Jump to content

Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος Gagou έγραψε:

 

Καλησπέρα. Είμαι καινουργιος και στο χόμπυ και στο φόρουμ. Εχω ενυδρείο 120λ με moly  και   , gabby. Εχω βάλει κερατοφυλλο και ενχιδορο. Δεν έχω ρίξει τίποτα από λιπάσματα. Σε 1 εβδομάδα μου κίτρινο σαν τα φυλλα από τον ενχιδορο και μου μαυρίσει το μισό κερατοφυλλο. Τι κάνω λαθος.? 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Gagou έγραψε:

Καλησπέρα. Είμαι καινουργιος και στο χόμπυ και στο φόρουμ. Εχω ενυδρείο 120λ με moly  και   , gabby. Εχω βάλει κερατοφυλλο και ενχιδορο. Δεν έχω ρίξει τίποτα από λιπάσματα. Σε 1 εβδομάδα μου κίτρινο σαν τα φυλλα από τον ενχιδορο και μου μαυρίσει το μισό κερατοφυλλο. Τι κάνω λαθος.? 

Πληροφοριες μηδεν. Συμπληρωσε φορμα διαγνωσης με copy-paste και θα φανει το τι γινεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και η Ναταλία παραπάνω με τον δικό της μοναδικό τρόπο, για να σε βοηθήσουν τα μέλη θα χρειαστούμε κάποιες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε. 

Κάλο είναι να συμπληρώσεις την φόρμα για να μπορούμε να έχουμε μια εικόνα του ενυδρείου σου.

Συμπλήρωσε όσα γνωρίζεις καλά και με ειλικρίνεια και εμείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο γνωρίζουμε και όσο μπορούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Όπως λέει και η Ναταλία παραπάνω με τον δικό της μοναδικό τρόπο, για να σε βοηθήσουν τα μέλη θα χρειαστούμε κάποιες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε. 

Κάλο είναι να συμπληρώσεις την φόρμα για να μπορούμε να έχουμε μια εικόνα του ενυδρείου σου.

Συμπλήρωσε όσα γνωρίζεις καλά και με ειλικρίνεια και εμείς εδώ είμαστε να βοηθήσουμε όσο γνωρίζουμε και όσο μπορούμε.

 


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο:120λ
- Φωτισμός: άσπρο LED φωτο περίοδος 12 ωρες
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι όχι αρκετο
- Διοξείδιο του Άνθρακα: 
- Οξυγόνο: αεραντλια
- Φίλτρανση: εξ. Φίλτρο 25w, 1200L/H, 1.2m , 0,4kg
- Φυτα: λυμνοφυλλο, εχινδορος και αλλά 2 που δεν ξέρω
- Ψάρια: 4moly  , 3gabby , 3ξοιφους και 1γλυφτη
- Ρουτίνες: τίποτα από λιπασματα

IMG_20201122_205214.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Gagou έγραψε:


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο:120λ
- Φωτισμός: άσπρο LED φωτο περίοδος 12 ωρες
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι όχι αρκετο
- Διοξείδιο του Άνθρακα: 
- Οξυγόνο: αεραντλια
- Φίλτρανση: εξ. Φίλτρο 25w, 1200L/H, 1.2m , 0,4kg
- Φυτα: λυμνοφυλλο, εχινδορος και αλλά 2 που δεν ξέρω
- Ψάρια: 4moly  , 3gabby , 3ξοιφους και 1γλυφτη
- Ρουτίνες: τίποτα από λιπασματα

IMG_20201122_205214.jpg

 

πριν 7 λεπτά, το μέλος Gagou έγραψε:


ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο:120λ
- Φωτισμός: άσπρο LED φωτο περίοδος 12 ωρες  Πρέπει να πεις WAT - Loumen
- Βυθός και Υπόστρωμα: χαλίκι όχι αρκετο  
- Διοξείδιο του Άνθρακα: 
- Οξυγόνο: αεραντλια  Δεν χρείάζεται εχεις δυνατά φιλτρα
- Φίλτρανση: εξ. Φίλτρο 25w, 1200L/H, 1.2m , 0,4kg
- Φυτα: λυμνοφυλλο, εχινδορος και αλλά 2 που δεν ξέρω
- Ψάρια: 4moly  , 3gabby , 3ξοιφους και 1γλυφτη
- Ρουτίνες: τίποτα από λιπασματα

