Jump to content

Recommended Posts

 

 

5 hours ago, natateo said:

Ειναι πηγη ανθρακα, οπως και το CO2. Υπαρχει διαφορά .... αλλά σχεδον ιδια δουλεια κανουν με διαφορετηκο τροπο.

Δεν μπορει να αντικαταστησει το διοξειδιο σε καμια περιπτωση. Ειναι πηγη ανθρακα αλλα μια οχι τοσο καλη πηγη ανθρακα. Γιατι ο τροπος που απορροφαται απο τα φυτα ειναι διαφορετικος.  Ειναι πολυ καλο αλγοκτονο ομως.! 

Δεν νομιζω, οτι καποιος μπορει να πει (ουτε στα περιπου και χωρις να κανει τα τεστακια), αν το νερο εχει νιτρικα, αμμωνια ή κατι άλλο. Την σκληροτητα στα περιπου μπορουμε να δουμε...

Αν ο βραστηρας εχει πολλα αλατα - εχουμε σκληρο νερο :)

@URBAN SCAPER, ειμαι fan του soil, αλλά δεν νομιζω, οτι χρειαζεται για να φυτεψει καποιος 2 ech. και μια λιμνοφυλλα...... θα  χρειαστει συχνες αλλαγες νερου κτλ κτλ....

 

On 11/23/2020 at 12:03 PM, natateo said:

 

2- οπως ειπες ειναι πολυ λιγο το χαλικι, ο echinodorus χρειαεται τουλαχιστον 6-8 εκ υψος!!!! Σωστα! Αυτο που βλεπω ομως στην φωτο δεν ειναι ιδανικο για τετοιου ειδους φυτα και το παχος αυτο ειναι απαγορευτικο για οποιοδηποτε γενικα φυτο.

3- το πιο βασικο!  - δεν εχεις κανει μετρησεις νερου. Πρεπει να ξερουμε αν υπαρχουν τα βασικα στοιχεια για αναπτυξη φυτων - τουλαχιστον αν εχεις νιτρικα στο νερο.

Το πιο βασικο για ενα φυτεμενο ειναι οι μετρησεις νερου? ! 

 

 

22 hours ago, marinos said:

Καλησπέρα φίλε μου. 

Επειδή έχω δει την πολύ ωραία δουλειά που έχεις κάνει με το νάνο θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί παροτρύνεις να μην πάρει τεστ . Και αναφέρομαι περισσότερο στα τεστ της αμμωνίας και το ΝΟ2 Νο3. Γνωρίζεις κάποιον άλλο τρόπο να ελέγχουμε της συνθήκες του νερού ; (ξέρεις κάτι εμπειρικά) ;

 

Καλησπερα!

 

Το θεμα γραφει προβλημα με εχινοδορο και πανω σε αυτο εδωσα λυση.. 

Για να διατηρεις ενα ωραιο φυτεμενο δεν χρειαζεσαι κανενα τεστ. Εχω να κανω οποιοδηποτε τεστ 7 χρονια! Αυτο ειναι ενα λαθος που κανουμε , να συμβουλευουμε τους νεους χομπιστες να παρουν τεστ..τους λεμε για πεχα, κεχα , νιτρικα, tds τοσο πολυ που στο τελος τα παρατανε γιατι σου λεει πρεπει να ειμαι επιστημονας για να εχω 5 φυτα.

To ξαναλεω μπορεις να εχεις το καλυτερο φυτεμενο ενυδρειο χωρις μεταπτυχιακο χημειας.! Θεωρω δεδομενο οτι ενα ενυδρειο που παρουσιαζεται ειναι στρωμενο, ειναι το πιο ευκολο πραγμα με μπολι απο αλλο ενυδρειο ή βακτηρια του εμποριου.

Αν διατηρεις ψαρια, γαριδες κτλ που χρειαζονται συγκεκριμενες συνθηκες νερου τοτε αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. Εγω μιλαω αυτη τη στιγμη για φυτα και συγκεκριμενα για τον φιλο μας και τον εχινοδορο του και πανω στη συγκεκριμενη εικονα που ειδα απαντησα. 

 

 

On 11/25/2020 at 9:00 PM, SOTIRIS said:

 

Θεωρώ όμως ότι επειδη οι εχινοδοροι κάνουν μεγάλες ρίζες δεν έχουν την ευκαιρία να αναπτυχθούν στο βυθό σου.

Θέλουν τουλάχιστον 5cm ύψος βυθού, να μην πω και παραπάνω.

Οπωσδήποτε χρειάζονται και το λιπασματάκι τους.:)

 

 ? ? ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

 

 

 

 

 

Καλησπερα!

