Jump to content

Κηλίδες πάνω σε ανούμπιες


Recommended Posts

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω , έχω κηλίδες πάνω στις anubias στο ενυδρείο μου τι ακριβώς είναι και τι πρέπει να κάνω?επιπλέον πώς μπορώ να καθαρίσω την αλήθεια από την πέτρα αν και θέλω να αφήσω λίγο πάνω στην πέτρα για λόγους διακοσμητικούς. Σας ευχαριστώ ?

IMG_20201125_110043.jpg

IMG_20201125_110058.jpg

IMG_20201125_110018.jpg

IMG_20201125_110023.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , είναι φυσιολογικό να τις έχουν ? Θέλω να πω εμφανίζονται επειδή φιλτράρουν το νερό και για αυτό εμφανίζονται όλες οι κηλίδες πάνω στα φυτά σαν επιβλαβής ουσίες?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας εδωσες πληροφοριες για το ενυδρειο. Αν θελεις, συμπληρσε τ φορμα διαγνωσης με copy-paste και θα βρουμε ακρη. Φαινεται για διατομικη αλγη.

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω δύο φιλτρα. Το ένα είναι είναι ένα sunsun κρεμαστό με άνθρακα και σπόγγο και το άλλο ένα SERA serafil 60 με εξάρτημα για κύματα .Ο όγκος του ενυδρείο είναι 60 λίτρα και έχω 2 comet Χρυσόψαρα . Τα ταιζω μια φορά την ημέρα με ειδική τροφή για χρυσόψαρα και έχω ανοιχτή τη λάμπα για 5 με 6 ώρες την ημέρα . Τεστ δεν έχω για να κάνω . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Panos_nest έγραψε:

Λοιπόν έχω δύο φιλτρα. Το ένα είναι είναι ένα sunsun κρεμαστό με άνθρακα και σπόγγο και το άλλο ένα SERA serafil 60 με εξάρτημα για κύματα .Ο όγκος του ενυδρείο είναι 60 λίτρα και έχω 2 comet Χρυσόψαρα . Τα ταιζω μια φορά την ημέρα με ειδική τροφή για χρυσόψαρα και έχω ανοιχτή τη λάμπα για 5 με 6 ώρες την ημέρα . Τεστ δεν έχω για να κάνω . 

1- Ανθρακα, αν εχεις στο φιλτρο πανω απο 1-2 εβδομαδες - πετας και δεν ξαναβαζεις. Το βαζουμε μονο μετα απο θεραπιες για να "ρουφηξει" τα φαρμακα απο το νερο.

2- Το φως - 8 ωρες

3- πρεπει να κάνεις τεστ νερου 1000% (ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3), γιατι εχεις κομετ χρυσοψαρα στα 60 μικτα λιτρα. Νομιζω ξερεις, οτι ειναι λαθος.

Αλλαγες νερου πιστευω κάνεις, γραψε πόσο % και πόσο συχνα. Τα φυλλα των φυτων μπορεις να καθαρισεις με ενα μαλακό σφουγγαρακι ή με τα δακτυλα απαλά.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας . Αλλαγές νερού νερού κάνω 1/3 κάθε εβδομάδα , 1/2 κάθε 2 εβδομάδες και μέσα στην εβδομάδα βγάζω ποσότητα ίση με μια κατσαρόλα μεγάλη περίπου 5 λίτρα και ξαναβάζω κρύο νερό για τα χρυσόψαρα . Θα πάω να αγοράσω τα τεστ μόλις μπορέσω και φυσικά ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...