Jump to content

Όγκος νερού και φίλτρο


concarp9

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω με ποια κριτήρια επιλέγουμε φίλτρο για το ενυδρείο και αν έχει σημασία πως το τοποθετούμε όσον αφορά την απόδοση και την λειτουργεία τους (π.χ. κάθετα, οριζοντίως), μιλώντας πάντα για full submersible φίλτρο και φυσικά εφόσον το επιτρέπει ο κατασκευαστής.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. Το τι φίλτρο θα βάλεις εξαρτάται κυρίως από το συνολικό όγκο του ενυδρείου σου και τι είδος ψαριών θα φιλοξενήσεις. Επίσης εξαρτάται από το  μέγεθος της ιχθυοφόρτισης σου. Τι έχεις κατά νου?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, η επιλογή φίλτρου γινεται βαση των παραπανω παραγοντων που πολυ σωστα ειπε ο @killerknight ,  το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι τα κυρια χαρακτηριστικα ενος φιλτρου είναι ο όγκος του κάδου όπου θα βάλουμε τα υλικά φιλτρανσης (κυρίως για το απαιτούμενο βιολογικο υλικο),  η απόδοση της αντλίας του όπου αναγράφονται τα λίτρα ανά ώρα και πόσα βατ  καταναλώνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. 

Αν θέλεις διάβασε το παρακάτω πιστεύω οτι θα σου λύσει την απορία. 

Για οποιαδήποτε διευκρίνηση εδώ είμαστε μην διστάσεις να ρωτήσεις .

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2020 at 5:20 ΜΜ, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλησπέρα φίλε μου. Το τι φίλτρο θα βάλεις εξαρτάται κυρίως από το συνολικό όγκο του ενυδρείου σου και τι είδος ψαριών θα φιλοξενήσεις. Επίσης εξαρτάται από το  μέγεθος της ιχθυοφόρτισης σου. Τι έχεις κατά νου?

Έχω ένα μικρό oranda 3εκ. και θέλω προσωρινά να το κρατήσω σε περίπου 33 λίτρα (41x 26,5 x 30) και το φίλτρο που έχω είναι το sera fil 60 με ροή 380lt/h. Με δεδομένο ότι είναι χρυσόψαρο και δεν θέλει έντονη ροή ή και καθόλου σκέφτομαι μήπως του δημιουργήσει πρόβλημα. Επίσης δεν ξέρω ούτε αν είναι κομπλέ σαν φίλτρο για αυτά τα λίτρα, δηλαδή ανακυκλώνει το ενυδρείο λίγο, όσο πρέπει ή πάρα πολύ? Οπότε τι κάνω?:help:

Link to comment
Share on other sites

On 28/11/2020 at 5:43 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπερα και απο μενα, η επιλογή φίλτρου γινεται βαση των παραπανω παραγοντων που πολυ σωστα ειπε ο @killerknight ,  το μονο που θα προσθεσω ειναι οτι τα κυρια χαρακτηριστικα ενος φιλτρου είναι ο όγκος του κάδου όπου θα βάλουμε τα υλικά φιλτρανσης (κυρίως για το απαιτούμενο βιολογικο υλικο),  η απόδοση της αντλίας του όπου αναγράφονται τα λίτρα ανά ώρα και πόσα βατ  καταναλώνει.

Η ροή είναι 380lt/h και είναι 7W

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις σκοπο να αλλαξεις ενυδρειο, που ουτως η αλλως πρεπει για το ψαρι που εχεις, κρατα αυτο που εχεις ωστε μετα γινεται ενα πολυ ωραιο μικρο ενυδρειακι για γαριδες, μικροψαρα ή μονομαχο. Επενδυσε στο επομενο ενυδρειο σου

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος concarp9 έγραψε:

Έχω ένα μικρό oranda 3εκ. και θέλω προσωρινά να το κρατήσω σε περίπου 33 λίτρα (41x 26,5 x 30) και το φίλτρο που έχω είναι το sera fil 60 με ροή 380lt/h. Με δεδομένο ότι είναι χρυσόψαρο και δεν θέλει έντονη ροή ή και καθόλου σκέφτομαι μήπως του δημιουργήσει πρόβλημα. Επίσης δεν ξέρω ούτε αν είναι κομπλέ σαν φίλτρο για αυτά τα λίτρα, δηλαδή ανακυκλώνει το ενυδρείο λίγο, όσο πρέπει ή πάρα πολύ? Οπότε τι κάνω?:help:

Κράτα αυτό το φίλτρο είναι ικανό να φιλτράρει επάξια το ενυδρείο αυτό. 

