Jump to content

Pseudotropheus Cyaneorhabdos (πρώην melanochromis maingano)


marinos

Recommended Posts

πριν 11 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αρη μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα, αφού υπάρχει όρεξη.

Θα το οργανώσουμε άμεσα.

 

Επισης ο @johnbaggios εκανε την παρακατω πολυ καλη προταση για να μην μπερδεψουμε τα μπουτια μας

 

πριν 18 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ας μεινει το θεμα αυτο ως εχει προς συζητηση,αλλα στα προφιλ ψαριων γλυκου νερου που εχουμε στο φορουμ για τα υπολοιπα ψαρια το θεμα κλειδωνει κ δεν μπορουμε να γραψουμε τιποτα απο κατω,κ σωστα κατ εμε.Οποτε ας μιλισει ο μαρινοσ με καποιον διαχειριστη του φορουμ κ εφοσον εγκριθει ας κανει ενα προφιλ για καθε αφρικανα που μπορει κ ας μεινει στα αρχεια του φορουμ ωστε να ειναι εκει προς μελετη μελλοντικων αφρικανοφιλων.

P5110639.JPG

P5110617.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Άρη αυτό γίνεται ήδη .

Το δελφινάκι ανέβηκε στα επίσημα προφίλ άλλα το πρόχειρο είναι εδώ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

στο μαινγκανο ειδα μια αντιθεση στα γραφομενα.....?

 

Μέγεθος: Αρσενικά και θηλυκά έχουν το ίδιο μέγεθος που φτάνει τα 7,5 cm (έχει αναφερθεί ότι στα ενυδρεία με πολύ καλές συνθήκες μπορεί να φτάσει και τα δέκα εκατοστά).

Διαχωρισμός φύλου:  Επίσης, τα αρσενικά είναι μεγαλύτερα από τα θηλυκά. Ασφαλής διαχωρισμός του φύλλου γίνεται μετά την ενηλικίωση, που δεν αργεί και πολύ σε αυτό το ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Απάντηση : Ο δαίμων του τυπογραφείου όπως λέγανε παλιά όταν θέλανε να καλύψουν ξέρετε ποιες ?

Το σωστό είναι ότι έχουν το ίδιο μέγεθος και παρακαλώ @SOTIRIS να διορθωθεί στο τελικό προφίλ όταν ή  αν αυτό γίνει !!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Απάντηση : Ο δαίμων του τυπογραφείου όπως λέγανε παλιά όταν θέλανε να καλύψουν ξέρετε ποιες ?

Το σωστό είναι ότι έχουν το ίδιο μέγεθος και παρακαλώ @SOTIRIS να διορθωθεί στο τελικό προφίλ όταν ή  αν αυτό γίνει !!!

Νομιζω οτι ο @SOTIRIS  βρηκε μεγαλο μπελα με εμας και σε λιγο θα μας βριζει ασχημα......αν δεν εχει αρχισει ηδη, :hehe:

Έγινε επεξεργασία - corto maltese
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Απάντηση : Ο δαίμων του τυπογραφείου όπως λέγανε παλιά όταν θέλανε να καλύψουν ξέρετε ποιες ?

Το σωστό είναι ότι έχουν το ίδιο μέγεθος και παρακαλώ @SOTIRIS να διορθωθεί στο τελικό προφίλ όταν ή  αν αυτό γίνει !!!

Μαρίνο αφου άναψες τη φωτιά προχωράει ήδη και το δεύτερο προφίλ. Οπότε θα διορθωθεί άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Νομιζω οτι ο @SOTIRIS  βρηκε μεγαλο μπελα με εμας καισε λιγο θα μας βριζει ασχημα......αν δεν εχει αρχισει ηδη, :hehe:

Εσένα θα σε βρίσω από το τηλέφωνο ......αν δε ακούσω αυτό που περιμένω.:D

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εσένα θα σε βρίσω από το τηλέφωνο ......αν δε ακούσω αυτό που περιμένω.:D

Ποιο ειναι αυτό?....σοβαρά τώρα δεν έχω ιδέα ή μπορεί να μην θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ποιο ειναι αυτό?....σοβαρά τώρα δεν έχω ιδέα ή μπορεί να μην θυμάμαι.

