Jump to content

Nimbochromis venustus


marinos

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους .

Ακόμα ένα  προφίλ των ψαριών της Αφρικής που δεν βρήκα πουθενά κάτι για το συγκεκριμένο  και έτσι δημιούργησα εγώ ένα.

Σημείωση προς διαχειριστές :

1. Αν υπάρχει κάπου και δεν το είδα παρακαλώ να διαγραφεί το θέμα μου

2. Παρακαλώ πολύ να γίνουν διορθώσεις στα όποια λάθη μου.

3 Φωτογραφίες δεν υπάρχουν θα μας δώσει ο tkalamat

 

Επιστημονικό Όνομα:Nimbochromis venustus

 

Κοινές Ονομασίες: Venustus

Ελληνικό Όνομα: -

Γενική κατηγορία:Cichlids

Οικογένεια:Haplochromine

 

 

 

Μέγεθος: Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 28cm μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λιγότερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Malawi. Ζει σε αμμώδες και σχετικά ρηχά νερά. (περίπου μέχρι τα 15μέτρα) όπου θα βρει και θα κυνηγήσει μικρά σε ηλικία ή μέγεθος ψάρια.

Συντήρηση στο ενυδρείο
PH:7.2-8,8 (Ιδανικά:8)
KH: 14-20°dKH
GH: 10-18°dGH (Ιδανικά: 16°dGH)
Θερμοκρασία: 24-27 °C (Ιδανικά: 25 °C)

Λίτρα: Μπορούν να ζήσουν σε χαρέμι 1 αρσενικό με 3 ως 6 θηλυκά και τα ελάχιστα λίτρα είναι τα 450 για ένα χαρέμι

Κοινωνική συμπεριφορά: Ψάρι αρπακτικό που οτιδήποτε άλλο ψάρι χωράει στο στόμα του θα το κυνηγήσει ή θα του στήσει ενέδρα για να γίνει το γεύμα του δεν συνιστάται η συγκατοίκηση με μικρότερα ή νεαρότερα ψάρια

Διαχωρισμός φύλου: Τόσο τα αρσενικά όσο και τα θηλυκά του είδους αυτού παρουσιάζουν τον ίδιο χρωματισμό κατά την νεαρή ηλικία (ελαφρύ κίτρινο με καφέ στρόγγυλα στίγματα. ) Κατά την ενηλικίωση και περίπου λίγο πριν την εποχή του ζευγαρώματος το αρσενικό αποκτά μπλε χρωματισμό στο κεφάλι και ποιο έντονο κίτρινο στο σώμα καθώς φεύγουν και τα στίγματα. . Επίσης, τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα απ΄ ότι τα θηλυκά,. Ασφαλείς διαχωρισμός του φύλλου γίνεται μετά την σεξουαλική του ωρίμανση .

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν θέλει κάποιος να φιλοξενήσει αυτό το είδος, θα πρέπει να φτιάξει το ενυδρείο του με πολύ άμμο και πέτρες οι οποίες θα σχηματίζουν φωλιές και περάσματα, αλλά και η άμμος καλό θα είναι να είναι ασβεστολιθική για το λόγο ότι ζουν σε σκληρό νερό. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι ένα μεγάλο ψάρι και πρέπει να του εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χώρο κολύμβησης .

Ζώνη Κολύμβησης: Σε όλα τα στρώματα του ενυδρείου άλλα η αγαπημένη του συνήθεια είναι να ξαπλώνει στην άμμο στήνοντας ενέδρα προς εύρεση τροφής..

Διατροφή: Είναι σαρκοφάγο. Τρέφεται με όλες τις τροφές του εμπορίου πρωτεΐνης, σε πέλετς, . Επίσης, μπορεί κάποιος να τα ταΐσει και χειροποίητες τροφές που έχουν βάση το ψάρι. Πολύ προσοχή πρέπει να δοθεί στο οι τροφές να είναι και βυθιζόμενες και όχι επιπλέουσες για αποφυγή της ασθένειας Malawi float . Τρώγοντας από την επιφάνεια αυτά τα ψάρια εγκλωβίζεται αέρας μέσα τους με καταστροφικά αποτελέσματα.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Έως και δέκα χρόνια υπό καλές συνθήκες

 

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Μπορεί να συστεγαστεί σε ενυδρείο με κάποιες μεγάλες κιλχίδες Haps , αλλά απαραίτητο είναι να έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες και σε πολύ μεγάλα ενυδρεία .

