Jump to content

Παρουσιαση Χρυσοψαραδικου!


Eos

Recommended Posts

Αυτο το post μαλλον εδω επρεπε να το βαλω και οχι στα Κρυου Νερου :P

 

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου


Κρυου Νερου

Γενικές Πληροφορίες

 

Συνολικά Λίτρα: 440
Sump (λίτρα): 50

 

Τρεχει στο συνολο 9 μηνες περιπου αλλα το scape που βλεπετε στο βιντεακι ειναι περιπου 2 μηνες. Πιο πριν ειχε παλι τα φυτα και καποια απο τα ξυλα αλλα ειχε και μεγαλους βραχους απο βασαλτη τα οποια ομως δε κανανε για το ενυδρειο γιατι ηταν κοφτεροι και τα χρυσοψαρα ατσουμπαλα..εβγαλα τους βραχους μολις ειδα λεπια να λειπουνε...

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 150 x 65 x 45


Οργανισμοί


Φυτά: Aegagropila linnaei, Anubias Barteri var. Nana, Anubias Barteri var Nana “Petite”, Bolbitis Heudelotii, Bucephalandra Pygmaea 'Green Wavy', Echinodorus 'Reni', Echinodorus 'Rosé', Hygrophila 'Siamensis', Hygrophila Corymbosa, Limnophila Sessiliflora, Ludwigia Mullerti, Microsorum Pteropus, Phyllanthus Fluitans, Pistia Stratiotes, Pogostemon Helferi, Rotala Rotundifolia 'H'ra', Taxiphyllum 'Taiwan moss', Taxiphyllum 'Spiky moss'  


Ψάρια: 7 Fancy χρυσοψαρα, 20 (περιπου) White Cloud Mountain Minnows, και 1 golden Chinese Algae Eater.


Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά


Φόντο: κατι σωληνες κ ο τοιχος φαινονται :P 


Πέτρες: Πετρες λαβας για να δωσουν σχημα και υψος στο scape μονο.


Ξύλα: Διαφορα ειδη...οτι ειχα εβαλα :P

 

Άλλα διακοσμητικά :

Υπόστρωμα: Ενα μειγμα απο Dennerle NutriBasis (9.6kg), Dennerle Scapers soil, Αραγωνιτη 1-2mm (ειχε ανακατευτει με το υποστρωμα ηδη αλλα δε το εβγαλα γιατι ανεβαζει το TDS) 
Βυθός: Βασαλτης χαλικι πανω απο το υποστρωμα και λιγο (0.5cm υψος) μπροστα απο το scape για να ψαχουλευουνε τα ψαρακια :) 

Φωτισμός


Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): DIY φωτιστικο με led ταινιες (18w/m, 3000k-6500k) ρυθμιζομενο μεσω app στο κινητο για την ενταση και το χρωμα αλλα και ωρες λειτουργιας κτλ. Εχει συνολικα γυρω στα 9 μετρα (περιπου 160w) με 2 controller ωστε να ρυθμιζεται το χρωμα καλυτερα.
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες με 3 ωρες ramp up/down.

Υποστήριξη οργανισμών 


Φίλτρανση: DIY εξωτερικο φιλτρο (εχω σκοπο να το αναβαθμισω σε Sump). Βαρελι 50 λιτρα για τη μεταφορα υγρων στεγανο (δεν ηταν τελικα αλλα με ταινια υδραυλικη για στεγανοποιηση εγινε....) Το βαρελι ειναι γεματο απο σφουγγαρια διαφορων συμπαγων, filter floss μπολικο πανω πανω (για να το αλλαζω ευκολα αμα χρειαστει) και κατω απο αυτα περιπου 20 λιτρα K1 micro. Δουλευει με αντλια της Blau 12κDC.

 

Θέρμανση/ Ψύξη: Για την ωρα δεν εχει τιποτα πανω. Ο χωρος ειναι σταθερα στους 21-22 βαθμους. Το καλοκαιρι το δωματιο ειχε a/c σταθερα 24c και αμα πεσει η θερμοκρασια ακομα εχω ενα θερμαντηρα 300w της Eheim.


