Jump to content

στρώσιμο με διάλυμα αμμωνίας


Recommended Posts

καλησπέρα.

τα καθαρά λίτρα μου αυτή τη στιγμή (χωρίς φυτά) είναι περίπου 140 !!
στις 19 νοεμβρίου στις 23:00 έριξα διάλυμα αμμωνίας 1,8ml περιεκτικότητας 25,8% για να ακολουθήσω τον τρόπο που θέλει να ριχνουμε μια σχετικά μεγάλη ποσότητα αμμωνίας και να περιμμένουμε περίπου 2 εβδομάδες κάνοντας τίποτα. αν μετρήσουμε τότε μεγάλη συγκεντρωση νιτρικων αλάτων , ειμαστε ετοιμοι και κάνοντας μια μεγαλη αλλαγη νερού βαζουμε τα ψαράκια μας.

 

ετσι λοιπόν, 23/11/2020, 3,5 ημέρες μετά το ρίξiμο στο νερό των 1,8ml, μέτρησα για πρώτη φορά με καινουρια υγρά API tests

το νερό του ενυδρείου και είχα τις παρακατω τιμες...
PH...7,6
NH3/NH4...0,25-0,50
NO3...20
NO2...0
oC...22


δεν είχα ρίξει τροφή, δεν είχα βάλει θέρμανση, δεν έχω ψάρια!!

 

το νερό της βρύσης μου έχει...
PH...7,6
NH3/NH4...0
NO3...20 !!
NO2...0
oC...??

 

σήμερα 28/11/2020, 8,5 ημέρες μετά την πρωτη δοση αμμωνίας, μέτρησα το νερό του ενυδρείου και είχα...
PH...7,6
NH3/NH4...0,50
NO3...20
NO2...1
oC...30 εδω και δυο μέρες με θερμαντήρα

 

δεν έχω ρίξει τροφή,  δεν έχω ψάρια!!


ειναι φυσιολογικές οι τιμές;;;

πρεπει να προσθέσω κι άλλη αμμωνία ή περιμένω έτσι;;

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος έχει αρχίσει, αφού μετράς νιτρώδη άλατα. Συνέχισε με αμμωνία, αλλά λιγότερη δόση.

Το ανησυχητικό είναι ότι το νερό της βρύσης έχει νιτρικά και μπόλικα!!! Δεν ξέρω ποια είναι τα επιτρεπτά όρια για πόσιμο νερό , αλλά φαντάσου ότι σε αυτά τα επίπεδα, θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή στο ενυδρείο για να τα ρίξεις. Αυτό είναι πρόβλημα.

Ο κύκλος θα ολοκληρωθεί όταν θα ρίξεις αμμωνία και η τιμή της καθώς και των νιτρωδων θα είναι 0 και των νιτρικών στο...θεό.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Antonis K said:

Ο κύκλος έχει αρχίσει, αφού μετράς νιτρώδη άλατα. Συνέχισε με αμμωνία, αλλά λιγότερη δόση.

Το ανησυχητικό είναι ότι το νερό της βρύσης έχει νιτρικά και μπόλικα!!! Δεν ξέρω ποια είναι τα επιτρεπτά όρια για πόσιμο νερό , αλλά φαντάσου ότι σε αυτά τα επίπεδα, θα έπρεπε να κάνεις αλλαγή στο ενυδρείο για να τα ρίξεις. Αυτό είναι πρόβλημα.

Ο κύκλος θα ολοκληρωθεί όταν θα ρίξεις αμμωνία και η τιμή της καθώς και των νιτρωδων θα είναι 0 και των νιτρικών στο...θεό.

Αντώνη η ΔΕΥΑ δίνει έως 50 mg/l επιτρεπτό όριο. 

20ppm = 0,02ml/l, νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παράγγειλα φυτά και λογικά μέχρι Τετάρτη θα τα έχω φυτέψει να παίρνουν τα νιτρικά.

 

Λέω να ρίξω άλλο 1ml αμμωνία, πάντως.

Έγινε επεξεργασία - batman_gardiki
Link to comment
Share on other sites

Όντως τόσο είναι το όριο για πόσιμο νερό στην Ελλάδα. (Στις ΗΠΑ είναι 10ppm).

Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να επενδύσεις σε μια αντίστροφη όσμωση? Για σένα πρώτα και μετά για το ενυδρείο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...