μπορει να τραυματισει ψαρι ειδικα καποιο αδυναμο ή μικρο. Άμα θυμαμαι καλα το 60 λιτρο φιλτρο δεν εχει τετοιο θεμα γιατι ειναι καλυμενο αλλά βεβεαιωσου οτι ειναι καλυμενο για να το καλυψεις αμα χρειαστει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τη βοήθεια που μου παρέχετε, γιατί μέχρι τώρα νιώθω πως ήμουν τυχερή!!!! 

Σας στέλνω τα ψαράκια μου τα μεγάλα γιατί τα μικρά ημέρα με τη ημέρα αλλάζουν. Τι να πω...

Διαφωτίστε με λοιπόν τι είδη ψαράκια έχω????!!!

Νομίζω πως τώρα για τα Χριστούγεννα θα κάνω δωράκι ένα ενυδρείο. Να το πάρω το 60λτ? Επίσης, να πω πως αυτό που έχω αυτή τη στιγμή μου είπαν ότι χωρούσε 4-5 ψαράκια και μου κόστισε και 50€.

 

ψαράκια.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι να το πάρεις το ενυδρείο γιατί όπως είδες πολλαπλασιάζονται συνεχώς και το μικρό που έχεις μόνο για γεννίστρα και να μεγαλώσεις τα μικρά κάνει. Όσον αφορά τα ψαράκια 99% είναι molly.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για το ενυδρείο που λες τα πάντα είναι σχετικά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δεις τον διαθέσιμο χώρο που έχεις και το budget που διαθέτεις . Όσο μεγαλύτερο είναι τόσο καλύτερα γιατί οι ανάγκες σου στο μέλλον μπορεί να διαφορετικές. Αυτά που έχεις τώρα δεν θα πάνε χαμένα (εκτός απο τα πλαστικά). Μπορείς να δεις και για μεταχειρισμένο σε πάρα πολύ καλύτερες τιμές . (πχ αν ένα καινούργιο 60αρι κάνει 100€ και ένα μεταχειρισμένο 120αρι ή και μεγαλύτερο έχει τα ίδια χρήματα , εαν εχει το χώρο δεν βρίσκω τον λόγο του να μην πάρεις το μεταχειρισμένο).Δες σχετικά στο Αγγελίες  

https://www.aquazone.gr/offers/

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι να το πάρεις το ενυδρείο γιατί όπως είδες πολλαπλασιάζονται συνεχώς και το μικρό που έχεις μόνο για γεννίστρα και να μεγαλώσεις τα μικρά κάνει. Όσον αφορά τα ψαράκια 99% είναι molly.

Γνώμη μου είναι ότι το κόκκινο είναι πλάτυ.images.jfif

images.jfif

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που αυτά τα ζωοτόκα είναι και πολλά είδη ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν πήγα να τα διαλέξω να σας πω την αλήθεια όποιο μου άρεσε εμφανισιακά μου τα έβαζε μέσα τα είχε σε μια τέτοια δεξαμενή μικρή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Όταν πήγα να τα διαλέξω να σας πω την αλήθεια όποιο μου άρεσε εμφανισιακά μου τα έβαζε μέσα τα είχε σε μια τέτοια δεξαμενή μικρή. 

Αν σου έλεγε οτι το ενυδρείο που πήρες μπορεί να φιλοξενήσει μόνο έναν μονομάχο ή κάποιες γαρίδες και σαλιγκάρια θα αγόραζες; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικά! Στην αρχή επειδή το είχα ψάξει στο ίντερνετ, του ζήτησα μονομάχο για ένα.

Μετά τον ρώτησα σε ένα τέτοιο ενυδρείο τι ψάρια μπορώ να βάλω και μέχρι πόσα?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Ναι φυσικά! Στην αρχή επειδή το είχα ψάξει στο ίντερνετ, του ζήτησα μονομάχο για ένα.

Μετά τον ρώτησα σε ένα τέτοιο ενυδρείο τι ψάρια μπορώ να βάλω και μέχρι πόσα?

Δηλαδή πας σε έναν έμπορο (γιατί στην ουσία αυτό είναι) και του λες πες μου τον τρόπο που θα σου κάνω τον μεγαλύτερο τζίρο. Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα άλλα σε οποιονδήποτε στο μέλλον θελήσει να στήσει κάποιο ενυδρείο. Σημείωση Υπάρχουν και αρκετές φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δηλαδή πας σε έναν έμπορο (γιατί στην ουσία αυτό είναι) και του λες πες μου τον τρόπο που θα σου κάνω τον μεγαλύτερο τζίρο. Για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα άλλα σε οποιονδήποτε στο μέλλον θελήσει να στήσει κάποιο ενυδρείο. Σημείωση Υπάρχουν και αρκετές φωτεινές εξαιρέσεις στον κανόνα.

Να σου πω την αλήθεια, ήμουν πόση ώρα εκεί και προσπαθούσα να καταλάβω πόσα ψάρια χωράνε μέσα στο 25λτ. Σαφή απάντηση δεν πήρα ποτέ. Το μόνο που μου είπε είναι ότι κάνουν και θα σαι μια χαρά. Είναι ακριβώς το ίδιο..... Αυτό μου πε...Και να ξέρεις ότι μπορεί να σου γεννήσουν...

 

 

Μετα το ψάξιμο εδώ στο aquazone, θέλω τα ψαράκια μου να τα φροντίσω όσο καλύτερα μπορώ. Ο λόγος που τα πήρα είναι γιατί με ηρεμούν και θέλω να μάθω να τα φροντίζω σωστά χωρίς απώλειες...

Έγινε επεξεργασία - Eleftheria Kotsia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην τα λες αυτά μας ακούει και η Ναταλία.........

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Μετα το ψάξιμο εδώ στο aquazone, θέλω τα ψαράκια μου να τα φροντίσω όσο καλύτερα μπορώ. Ο λόγος που τα πήρα είναι γιατί με ηρεμούν και θέλω να μάθω να τα φροντίζω σωστά χωρίς απώλειες...

Ολοι αυτο προσπαθουμε να κανουμε! Αρκει να εχεις θεληση! :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά τη πολύτιμη βοήθεια σας, ήθελα να σας στείλω τα μικρά Μ....είναι ζωηρά και βλέπω πως μεγάλωσαν λιγάκι.... Ήθελα να Σας στείλω ένα μικρό βίντεο για να τα δείτε..πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Επίσης, λόγω της δύσκολης εποχής το μεγαλύτερο ενυδρείο αναβάλλεται για την ώρα. Μπορώ στα λίτρα που έχω να βάλω φυτά;

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

... Ήθελα να Σας στείλω ένα μικρό βίντεο για να τα δείτε..πως μπορώ να το κάνω αυτό;

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερια, ειναι το μικρο ενυδρειακη με τα μικρα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Ναι!

Δεν βλεπω καθολου αναταραξη νερου. Εχεις μεσα αεραντλια ή καποιο μικρουλικο φιλτρακι; Χρειαζεται....

Γενικος πως παει;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βλεπω καθολου αναταραξη νερου. Εχεις μεσα αεραντλια ή καποιο μικρουλικο φιλτρακι; Χρειαζεται....

Γενικος πως παει;

Δεν ειχε αυτό το μικρό φίλτρο και δεν ξέρω τι να πάρω.... Αλλάζω κάθε μέρα το 30% του νερού και τα ταιζω 3-4 φορες. Μπορείς Ναταλία να Μ πεις τι να παρω. Να τα παραγγείλω από το ίντερνετ γιατί δε θέλω να πάρω αυτά που θα Μ προτείνει ο πετσοπας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...