Jump to content

Βοήθεια! Αρχάρια με ενυδρείο


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Δεν ειχε αυτό το μικρό φίλτρο και δεν ξέρω τι να πάρω.... Αλλάζω κάθε μέρα το 30% του νερού και τα ταιζω 3-4 φορες. Μπορείς Ναταλία να Μ πεις τι να παρω. Να τα παραγγείλω από το ίντερνετ γιατί δε θέλω να πάρω αυτά που θα Μ προτείνει ο πετσοπας.

Πολυ καλα κάνεις! Σε τοσο μικρο ενυδρειακι μπορουμε να βαλουμε καποιο αεροφιλτρο μικρο.Στα κινεζικα site εχει πολλα και με 3-5 € . Θα ριξω τωρα μια ματια τι υπαρχει στο εμποριο τωρα......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ελευθερία . 

Για το μικρό και για το λίγο διάστημα που θα έχεις εκεί πάρε μια αεραντλία και κράτα τα χρήματα στην άκρη για το νέο ενυδρείο.

Να ψάξω στο Βόλο να δω ποια μαγαζία έχουν τι; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πολυ καλα κάνεις! Σε τοσο μικρο ενυδρειακι μπορουμε να βαλουμε καποιο αεροφιλτρο μικρο.Στα κινεζικα site εχει πολλα και με 3-5 € . Θα ριξω τωρα μια ματια τι υπαρχει στο εμποριο τωρα......

Να σε ρωτήσω κτ ακόμα αξίζει να πάρω φυτά για το 25λτρο μέχρι να πάρω μεγαλύτερο η δεν κάνει;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα Ελευθερία . 

Για το μικρό και για το λίγο διάστημα που θα έχεις εκεί πάρε μια αεραντλία και κράτα τα χρήματα στην άκρη για το νέο ενυδρείο.

Να ψάξω στο Βόλο να δω ποια μαγαζία έχουν τι;

Φυσικά!!!Θα το εκτιμούσα  παρα πολυ. Πλέον δε μπορώ να εμπιστευτώ τους πετσοπαδες γιατί έχω δώσει τα χρήματα κ αισθάνομαι ότι τζάμπα πηγαν κ δεν φρόντιζα κ σωστά τα ψαράκια Μ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Να σε ρωτήσω κτ ακόμα αξίζει να πάρω φυτά για το 25λτρο μέχρι να πάρω μεγαλύτερο η δεν κάνει;

 

Για μενα παντα αξιζει. Παρε μια αεραντλια 4,5€ Αν θα βρεις καπου κοντα σου....να μην πληρωσεις μεταφορικη...

Και η αεραντλια - https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/3682-dophin-αεραντλία-mouse-μ-101-6938104010257.html

Εχω τετοια για να "βγαζω" αρτεμια.  λιγο θορυβο βγαζει (δεν ειναι της :) Eheim), αλλά αν κοιμασε σε άλλο δωματιο - δεν ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Και για τα φυτα. ... δεν εχεις καταλληλο φωτισμο στο 25 αρη. Ο "καλος πετσοπας" σου εδωσε ενυδρειο με λαμπα για θαλασσινο. Να μην σε ζοριζω τωρα με αλλαγη λαμπας. Οταν θα παρεις ενα μεγαλυτερο, με το καταλληλο φωτισμο, τοτε θα σου στειλω εγω τα φυτα. Ενα - δυο κουβαδες.... :D

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Και για τα φυτα. ... δεν εχεις καταλληλο φωτισμο στο 25 αρη. Ο "καλος πετσοπας" σου εδωσε ενυδρειο με λαμπα για θαλασσινο. Να μην σε ζοριζω τωρα με αλλαγη λαμπας. Οταν θα παρεις ενα μεγαλυτερο, με το καταλληλο φωτισμο, τοτε θα σου στειλω εγω τα φυτα. Ενα - δυο κουβαδες.... :D

Πόσο θα μ στοιχίσει ένας κατάλληλος φωτισμός για το 25 άρη και ας μου μείνει και αυτό μετά; Το βλέπω άδειο και μου έρχεται κρίμα...

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Πόσο θα μ στοιχίσει ένας κατάλληλος φωτισμός για το 25 άρη και ας μου μείνει και αυτό μετά; Το βλέπω άδειο και μου έρχεται κρίμα...

 

Αν απλα θα βγαλεις το καπακι, ενα φωτιστικο γραφειου θα ειναι αρκετο.

