Jump to content

Recommended Posts

Παιδια σημερα που εριξα μια ματια στα ramirezi παρατηρησα ενα λευκο σημαδι. Προσπαθησα να δω τι ειναι με το κινητο μηπως και φαινοταν καλυτερα. Δυστυχως δεν εχω ιδεα τι μπορει να ειναι, αλλα εχθες δεν το ειχε. Απο συμπεριφορα ειναι ολα ΟΚ. Την εχω βαλει σε ενα 25λιτρο ενυδρειο καραντινα που εχω μηπως και χρειαζεται θεραπεια!

 

Πειτε μου αν μπορειτε τι ασθενεια ειναι ή αν ειναι τραυματισμος? 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορει και να τραυματιστικε και επαθε μια βακτηριακη μολυνση (ή μυκητας ειναι; δεν φαινεται καλα)

Καλυτερα κανε μια θεραπεια με https://www.sera.de/el/proion/enydreia-glykoy-neroy/sera-omnipur-s/

Εχεις βαλει προσφατα κανουρια ψαρια ή φυτα απο άλλο ενυδρειο;

Μετρησεις νερου εκανες;

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις εκανα εχθες γιατι ειναι φυτεμενο high tech και ηθελα να δω αν ειναι κομπλε για τα φυτα! 

 

Ολες ηταν καλες οι μετρησεις. αμμωνια 0, nitrite 0, nitrate 5-10ppm και γενικα ολες ηταν καλες νομιζω εκτος απο φωσφορο που ηταν 0 και εβαλα λιγες σταγονες cooper enema.

 

Δεν ειχα omnipur και εβαλα baktopur που ειχα και μου ειπε κ ο ξαδερφος μου να βαλω (αυτος ειναι χρονια στο χομπυ και γενικα με εχει βοηθησει επανελλειμενα). 

 

Θα κοιταξω το ψαρακι ξανα αυριο μηπως υπαρχει καποια εξελιξη και θα παω αυριο στο πετσοπ να παρω και omnipur ή καποιο αλλο φαρμακο εφοσον βγαλουμε πορισμα τι ειναι!

 

Σ'ευχαριστω Ναταλια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και με bactopur γινεται, αν δεν ειναι μυκητας. Απο αυριο δεν θα φανει ακομα τιποτα, θελει τουλαχιστον 48 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τωρα κοιτουσα τις φωτογραφιες που εβγαλα χθες και παρατηρησα οτι το ειχε κ χθες μαλλον...τωρα εχω κολλησει και αναρωτιεμαι και τι ειναι αλλα και ποσο καιρο μπορει να το εχει....τα αλλα ψαρια δεν εχουν αντισοιχα συμπτωματα παντως.

IMG_20201126_184658.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.. βρήκες κάποια θεραπεία? νομίζω ότι κ τά δικά μου ραμιρεζι έχουν ακριβώς το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...