Jump to content

Νέο ενυδρείο 125lt - στησιμο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Νέος με το hobby αλλά με πολύ όρεξη!

Κάτοχος rio 125 της juwel με φίλτρα, θερμοστάτη, φωτισμό led μαμισιο.

Έβαλα 2 ριζουλες, 5 πέτρες quartz, 2 ανουμπιες, 3 vallisneries, ludwigia mini red, μια τοματια,  java moss, eleocharis acicularis, egeria densa.

Πρώτες μετρήσεις (api test)

Ph 8.4.   Kh8   gh10 στο νερό του ενυδρείου

Ξεκίνησα και κύκλο αζώτου με αμμωνια (3ppm) με κάτι Μ.Ο που είχε το φίλτρο για το σκοπό αυτό (θα συμπληρώσω με stability).

Επίσης εντός ημερών βάζω diy co2 με σόδα, (και σκέφτομαι και 4-5 σαλιγκαρακια, θα χουν προβλημα?)

 

Ερωτήσεις πολλές.

Σχετικά με τις αλλαγές νερού τώρα στην αρχή τι προτείνεται? Κάθε βδομάδα περίπου 30%?

Για λίπανση είναι νωρίς ακόμα?

(Έχω πάρει υλικά για diy, αλλά η EI μου φαίνεται σπατάλη υλικων και χρονου)

Οι τιμές νερού πως σας φαίνονται? 

Για ψαράκια σκέφτομαι guppy, platy, molly με γαριδουλες (όχι απαραίτητα όλα μαζι).

 

Καλοδεχουμενη κάθε παρατηρηση - βοηθεια

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vag kourt έγραψε:

Καλησπέρα σας, 

Νέος με το hobby αλλά με πολύ όρεξη!

Κάτοχος rio 125 της juwel με φίλτρα, θερμοστάτη, φωτισμό led μαμισιο.

Έβαλα 2 ριζουλες, 5 πέτρες quartz, 2 ανουμπιες, 3 vallisneries, ludwigia mini red, μια τοματια,  java moss, eleocharis acicularis, egeria densa.

Πρώτες μετρήσεις (api test)

Ph 8.4.   Kh8   gh10 στο νερό του ενυδρείου

Ξεκίνησα και κύκλο αζώτου με αμμωνια (3ppm) με κάτι Μ.Ο που είχε το φίλτρο για το σκοπό αυτό (θα συμπληρώσω με stability).

Επίσης εντός ημερών βάζω diy co2 με σόδα, (και σκέφτομαι και 4-5 σαλιγκαρακια, θα χουν προβλημα?)

 

Ερωτήσεις πολλές.

Σχετικά με τις αλλαγές νερού τώρα στην αρχή τι προτείνεται? Κάθε βδομάδα περίπου 30%?

Για λίπανση είναι νωρίς ακόμα?

(Έχω πάρει υλικά για diy, αλλά η EI μου φαίνεται σπατάλη υλικων και χρονου)

Οι τιμές νερού πως σας φαίνονται? 

Για ψαράκια σκέφτομαι guppy, platy, molly με γαριδουλες (όχι απαραίτητα όλα μαζι).

 

Καλοδεχουμενη κάθε παρατηρηση - βοηθεια

 

 

 

Καλώς όρισες ..

Πράγματι φαίνεσαι και ελπίζω να συνεχίσεις να είσαι ορεξάτος με το χόμπι.

Βέβαια να σου συστήσω ότι πλέον έχεις μπει στη διαδικασία του στρωσίματος του ενυδρείου που δεν κάνει κάτι άλλο ούτε αλλαγή νερού ούτε τίποτα μέχρι να φτάσουμε τις επιθυμητές μετρήσεις .