Λίπανση: DIY υγρα λιπασματα. Φτιαγμενα απο διαφορα στερεα αλατα.


Παροχή CO2: οχι


Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Ευκολια θα ελεγα οι αλλαγες νερου! Ξερω δεν ειναι πολλα τα λιτρα συγκριτικα με αλλα ενυδρεια αλλα ηθελα αυτο το κομματι να μην ειναι δυσκολο για μενα. Σε μια βανα στο συστημα, συνδεω μια βυθιζομενη αντλια με σωληνα που βγαινει στον κηπο. Κλεινω τη βανα που πηγαινει το νερο απο το φιλτρο στο ενυδρειο και ετσι η αντλια του ενυδρειου στελνει το νερο στον κηπο. Επειτα ριχνω την βυθιζομενη αντλια σε ενα ντεποζιτο που βρισκεται στον κηπο και γεμιζει το ενυδρειο. Η διαδικασια περνει 15-20 λεπτα και δεν εχει κουβαλημα :P

 

Διατροφή:


Προσπαθω να εχουν ποικιλια στη διατροφη ολα τα ψαρια αλλα κυριως τα χρυσοψαρα τρωνε Hikari pellet και Tetramin flakes. Τα flake αυτα τα τρωνε και τα White Cloud. Απο εκει κ περα τρωνε και κατεψυγμενα bloodworm, αρτεμια ζωντανη, αρακα και διαφορα αλλα λαχανικα. 


Παράμετροι:

 

Νερο οσμωσης

 

PH: 7.2-7.5
Γενική σκληρότητα (GH): 5
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5ppm
Φωσφορικά (PΟ4): 0.1
Μέση Θερμοκρασία (°C) : 22c

Συντήρηση


Αλλαγές νερού: 2 φορες την εβδομαδα 30%


Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:

 

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

 

Ερχονται αλλα για την ωρα υπαρχει το βιντεακι :)

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ όμορφο ενυδρείο. Και τα ψαράκια σου υπέροχα. 

 

Ερώτηση 1. Τα fancy δεν πειράζουν τα φυτά?

 

Ερώτηση 2. Ποιον controller χρησιμοποιείς για το φωτισμό?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Antonis K said:

Παρά πολύ όμορφο ενυδρείο. Και τα ψαράκια σου υπέροχα. 

 

Ερώτηση 1. Τα fancy δεν πειράζουν τα φυτά?

 

Σ'ευχαριστω πολυ! Δε τα πειραζουν ιδιαιτερα.....τις ριζες τρωνε απο αυτα που επιπλεουν και ενα απο τα moss. Με αυτα εχω λιγο θεμα αλλα κατα τ'αλλα ολα οκ.

 

3 hours ago, Antonis K said:

Ερώτηση 2. Ποιον controller χρησιμοποιείς για το φωτισμό?

 

Νομιζω 2 τετοιους εχω https://www.skroutz.gr/s/24826215/WIfi-Dimmer-Controller-για-RGBW-Ταινίες-Led-16A-12V-24V.html

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Απο τα ωραιότερα που έχω δει τελευταια αν και δεν ξέρω από  χρυσοψαραδικα, αλλά σαν εικόνα μου αρέσει πάρα πολύ..... τυχόν λεπτομέρειες θα σου πουν οι έμπειροι με τα ''χρυσά''. 

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη τα fancy έχουν το καλό ότι δεν τρώνε τα φυτά. Για αυτό το λόγο άλλωστε και τα ενυδρεία με τέτοιου είδους χρυσόψαρα αντέχουν τα φυτά ??. Και αυτά ακόμη βέβαια όταν φτάσουν το τελικό τους μέγεθος τσιμπολογούν. Απλά τα fancy για εμένα είναι πιο δύσκολα στη συντήρηση από τα μονόουρα γιατί βγάζουν πολλά θέματα με τις νυκτικές κύστες τους και γενικότερα είναι πολύ πιο ευαίσθητα ως προϊόντα συνεχώς επιλεκτικών αναπαραγωγών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έμενα βεβαία προσωπικά δεν μου αρέσουν γιατί είναι χοντρά ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...