Jump to content

Γεννητούρια...απ' το πουθενά!


Kerato

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Όπως λέει κι ο τίτλος του θέματος, έχω γεννητούρια...!!!

Κάποια (λίγα) μέλη, ξέρουν ήδη ότι είχα σ' ένα 54λιτρο 5 "θηλυκιές" μονομάχους... 

Την προηγούμενη εβδομάδα λοιπόν αποδείχτηκε λοιπόν ότι ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΌΛΕΣ ΘΗΛΥΚΙΕΣ!!! (τους είχα και γυναικεία ονόματα, τρομάρα μου!!!)

Ντιπ άσχετη εγώ, μετά το πρώτο ζευγάρωμα, δεν ήξερα τί να κάνω...

Έχω ακόμη ένα ενυδρείο 36 λίτρων, μ΄έναν αρσενικό μονομάχο combtail, τον Άρη.

Πριν ολοκληρώσω διάβασμα κτλ, μαγεμένη απ' την διαδικασία του ζευγαρώματος και την παρατήρηση των αβγων και της συμπεριφοράς των γονιών, έρχεται δεύτερο κύμα ζευγαρώματος! Με τους ίδιους συμμετέχοντες στην διαδικασία!

Διαβάζω ότι μπορεί να φάνε τα μικρά οι υπόλοιποι και άρον-άρον ζητάω απ' τη μάνα μου ένα ενυδρείο, μικρό, που είχε παροπλισμένο. Εν μέσω καραντίνας, βρίσκουμε τρόπο και μου στέλνει το 20λιτρό της και βάζω τα τρία απ' τα πέντε σ' αυτό, και μία θηλυκιά στο 35λιτρο με τον Άρη.

Μετά από μια μέρα, τί να δω! Έχει ζευγαρώσει κι ο Άρης με την θηλυκιά, την Κίρκη!

Την επόμενη ημέρα, στο 20λιτρο της μάνας μου ζευγαρώνει για τρίτη φορά το πρώτο ζευγαράκι, το επονομαζόμενο κι Αχόρταγο!!!

Απανωτά τα χτυπήματα της μοίρας... Τί να κάνω τώρα...; Υποψιάζομαι δε ότι υπάρχει και δεύτερος αρσενικός εκτός απ' αυτόν που τόλμησε ν' αναπαραχθεί τρις!!!

Διαβάζω, διαβάζω...μαλώνω με τον σύντροφό μου, γιατί είμαι έτοιμη ν' αγοράσω ακόμη ένα ενυδρείο (πάλι σε 60άρι έλεγα, καθώς δεν έχω πού να το βάλω, έτσι κι αλλιώς) και στο μεταξύ ο Άρης και η Κίρκη αναβιώνουν τον έρωτά τους!!!

Τί χρωστώ δεν ξέρω, αλλά άμα ξέρει κανείς άλλος να μου πει να τα ξοφλήσω!!!

Για να μην σας πρήζω...μετά από κάθε γέννα, κι αφού τα μικρά (fry, τα λένε, λέει) αρχίζουν να κολυμπούν, τα μεταφέρω στο 54λιτρο, όπου δεν υπάρχουν θηρευτές. Ελπίζω ότι υπάρχει αρκετή infusoria, καθώς είναι πυκνοφυτεμένο, ρίχνω και τριμένη τροφή (τα βλέπω ότι τρώνε λίγο-λίγο) κι ο Θεός βοηθός. Παρήγγειλα και Ocean Nutrition Instant Baby Brine Shrimp, γιατί, οκ, ξέρω ότι θα με κράξετε, αλλά λυπάμαι να τους ταϊζω ζωντανά (καλλιεργώντας αρτέμια...)

Δεν ξέρω τί θα ζήσει και τί όχι...δεν ξέρω τί θα βγεί από πλακατ και κομπτέιλ...δεν ξέρω αν καλώς τους λειτουργώ φίλτρο (με καλσόν στην είσοδο), δεν ξέρω πώς θα κάνω αλλαγή νερού...Δεν ξέρω τίποτα, εκτός του ότι βρίσκομαι στα πρόθυρα της απόγνωσης!