IMG_20201122_205214.jpg

Απο μετρήσεις έχεις τίποτα ;

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: (Μέτρο οξύτητας ή αλκαλικότητας μιας χημικής ουσίας)
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα)
- GH: (Ολική σκληρότητα)
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο):
- ΝΟ2: (Νιτρώδη):
- ΝΟ3: (Νιτρικά):
- PO4: (Φωσφορικά)
- Fe: (Σίδηρος)
- CO2: (Διαλυμένο Διοξείδιο του Άνθρακα στο νερό)
- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

 

 

Στα φυτά εχει μεγάλη εμπειρία η Ναταλία και θα σου απαντήσει αυτή.

Με μία ματιά θα σου έλεγα ότι τα φυτά ενδεχομένως χρειάζονται μια κάποια στοιχειώδη  λίπανση

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα φυλλα αυτα μεγαλωμένα εκτος νερου ( emersed) και θα λιώσουν για να βγουν φυλλα νεα μεσα στο νερο που θα εχουν αλλη μορφή.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Sarpijk έγραψε:

Ειναι τα φυλλα αυτα μεγαλωμένα εκτος νερου ( emersed) και θα λιώσουν για να βγουν φυλλα νεα μεσα στο νερο που θα εχουν αλλη μορφή.

Παιζει και αυτο....

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Gagou έγραψε:

Τι κάνω λαθος.? 

1- Εχεις ελεγξει το χαλικι αν ειναι ασβεστολιθικο;

2- οπως ειπες ειναι πολυ λιγο το χαλικι, ο echinodorus χρειαεται τουλαχιστον 6-8 εκ υψος!!!!

3- το πιο βασικο!  - δεν εχεις κανει μετρησεις νερου. Πρεπει να ξερουμε αν υπαρχουν τα βασικα στοιχεια για αναπτυξη φυτων - τουλαχιστον αν εχεις νιτρικα στο νερο.

4- παρε ενα γενικο λιπασμα (θα σου φτασει για πολυ κιρο) πχ easy life profyto ή flourish (το απλο).

Μια λυση για echinodorus ειναι να βαλεις κατω απο τις ριζες του ειδικες θρεπτικες καψουλες πχ Tropica Nutrition Capsules https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutrition-capsules-10-τεμ-5703249714008.html

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

1- Εχεις ελεγξει το χαλικι αν ειναι ασβεστολιθικο;

2- οπως ειπες ειναι πολυ λιγο το χαλικι, ο echinodorus χρειαεται τουλαχιστον 6-8 εκ υψος!!!!

3- το πιο βασικο!  - δεν εχεις κανει μετρησεις νερου. Πρεπει να ξερουμε αν υπαρχουν τα βασικα στοιχεια για αναπτυξη φυτων - τουλαχιστον αν εχεις νιτρικα στο νερο.

4- παρε ενα γενικο λιπασμα (θα σου φτασει για πολυ κιρο) πχ easy life profyto ή flourish (το απλο).

Μια λυση για echinodorus ειναι να βαλεις κατω απο τις ριζες του ειδικες θρεπτικες καψουλες πχ Tropica Nutrition Capsules https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutrition-capsules-10-τεμ-5703249714008.html

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον θα παω για τεστ, χαλίκι και λίπανση. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2020 at 6:40 ΜΜ, το μέλος Gagou έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Μάλλον θα παω για τεστ, χαλίκι και λίπανση. 

 Καλησπέρα. Ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση να ενοχλεί τα φυτά η ροή του νερού είτε από τι φίλτρο είτε από την αεραντλια;

Link to comment
Share on other sites

Η έντονη ροή μπορεί να σκίσει τα πλατιά φύλλα.

Θεωρώ όμως ότι επειδη οι εχινοδοροι κάνουν μεγάλες ρίζες δεν έχουν την ευκαιρία να αναπτυχθούν στο βυθό σου.

Θέλουν τουλάχιστον 5cm ύψος βυθού, να μην πω και παραπάνω.

