Jump to content

ADA(NO) 45P


dano23

Recommended Posts

ας ανοίξουμε λοιπόν το καινούριο θέμα μιας και αναβαθμιστήκαμε λίγο...
γυάλα ADA 45P
φίλτρο εξωτερικό OASE FILTOSMART THERMO 100
φωτιστικό TWINSTAR 450E
διοξείδιο TROPICA CO2 NANO(ευελπιστώ μελόντικα να πάρω κάτι σωστό μιας και αυτό δεν συμφέρει)

controller STC1000 για την θέρμανση-ψύξη μας
υπόστρωμα TROPICA AQUARIUM SOIL
πέτρες SEIRYU
Όσο αφορά το scape έγιναν αρκετές προσπάθειες αποτυχημένες με πέτρες και με ξύλα,με πέτρες μόνο, αριστερά,δεξιά,πάνω,κάτω... ομολογώ ότι φάνηκε πως ακόμη είμαι σε χαμηλό επίπεδο για αυτό που επιθυμούσα να υλοποιήσω οπότε πήγα σε κάτι πιο βατό(μόνο πέτρες)το οποίο είναι στα τελειώματα θέλω να πιστεύω... άργησα πολύ να ξεκινήσω λόγω του ότι υπήρχαν πιο σημαντικά πράγματα που έπρεπε να γίνουν...το ευχαριστήθηκα πολύ και ήδη απέκτησα γνώσεις και έξτρα εμπειρία από όλα αυτά τα λάθη που έκανα παρότι έβγαζα και έβαζα συνεχώς..εννοείται πως συμβουλές από καλούς φίλους με βοήθησαν στο έπακρο...προς το παρόν φωτογραφίες μόνο του εξοπλισμού και σύντομα ολόκληρο ...

IMG_20200827_140411-01.jpeg

IMG_20201003_214950-01.jpeg

IMG_20201112_204301.jpg

IMG_20201126_181450.jpg

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα παράξενο μου φαίνεται να ανοίγεις εσύ θέμα με γλυκό! Φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά, περιμένουμε συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ακόμα παράξενο μου φαίνεται να ανοίγεις σε εσυ θέμα με γλυκό! Φαίνεται πως έχει γίνει καλή δουλειά, περιμένουμε συνέχεια!

οι καιροί αλλάζουν... μία αλμυρό μία γλυκό... εσύ εκεί που έφυγαν όλα έσκασες με θαλασσινό πάλι και παρέσυρες και τον @panos nts ...?εμένα προσωπικά μου αρέσει έτσι όπως φαντάζομαι ότι θα γίνει... ελπίζω το ίδιο και σε εσάς... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

οι καιροί αλλάζουν... μία αλμυρό μία γλυκό... εσύ εκεί που έφυγαν όλα έσκασες με θαλασσινό πάλι και παρέσυρες και τον @panos nts ...?εμένα προσωπικά μου αρέσει έτσι όπως φαντάζομαι ότι θα γίνει... ελπίζω το ίδιο και σε εσάς... 

 

Είναι κακιά επιρροή ο Βασίλης.. χαχα Ωραίο είναι,φαίνεται ότι πας να κάνεις ένα δυνατό πρότζεκτ!! θα περιμένουμε να δούμε πώς θα εξελιχτεί!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Είναι κακιά επιρροή ο Βασίλης.. χαχα Ωραίο είναι,φαίνεται ότι πας να κάνεις ένα δυνατό πρότζεκτ!! θα περιμένουμε να δούμε πώς θα εξελιχτεί!!

καλά δεν θα είναι καμία υπερπαραγωγή..με αγχώνετε τώρα... νέος ειμαι...μέχρι εκεί που φτάνει το επίπεδο μου είπαμε...:hehe:

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

πήγα σε κάτι πιο βατό(μόνο πέτρες)το οποίο είναι στα τελειώματα θέλω να πιστεύω

 

Έτσι για σε βάλω πάλι στην πρίζα (:P), θα πρότεινα να χρησιμοποιησεις και ξύλα. Ωραία τα hardscape με πέτρες, αλλα χάνονται λιγο μολις φουντώσουν τα φυτά (been there, done that). Μια ριζά μπορεί να απλώσει και στις 3 διαστάσεις το ενυδρείο και δεν κρύβεται και τόσο εύκολα.