Οι σημαντικές μετρήσεις είναι οι ΝΗ3/4, ΝΟ2, ΝΟ3 πριν από όλα όμως και πάνω από όλα θέλω να διαβάσεις το παρακάτω,

Το συνιστώ σε όλους τους νέους χομπίστες γιατί ο Χρήστος τα έγραψε άπλα και κατανοητά.

Όπως θα αντιληφθείς θα σου λυθούν πολλές απορίες και στην αρχή θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

Τα υπόλοιπα χρόνο θα έχουμε να τα λέμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα!

Το νερο στο ενυδρειο φαινεται πολυ σκληρο. Μπορεις να κανεις μετρησεις στο νερο βρυσης;

Για βυθο τι εβαλες; Απο την απαντηση σου εξαρταται και η απαντηση μας για αλλαγες νερου.

Με Diy CO2 πως πας; Γιατι ρωταω.... Νομιζω με μαγια και ζαχαρη πιο καλα ειναι. Και πες  δυο λογια για τον τροπο διάχυσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Νερό βρύσης ph 7,4. Gh 10, kh 8

Σήμερα είχε θολούρα cloudy, εβαλα τις λάμπες ενα εξάωρο και μέτρησα αμμωνια 1-2ppm και no2 στο 0.25 άρα το αποδίδω σε ανάπτυξη βακτηρίων.

Ξαναμετραω ph 7,4 gh11 kh 8 (μήπως δεν είχε προλάβει να στανταριστει χθες που έγινε στησιμο-φυτεμα?)

Υπόστρωμα έχω βάλει tropica substrate + χαλικακι μαύρο 5 με 6 cm παχος.

Co2 ακομα δε έβαλα περιμένω από μέρα σε μέρα από κινεζομαγαζο το σετάκι που πάει στα μπουκαλάκια της κόλα.

Επίσης πρόσθεσα σήμερα co2 test  drop checker που ναι μεν δεν εγινε πράσινο αλλά ένα πράσινο μπλε χρωματακι το πήρε?

Έβαλα και το cirax να αποικησουν τα nitrosomonas και βλέπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . 

Σου ξαναγράφω οτι αυτήν την στιγμή μας ενδιαφέρει στο στρώσιμο η αμμωνία το ΝΟ2 και το ΝΟ3.

Καταλαβαίνω την ανυπομονησία σου άλλα σε αυτήν την φάση προτεραιότητα έχει το στρώσιμο. 

Τα φυτά σου είναι σχετικά εύκολα και από την στιγμή που έχεις βάλει υπόστρωμα θα πάνε σφαίρα. Ασχολήσου περισσότερο με την διακόσμηση του ενυδρείου ακολούθησε τις οδηγίες και μετά βλέπουμε για CO2 και τα σχετικά.

ΥΓ . μόλις ξεθολώσει βγάλε να δούμε και καμιά φωτογραφία ....

Link to comment
Share on other sites

Αν η αμμωνια θα παει πανω απο 2-3, τοτε μια μικρη αλλαγη νερου κανε (20% περιπου). Ζωντανα δεν βαζεις ακομα.

Διαχυτης στ φωτο λιγο δυσκολο να δουλεψει με σοδα και ξιδι, θελει πιεση. Ειχα Diy με μαγιά με παρομοιο διαχυτη - ηταν 2 Χ 2λιτρα μπουκαλια μαζι, τοτε πρασινιζε το dropcheker και δουλευε το " συστημα".

Η πιο απλη λυση ειναι να βαλεις το σωληνακι με CO2 ακριβως εκει, που το φιλτρο σου "ρουφαει" το νερο απο το ενυδρειο. Θα γινει καλη διαχυση, αλλά..... δεν θα αρεσει πολυ στα βακτηρια του φιλτρου....

Τωρα, που "οι επιστημονες" του χωριου μας μου χαλασαν την μπουκαλα CO2, εχω ενα φιλτρακι μικρο για διαχυση μονο με βαμβακι μεσα. Δουλευει μια χαρα.

Υπαρχουν και πατεντες....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...