Jump to content

Nimbochromis venustus


marinos

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

 

Υ.Γ Λειπει απο το προφιλ των ειδων της Malawi  τα Αυλονακαρα επισης.....εμπρος λοιπον, στην δουλεια  σου εσυ & γρηγορα :hehe::hehe:

 

Πενήντα τέσσερα προφίλ δηλαδή ψιλοπράγματα. :hysterical:

Πέρα απο την πλάκα σκεφτόμουνα να γράψω για μία αλλά δεν ήξερα ποια. Διάλεξε εσυ μία την κοινή κατα την γνώμη σου να βρούμε πρώτα ποιος έχει φωτογραφία και μέτα ξεκινάω έρευνά για να γράψω. Κάποια χρόνια πίσω είχα οπότε έχω και βιωματική εμπειρία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Πενήντα τέσσερα προφίλ δηλαδή ψιλοπράγματα. :hysterical:

Πέρα απο την πλάκα σκεφτόμουνα να γράψω για μία αλλά δεν ήξερα ποια. Διάλεξε εσυ μία την κοινή κατα την γνώμη σου να βρούμε πρώτα ποιος έχει φωτογραφία και μέτα ξεκινάω έρευνά για να γράψω. Κάποια χρόνια πίσω είχα οπότε έχω και βιωματική εμπειρία.

Δεν ειμαι ο καταλληλότερος για να διαλεξω εγω ποιο ειδος Αυλονακαρα,   λογο έλλειψης εμπειριας με την Malawi...

νομιζω οτι  εσυ, ο Γιαννης ή ο Θοδωρης ειστε οι πλεον πιο καταλληλοι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω ότι ντρέπεστε να σας διαλέξω εγώ μια που μου αρέσει?:D

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Τροφέους (μια ομάδα 15 ατόμων) μπορείς να βάλεις και σε ενυδρείο με μήκος 120 εκατοστά δεν έχεις τέτοιο ;

 

πριν 4 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Σε 120 εκ. θα μείνει ένα ψαρακι μόνο.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Οπως ειπε και ο Γιάννης, θα γίνει της εκδιδομένης γυναικός το κιγκλίδωμα μέσα.....για να βαλεις Τροφεους σε 1.20 μηκος πρεπει να εισαι πολύ έμπειρος με το ειδος αυτο και να βαλεις μεσα  10-12 ψαρια  με τα αρσενικα να ειναι 2 το πολυ.

 

 

Παρότι το θέμα αφορά άλλο ψάρι (μεγάλο θηρευτή) και ζητώ συγνώμη είδα τα πιο πάνω ποστ και είπα να γράψω,πράγματι ο Κονικγς μιλά για 1,50 μέτρα ενυδρεία όπως  έτυχε να έχω εγώ κάποτε αλλά κάποιοι προσπάθησαν και πέτυχαν θεαματικά μάλιστα να φιλοξενήσουν σε 1,20 μέτρα ενυδρείο όπως το RIO 300 ,χρειάστηκε πράγματι εμπειρία καλό aquascaping και ΥΠΟΜΟΝΗ ενα παράδειγμα πιθανόν ξεχασμένο σας παραθέτω.Στο στγκεκριμένο θέμα έγινε και μια συζήτηση όσον αφορά τα λίτρα 

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βρείτε μου πρώτα φωτογραφία που είναι το σωστό και μετά βλέπουμε και το είδος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι απλά είναι πανέμορφη.

