Jump to content

Πρόβλημα με φυσαλίδες


Panagiotis Tergiakis

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ 

Σε νεοσυστατο ενυδρείο με σαμπ υπάρχει πρόβλημα  με φυσαλίδες 

Δοκίμασα σφουγγάρια ενυδρειακές κάλτσες αλλά οι φυσαλίδες έγιναν πιο μικρές αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει 

Υπάρχει καμία λύση;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Panagiotis Tergiakis έγραψε:

Καλησπέρα στο φόρουμ 

Σε νεοσυστατο ενυδρείο με σαμπ υπάρχει πρόβλημα  με φυσαλίδες 

Δοκίμασα σφουγγάρια ενυδρειακές κάλτσες αλλά οι φυσαλίδες έγιναν πιο μικρές αλλά το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει 

Υπάρχει καμία λύση;; 

 

Σε νεοσύστατο ενυδρείο ειναι συνηθισμένο φαινόμενο τις πρώτες μέρες, φεύγει από μόνο του......

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο κ το σαμπ είναι μεταχειρισμενα για την ακρίβεια απλά στήθηκε τώρα κ τρέχει 4 μέρες 

Να περιμένω βελτίωση; 

Link to comment
Share on other sites

Αστό λιγο να στρώσει και βλέπεις. Αυτο που λεει ο Corto maltese ισχύει. Μετα απο καμια 10 αριά μέρες φεύγουν, και ειναι συνηθισμένο φαινόμενο στα νέα ενυδρεία.  

Οι φυσαλίδες ειναι κολλημένες στα τζάμια ή αιωρούνται? 

 

Link to comment
Share on other sites

από τι σου δημιουργούνται οι φυσαλίδες???σκιμμερ, από το ενα διαμέρισμα στο άλλο όταν πέφτει το νερό??? κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες δημιουργούνται  απο την υπερχείλιση κ λίγες απο το σκιμερ 

Κ τις ανεβάζει πάνω η αντλία 

Δοκίμασα κ χωρίς σκιμερ αλλά δεν είδα καμία διαφορά τουλάχιστον στο μάτι 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για να αποφύγεις τέτοιου είδους θέματα, πρέπει το νερό να κυλάει (να τσουλάει) πανω σε σωλήνες - γυαλί - κομμάτι πλαστικού έτσι ώστε να μην χτυπιέται και να μην κάνει φυσαλίδες. 

Αν δεν γινεται αυτό, θα πρέπει κάπως το νερό πριν πέσει στο main να περάσει απο ενα κάπως ήρεμο σημείο όπου θα ανέβουν εκει οι φυσαλίδες, και μέτα θα το πάρει η αντλία επιστροφής να το στείλει πάνω. 

 

Δεν ξερω το ενυδρειο σου, αν θες βαλε και μερικες φωτος να δουμε μηπως και σκεφτούμε κάτι καλύτερο, γιατι τα παραπάνω που σου έγραψα ειναι γενικά. 

Link to comment
Share on other sites

ετσι οπως βλεπω την διάταξη δεν θα επρεπε να ειχες. 

Εχεις δοκιμάσει να ανεβάσεις την στάθμη στο sump εκει που ειναι η αντλία επιστροφής ?

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα κ αυτό αλλά δυστυχώς τίποτα 

Οι σωλήνες της υπερχείλισης πρέπει να είναι μέσα στο νερό ή πάνω απ την επιφάνεια του; 

 

Link to comment
Share on other sites

αν εννοεις τον σιγαστήρα ετσι οπως το εχεις. Αλλα σαν υπερχείλιση  την βαζεις εκει που θες να ειναι η στάθμη σου.

 

Μηπως το σκιμερ θελει καποια ρυθμιση και πρεπει να μειώσεις λιγο τον εισερχόμενο αερα?

Αν ευθύνεται το σκιμερ, μπορεις να το βάλεις και στο 1ο διαμέρισμα. Ετσι ώστε να μην φτάνουν οι φυσαλίδες στην αντλία επιστροφής. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κ χωρίς σκιμερ αλλά τίποτα ίσως να έχει λίγο λιγότερες φυσαλίδες 

Αυτό που βλέπω είναι ότι δημιουργούνται όταν πέφτουν στο πρώτο διαμέρισμα του σαμπ κ περνάνε στα υπόλοιπα διαμερίσματα με αποτέλεσμα όταν φτάσουν στο τελευταίο να τα ανεβάσει η αντλία πάνω 

 

Link to comment
Share on other sites

Στο κατέβασμα δηλαδή.

Τοτε η θα φτιάξεις απο ενα μπουκάλι νερου πχ , αφου το κόψεις σαν κύλινδρο να μπαίνει μεσα το νερο και να βγαίνει απο χαμηλά σημεια(και οι φυσαλίδες να ανεβαίνουν πανω) ή αν σκάει το νερο πανω σε μια μικρή ποσότητα υαλοβάμβακα - σφουγγάρι.  

Κατι τετοιο θα σκεφτόμουν εγω, και σιγουρα το νερο να πέφτει σε σημείο του πρώτου διαμερίσματος τέτοιο ώστε να χρειάζεται να κανει μεγάλη διαδρομή και οι φυσαλίδες να εχουν την ευκαιρία να ανέβουν πάνω. 

 

Επίσης μηπως εχεις πολυ δυνατή αντλία επιστροφής, και γιαυτό δεν προλαβαίνουν οι φυσαλίδες να φύγουν?

Link to comment
Share on other sites

εγω σκέψου στο δικό μου, που ειμαι γυρω στα 250 λτ μαζι με sump η αντλία ειναι 2000 λτ και μου φαίνεται αρκετά δυνατή για το ενυδρειο μου. Και εχω βάλει ενα τάφ με βανάκια για να το μειώσω. Ουσιάστικα ειναι τωρα σαν να εχω μια 1000 λτ αντλία στα 250 λτ.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει η αντλία κοντρόλερ που μπορεις να μειώσεις την ροη, τοτε απο τον κοντρόλερ. 

Γιατι απο την βάνα οσο να νε  θα ζορίζουμε την αντλία. 

Αν το κανεις απο την βάνα, θα πρεπει με κάποιο τρόπο να εκτονώσεις το νερό (πχ ξανα πισω στο sump) για να μην σου πετάξει καμια σωλήνα λόγω πίεσης και γενικα θα ζορίζεται η αντλια που δεν θα εχει που να εκτονώσει το νερο.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...