Κοιμάμαι και ξυπνάω με τον καημό για τα ψάρια, γόνο και ενήλικα...

Φωτογραφίες δεν μπορώ να βγάλω, είναι πολύ μικρά ακόμα...αργότερα θα σας στείλω απ' όσα επιβιώσουν...πιθανόν να μην ξέρω και τί να τα κάνω στο τέλος!

Πάσα συμβουλή που δεν θα εντείνει την αγωνία μου και τις τύψεις μου ότι δεν τα κάνω καλά τα πράγματα, δεκτή!

Τα λέμε!

 

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

:) Καλως τα δέχτηκες!

Το γέλιο πάει στον χιουμοριστικό τρόπο που περιγράφεις.

Φίλτρο καλά κάνεις και έχεις εφόσον δεν τραβάει τα μωρά η είσοδός του. Τα ενήλικα αφού δεν πλακώνονται θα ερωτοτροπούν. Συνακόλουθα θα χρειαστει να τα χωρίσεις

Καλό θα ήταν να πάει κάπου η κοριτσοπαρέα και τα αγοράκια μόνα τους ένα ένα.

Αλλαγές στα μωρά με προσοχή. Εγώ έπαιρνα το σωληνάκι και το τύλιγα χαλαρά με τούλι το οποίο έδενα με λαστιχάκι. Μετά το βουτούσα στο ενυδρείο και ξεκινούσε το άδειασμα. Προσοχή ήθελε μόνο όταν έβγαζα το σωληνα με το τούλι γιατι είχαν την τάση να πηγαίνουν στις πτυχώσεις του.

Νομίζω καλά θα τα πάνε τα μωράκια, να μας ενημερώνεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, φίλε gixxer!

Το θέμα είναι ότι έχει δημιουργηθεί ένας γρίφος, σαν αυτόν με τον βοσκό, την κατσίκα, τον λύκο και το σακί με το φρέσκο χορτάρι που πρέπει να περάσουν το ποτάμι...

Εξηγώ: Πρίν αρχίσει το σπίτι μας να μετατρέπεται σε κλινική "Μονομαχο-Γένεσις", νόμιζα ότι είχα 5 θηλυκούς μονομάχους πλακάτ. Ξαφνικά ένα μεσημέρι, η μία, άρχισε να τρέχει σαν τρελή και να χτυπάει στο τζάμι, ενώ οι άλλες την κοιτούσαν απορημένες. Μετά από λίγο απεβίωσε. Δεν κατάλαβα τί έγινε (οι συνθήκες και οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι μια χαρά). Όμως, την επόμενη μέρα άρχισαν όσα σας περιέγραψα πιο πάνω... 

Έτσι τώρα, έχοντας ένα ενυδρείο γεμάτο γόνους, έχω διαθέσιμα δύο ενυδρεία, απ' τη μια, και 3 αρσενικούς (1 comptail + 2 plakat) και 2 θηλυκούς (plakat) μονομάχους απ' την άλλη. 

Ο γρίφος είναι να μοιράσω τους μονομάχους στα ενυδρεία...

Δεν μπορώ να βάλω ενήλικα με το γόνο μαζί, θα μου φάνε τον γόνο...

Δεν μπορώ να βάλω τους τρεις αρσενικούς μαζί, θα φαγωθούμε μεταξύ τους (άσε που κι οι θηλυκιές που είναι μόνο δύο πλέον κυνηγιούνται κι ανταγωνίζονται για το ποια θα πάει με τον κούκλο! Σημειώνω εδώ ότι ο δεύτερος, ο μόνος που δεν έχει ζευγαρώσει, δεν δείχνει κανένα ενδιαφέρον για τα τεκταινόμενα...Βούδας!)

Δεν μπορώ να βάλω ένα θηλυκό στον Άρη κι ένα να μείνει με τους δύο πλακάτ γιατί θα μου ξανακάνουν την κουτσουκέλα αμφότερες!!!

