Jump to content

clarkii ή οχι...


crown

Recommended Posts

καλησπέρα.

σκεφτομαι να βαλω ενα ζευγαρι clarkii στο ενυδρειο μου trigon 190 reef. αυτη τη στιγμη εχω μεσα σαλιγκάρια και μια  γαρίδα.

εχω ακούσει πολλά για την επιθετικοτητα τους και γι αυτο εχω δευτερες σκεψεις...

εχει κανενας εμπειρεια με αυτο το ψαρι.

μπορω να βαλω και καποιο αλλο ειδος μεσα ?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει σε ενυδρειο φιλου. 

Ηταν όντως επιθετικά, και μεγαλώνουν και αρκετά.

Ομως αν σου αρεσουν, τοτε φυσικά και να βάλεις. Απλα να περιμένεις οτι θα αντιμετωπίσεις αυτη την συμπεριφορά τους τοσο ως προς εσενα, οσο και σε αλλα ψαράκια.

Link to comment
Share on other sites

οποτε  clarkii στο ενυδρειο και μενουν μονα τους οσα χρονια ζουν..... θα εβαζα ocellaris παλι αλλα το προηγουμενο ζευγαρι το ειχα 10 χρονια(πριν αποδημήσει ανεξήγητα) και ειπα να αλλαξω, 

Link to comment
Share on other sites

Μερικές φορες ειναι και λαχείο. 

Δηλαδη μπορει σε 2-3 ενυδρεια να ειχαν επιθετική συμπεριφορά, και να σου κάτσει εσενα να ειναι ποιο cool. 

Αμα σου αρέσουν τα ψαράκια φυσικά και να τα βαλεις. 

Εμενα προσωπικά δεν μου αρέσουν τα συγκεκριμένα  ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ και με ocellaris είχα φάει το ξύλο της αρκούδας...τα clarkii αν και δεν είχα από εμπειρία φίλου πολύ ζόρικα.. γενικά αυτή η οικογένεια ψαριών μπορούν να βγάλουν τρελή επιθετικότητα..

Link to comment
Share on other sites

190l reef τι ψαροσυνθεση να κανω?

ελεγα να βαλω τα 2 κλαρκι και πιθανα να μεινουν μονα τους. ζουν πολλα χρονια βεβαια και νομιζω θα βαρεθω....

ειχα ocellaris, kauderni , six line , saliara, yellow tank ( ειναι μικρο το ενυδρειο δεν ξαναβαζω μεγαλα ψαρια) magnifica , αυτα ... δεν θυμαμαι κατι αλλο....

τα πορτοκαλι ocellaris  πολυ ομορφα υσηχα τα ειχα ομως 10 χρονια.

ειχα για 4 χρονια πριν τα δωσω τα μαυρα ocellaris πολυ ξυλο δεν μπορουσα να βαλω χερι στο ενυδρειο ,συμβιωναν καλα με τα πορτοκαλι. 

τα kauderni ειναι δυσκολα στο φαγητο μου αρεσουν ομως.

το six line μετα απο 3 χρονια χτυπησε γαριδες....

τα τανκ δεν μπαίνουν λόγω λιτρων

τα magnifica πανεμορφα ενω αρχιζαν καλα λιγο τα τσαμπουλευονταν τα ocellaris και κρυβονταν μεχρι που δεν τα ξαναεβλεπα...

εχετε καμια εναλλακτική  πρόταση ψυχοσύνθεσης.... ε παιδια....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βαλεις το pseudochromis fridmani , καποιο μανδιαρίνο, kaudemi που σου αρεσουν (4-5 να φτιάξεις κοπαδακι)  magnifica ή decora,  καποιον περίεργο Gobby , και μια ιδιαίτερη σαλιάρα. 

 

Επισης wrasse υπάρχουν κιάλλα εκτος του six line.  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παίζει ρόλο και η σειρά που μπαίνουν τα ψάρια.. πάντως επιλογές έχεις σίγουρα.. εμένα μου αρέσει πολύ το fridmani,ο midas,ο μελανουρος καταπληκτικός εργάτης και όμορφος,puellaris goby... επίσης μπορείς να κοιτάξεις και για fairy wrasse.. όλα αυτά που αναφέρω τα είχα κατά καιρούς όσο κρατούσα θαλασσινό ενυδρειο...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για απαντησεις , ενδιαφέροντα ψάρια....θα κοιτάξω τις προτάσεις σας με προσοχή. 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με Clarkii σίγουρα θα τα βγάλουν πέρα και κάποια από τα πιο ήπια Damsel της οικογένειας Chrysiptera αλλά και από τα Pomacentrus. Έχει αρκετά ενδιαφέροντα ψαράκια και η οικογένεια των Pseudochromis. Από καρδινάλιους επίσης δεν υπάρχουν μόνο οι Kauderni. 
Τα Clarkii αν τα πάρεις αναπαραγωγής και small μέγεθος από φάρμα πιστεύω δεν θα βγάλουν τόσο τσαμπουκά μέχρι να κλείσεις τις προσθήκες στην ψαροσύνθεση και θα στρώσουν τα ψάρια σου. Περιμένουμε φωτογραφίες από την παλιά σου σύνθεση, δεν ακούς πολύ συχνά για άτομο που κράτησε 10 χρόνια ψάρια χωρίς να αλλάξει!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι το δευτερο ενυδρειο τα ειχα απο το 60λιτρο. Πριν απο 6 μηνες εβαλα ενα magnifica στο ενυδρειο, μεσα σε 10 μερες εχασα το magnifica τον καρδυναλιο και τα κλοουν.  κατι πειραξε τα ψαρια, γαριδα και σαλιγκαρια οκ. πολυ στεναχωρηθηκα 

απο τοτε δεν εχω ψαρια, κανω αλλαγη νερου καθε εβδομαδα  και καποια στιγμη θα βαλω κανενα ψαρακι. 

bbetta οταν λες φαρμα εννοεις την προελευση οσων φερνουν τα μαγαζια ή να απευθυνθω καπου συγκεκριμενα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...