 

Αναμενουμε update....

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

 

Έτσι για σε βάλω πάλι στην πρίζα (:P), θα πρότεινα να χρησιμοποιησεις και ξύλα. Ωραία τα hardscape με πέτρες, αλλα χάνονται λιγο μολις φουντώσουν τα φυτά (been there, done that). Μια ριζά μπορεί να απλώσει και στις 3 διαστάσεις το ενυδρείο και δεν κρύβεται και τόσο εύκολα.

 

Αναμενουμε update....

δεν νομίζω ότι απαραίτητα θα χαθούν με γρασιδάκι... όπως και να έχει καλό είναι να περάσω και από αυτό το στάδιο... όταν το ανεβάσω με το καλό θα δούμε την πορεία της εξέλιξης του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

το έχεις τελειωσει το στήσιμο ? Περιμένουμε με αγωνία φωτό ! Αντε καλέ ανεβασε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα, 

 

το έχεις τελειωσει το στήσιμο ? Περιμένουμε με αγωνία φωτό ! Αντε καλέ ανεβασε!

τελείως όχι.. έχω κάτι ακόμη να φτιάξω... σήμερα το βράδυ ή μέσα στο σκ ελπίζω να ασχοληθώ να είναι έτοιμο...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

έτοιμοιιιιιι... όπως στο προηγούμενο έτσι και σε αυτό υπήρξαν συμβουλές, διαφωνίες, συζητήσεις και επισήμανση πραγμάτων σε κάθε στήσιμο-ξεστήσιμο για να μαθαίνουμε και να βγει κάτι καλό..από βδομάδα γίνεται αποστολή φυτών και ξεκίνημα drystart λέω...

DSC01784-01.jpeg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο scape Γιώργη.

Μέσα στο soil έβαλες τίποτα για να το συγκρατήσεις?

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Πολύ όμορφο scape Γιώργη.

Μέσα στο soil έβαλες τίποτα για να το συγκρατήσεις?

 

σ ευχαριστώ Σωτήρη.. εννοείς για να δώσω ύψος ή γενικά???

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2020 at 6:33 PM, dano23 said:

ας ανοίξουμε λοιπόν το καινούριο θέμα μιας και αναβαθμιστήκαμε λίγο...
γυάλα ADA 45P
φίλτρο εξωτερικό OASE FILTOSMART THERMO 100
φωτιστικό TWINSTAR 450E
διοξείδιο TROPICA CO2 NANO(ευελπιστώ μελόντικα να πάρω κάτι σωστό μιας και αυτό δεν συμφέρει)

controller STC1000 για την θέρμανση-ψύξη μας
υπόστρωμα TROPICA AQUARIUM SOIL
πέτρες SEIRYU
Όσο αφορά το scape έγιναν αρκετές προσπάθειες αποτυχημένες με πέτρες και με ξύλα,με πέτρες μόνο, αριστερά,δεξιά,πάνω,κάτω... ομολογώ ότι φάνηκε πως ακόμη είμαι σε χαμηλό επίπεδο για αυτό που επιθυμούσα να υλοποιήσω οπότε πήγα σε κάτι πιο βατό(μόνο πέτρες)το οποίο είναι στα τελειώματα θέλω να πιστεύω... άργησα πολύ να ξεκινήσω λόγω του ότι υπήρχαν πιο σημαντικά πράγματα που έπρεπε να γίνουν...το ευχαριστήθηκα πολύ και ήδη απέκτησα γνώσεις και έξτρα εμπειρία από όλα αυτά τα λάθη που έκανα παρότι έβγαζα και έβαζα συνεχώς..εννοείται πως συμβουλές από καλούς φίλους με βοήθησαν στο έπακρο...προς το παρόν φωτογραφίες μόνο του εξοπλισμού και σύντομα ολόκληρο ...