ΠΡΕΠΕΙ να πάρω τέταρτο και πέμπτο ενυδρείο (να μπούν οι αρσενικοί όλοι μόνοι τους κι οι δύο θηλυκιές μαζί)!!! (Θα με χωρίσει ο καλός μου!) 

Για τα μωρά δεν ανησυχώ προς το παρόν...έχω λίγο καιρό να ζήσω ακόμα, πριν με πιάσει υστερία κι έρθουν να με πάρουν σηκωτή οι κύριοι με τις άσπρες μπλούζες...

 

Link to comment
Share on other sites

Καποιος σκεφτεται για fish room ή μου φαινεται;;;; :D

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, natateo said:

Καποιος σκεφτεται για fish room ή μου φαινεται;;;; :D

 

Ποιός; ... Εγώ; ... Όχι εγώ ... Σίγουρα, όχι εγώ... (πιο χαμηλόφωνα...είναι δίπλα ο καλός μου...!)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Kerato έγραψε:

 

Ποιός; ... Εγώ; ... Όχι εγώ ... Σίγουρα, όχι εγώ... (πιο χαμηλόφωνα...είναι δίπλα ο καλός μου...!)

Μη φοβασαι, θα τον καταφερεις, αλλωστε ειναι .ευκολακι για σας τις γυναικες να μας τουμπαρετε......εμεις οχι  fish room ή νεο ενυδρειο, αλλά μεχρι και τη σακουλιτσα του πετ σοπ κρυβουμε :lolu:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, corto maltese said:

Μη φοβασαι, θα τον καταφερεις, αλλωστε ειναι .ευκολακι για σας τις γυναικες να μας τουμπαρετε......εμεις οχι  fish room ή νεο ενυδρειο, αλλά μεχρι και τη σακουλιτσα του πετ σοπ κρυβουμε :lolu:

 

Κοίτα να δεις τώρα...για ένα ακόμη...ίσως να το πάλευα...για δύο, δεν θα τον καταφέρω, θα μου καταφέρει εκείνος στο κεφάλι κάνα μαυροτήγανο!!!

Για την κατάστασή σου με τις σακουλίτσες του πετ σοπ δηλώνω την συμπάθεια και την συμπαράστασή μου!

(εγώ τα παραγγέλνω από το διαδίκτυο...έρχεται ένα κουτί από κούριερ...πιο διαχειρίσιμο,ε; Μια ιδέα δίνω...)

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Η λύση στο πρόβλημα ?

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Συνέλαβα ένα...με το κινητό, οπότε μην περιμένετε και πολλά... Επίσης, σας βάζω και μια φωτογραφία από τον βρεφικό σταθμό μας...

Καλημέρα σε όλους!

IMG_20201124_093404.jpg

IMG_20201124_091436.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σήμερα το φαί του γόνου...Τζάμπα λεφτά μου φαίνεται...

Το βάζουν στο στόμα τους και το φτύνουν ρε συ!!!

Το φτύνουν!!!! Έντεκα ευρώ τροφή!!!

Αχάριστη νεολαία!!!

?

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν μπορούν να την φάνε; Ισως είναι μεγάλη για το στοματάκι τους.

Σε μωράκια έχω δώσει sera micron με επιτυχία. Ωστόσο η συγκεκριμένη δεν καλύπτει όλες τους τις διατροφικές ανάγκες αφού είναι "λαχανικό".

Πιστεύω θα φάνε και την δική σου μόλις μεγαλώσουν λίγο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gixxer said:

Μήπως δεν μπορούν να την φάνε; Ισως είναι μεγάλη για το στοματάκι τους.

Σε μωράκια έχω δώσει sera micron με επιτυχία. Ωστόσο η συγκεκριμένη δεν καλύπτει όλες τους τις διατροφικές ανάγκες αφού είναι "λαχανικό".

Πιστεύω θα φάνε και την δική σου μόλις μεγαλώσουν λίγο

Ευχαριστώ, φιλη (κι όχι φίλε που σε αποκαλεσα σε προηγούμενο ποστ) για την παρατήρηση! Ωστόσο τη χώρεσε ο στόμας τους (που λενε κι εδώ)!

