Jump to content

Στήσιμο θαλασσινού


Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός ενυδρείου 54 λιιτρων γλυκού νερού εδώ και χρόνια και σκέφτομαι να στήσω κάτι αντίστοιχο σε θαλασσινό. Δηλαδή ίδιος τύπου ενυδρείου aqua basic 54, με θερμαντήρα 50w και εσωτερικό φίλτρο. Από μία σύντομη αναζήτηση διαπίστωσα ότι σίγουρα θα χρειαστώ skimmer και ένα υδρόμετρο (ή καλύτερα ρεφρακτόμετρο). Κυκλοφορητή κατά την άποψή μου δε θα χρειαστώ καθότι το φίλτρο με τον κυματισμό που κάνει στην επιφάνεια του νερού μπορεί να παίξει αυτό το ρόλο, αλλά και συσκευή αντίστροφης όσμωσης δε νομίζω ότι είναι απαραίτητη. Σκέψη μου να βάλω ένα νεκρό βράκο και σε κάμποσουσ μήνες να προσθέσω ένα, δύο ψαράκια κλόουν (νέμο). Οπότε το ερώτημα είναι αρχικά εάν τα 54 λίτρα είναι αρκετά για αρχή καθότι έχω περιορισμό χώρου δυστυχώς (διαπίστωσα ότι όσο μικρότερο ενυδρείο τόσο πιο δύσκολο να λειτουργήσει σωστά) και εάν αυτά που κατάλαβα και αναφέρω παραπάνω ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φιλε μου. 

 

Τα 54 λτ για τα νεμο, αρχικά ειναι καλά. Αλλά μετα τα ψαράκια αυτα θα σου μεγαλώσουν και θα θέλουν περισσότερο χώρο. 

 

Στο φιλτράκι σου θα χρειαστεί να βάλεις αντιφώσφορο, και αν οχι συνέχεια, άνθρακα.  Αν το φιλτράκι ικανοποιεί την ροή μεσα στο ενυδρείο και δεν εχει νεκρά σημεία τοτε εισαι οκ απο αποψη κυκλοφοριας.  

Την Α/Ο αν μπορεις πάρτην αργότερα. Μονο καλό θα κάνεις αν βάζεις νερό απο αυτην. 

 

Το ενυδρείο ειναι κύβος ή μακρόστενο? 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για ην απάντηση αρχικά. Το ενυδρείο είναι ορθογώνιο, 60μήκος χ30πλχ30υψ. Δύο νέμο θα μεγαλώσουν και δε θα χωράνε? Λόγω του περιορισμένου όγκου δεν ήθελα, εφόσον είναι εφικτό να το μπουκώσω με εξοπλισμό. Ήδη με φίλτρο (fluval U2), θερμοστάτη και skimmer που θα προσθέσω μου φαίνεται γεμίζει αρκετά. Εάν  δεν γίνεται σε αυτά τα λίτρα να στήσω θαλασσινό εννοείται πως το εγκαταλείπω το όνειρο και μένω με το ήδη υπάρχον γλυκού νερού που επίσης λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

όπως είπε και ο Ευγένιος στήνεις σε αυτά τα λίτρα εύκολα αλλά θέλει προσοχή στις επιλογές-ρουτίνες σου...με το φίλτρο θα το δεις και μόνος σου αν και ένα κυκλοφορητάκι πιθανολογώ ότι θα σε βοηθούσε... εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του σκιμμερ και της Α/Ο...αν δλδ το επιχειρήσεις βάλε στα πλάνα την αγορά της...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...