Ξέρεις βέβαια ότι τα ψάρια αυτά μεγαλώνουν γρήγορα και φτάνουν μέχρι και τους 23 πόντους έτσι ;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος concarp9 έγραψε:

Η ροή είναι 380lt/h και είναι 7W

το θεμα σου δεν ειναι η ροη, αλλά ο μικρος χωρος να μπει  βιολογικο υλικο,  επισης το σφουγγαρακι του θα μπουκωνει ευκολα και θα το πλενεις συχνα...... στη θεση του ανθρακα εχεις βαλει μινι σιποραξ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Κράτα αυτό το φίλτρο είναι ικανό να φιλτράρει επάξια το ενυδρείο αυτό. 

Ξέρεις βέβαια ότι τα ψάρια αυτά μεγαλώνουν γρήγορα και φτάνουν μέχρι και τους 23 πόντους έτσι ;

Φυσικά! Μέσα στο επόμενο δίμηνο θα βρίσκεται σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος concarp9 έγραψε:

Φυσικά! Μέσα στο επόμενο δίμηνο θα βρίσκεται σε μεγαλύτερο ενυδρείο.

Κοίτα άμα τό βαρεθείς ξέρω έναν killerknight που τα μαζεύει :hysterical:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

το θεμα σου δεν ειναι η ροη, αλλά ο μικρος χωρος να μπει  βιολογικο υλικο,  επισης το σφουγγαρακι του θα μπουκωνει ευκολα και θα το πλενεις συχνα...... στη θεση του ανθρακα εχεις βαλει μινι σιποραξ?

 

Εννοείται πως στην θέση του άνθρακα μπαίνει σιποράξ μίνι. Όσο για το σφουγγαράκι δεν μπορώ να πω ότι μπουκώνει...το καθαρίζω κάθε δυο εβδομάδες 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα άμα τό βαρεθείς ξέρω έναν killerknight που τα μαζεύει :hysterical:

Χαχα θα το έχω κατά νου...αν και δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος concarp9 έγραψε:

Χαχα θα το έχω κατά νου...αν και δεν νομίζω

Καλά ρε δε ντρέπεστε καθόλου? Για τέτοιο. Με έχετε?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Κοίτα άμα τό βαρεθείς ξέρω έναν killerknight που τα μαζεύει :hysterical:

Εμ λάθος παράθεση έκανα?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Και στην παρακάτω φωτογραφία των βλέπουμε απο την τελευταία του εξόρμηση για την διάσωση ενός χρυσόψαρου σε καιρό καραντίνας koronoios_psari-750x430.jpg.a674c13657c243c7b30e9e0fadc7e0ec.jpg

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλά ρε δε ντρέπεστε καθόλου? Για τέτοιο. Με έχετε?

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλά ρε δε ντρέπεστε καθόλου? Για τέτοιο. Με έχετε?

Εγώ δεν ξέρω τίποτα!!!!?

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρετε είχα στείλει μήνυμα??????

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και στην παρακάτω φωτογραφία των βλέπουμε απο την τελευταία του εξόρμηση για την διάσωση ενός χρυσόψαρου σε καιρό καραντίνας koronoios_psari-750x430.jpg.a674c13657c243c7b30e9e0fadc7e0ec.jpg

Μα κύριε πολισμαν κοιτάξτε πόσο λίγο νερό έχει...:hysterical:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

?Μα τι εννοείτε? Βόλτα το πάω.....?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

?Μα τι εννοείτε? Βόλτα το πάω.....?

Δεν είχες λουράκι και το πέρασαν για αδέσποτο χρυσόψαρο .........?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight @marinos παιδιά μια ερώτηση ακόμα. Το ενυδρείο είναι πλαστικό και το καθαρίζω με σφουγγάρι για πιάτα, δεν θέλω να βάλω το μαγνητάκι για να μην το γρατζουνίσω και θολώσει, συνεχίζω με το σφουγγάρι για τα πιάτα ή μήπως επηρεάζει την ποιότητα του νερού? Υπάρχει καμιά καλύτερη λύση?

Η αλήθεια είναι ότι το σφουγγάρι δεν βολεύει καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα και γω σφουγγάρι χρησιμοποιώ. Απλά να είναι καινούργιο, να μην έχεις πλύνει κάνα πιάτο με αυτό πιο πριν και να μη χρησιμοποιείς ποτέ σαπούνι. Αλλιώς μαγνήτης αλλά μη νομίζεις ότι είναι πολύ καλύτερα. Αντίθετα μπορεί να γρατζουνισει κιόλας το ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Κοίτα και γω σφουγγάρι χρησιμοποιώ. Απλά να είναι καινούργιο, να μην έχεις πλύνει κάνα πιάτο με αυτό πιο πριν και να μη χρησιμοποιείς ποτέ σαπούνι. Αλλιώς μαγνήτης αλλά μη νομίζεις ότι είναι πολύ καλύτερα. Αντίθετα μπορεί να γρατζουνισει κιόλας το ενυδρείο

Και όχι απο την σκληρή πλευρά έτσι ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...