Υποείδη και υβρίδια: Έχουν αναφερθεί υβρίδια και πρέπει να αποφεύγεται η συγκατοίκηση με το Nimbochromis Livingstonii

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Δεν είναι δύσκολο να ζευγαρώσει σε κατάσταση αιχμαλωσίας εφόσον τηρηθούν τα απαραίτητα λίτρα, τα απαραίτητα άτομα και ο κατάλληλος διάκοσμος.
Είναι στοματοεπωάζον ψάρι. Το θηλυκό θα πάρει τα αυγά στο στόμα του αφού το αρσενικό τα γονιμοποιήσει. Ο χρόνος που θα χρειαστεί περίπου για να γίνουν τα αυγά γόνος είναι περίπου 21 με 25 ημέρες ανάλογα την εμπειρία του θηλυκού αλλά και την θερμοκρασία. Μόλις το θηλυκό απελευθερώσει τα μικρά, τότε αυτά θα τρέξουν να κρυφτούν σε μικρά ανοίγματα. Έπειτα θα αρχίσουν να αναζητούν την τροφή τους, γιαυτό θα είναι καλό να τρίβουμε φλέικς έτσι ώστε να μπορούν να τραφούν. Ένα ενήλικο θηλυκό γεννά περίπου 150 ψαράκια .

Γενικές πληροφορίες: Ένας θηρευτής της λίμνης με επιθετικό χαρακτήρα και άγρια ομορφιά . Στα αξιοσημείωτα είναι ο τρόπος που στήνει ενέδρα στα θηράματα του ενώ δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το κυρίαρχο αρσενικό στο ενυδρείο δεν θα ανεχτεί άλλα αρσενικά και θα τα κυνηγήσει μέχρι να τα σκοτώσει.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε μου!!!.....Πάρα πολύ καλή και χρήσιμη προσθήκη  στο προφιλ των  κιχλιδων Αφρικής, το συγκεκριμένο είδος ειναι από τα ομορφότερα  της οικογενείας των Haps στη λίμνη Μαλάουι!!!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα σε όλους .

Ακόμα ένα  προφίλ των ψαριών της Αφρικής που δεν βρήκα πουθενά κάτι για το συγκεκριμένο  και έτσι δημιούργησα εγώ ένα.

Σημείωση προς διαχειριστές :

1. Αν υπάρχει κάπου και δεν το είδα παρακαλώ να διαγραφεί το θέμα μου

2. Παρακαλώ πολύ να γίνουν διορθώσεις στα όποια λάθη μου.

3 Φωτογραφίες δεν υπάρχουν θα μας δώσει ο tkalamat

 

Επιστημονικό Όνομα:Nimbochromis venustus

 

Κοινές Ονομασίες: Venustus

Ελληνικό Όνομα: -

Γενική κατηγορία:Cichlids

Οικογένεια:Haplochromine

 

 

 

Μέγεθος: Τα αρσενικά του είδους μπορούν να αγγίξουν τα 28cm μαζί με την ουρά, ενώ τα θηλυκά λιγότερο.

Βιότοπος: Ενδημικό είδος της λίμνης Malawi. Ζει σε αμμώδες και σχετικά ρηχά νερά. (περίπου μέχρι τα 15μέτρα) όπου θα βρει και θα κυνηγήσει μικρά σε ηλικία ή μέγεθος ψάρια.

