Jump to content

Μικρο οργανισμοί σε ενυδρειακι


xtou

Recommended Posts

Καλησπέρα σας έβγαλα σήμερα ένα βίντεο με μια κάμερα μικροσκόπιο για να δω την φωλιά με τους μικρούς μονομάχους.

Αλλά εκτός από αυτούς είδα αρκετούς ακόμα μικρό οργανισμούς να κολυμπάνε στο νερό ( προφανώς θα γίνουν γεύμα μόλις φύγουν τα μικρά από την φωλιά).

Η ερώτηση λοιπόν είναι μπορούμε να τους αναγνωρίσουμε; Είναι πολύ μικροί εννοείται ότι δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Εδώ δεν φαίνεται ο γόνος που είναι τεράστιος μπροστά τους. 

Το link με το βίντεο ακολουθεί... για να καταλάβετε το μέγεθος στην αρχή βλέπε την βεντούζα από το μικρό θερμόμετρο

https://photos.app.goo.gl/PjkzAkZZjnWckKdSA

Έγινε επεξεργασία - xtou
Link to comment
Share on other sites

infusoria 2:23 kai euglenidae 7:48 εχεις και τα δυο και ειναι νορμαλ :)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση μου είναι τέλειο που υπάρχουν χαχαχα

Φοβερό βίντεο ευχαριστώ. Βάλτε το και στην κατηγορία με τα βίντεο, αξίζει νομίζω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπω όμως στην βεντούζα του θερμόμετρου με βαζουν σε σκέψεις, ειδικά το θηρίο που είναι στον κύκλο της βεντούζας!!!

Πληροφορίες: νερο βρύσης με prime, είναι σε 20λιτρο 5 ημέρες υπάρχουν λίγα φυτά  και  φυλλα katappa. αλλαγές +90% μια φορα την βδομάδα (πλεον με τα μικρα 25-30% οταν μεγαλώσουν λίγο ανα μια δυο ήμερες ) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρειο εχουμε πολλα ζωντανα, που δεν φαινονται με γυμνο ματι. Μπορει να εχεις και μικρα nematoda και κωπηποδα και και και....

Το καλυτερο φαι για τα μικρα ειναι οι ναυπλιες αρτεμιας. Αν θελεις τα μικρουλια να μεγαλωνουν γρηγορα και σωστα, παρε αυγα αρτεμιας (cyst).

Link to comment
Share on other sites

Έχω,  και ξεκινάω να δίνω νεοεκκολαφθισες μετά την τετάρτη πέμπτη μέρα. Έχω διαπιστώσει ότι είναι πολύ μικρα για να τις φάνε από τις πρώτες μέρες. Αντίθετα μετά από δύο τρεις βδομάδες τα microworms και τα vinegar eels δεν τους προσφέρουν και πολλά εννοώ η ζωντανή άρτεμια για τους δύο τρίς πρώτους μήνες είναι φοβερή τροφή.

 

Σήμερα τους έβαλα microworms ... Ακολουθεί βίντεο

https://photos.app.goo.gl/pWmWz8JggxHAzhrF7

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...