Jump to content

Στρώσιμο φυτεμένου ενυδρείου 125L


Recommended Posts

OXI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Κάνε λίγο υπομονή είναι κρίμα για τα ψαράκια να τα βάλεις σε τέτοια διαδικασία .

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Οκ ευχαριστώ,

έριξα 50ml bionitrivec και βάση αυτών που διάβασα για το στρώσιμο, πρέπει να βάλω άμεσα (αύριο) 2-3 ψάρια γιατί δεν θα επιβιώσουν τα βακτήρια μόνο με τροφή.

Χρόνια τωρα ολοι στρωνουμε τα ενυδρεια μας με τροφη και στο γλυκο και στο θαλασσινο. Πιστεψε με, για εναν αρχαριο δεν ειναι καθολου καλη ιδεα το στρωσιμο με τα ψαρια. Οι εταιριες γραφουν πολλα.....Θα πάθουν , ομως, τα δικα σου ψαρια.....

Παρε με την σειρα τα θεματα στο φορουμ τυπου - "πεθαινουν τα ψαρια στο ενυδρειο μου" και θα καταλαβεις αν ειναι καλη ιδεα να βαλεις τα ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στους ενυδρόφιλους - αρωγούς στην προσπάθεια,

αφού καθάρισα πριν 4 μέρες με καυτό νερό τα ξύλα και ρίχνοντας τροφή (ανά 3 μέρες) περιμένοντας να ανέβει η αμμωνία η εικόνα του ενυδρείου μου είναι πολύ βρώμικη. Έχει δημιουργηθεί κι ένα φιλμ στην επιφάνεια, τα άσπρα είναι κομματάκια από το αδιάλυτο bionitrivec. Να μην κάνω αλλαγή νερού για να μην χαλάσω τον κύκλο του αζώτου? Τα φίλτρα να τα καθαρίσω? Τουλάχιστον τα ενυδρειακά βαμβάκια δεν θέλουν πλύσιμο 2 φορές την βδομάδα? 

Παρεμπιπτόντως με αυτόν τον βυθό (Black gravel seachem) θα μπορούσα να βάλω Corydoras Sterbalum, έχω ακούσει ότι θέλουν άμμο? Γενικά ψάχνω κάποιο καλό αλγοφάγο είδος: γαρίδες (amano?) ή κάποιο άλλο βυθού που θα ταιριάζει με τα ζωοτόκα του κοινωνικού ενυδρείου μου.

θολούρα.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα τι μετρήσεις έχεις;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

τωρα τι μετρήσεις έχεις;

 

Μηδέν σε όλα δηλ. κάτω από 0,2 ppm NH3, NO2,NO3 =0

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης, αν παίζει κάποιο ρόλο ότι κάτω από το χαλίκι(gravels) έχω βάλει 1cm υπόστρωμα της tropica, για να ενισχύσω με θρεπτικά τα φυτά

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να φωνάξω τις μεγάλες δυνάμεις @Χρήστος Βασίλη @rastaman  @killerknight Πείτε κάποια γνώμη γιατί δεν ανεβένει η αμμωνία με τίποτα ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από εμένα φίλε μου. Πόσες μέρες στρώνεις το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Γεια και από εμένα φίλε μου. Πόσες μέρες στρώνεις το ενυδρείο σου?

8 μέρες

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Sotis153 έγραψε:

8 μέρες

αλλά τα βακτήρια bionitrivec μπήκαν πριν 4 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη μηδέν Ο!

Να ρίξω γαρίδα κατεψυγμένη, να ρίχνω περισσότερη τροφή από μισό κουταλάκι που βάζω ανά 3 μέρες? 2-3 ψαράκια? Μήπως φταίει που έριξα λίπασμα (Flourish) ή επειδή έχω την θερμοκρασία στους 24C και να χρειάζεται πιο ψηλά?

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι δεν το διάβασα όλα τα ποστ για αυτό αν κάπου κατάλαβα κάτι λάθος διόρθωσε με, διάβασα ότι έχεις μέσα bioBoost αν ναι τότε λογικά δεν θα δεις αμμωνία αφού η δουλειά του είναι να την ρίχνει.

Link to comment
Share on other sites

όσο για τα ΝΟ2, ΝΟ3 δεν είναι λογικο να μην έχεις κατι δεν παει καλά με τα τεστ, εκτός και αν εχεις τόσα πολα φυτα και γρήγορης ανάπτυξης που τα ρουφηξαν όλα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

η αλήθεια είναι ότι δεν το διάβασα όλα τα ποστ για αυτό αν κάπου κατάλαβα κάτι λάθος διόρθωσε με, διάβασα ότι έχεις μέσα bioBoost αν ναι τότε λογικά δεν θα δεις αμμωνία αφού η δουλειά του είναι να την ρίχνει.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

ναι έχω το bioboost, αλλά δεν έχω δει καθόλου ΝΟ2 ούτε ΝΟ3 με τα υγρά τεστ της Api που κάνω ανά 2 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους 0,25 ppm NH3 το ίδιο και ΝΟ2 Νιτρικά ακόμα <0,25. Να κάνω αλλαγή νερού αύριο, καθαρίζοντας λίγο το ενυδρείο καθώς έχει βρωμίσει ή θα χαλάσω τον κύκλο του αζώτου? Βακτήρια ξαναρίχνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,  κάποια αυγά συγκεντρωμένα σε οβάλ μεμβράνη στα φύλλα της ανούμπιας. Δεδομένου ότι δεν έχω ακόμα ψάρια παρά μόνο λίγα σαλιγγάρια, να τα πετάξω είναι από σαλιγγάρια?