Συντήρηση στο ενυδρείο
PH:7.2-8,8 (Ιδανικά:8)
KH: 14-20°dKH
GH: 10-18°dGH (Ιδανικά: 16°dGH)
Θερμοκρασία: 24-27 °C (Ιδανικά: 25 °C)

Λίτρα: Μπορούν να ζήσουν σε χαρέμι 1 αρσενικό με 3 ως 6 θηλυκά και τα ελάχιστα λίτρα είναι τα 450 για ένα χαρέμι

Κοινωνική συμπεριφορά: Ψάρι αρπακτικό που οτιδήποτε άλλο ψάρι χωράει στο στόμα του θα το κυνηγήσει ή θα του στήσει ενέδρα για να γίνει το γεύμα του δεν συνιστάται η συγκατοίκηση με μικρότερα ή νεαρότερα ψάρια

Διαχωρισμός φύλου: Τόσο τα αρσενικά όσο και τα θηλυκά του είδους αυτού παρουσιάζουν τον ίδιο χρωματισμό κατά την νεαρή ηλικία (ελαφρύ κίτρινο με καφέ στρόγγυλα στίγματα. ) Κατά την ενηλικίωση και περίπου λίγο πριν την εποχή του ζευγαρώματος το αρσενικό αποκτά μπλε χρωματισμό στο κεφάλι και ποιο έντονο κίτρινο στο σώμα καθώς φεύγουν και τα στίγματα. . Επίσης, τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα απ΄ ότι τα θηλυκά,. Ασφαλείς διαχωρισμός του φύλλου γίνεται μετά την σεξουαλική του ωρίμανση .

Διακόσμηση ενυδρείου: Αν θέλει κάποιος να φιλοξενήσει αυτό το είδος, θα πρέπει να φτιάξει το ενυδρείο του με πολύ άμμο και πέτρες οι οποίες θα σχηματίζουν φωλιές και περάσματα, αλλά και η άμμος καλό θα είναι να είναι ασβεστολιθική για το λόγο ότι ζουν σε σκληρό νερό. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι ένα μεγάλο ψάρι και πρέπει να του εξασφαλίσουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χώρο κολύμβησης .

Ζώνη Κολύμβησης: Σε όλα τα στρώματα του ενυδρείου άλλα η αγαπημένη του συνήθεια είναι να ξαπλώνει στην άμμο στήνοντας ενέδρα προς εύρεση τροφής..

Διατροφή: Είναι σαρκοφάγο. Τρέφεται με όλες τις τροφές του εμπορίου πρωτεΐνης, σε πέλετς, . Επίσης, μπορεί κάποιος να τα ταΐσει και χειροποίητες τροφές που έχουν βάση το ψάρι. Πολύ προσοχή πρέπει να δοθεί στο οι τροφές να είναι και βυθιζόμενες και όχι επιπλέουσες για αποφυγή μιας ασθένειας ονόματι Malawi Bloat . Τρώγοντας από την επιφάνεια αυτά τα ψάρια πάνε αποθηκεύεται αέρας μέσα τους με καταστροφικά αποτελέσματα αν δεν πράξουμε άμεσα.

Μέγιστη ηλικία στο ενυδρείο: Έως και δέκα χρόνια υπό καλές συνθήκες

 

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: Μπορεί να συστεγαστεί σε ενυδρείο με κάποιες μεγάλες κιλχίδες Haps , αλλά απαραίτητο είναι να έχουν τις ίδιες διατροφικές συνήθειες και σε πολύ μεγάλα ενυδρεία .

Υποείδη και υβρίδια: Έχουν αναφερθεί υβρίδια και πρέπει να αποφεύγεται η συγκατοίκηση με το Nimbochromis Livingstonii

Αναπαραγωγή στο ενυδρείο: Δεν είναι δύσκολο να ζευγαρώσει σε κατάσταση αιχμαλωσίας εφόσον τηρηθούν τα απαραίτητα λίτρα, τα απαραίτητα άτομα και ο κατάλληλος διάκοσμος.
Είναι στοματοεπωάζον ψάρι. Το θηλυκό θα πάρει τα αυγά στο στόμα του και ο αρσενικό θα τα γονιμοποιήσει. Ο χρόνος που θα χρειαστεί περίπου για να γίνουν τα αυγά σε γόνο είναι περίπου  21 με 25 μέρες ανάλογα την εμπειρία του θηλυκού αλλά και την θερμοκρασία. Μόλις το θηλυκό απελευθερώσει τα μικρά, τότε αυτά θα τρέξουν να κρυφτούν σε μικρά ανοίγματα. Έπειτα θα αρχίσουν να αναζητούν την τροφή τους, γιαυτό θα είναι καλό να τρίβουμε φλέικς έτσι ώστε να μπορούν να τραφούν. Ένα ενήλικο θηλυκό γεννά περίπου 150 ψαράκια .

