Jump to content

135L Παρουσίαση


Recommended Posts

Καλησπέρα! Νέος στο χόμπι περίπου δυόμισι μήνες, μετά από τις πολύτιμες συμβουλές σας και την βοήθεια σας είπα να κάνω παρουσίαση του πρώτου ενυδρείο μου!

 

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 100×30×47
Συνολικά Λίτρα:135
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά: εύκολα
Ψάρια: 4 ξιφοφορους 1 αρσενικό και 3 θηλυκά

1 αγκιστρους
Άλλα είδη: 1 σαλιγκάρι μαύρο δεν ξέρω όνομα

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: άφησα
Πέτρες: ναι
Ξύλα: οχι
Άλλα διακοσμητικά :
Υπόστρωμα: ναι

Βυθός: χαλίκι 1-3 χιλιοστά

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2 λάμπες
Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: σφουγγάρι, βαμβάκι, βιολογικό
Θέρμανση/ Ψύξη: οχι
Λίπανση: Flourish 1 φορά την εβδομάδα
Παροχή CO2: οχι
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή: 1 φορά την ημέρα


Παράμετροι
pH: 7,4
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 ppm
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0 ppm
Νιτρικά (ΝΟ3): 5,0 ppm
Φωσφορικά (PΟ4):
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 30% κάθε Κυριακή
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: σε βαρελάκι
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

IMG_20201128_145200.jpg

IMG_20201128_145341.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

IMG_20201128_145224.jpg

IMG_20201128_145527.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

IMG_20201128_145748.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αγορίνα. Είναι πάρα πολύ καλό για πρώτη προσπάθεια. Σταδιάκά θα μπορούμε να δούμε και άλλα πράγματα για να γίνει ακόμη καλύτερο. Π.χ. θα προτιμούσα προσωπικά να βάλεις μαύρη άμμο ψιλόκοκη (αν δεις ενυδρεία με τέτοια είναι πολύ ωραία στο μάτι συν ότι περιορίζει και τις αντανακλάσεις του φωτός), αλλά δε βιαζόμαστε. Από μετρήσεις είσαι οκ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Μπράβο αγορίνα. Είναι πάρα πολύ καλό για πρώτη προσπάθεια. Σταδιάκά θα μπορούμε να δούμε και άλλα πράγματα για να γίνει ακόμη καλύτερο. Π.χ. θα προτιμούσα προσωπικά να βάλεις μαύρη άμμο ψιλόκοκη (αν δεις ενυδρεία με τέτοια είναι πολύ ωραία στο μάτι συν ότι περιορίζει και τις αντανακλάσεις του φωτός), αλλά δε βιαζόμαστε. Από μετρήσεις είσαι οκ?

Ναι όλα καλά! Αμμωνία 0 - no2 0 - no3 5

Σιγά σιγά γιατί κόντεψα να μαζέψω όλα τα έβλεπα βουνό! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοείται φίλε μου. Για την ώρα καταφέραμε να κάνουμε τη ζωή των ψαριών σου πολύ καλύτερη. Τα καλύτερα έρχονται? 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε μου, εχεις μπει στο σωστό δρόμο, πλέον όλο και καλύτερα θέλω να πιστεύω ότι θα εξελίσσονται τα πράγματα!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι εσένα έτσι σ΄αρέσει άλλα θα ήταν πολύ καλύτερο αν το φίλτρο ήταν στην πλάτη. Θεωρώ κατά τα άλλα είναι όμορφη προσπάθεια (για το πρώτο βέβαια. Όταν θα στήσεις αφρικάνικό θα δεις την αγρία ομορφιά του ενυδρείου....??

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω η συρτάριερα που έχεις επάνω το ενυδρείο να αντέχει 200 κιλά (τόσο είναι περίπου το βάρος με χαλίκι και πέτρες ).

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα το ενυδρείο είχα μεσάνυχτα δεν ήξερα τίποτα απολύτως, εσείς έχετε ψηλά τον πήχη γιατί έχετε εμπειρία, εγώ με την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα του ενυδρείου μου και σας ευχαριστώ! 

Όσο αφορά για αφρικάνικο πότε δεν ξέρεις στο μέλλον με δάσκαλο εσάς η επιτυχία θα είναι σίγουρη αν αποφασίσω να κάνω! ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αντέχει αν σπάσει θα το καταλάβω, έχω και ένα σωσίβιο διπλά στον μικρό σε περίπτωση ανάγκης! ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σπάσει βλέπω πολύ κλαμα??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

 

Όσο αφορά για αφρικάνικο πότε δεν ξέρεις στο μέλλον με δάσκαλο εσάς η επιτυχία θα είναι σίγουρη αν αποφασίσω να κάνω! ?