Ελπίζω στην ινφουσορια... Κάτι νιανιαρα πάντως τα είδα να τσιμπάνε έναν μεζέ! Δύο μεγάλα (όλα σχετικά είναι, εξού και χαρακτηρίζονται μεγάλα, είναι δύο κεφάλια καρφιτσας με ουρά κι όχι ένα) τα 'φτυσαν...

"τι ψοφιμια μας έφερε πάλι ο γίγαντας χωρίς ουρά...μια χαρά τρώγαμε σκουληκοποπηδα και υδρεσνηματα!"

 

Όπως είπα και στο πρώτο ποστ, όποιος ζήσει κι όποιος πεθάνει... άλλαξα και νερό σήμερα... με καλσον, όχι τουλι όπως μου είπες, λόγω μεγεθών...είχα ανεβάσει λίγα νιτρωδη... Τώρα οκ...0!

Μετά την αλλαγή εμφανίστηκαν τα πουλάκια μου...όλα κρυμμένα ήταν! 

Ευχαριστημενα και τσαντισμενα ταυτόχρονα, τύπου:

"Α! Επιτέλους! Θυμήθηκε το τέρας να μας αλλάξει νερό! Χμ! Σε ακαματρα πέσαμε..."

?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα μην σκας, φταίει το avatar αλλά δεν θέλω να το αλλάξω γιατί ελπίζω ότι θα το ξαναπάρω το μωρό μου!

Μια χαρά σε βρίσκω! Νομίζω καλοπερνάνε τα κακομαθημένα!

Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις να μεγαλώνουν!

Παίζει να μπορέσεις να δώσεις κανένα αγοράκι; Για να μειώσεις τα ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gixxer said:

Χαχαχα μην σκας, φταίει το avatar αλλά δεν θέλω να το αλλάξω γιατί ελπίζω ότι θα το ξαναπάρω το μωρό μου!

Μια χαρά σε βρίσκω! Νομίζω καλοπερνάνε τα κακομαθημένα!

Να τα χαίρεσαι και να τα καμαρώνεις να μεγαλώνουν!

Παίζει να μπορέσεις να δώσεις κανένα αγοράκι; Για να μειώσεις τα ενυδρεία.

Εννοείται! Κάτσε να δούμε τί θα βγει...Πώς θα βγει... από τα δύο πλακατ, θα βγουν πλακατ. Άντε να δω πώς θα ξεχωρίσω τ'αρσενικά... Μην ξεχνάς ότι έτσι ξεκινησαν όλα! Μου βγήκε η Μήδεια, Κρόνος κι η Καλυψώ, Ποσειδώνας!!!

Με τα παιδιά της Κίρκης και του Άρη, ελπίζω ότι θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα...!

Από την άλλη, βάσει νόμων του Μέντελ, ακόμα κι αυτά δεν ξέρω πώς θα είναι...!

Τίνος π'ιδι ειν' η Αρ'ς; Του Μπάμπη του κραουντειλλ ή του Μήτσου του κομπιτειλ; κι ποιός ξερ', μι του κουριτς του μπαρμπα-πλακατ που πιγει κι τα 'μπλιξε, μη βγουν πλακατειλ κι δι βλιεπουντι ντιπ;

Ε;...

Θα δγιουμι...

Υ.Γ. 

Κι εγώ το πούλησα το μηχανάκι κι ακόμη σκέφτομαι να πάρω άλλο... Δεν το κοβω όμως... οπότε καταλαβαίνω απόλυτα... κράτα το αβαταρ τουλάχιστον...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kerato said:

Κι εγώ το πούλησα το μηχανάκι κι ακόμη σκέφτομαι να πάρω άλλο... Δεν το κοβω όμως... οπότε καταλαβαίνω απόλυτα... κράτα το αβαταρ τουλάχιστον...

περαστικά μας! :bigemo_harabe_net-99:

Η διαδικασία αυτή, αναμονή και παρατήρηση των μωρών που από κεφαλάκι καρφίτσας θα γίνουν ψάρακες... Αξία ανεκτίμητη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...