Γενικές πληροφορίες: Ένας θηρευτής της λίμνης με επιθετικό χαρακτήρα και άγρια ομορφιά . Στα αξιοσημείωτα είναι ο τρόπος που στήνει ενέδρα στα θηράματα του ενώ δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το κυρίαρχο αρσενικό στο ενυδρείο δεν θα ανεχτεί άλλα αρσενικά και θα τα κυνηγήσει μέχρι να τα σκοτώσει.

 

 

Και εδώ έγινε αλλαγή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Μπράβο φίλε μου!!!.....Πάρα πολύ καλή και χρήσιμη προσθήκη  στο προφιλ των  κιχλιδων Αφρικής, το συγκεκριμένο είδος ειναι από τα ομορφότερα  της οικογενείας των Haps στη λίμνη Μαλάουι!!!!

 

 

 

Και το ποιο παρεξηγημένο . Το βλέπουν όλοι ήρεμο και νωχελικό και νομίζουν ότι  κάνει για κοινωνικά ενυδρεία .Μέχρι να το δουν να έχει κάποιο ψάρι στο στόμα του. Είναι απο τους αποτελεσματικούς θηρευτές τις λίμνης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και το ποιο παρεξηγημένο . Το βλέπουν όλοι ήρεμο και νωχελικό και νομίζουν ότι  κάνει για κοινωνικά ενυδρεία .Μέχρι να το δουν να έχει κάποιο ψάρι στο στόμα του. Είναι απο τους αποτελεσματικούς θηρευτές τις λίμνης.

109082770_597877604117710_8162227447017922913_n.thumb.jpg.26590052b53a102f4b342f8cb5ce6e28.jpg

110172672_279960006397179_3365937897978116439_n.jpg

108833918_752640385536591_3871003086850434244_n.jpg

DSC_2969Q1.jpg

20201121_185340.jpg

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ .

Και για να μην μείνει παραπονεμένο κανένα από τα ψαράκια σου , θα ψάξω από πηγές και θα κάνω προφίλ και για τα BORLEYI (αν και δεν έχω ιδέα από αυτά τα ψάρια)

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σε ευχαριστώ πολύ .

Και για να μην μείνει παραπονεμένο κανένα από τα ψαράκια σου , θα ψάξω από πηγές και θα κάνω προφίλ και για τα BORLEYI (αν και δεν έχω ιδέα από αυτά τα ψάρια)

Είναι ωραία και τα Copadichromis borleyi  και εγώ ότι βγήκα από Seriously Fish και άλλα ξένα φόρουμ

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια και στους δυο για τον κοπο αλλα και για τον χρονο που αφιερωνετε για να παει το αγαπημενο μας χομπι μας μπροστα αλλα και για να εμπλουτισετε την βιβλιοθηκη του aquazone!!

Μια παρακληση μονο...

Σε περιπτωση που χρησιμοποιειτε πληροφοριες/φωτο απο ξενα αρθρα,site,blogs κλπ να κανετε και μια αναφορα στην πηγη αυτων...

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Συγχαρητηρια και στους δυο για τον κοπο αλλα και για τον χρονο που αφιερωνετε για να παει το αγαπημενο μας χομπι μας μπροστα αλλα και για να εμπλουτισετε την βιβλιοθηκη του aquazone!!

Μια παρακληση μονο...

Σε περιπτωση που χρησιμοποιειτε πληροφοριες/φωτο απο ξενα αρθρα,site,blogs κλπ να κανετε και μια αναφορα στην πηγη αυτων...

Οι φωτογραφίες που έβαλα είναι από το ενυδρείο μου και ο φωτογράφος έχει το όνομα του στο κάτω μέρος τους.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastaman έγραψε:

Συγχαρητηρια και στους δυο για τον κοπο αλλα και για τον χρονο που αφιερωνετε για να παει το αγαπημενο μας χομπι μας μπροστα αλλα και για να εμπλουτισετε την βιβλιοθηκη του aquazone!!