IMG_20200827_140411-01.jpeg

IMG_20201003_214950-01.jpeg

IMG_20201112_204301.jpg

IMG_20201126_181450.jpg

Ωραία "μπλιμπλικια" (sic) ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Katrin έγραψε:

Ωραία "μπλιμπλικια" (sic) ?

???  ναι μωρέ καλούτσικα είναι...απ το συνθηματικό μπλιμπλικια κατάλαβα...δεν πιστεύω να μέτρησες???

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

σ ευχαριστώ Σωτήρη.. εννοείς για να δώσω ύψος ή γενικά???

Για το ύψος εννοώ.:)

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Για το ύψος εννοώ.:)

 

μετά από διάφορες προσπάθειες το φελιζολ μου έκατσε καλύτερα απ' όλα αριστερά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, dano23 said:

???  ναι μωρέ καλούτσικα είναι...απ το συνθηματικό μπλιμπλικια κατάλαβα...δεν πιστεύω να μέτρησες???

Αυτό νομίζω ότι δεν είναι κάτι που θέλω να κάνω. Φοβάμαι για το αποτέλεσμα :bigemo_harabe_net-77:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

μετά από διάφορες προσπάθειες το φελιζολ μου έκατσε καλύτερα απ' όλα αριστερά...

Πιστευω το εχεις κολλησει..... γιατι με το γεμισμα μπορει να σου γυρισει ολα αναποδα.....:blink:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Πιστευω το εχεις κολλησει..... γιατι με το γεμισμα μπορει να σου γυρισει ολα αναποδα.....:blink:

αν εννοείς στον πάτο η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω κολλήσει αλλά με το υπόστρωμα και τις πέτρες κόντρα φαντάστηκα πως δεν θα ανέβει..δεν ειναι πολλά κομμάτια αλλά ένα σαν κολόνα φαντάσου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

αν εννοείς στον πάτο η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω κολλήσει αλλά με το υπόστρωμα και τις πέτρες κόντρα φαντάστηκα πως δεν θα ανέβει..δεν ειναι πολλά κομμάτια αλλά ένα σαν κολόνα φαντάσου...

Καλυτερα πλεξι να εβαζες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Καλυτερα πλεξι να εβαζες.

ας ευχηθούμε να πάνε όλα όπως πρέπει...??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρα μα παρα πολυ ωραίο αποτέλεσμα !!!!! Συγχαρητήρια !!!!

 

Λίγο οι πέτρες στα δεξιά φαίνονται "στημένες" και πως υπάρχουν για τον προφανή λόγο, να συγκρατούν το soil. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφο!

Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχην και να το καμαρώνεις!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος dartman έγραψε:

Παρα μα παρα πολυ ωραίο αποτέλεσμα !!!!! Συγχαρητήρια !!!!

 

Λίγο οι πέτρες στα δεξιά φαίνονται "στημένες" και πως υπάρχουν για τον προφανή λόγο, να συγκρατούν το soil. 

σ ευχαριστώ πολύ..ναι δεν είχα πολύ χώρο και δυσκολεύτηκα αρκετά ώσπου στο τέλος συνειδητοποίησα και μόνος μου ότι αυτή η πλευρά δεν θέλει πολλά πολλά οπότε πήγε τελείως χαλαρά δίνοντας μία κλίση για να αποφευχθεί το τελείως στημένο.. γενικά όλο το εγχείρημα ήταν δύσκολο για μένα... είναι το δεύτερο μου γλυκό που στήνω..το πρώτο δεν είχε καμία σχέση... 

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Πολύ όμορφο!

Σου εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχην και να το καμαρώνεις!

σ ευχαριστώ και ανταποδίδω τις ευχές..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...