Jump to content

Καθυστέρηση παραλαβής - Πιθανά προβλήματα σε ζωντανά φυτά


Georgios_V.

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

Όντας πραγματικά αρχάριος, θα ήθελα να σας ρωτήσω για κάποιο ... παράδοξο ζήτημα που αντιμετωπίζω κατά το στήσιμο του ενυδρείου.

Εδώ και μέρες (έκανα το λάθος και) παρήγγειλα από αξιόπιστο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα αρκετά φυτά (Vallisneria, Anubias 'Petite', Ludwigia Mullerti, Aegagropila linnaei, Eleocharis acicularis mini) προς φύτευση στο νεο ενυδρείο.

Η ετοιμασία και αποστολή της παραγγελίας από το ηλεκτρονικό κατάστημα έγινε άμεσα (δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο) και παραλήφθηκε από την εταιρία courier προς αποστολή.

Όπως γνωρίζετε, τις τελευταίες ημέρες υπάρχει τεράστιος όγκος δουλειάς στις εταιρίες courier, καθώς οι πολίτες, λόγω του lockdown, έχουν στραφεί στις αγορές, μέσω διαδικτύου. Επομένως, η αναμονή είναι μεγάλη.

Το ερώτημα μου: τα φυτά συσκευάστηκαν και στάλθηκαν 23-11-2020, ωστόσο δεν έχουν παραληφθεί ακόμη με άγνωστη την πιθανή ημερομηνία παράδοσης (το βλέπω να πηγαίνει για 2-3/12/2020 στην καλύτερη περίπτωση).

Εκτιμάτε ότι θα υπάρχει κάποια επίπτωση στην ποιότητά τους, τόσες ημέρες συσκευασμένα και στο δρόμο;

Να τα περιμένω ... ανθισμένα ή μαραμένα;

Μπορούν να φυτευθούν στο ενυδρείο χωρίς προβλήματα ή να ανατρέξω σε τοπικό κατάστημα για την αγορά νέων;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις πολύτιμες πληροφορίες σας και συμβουλές σας.

Έγινε επεξεργασία - Georgios_V.
Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι πηρες... Αν 1-2 grow, μαλλον θα αντεξουν. Αν κλαδεματα, μια εβδομαδα δεν..... Ανουμπιας και Aegagropila μαλλον θα αντεξουν, ludwigia - δυσκολο.

Εξαρταται βεβαια και γενικα απο συσκευασια. Μετα απο 7-10 ημερες μην περιμενεις κατι καλο....

Link to comment
Share on other sites

υπήρξε πρόβλημα στο δέμα μου πριν μια εβδομάδα και οι γαρίδες μου amano & red fire έμειναν στο δρόμο για 6 ημέρες. παραδόξως έζησαν όλες τελικά. ενώ εχω φέρει κάποιες moss απο κίνα παλιότερα και 1+ μήνα μετά δεν ειχαν πρόβλημα. αλλά δεν ισχύει παντα αυτό βέβαια. Αν ειναι κλαδέματα δύσκολο,,,

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...