Μια παρακληση μονο...

Σε περιπτωση που χρησιμοποιειτε πληροφοριες/φωτο απο ξενα αρθρα,site,blogs κλπ να κανετε και μια αναφορα στην πηγη αυτων...

Καλησπέρα . Η συλλογή των πληροφορίων γίνεται μέσω ίντερνετ και εμπειρίας από το χόμπι . Τίποτα δεν έχει μεταφερθεί αυτούσιο και τίποτα δεν αποτελεί απλή μετάφραση.

Τώρα για να γράψω πχ το παραπάνω μπήκα σε 3 ή 4 τέσσερα dlogs και ότι άλλο βρήκα μέσα από άρθρα ακόμα και από την wikipedia διασταυρώνω πληροφορίες και γράφω τα κείμενα .

Για αυτό άλλωστε ζήτω να τα δουν και άλλοι ώστε να διορθώσουν τα τυχόν λάθη που υπάρχουν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

109082770_597877604117710_8162227447017922913_n.thumb.jpg.26590052b53a102f4b342f8cb5ce6e28.jpg

110172672_279960006397179_3365937897978116439_n.jpg

108833918_752640385536591_3871003086850434244_n.jpg

DSC_2969Q1.jpg

20201121_185340.jpg

Πανέμορφα ψάρια, μπράβο!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Και το ποιο παρεξηγημένο . Το βλέπουν όλοι ήρεμο και νωχελικό και νομίζουν ότι  κάνει για κοινωνικά ενυδρεία .Μέχρι να το δουν να έχει κάποιο ψάρι στο στόμα του. Είναι απο τους αποτελεσματικούς θηρευτές τις λίμνης.

Αν φύγω ποτέ από την Τανγκανικα για να στησω Μαλάουι, θα το κανω μόνο για Haps και συγκεκριμένα για τα Venustus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Αν φύγω ποτέ από την Τανγκανικα για να στησω Μαλάουι, θα το κανω μόνο για Haps και συγκεκριμένα για τα Venustus.

Αν αλλάξεις σε Malawi για venustus θέλει να ενώσεις και τα ενυδρεία σου ???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Αν αλλάξεις σε Malawi για venustus θέλει να ενώσεις και τα ενυδρεία σου ???

Ευελπιστώ λίαν συντόμως (μετά τις γιορτές) και κορονοϊου θέλοντος. να παρω ενα 700αρι που προορίζεται για Τανγκανικα.......άρα, αν στο μέλλον αλλάξω λίμνη πιστεύω ότι  καλύπτω τις ανάγκες τους και θα ειναι εντάξει τα ψάρια.... εγώ δεν ξέρω αν θα είμαι εντάξει  :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ευελπιστώ λίαν συντόμως (μετά τις γιορτές) και κορονοϊου θέλοντος. να παρω ενα 700αρι που προορίζεται για Τανγκανικα.......άρα, αν στο μέλλον αλλάξω λίμνη πιστεύω ότι  καλύπτω τις ανάγκες τους και θα ειναι εντάξει τα ψάρια.... εγώ δεν ξέρω αν θα είμαι εντάξει  :hehe:

Δεν την χόρτασες τι Τανγκανίκα ; Εκτός αν πας για frontosa οπότε πάω πάσο.....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν την χόρτασες τι Τανγκανίκα ; Εκτός αν πας για frontosa οπότε πάω πάσο.....

Ακόμα καλύτερα (κατ εμέ) και από φροντοζες, ο στόχος μου ειναι μια ομάδα από Τροφεους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ακόμα καλύτερα (κατ εμέ) και από φροντοζες, ο στόχος μου ειναι μια ομάδα από Τροφεους.

Τα τροφέους είναι καταπληκτικά αν μπορούσα να έχω και δεύτερο μεγάλο ενυδρείο θα τα έβαζα!  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ακόμα καλύτερα (κατ εμέ) και από φροντοζες, ο στόχος μου ειναι μια ομάδα από Τροφεους.