Επίσης η αεραντλία δεν προσφέρει τίποτα αλλά αντίθετα διώχνει και το λίγο co2 του ενυδρείου σου. Οπωσδήποτε χρειάζονται και το λιπασματάκι τους.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Η έντονη ροή μπορεί να σκίσει τα πλατιά φύλλα.

Θεωρώ όμως ότι επειδη οι εχινοδοροι κάνουν μεγάλες ρίζες δεν έχουν την ευκαιρία να αναπτυχθούν στο βυθό σου.

Θέλουν τουλάχιστον 5cm ύψος βυθού, να μην πω και παραπάνω.

Επίσης η αεραντλία δεν προσφέρει τίποτα αλλά αντίθετα διώχνει και το λίγο co2 του ενυδρείου σου. Οπωσδήποτε χρειάζονται και το λιπασματάκι τους.:)

Εχω προσθέσει χαλίκι, εχω βάλει ένα γενικό λίπασμα και co2. Τώρα έχω βγάλει την αεραντλια και περιμενω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Gagou έγραψε:

Εχω προσθέσει χαλίκι, εχω βάλει ένα γενικό λίπασμα και co2. Τώρα έχω βγάλει την αεραντλια και περιμενω. 

Τι εννοείς έβαλα CO2?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Τι εννοείς έβαλα CO2?

Σε υγρό. Μου το πρότεινε ο πετσοπας φιλος

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Gagou έγραψε:

Σε υγρό. Μου το πρότεινε ο πετσοπας φιλος

Αυτό ;

 

flourish.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! 

Λοιπον. Μην χαλας τζαμπα λεφτα σε τεστ.. Επισης το excel δεν ειναι υγρο διοξειδιο αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, δεν θα σε βοηθησει στη προκείμενη περίπτωση.

Οπως ειπαν πιο πανω το χαλικι αυτο ειναι πολυ λιγο σε ποσοτητα αλλα και ακαταλληλο για φυτα. 

Αν θελεις τη συμβουλη μου, αγορασε ενα υποστρωμα για φυτα .

Ειναι λιγο ακριβό αλλα θα το εχεις για πολυ καιρο.

Τα λεφτα που θα δωσεις για τεστ, υγρα ζουμια, φυτα που θα χαλασουν κτλ θα ειναι περισσοτερα.

Στη συνεχεια μπορεις να προσθεσεις και αλλα φυτα, να αφαιρεσεις τα ναυαγια και να απολαυσεις ενα ωραιο φυσικο ενυδρειο!

Έγινε επεξεργασία - URBAN SCAPER
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

Καλησπερα! 

Λοιπον. Μην χαλας τζαμπα λεφτα σε τεστ.. Επισης το excel δεν ειναι υγρο διοξειδιο αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, δεν θα σε βοηθησει στη προκείμενη περίπτωση.

Οπως ειπαν πιο πανω το χαλικι αυτο ειναι πολυ λιγο σε ποσοτητα αλλα και ακαταλληλο για φυτα. 

Αν θελεις τη συμβουλη μου, αγορασε ενα υποστρωμα για φυτα .

Ειναι λιγο ακριβό αλλα θα το εχεις για πολυ καιρο.

Τα λεφτα που θα δωσεις για τεστ, υγρα ζουμια, φυτα που θα χαλασουν κτλ θα ειναι περισσοτερα.

Για διοξείδιο μου το έδωσε αλλά τέλος παντων τώρα το πείρα. Θα τα δουλέψω κανα δυο εβδομάδες και θα δω πως παει. Το επόμενο βήμα είναι το υπόστρωμα. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/22/2020 at 9:31 PM, Sarpijk said:

Ειναι τα φυλλα αυτα μεγαλωμένα εκτος νερου ( emersed) και θα λιώσουν για να βγουν φυλλα νεα μεσα στο νερο που θα εχουν αλλη μορφή.

και αυτο επισης.

5 minutes ago, Gagou said:

Για διοξείδιο μου το έδωσε αλλά τέλος παντων τώρα το πείρα. Θα τα δουλέψω κανα δυο εβδομάδες και θα δω πως παει. Το επόμενο βήμα είναι το υπόστρωμα. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. 

σε 2 εβδομαδες δυστυχως θα εχεις χασει τα φυτα που εχεις τωρα. 