Επιπλέον αιωρούνται διάφορα άσπρα μικροσκοπικά σκουληκάκια σαν τριχούλες είναι, γνωρίζει κάποιος είναι ανησυχητικό μήπως πρέπει να αλλάξω το νερό?

Ευχαριστώ

 

 

Αυγά.jpg

σαλιγγάρι.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 15/12/2020 at 11:20 ΜΜ, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Επιτέλους 0,25 ppm NH3 το ίδιο και ΝΟ2 Νιτρικά ακόμα <0,25. Να κάνω αλλαγή νερού αύριο, καθαρίζοντας λίγο το ενυδρείο καθώς έχει βρωμίσει ή θα χαλάσω τον κύκλο του αζώτου? Βακτήρια ξαναρίχνω?

Δεν αλλαζεις το νερο, θερμοκρασια βαλε στους 25 βαθμους.Βακτηρια συνεχιζεις.

Πόση τροφη ριχνεις;

Για το bio film, πρεπει το φιλτρο να κάνει καλη αναταραξη της επιφανειας του νερου.

Ποσες ωρες εχεις ανοιχτο το φως;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Δεδομένου ότι δεν έχω ακόμα ψάρια παρά μόνο λίγα σαλιγγάρια, να τα πετάξω είναι από σαλιγγάρια?

Απο σαλιγκαρια ειναι, πεταξε τα.

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Επιπλέον αιωρούνται διάφορα άσπρα μικροσκοπικά σκουληκάκια σαν τριχούλες είναι, γνωρίζει κάποιος είναι ανησυχητικό μήπως πρέπει να αλλάξω το νερό?

Μηπως infusoria ειναι;  Αν ριχνεις πολυ τροφη.... Μπορεις να βγαλεις φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ναταλία,

πάντα χρήσιμη και πολύτιμη η βοηθειά σου μέχρι να αποκτήσουμε κι εμείς κάποια εμπειρία.

Προχθές πριν την αλλαγή νερού είχα:

ΝΗ3= 0,25ppm Ν02= 1ppm N03 >5ppm, Gh= 11=200ppm

Χθες έκανα αλλαγή νερού 30lt και έβαλα νερό τύρφης που το είχα σε βαρέλι μια μιση μέρα. Το Ph μετά από 36 ώρες στον κυκλοφορητή έπεσε μόνο στο 7,3 (7,6 βρύσης). Αναμένω και την Α/Ο της waterwaves αφού με πείσατε ότι πρέπει να μαλακώσω το νερό. Καθώς δεν έχω ψάρια μπορώ να κάνω ακόμα μια αλλαγή 30lt μόνο με σκέτο καθαρό νερό ΑΟ? Θα χαλάσω την βιολογία ? Η ανάπτυξη των φυτών θα σταματήσει? Ρίχνω 2 φορές την βδομάδα Flourish και Excel. Το φως το έχω ανοιχτό 5 με 1 δηλ. 7 ώρες απόγευμα- βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

On 24/12/2020 at 12:57 ΜΜ, το μέλος Sotis153 έγραψε:

Ευχαριστώ Ναταλία,

πάντα χρήσιμη και πολύτιμη η βοηθειά σου μέχρι να αποκτήσουμε κι εμείς κάποια εμπειρία.

Προχθές πριν την αλλαγή νερού είχα:

ΝΗ3= 0,25ppm Ν02= 1ppm N03 >5ppm, Gh= 11=200ppm

Χθες έκανα αλλαγή νερού 30lt και έβαλα νερό τύρφης που το είχα σε βαρέλι μια μιση μέρα. Το Ph μετά από 36 ώρες στον κυκλοφορητή έπεσε μόνο στο 7,3 (7,6 βρύσης). Αναμένω και την Α/Ο της waterwaves αφού με πείσατε ότι πρέπει να μαλακώσω το νερό. Καθώς δεν έχω ψάρια μπορώ να κάνω ακόμα μια αλλαγή 30lt μόνο με σκέτο καθαρό νερό ΑΟ? Θα χαλάσω την βιολογία ? Η ανάπτυξη των φυτών θα σταματήσει? Ρίχνω 2 φορές την βδομάδα Flourish και Excel. Το φως το έχω ανοιχτό 5 με 1 δηλ. 7 ώρες απόγευμα- βράδυ.

Ολα καλα. Το ενυδρειο θα στρωσει σε μια εβδομαδα περιπου. Θα ελεγα να μην αλλαζεις νερο ή αν θα αλλαξέις, μονο 10%.

Γινεται και με Α/Ο και παλι οχι πανω απο 10%. Οταν θα πεσουν τα ΝΟ2, θα κάνεις μια καλη αλλαγη νερου μεχρι 40-50%

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να τραβήξω φωτογραφία με το κινητό από αυτά τα λευκά τριχοειδή σκουληκάκια, τα οποία φαίνεται να αυξάνονται. Ελπίζω να φαίνονται Είναι infusoria να βάλω ψάρια να τα φάνε?1721353610_.thumb.jpg.03212ba1ba2ced7cbd11fa590c8a84ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...