Τροφέους (μια ομάδα 15 ατόμων) μπορείς να βάλεις και σε ενυδρείο με μήκος 120 εκατοστά δεν έχεις τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 εκ. θα μείνει ένα ψαρακι μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβες τώρα γιατί λέω να δουν για τυχόν λάθη στα προφιλ που κάνω. Αν όχι ψαξε στο προφιλ του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Τροφέους (μια ομάδα 15 ατόμων) μπορείς να βάλεις και σε ενυδρείο με μήκος 120 εκατοστά δεν έχεις τέτοιο ;

Οπως ειπε και ο Γιάννης, θα γίνει της εκδιδομένης γυναικός το κιγκλίδωμα μέσα.....για να βαλεις Τροφεους σε 1.20 μηκος πρεπει να εισαι πολύ έμπειρος με το ειδος αυτο και να βαλεις μεσα  10-12 ψαρια  με τα αρσενικα να ειναι 2 το πολυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κατάλαβες τώρα γιατί λέω να δουν για τυχόν λάθη στα προφιλ που κάνω. Αν όχι ψαξε στο προφιλ του ψαριου.

Διαβασα αυτο που λες για το μηκος του ενυδρειου στο προφιλ  των Τροφεους, επισης τα 2 απο τα 3 βιβλια που αναφερει το αρθρο ως ''πηγες'' τα εχω διαβασει.......αλλά η εμπειρια των περισσοτερων που εχουν ή ειχαν  Τροφεους συμφωνει με τον Ad Konings που αναφερει οτι  ''ως ελάχιστο όριο ορίζονται τα 500 λίτρα και τα 150 εκατοστά μήκος''.......σε αρκετες περιπτωσεις στην Τανγκανικα η εμπειρια με καποια ειδη εχει δειξει οτι απεχει σε καποιο βαθμο με οτι διαβαζουμε στην ''θεωρια''

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου όμως ότι τα προφίλ τα διαβάζουν και οι αρχάριοι που θα δούνε ότι μπαίνει σε ενυδρείο 1.20 (ι μπαίνει ακριβώς με τον τρόπο που είπες) . δεν το λέω κακοπροαίρετα το λεω για να βλέπουμε τα προφίλ που ετοιμάζουμε απ΄όλες τις πλευρές. Επαναλαμβάνω είναι σωστά διατυπωμένο το προφίλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Σκέψου όμως ότι τα προφίλ τα διαβάζουν και οι αρχάριοι που θα δούνε ότι μπαίνει σε ενυδρείο 1.20 (ι μπαίνει ακριβώς με τον τρόπο που είπες) . δεν το λέω κακοπροαίρετα το λεω για να βλέπουμε τα προφίλ που ετοιμάζουμε απ΄όλες τις πλευρές. Επαναλαμβάνω είναι σωστά διατυπωμένο το προφίλ.

Σωστή η άποψη σου και καλα κανεις και το αναφερεις..... το εχω δει και εγω σε αρθρο για τις ''μικρες'' κιχλιδες της Τανγκανικα που μπορει να μπερδεψει εναν αρχαριο ως προς την επιλογη του σε ειδους και λιτρα.

Καποια αρθρα ή προφιλ εχουν προκύψει περισσοτερο απο την βιβλιογραφία και λιγοτερο απο την εμπειρία καποιων συχομπιστών γιατι δεν ειναι δυνατον να εχουν φιλοξενησει όλοι από όλα τα ειδη.

Επισης η αρθογραφια/προφιλ της Αφρικης γραφτηκε πριν 10+ χρονια,  εχω την εντυπωση οτι αν ρωτησεις καποιον απο την τοτε ''africa team'' του φορουμ , που σιγουρα θα εχει αποκτησει ακομα μεγαλυτερη εμπειρια τωρα, ισως αναιρεσει καποια απο τα ''γραφόμενα'' στα αρθρα/προφιλ.

Υ.Γ Λειπει απο το προφιλ των ειδων της Malawi  τα Αυλονακαρα επισης.....εμπρος λοιπον, στην δουλεια  σου εσυ & γρηγορα :hehe::hehe:

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...