Μπορεις να βγαλεις φωτο την λαμπα στο καπακι, για να δουμε μηπως ειναι ευκολη η αλλαγη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Πόσο θα μ στοιχίσει ένας κατάλληλος φωτισμός για το 25 άρη και ας μου μείνει και αυτό μετά; Το βλέπω άδειο και μου έρχεται κρίμα...

 

Κάνε υπομονή μην ξοδεύεις άσκοπα χρήματα ... αεραντλία μέσω ιντερνετ στον Βόλο δεν βρήκα. Πάρε τηλεφωνο των Μυσιρλή να σου πει πόσο χρέωνει την μετάφορα . Αν είναι μέχρι 3 € πάρε εκείνη , διαφορετικά τώρα εχεις μια τάξη τιμών βγες στα μάγαζια να δεις τι έχουν . Με τίποτα μην πάρεις πάνω απο 10€

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Eleftheria Kotsia έγραψε:

Αυτή είναι η λάμπα. 

εικόνα_Viber_2020-11-27_19-48-28.jpg

μπορείς να την φωτογραφίσεις αναμμένη ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ελευθέρια είναι πολύ μπλε για τα φυτά αυτή η λάμπα. Κυρία Ναταλία θα μπορούσε να βάλει κάποια anubia μ΄αυτήν την λάμπα ;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Κατι μου λεει , οτι αλλη (ιδια, αλλά για το γλυκο) λαμπα θα βγει σαν το καινουριο ενυδρειο (τιμη εννοω)....:(

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κυρία Ναταλία θα μπορούσε να βάλει κάποια anubia μ΄αυτήν την λάμπα ;

Πρωτα θα δοκιμασω εγω και μετα..... :D

Τωρα αν μιλαμε σοβαρα, τιποτα καλο δεν θα βγει. Σιγουρα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελευθέρια κάνε αυτό που σου είπε η Ναταλία με το φωτιστικό γραφείου με φώτο -περίοδο 8 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααα σας!!! Μετά από πολλές προσπάθειες, έγινε κάτι ευχάριστο... Ο άντρας Μ δέχτηκε να πάρουμε καινούργιο ενυδρειο, γιατί μετα τα προβλήματα που είχα στο 25 έπρεπε κτ να κάνουμε...Μου βρήκε αυτό και λέει να το πάρουμε θέλω τη γνώμη σας..https://aquaclubdesign.com/ενυδρειο-με-εξοπλισμο-και-φωτα-led-hs-aqua-aquarium-platy-70-led-black-neon-59x31x39-cm-vol-65l-net-water-54l-clone.html.Συμφωνει βλέπετε με εσάς και λέει να πάρουμε μια και καλή το μεγάλο κ να βάλουμε τα μικρά στο 25αρη κ να έχω το πιο μικρό για τις τους καθαρισμούς. Τι λέτε; Και να το στρώσω από την αρχή με φυτά με όλα..Είναι υπέροχα νέα!!!?

Link to comment
Share on other sites

 Καλημέρα. Όντως αυτά είναι καλά νέα και το βρήκε και σε καλή τιμή με τόσο εξοπλισμό που έχει. Δεν ξέρω μόνο το φίλτρο του πόσο ισχυρό είναι. Θα σε βοηθούσε πολύ με τα ψαράκια σου να είναι καλύτερα. Βρε συ Ελευθερία τι φως είναι αυτό το μπλε? Μου θυμίζει ντισκοτέκ. Μήπως χορεύουν κιόλας τα ψάρια οπότε το ανάβεις??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Πραγματικά είναι πολύ καλά νέα . 

Τώρα αν φανταστώ ότι το μέγιστο μήκος που μπορείτε να διαθέσετε απο χώρο στο σπίτι σας είναι 85 cm kai o  προϋπολογισμός   σας ΄κάπου εκεί το ενυδρείο  για καινούργιο είναι ότι καλύτερο. (θα ψάξω και εγώ άλλα δεν νομίζω να βρω κάποια καλύτερη ευκαιρία)

Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε βέβαια και την έρευνα αγοράς μπορεί να βρεις και κάτι άλλο. (δες και στα μεταχειρισμένα)

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Ελευθερία είναι μεγάλα φατσόνια?. Πες μου λίγο το εξωτερικό σου φίλτρο ποιο είναι?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Ελευθερία είναι μεγάλα φατσόνια?. Πες μου λίγο το εξωτερικό σου φίλτρο ποιο είναι?

Σε βοηθάει καθόλου αυτό;

IMG_20201128_165607.jpg

Link to comment
Share on other sites

μπα οχαχα??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...