 

Το θεμα γραφει προβλημα με εχινοδορο και πανω σε αυτο εδωσα λυση.. 

Για να διατηρεις ενα ωραιο φυτεμενο δεν χρειαζεσαι κανενα τεστ. Εχω να κανω οποιοδηποτε τεστ 7 χρονια! Αυτο ειναι ενα λαθος που κανουμε , να συμβουλευουμε τους νεους χομπιστες να παρουν τεστ..τους λεμε για πεχα, κεχα , νιτρικα, tds τοσο πολυ που στο τελος τα παρατανε γιατι σου λεει πρεπει να ειμαι επιστημονας για να εχω 5 φυτα.

To ξαναλεω μπορεις να εχεις το καλυτερο φυτεμενο ενυδρειο χωρις μεταπτυχιακο χημειας.! Θεωρω δεδομενο οτι ενα ενυδρειο που παρουσιαζεται ειναι στρωμενο, ειναι το πιο ευκολο πραγμα με μπολι απο αλλο ενυδρειο ή βακτηρια του εμποριου.

Αν διατηρεις ψαρια, γαριδες κτλ που χρειαζονται συγκεκριμενες συνθηκες νερου τοτε αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. Εγω μιλαω αυτη τη στιγμη για φυτα και συγκεκριμενα για τον φιλο μας και τον εχινοδορο του και πανω στη συγκεκριμενη εικονα που ειδα απαντησα. 

 

 

 

 ? ? ?

Καλησπέρα και από εμένα.

Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι ασχολείσαι πολύ καιρό με τα ενυδρεία  θα κάνω κάποιες επισημάνσεις όπως τις αντιλαμβάνομαι εγώ και ελπίζω χωρίς  να με παρεξηγήσεις .

1ον και σημαντικότερο . Να είσαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι νέοι χομπίστες όταν κάνουν παρουσίαση δεν γνωρίζουν καν ότι πρέπει να στρώσουν το ενυδρείο τους!

Το 90% λέει ότι ο πετσοπάς μου είπε να ρίξω αντιχλώριο και λίγα βακτήρια και να βάλω τα ψάρια μέσα. (θα στρώσει κάποια στιγμή, το θέμα είναι με τι κόστος)

2ον και εγώ που είμαι παλιός με στρωμένα τα ενυδρεία ή καλύτερα με στρωμένα φίλτρα έχω πάρα πολύ καιρό να κάνω μετρήσεις (όχι τόσα χρόνια άλλα έχω καιρό)

Βέβαια αν δω κάτι που δεν μου αρέσει σίγουρά θα πάρω μετρήσεις για να αποκλείσω ότι είναι από το νερό.

3ον Ναι μπορείς οπωσδήποτε μπορείς να διατηρήσεις φυτεμένο ενυδρείο χωρίς κανένα τεστ αλλά ο φίλος που απάντησες στις φωτογραφίες του έχει και ψαράκια αν πρόσεξες.

4ον Το μεγάλο ερώτημα και πίστεψέ με το έχω κάνει στον εαυτό μου πολλές φόρες τις τελευταίες μέρες που ενεργοποιήθηκα εδώ.....

Διώχνουμε ή όχι τους νέους χομπιστές  όταν τους <<πυροβολούμε>> με τόσες πληροφορίες για τεστ χημείες νερού συμβατότητα ψαριών κ.τ.λ.

Πειραματιζόμενος λοιπόν τον τελευταίο καιρό μέσα από εδώ κατέληξα ότι μεγάλο ρόλο παίζει ο ρόλος που θα του τα πεις .

Αν φέρεις τον κατακλυσμό με τα λάθη του χρησιμοποιείς προστακτική και είσαι απόλυτος ναι τον διώχνεις και από εδω μέσα και από το χόμπι.

Αν πάλι του δώσεις να καταλάβει την χρησιμότητα αυτών που λες ΟΧΙ δεν τον διώχνεις . Και γίνεται όλο ένα και ποιο φανατικός και γουστάρει περισσότερο.

Άρα θέλει τρόπο και όχι κόπο.

Ελπίζω να έγινα  κατανοητός χρήσιμος και όχι παρεξηγήσιμος .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

Δεν μπορει να αντικαταστησει το διοξειδιο σε καμια περιπτωση. Ειναι πηγη ανθρακα αλλα μια οχι τοσο καλη πηγη ανθρακα. Γιατι ο τροπος που απορροφαται απο τα φυτα ειναι διαφορετικος.  Ειναι πολυ καλο αλγοκτονο ομως.! 