Έγινε επεξεργασία - URBAN SCAPER
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

Καλησπερα! 

Λοιπον. Μην χαλας τζαμπα λεφτα σε τεστ.. Επισης το excel δεν ειναι υγρο διοξειδιο αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, δεν θα σε βοηθησει στη προκείμενη περίπτωση.

Οπως ειπαν πιο πανω το χαλικι αυτο ειναι πολυ λιγο σε ποσοτητα αλλα και ακαταλληλο για φυτα. 

Αν θελεις τη συμβουλη μου, αγορασε ενα υποστρωμα για φυτα .

Ειναι λιγο ακριβό αλλα θα το εχεις για πολυ καιρο.

Τα λεφτα που θα δωσεις για τεστ, υγρα ζουμια, φυτα που θα χαλασουν κτλ θα ειναι περισσοτερα.

Στη συνεχεια μπορεις να προσθεσεις και αλλα φυτα, να αφαιρεσεις τα ναυαγια και να απολαυσεις ενα ωραιο φυσικο ενυδρειο!

Καλησπέρα φίλε μου. 

Επειδή έχω δει την πολύ ωραία δουλειά που έχεις κάνει με το νάνο θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί παροτρύνεις να μην πάρει τεστ . Και αναφέρομαι περισσότερο στα τεστ της αμμωνίας και το ΝΟ2 Νο3. Γνωρίζεις κάποιον άλλο τρόπο να ελέγχουμε της συνθήκες του νερού ; (ξέρεις κάτι εμπειρικά) ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος Gagou έγραψε:

Για διοξείδιο μου το έδωσε αλλά τέλος παντων τώρα το πείρα. Θα τα δουλέψω κανα δυο εβδομάδες και θα δω πως παει. Το επόμενο βήμα είναι το υπόστρωμα. Ευχαριστώ για την συμβουλή σου. 

Ειναι πηγη ανθρακα, οπως και το CO2. Υπαρχει διαφορά .... αλλά σχεδον ιδια δουλεια κανουν με διαφορετηκο τροπο.

 

πριν 17 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Επειδή έχω δει την πολύ ωραία δουλειά που έχεις κάνει με το νάνο θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί παροτρύνεις να μην πάρει τεστ . Και αναφέρομαι περισσότερο στα τεστ της αμμωνίας και το ΝΟ2 Νο3. Γνωρίζεις κάποιον άλλο τρόπο να ελέγχουμε της συνθήκες του νερού ; (ξέρεις κάτι εμπειρικά) ;

Δεν νομιζω, οτι καποιος μπορει να πει (ουτε στα περιπου και χωρις να κανει τα τεστακια), αν το νερο εχει νιτρικα, αμμωνια ή κατι άλλο. Την σκληροτητα στα περιπου μπορουμε να δουμε...

Αν ο βραστηρας εχει πολλα αλατα - εχουμε σκληρο νερο :)

@URBAN SCAPER, ειμαι fan του soil, αλλά δεν νομιζω, οτι χρειαζεται για να φυτεψει καποιος 2 ech. και μια λιμνοφυλλα...... θα  χρειαστει συχνες αλλαγες νερου κτλ κτλ....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ειναι πηγη ανθρακα, οπως και το CO2. Υπαρχει διαφορά .... αλλά σχεδον ιδια δουλεια κανουν με διαφορετηκο τροπο.

 

Δεν νομιζω, οτι καποιος μπορει να πει (ουτε στα περιπου και χωρις να κανει τα τεστακια), αν το νερο εχει νιτρικα, αμμωνια ή κατι άλλο. Την σκληροτητα στα περιπου μπορουμε να δουμε...

Αν ο βραστηρας εχει πολλα αλατα - εχουμε σκληρο νερο :)

@URBAN SCAPER, ειμαι fan του soil, αλλά δεν νομιζω, οτι χρειαζεται για να φυτεψει καποιος 2 ech. και μια λιμνοφυλλα...... θα  χρειαστει συχνες αλλαγες νερου κτλ κτλ....

Παιδιά τα φυτά που έχω είναι ευκολα. Έχω καλό νερό με συχνές αλλαγές και λίγα ψάρια (11  moly gabby  και ξοιφους σε 120l).Ελπιζω να τα σώσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...