Κάλως να μας έρθεις όποτε το θελησεις, και να ξερεις οτι σε αντιθεση με τα ψαρια μας εμείς οι ''Αφρικάνοι'' είμαστε  καλά παιδιά ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Σπύρος Χαλκιδική έγραψε:

Όταν πήρα το ενυδρείο είχα μεσάνυχτα δεν ήξερα τίποτα απολύτως, εσείς έχετε ψηλά τον πήχη γιατί έχετε εμπειρία, εγώ με την βοήθεια σας και τις συμβουλές σας είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα του ενυδρείου μου και σας ευχαριστώ! 

Όσο αφορά για αφρικάνικο πότε δεν ξέρεις στο μέλλον με δάσκαλο εσάς η επιτυχία θα είναι σίγουρη αν αποφασίσω να κάνω! ?

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έπιασε σήμερα και μου μιλάς στον πληθυντικό :hysterical::hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σε έπιασε σήμερα και μου μιλάς στον πληθυντικό :hysterical::hysterical:

Για ευνόητους λόγους!!! ????

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ηλικιακά ζητήματα συζήτηση κομμένη...Mike Tyson Lol GIF by DAZN North America

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Clap Applause GIF by 3OH!3

Link to comment
Share on other sites

Τι είπατεεεεε ;;;;;;;;;;;;

1519456969_adult-1852908_12801.thumb.jpg.f69cb147a607f62988be2a5a2fa5cc65.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και επειδή πολύ γελάς εσύ killerknight ,ένας φίλος με ρωτούσε για ένα χρυσόψαρο και του λέω πάνε και δες τα προφίλ των ψαριών του aquazzone . Φαντάζομαι άμα έχεις ψάξει θα ξέρεις και τι απάντηση πήρα. Για αυτό να σταματήσουμε τα γέλια και να γίνουμε και λίγο χρήσιμοι στο χόμπι. Θα ακούσεις τον παππού που έβαλε το μπαστουνάκι στην άκρη φόρεσε τα γυαλιά της πρεσβυωπίας που είναι σαν πατομπουκάλα έβγαλε το ακουστικό από το αυτί για να μην τον ενοχλούν οι θόρυβοι, και με τρεμάμενα τα χέρια από το πάρκινσον έγραψε τρία ολόκληρα προφίλ ψαριών της Αφρικής . Από εσένα θέλω δυο προφίλ για χρυσόψαρα και από οποιοδήποτε άλλον διαβάζει αυτό και έχει όρεξη και γνώσεις να κάνει το ίδιο. Έτσι βοηθάμε πραγματικά τους τους νέους χομπίστες 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοικος του ενυδρείου

IMG_20201128_230444.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και επειδή πολύ γελάς εσύ killerknight ,ένας φίλος με ρωτούσε για ένα χρυσόψαρο και του λέω πάνε και δες τα προφίλ των ψαριών του aquazzone . Φαντάζομαι άμα έχεις ψάξει θα ξέρεις και τι απάντηση πήρα. Για αυτό να σταματήσουμε τα γέλια και να γίνουμε και λίγο χρήσιμοι στο χόμπι. Θα ακούσεις τον παππού που έβαλε το μπαστουνάκι στην άκρη φόρεσε τα γυαλιά της πρεσβυωπίας που είναι σαν πατομπουκάλα έβγαλε το ακουστικό από το αυτί για να μην τον ενοχλούν οι θόρυβοι, και με τρεμάμενα τα χέρια από το πάρκινσον έγραψε τρία ολόκληρα προφίλ ψαριών της Αφρικής . Από εσένα θέλω δυο προφίλ για χρυσόψαρα και από οποιοδήποτε άλλον διαβάζει αυτό και έχει όρεξη και γνώσεις να κάνει το ίδιο. Έτσι βοηθάμε πραγματικά τους τους νέους χομπίστες 

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείς αυτή τη στιγμή. Όχι δεν το έχω ψάξει τι σου είπε?

Link to comment
Share on other sites

Τον έβαλες τώρα στο ενυδρείο? Ποιο είδος pleco είναι? Γιατί κάποια γίνονται τεράστια

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος killerknight έγραψε:

Τον έβαλες τώρα στο ενυδρείο? Ποιο είδος pleco είναι? Γιατί κάποια γίνονται τεράστια

Είναι αγκιστρους πριν 4 μέρες τον έβαλα

Link to comment
Share on other sites

ότι εχει μόνο ενα προφίλ για χρυσόψαρο. Και επειδή εύκολα ο γραπτός λόγος παρεξηγείται τα πάραπάνω είναι στα πλαίσια της καζούρας  έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

Σιγά σιγα Μαρίνο έχω πλάνο ?. Αν όντως όμως ο φίλος σου θέλει κάποια βοήθεια εννοείται να μου στείλει μήνυμα. Σπύρο αν είναι το είδος που νομίζω μπορεί να φτάσει και τα 30 εκατοστά. Σου είπαν τι τρώει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...