Συμφωνω, για αυτο εγραψα - σχεδον ιδια δουλεια κανουν με διαφορετηκο τροπο. :) H ουσια, που χρησιμοποιηται οπως ξερεις εχει χρησιμοποιηθει παλια για απολυμανση.....:D

πριν 31 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

Το πιο βασικο για ενα φυτεμενο ειναι οι μετρησεις νερου? !

Και εγω εχω ληγμενα τεστ στο συρταρι μου, ομως για να φτασω εκει, περασαν αρκετα χρόνια. Ομως και παλι, οταν αλλαζω scape, κανω monitoring για κανα μηνα, να δω αν αλλαξε κατι.

Πιστευω, πως τα τεστ νερου ειναι απαραιτητα τουλαχιστον για τους αρχαριους (και στο φυτεμενο και στο fish only).

Αν καποιος εχει  μηδενικα νιτρικα πχ , δεν εχει τεστ και λεει - τα φυτα μου δεν μεγαλωνουν, κιτρινιζουν και χαλανε....γιατι; τι να πεις; οτι μαντεψες , οτι δεν εχει νιτρικα...

κανουμε τεστακια και ολα φαινονται.

Ειναι απλο το φυτεμενο, συμφωνω με χιλια! ....... Οταν ξερεις τα βασικα πραγματα! Δεν χρειαζονται πτυχια χημικου.... αλλά  βοηθανε πολυ! :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, marinos said:

 

Ελπίζω να έγινα  κατανοητός χρήσιμος και όχι παρεξηγήσιμος .

Δεν παρεξηγώ.. Ελπίζω ούτε εσείς εμένα γιατί ο γραπτός λόγος γίνεται εύκολα παρεξησιμος. 

Θα επιμείνω στο ότι θα ήταν καλύτερο να απαντάμε στο κάθε θέμα ως προς αυτό και να μην έχουμε μια έτοιμη απάντηση τύπου 'το ενυδρείο είναι στρωμένο? ' ή 'συμπλήρωσε την φόρμα' 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

' ή 'συμπλήρωσε την φόρμα' 

:P:P:P:D

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος URBAN SCAPER έγραψε:

Δεν παρεξηγώ.. Ελπίζω ούτε εσείς εμένα γιατί ο γραπτός λόγος γίνεται εύκολα παρεξησιμος. 

Θα επιμείνω στο ότι θα ήταν καλύτερο να απαντάμε στο κάθε θέμα ως προς αυτό και να μην έχουμε μια έτοιμη απάντηση τύπου 'το ενυδρείο είναι στρωμένο? ' ή 'συμπλήρωσε την φόρμα' 

 

Θα σου απαντήσω όπως το σκέφτομαι εγώ . Σκέψου στο φίλο μας εδώ να λύναμε το πρόβλημα με το φυτό με την πάρα πολύ ωραία λύση που του έδωσες εσύ. Και μετά απο λίγες μέρες ανοίγει άλλο topic με τίτλο ψοφάνε υα ψαράκια μου γιατί. Εγώ εσύ ή όποιος θελήσει να απαντήσει τι θα του ρωτήσει ; Αν έστρωσε το ενυδρείο αν έχει κάνει το κύκλο του αζώτου και τα σχετικά; Μα θα σου πει οτι όταν μιλούσαμε για το φυτό σας είπα ότι είμαι νέος στο χόμπι γιατί δεν μου το είπατε τότε και δεν έπραξα κάτι για αυτό ;

Καταλαβαίνεις ότι όλα είναι θέμα οπτικής . Εσύ θεωρείς οτι πρέπει να απαντάμε μόνο σε αυτά που μας ρώτα  και κατά κάποιο τρόπο ας πρόσεχε για τα άλλα ενώ εγω θεώρω οτι πρέπι να τον προστατέψω απο πιθανά λάθη. (είναι και αυτη η ρημάδα οικονομική κρίση και τα λάθη κοστίζουν).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

:P:P:P:D

Και εγώ το έγραφα μέχρι απο λίγες μέρες και μάλιστα με την διευκρίνηση να γράψει μόνο ότι ξέρει και τα άλλα να τα αφήσει κενά άλλα πλέον το θεωρώ πολύ βαρύ για έναν νέο χομπίστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 27/11/2020 at 12:17 ΠΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Και εγώ το έγραφα μέχρι απο λίγες μέρες και μάλιστα με την διευκρίνηση να γράψει μόνο ότι ξέρει και τα άλλα να τα αφήσει κενά άλλα πλέον το θεωρώ πολύ βαρύ για έναν νέο χομπίστα.

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Μετά από ένα μήνα και με τις πολυτιμες συμβουλές τα φυτά μου χαίρουν υγείας 

1609520853692103668917231070470.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...