Φώτο από βιβλίο DR AXELRODS MINI ATLAS

 

20201127_202909.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

 

 

Παρότι το θέμα αφορά άλλο ψάρι (μεγάλο θηρευτή) και ζητώ συγνώμη είδα τα πιο πάνω ποστ και είπα να γράψω,πράγματι ο Κονικγς μιλά για 1,50 μέτρα ενυδρεία όπως  έτυχε να έχω εγώ κάποτε αλλά κάποιοι προσπάθησαν και πέτυχαν θεαματικά μάλιστα να φιλοξενήσουν σε 1,20 μέτρα ενυδρείο όπως το RIO 300 ,χρειάστηκε πράγματι εμπειρία καλό aquascaping και ΥΠΟΜΟΝΗ ενα παράδειγμα πιθανόν ξεχασμένο σας παραθέτω.Στο στγκεκριμένο θέμα έγινε και μια συζήτηση όσον αφορά τα λίτρα 

 

Καλησπερα κ. Σωκρατη, αφορμη για την κουβεντα  με τα Τροφεους εγινε απο το γεγονος οτι ενας ''αρχαριος'' που διαβαζει το προφιλ του ψαριου ίσως  δοκιμασει να βαλει μια ομαδα στο 1.20 μηκος ή οπως γραφει μεσα  ''ο Mark Phillip Smith αναφέρει ως ελάχιστα τα 189 λίτρα'', και να εχει ασχημη  καταληξη το εγχειρημα  για αυτον και για τα ψαρια .

Το προφιλ ειναι ολοσωστο σε οτι αναγραφει μεσα, αλλά στο σημείο αυτό με τα προτεινόμενα  ''λιτρα',' επειδη  αναφερει τρεις διαφορετικες αποψεις ισως  επερεπε να υπαρχει ενα επεξηγηματικό σχόλιο, καλη ωρα ακριβως  αυτο που μας ειπατε και εσεις ( σε 1,20 μέτρα ενυδρείο όπως το RIO 300 ,χρειάστηκε πράγματι εμπειρία καλό aquascaping και ΥΠΟΜΟΝΗ)

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εγώ λέω ότι απλά είναι πανέμορφη.

Φώτο από βιβλίο DR AXELRODS MINI ATLAS

 

20201127_202909.jpg

Μάλλον αυτό είναι Aulonocara stuartgranti "Chipoka"

Link to comment
Share on other sites

Ας μεινει το θεμα αυτο ως εχει προς συζητηση,αλλα στα προφιλ ψαριων γλυκου νερου που εχουμε στο φορουμ για τα υπολοιπα ψαρια το θεμα κλειδωνει κ δεν μπορουμε να γραψουμε τιποτα απο κατω,κ σωστα κατ εμε.Οποτε ας μιλισει ο μαρινοσ με καποιον διαχειριστη του φορουμ κ εφοσον εγκριθει ας κανει ενα προφιλ για καθε αφρικανα που μπορει κ ας μεινει στα αρχεια του φορουμ ωστε να ειναι εκει προς μελετη μελλοντικων αφρικανοφιλων.

P5110621.JPG

P5110629.JPG

P5110628.JPG

P5110639.JPG

P5110617.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μιλήσει σχετικά με τον @SOTIRIS. Θα γίνουν κάποιες  αλλαγές και κάποια προφίλ θα πάνε στα επίσημα.

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα πρόχειρα πρέπει να μείνουν ανοιχτά για μελλοντικές ανταλλαγές απόψεών .

Αφού βεβαία καθαριστούν απο άσχετες φωτογραφίες :hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@rastaman μόλις βρεις το χρόνο σου το venustus θέλει το καρφιτσωμά του.

Είναι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ ανέβηκε και βρίσκεται εδώ

 

 

 

Το παρόν θέμα θα παραμείνει ανοιχτό για μελλοντικές διορθώσεις,συζητήσεις κλπ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Το προφίλ ανέβηκε και βρίσκεται εδώ

 

 

 

Το παρόν θέμα θα παραμείνει ανοιχτό για μελλοντικές διορθώσεις,συζητήσεις κλπ .

@rastaman Βασιλάκη καλό μου παιδί, στο post 34, η πρωτελευταία φωτογραφία θεωρώ ότι είναι μεγάλη αδικία αν δεν μπει στο προφίλ του ψαριού.:bigemo_harabe_net-145:

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...