Υπομονή........ θα μάθεις..... και κανόνισε το σωστό.:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Εσένα θα σε βρίσω από το τηλέφωνο ......αν δε ακούσω αυτό που περιμένω.:D

Ωπα, μισο λεπτο, aspettare......δεν μιλας για τυχον επιστροφη μου σε θεση ''ευθυνης''?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ωπα, μισο λεπτο, aspettare......δεν μιλας για τυχον επιστροφη μου σε θεση ''ευθυνης''?

Και αυτό που κάνετε όλοι σας εδώ,  προσφέροντας κάτι από το χρόνο σας "θέση ευθύνης"" είναι.:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

επισης θελω να ρωτησω κατι....αν θελω να φτιαξω ενα προφιλ, πρεπει να ανοιξω νεο θεμα ως προσχεδιο ή θα υπαρχει ενα ''κοινο''?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος corto maltese έγραψε:

επισης θελω να ρωτησω κατι....αν θελω να φτιαξω ενα προφιλ, πρεπει να ανοιξω νεο θεμα ως προσχεδιο ή θα υπαρχει ενα ''κοινο''?

Άνοιξε ένα νέο θέμα ποστάροντας αυτά που θέλεις και με τη συνδρομή όλων μας κάπου θα οδηγηθούμε. Καλό είναι να βαδίζεις με μια αντιγραφή της υπάρχουσας φόρμας, για να υπάρχει μια ομοιομορφία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Άνοιξε ένα νέο θέμα ποστάροντας αυτά που θέλεις και με τη συνδρομή όλων μας κάπου θα οδηγηθούμε. Καλό είναι να βαδίζεις με μια αντιγραφή της υπάρχουσας φόρμας, για να υπάρχει μια ομοιομορφία.

Μην του απαντάς άμεσα γιατί του έστειλα με ΠΜ μια <<μικρή>> δουλίτσα και μάλλον τώρα θα έχει λιποθυμήσει . Φαντάζομαι ότι θα είναι διαθέσιμος σε κανένα τέταρτο πάλι μετά το σοκ.:hysterical:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Μην του απαντάς άμεσα γιατί του έστειλα με ΠΜ μια <<μικρή>> δουλίτσα και μάλλον τώρα θα έχει λιποθυμήσει . Φαντάζομαι ότι θα είναι διαθέσιμος σε κανένα τέταρτο πάλι μετά το σοκ.:hysterical:

Το μόνο που έχω να σου πω προς το παρων ειναι ότι........ μια καλή μαχαιριά δίνεται από κάτω προς τα πάνω και με στρίψιμο στο τέλος  :bigemo_harabe_net-170:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:

Το μόνο που έχω να σου πω προς το παρων ειναι ότι........ μια καλή μαχαιριά δίνεται από κάτω προς τα πάνω και με στρίψιμο στο τέλος  :bigemo_harabe_net-170:

Ξέρεις τι παρατήρησα φίλε . Στο προφίλ που κάθισα και έκανα λέει οτι οι φωτογραφίες είναι του @tkalamat κατάλαβες ούτε ένα κλικ δεν έκανε (ο φίλος του τα έκανε όλα) και να πρώτη μούρη στα προφίλ. ??

Δε του βάζεις λίγη δουλειά απο αυτή που πήρες για να έχεις ένα συμπαίκτη ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ξέρεις τι παρατήρησα φίλε . Στο προφίλ που κάθισα και έκανα λέει οτι οι φωτογραφίες είναι του @tkalamat κατάλαβες ούτε ένα κλικ δεν έκανε (ο φίλος του τα έκανε όλα) και να πρώτη μούρη στα προφίλ. ??

Δε του βάζεις λίγη δουλειά απο αυτή που πήρες για να έχεις ένα συμπαίκτη ;

Είναι καλλιτεχνική η εργασία του γι αυτό μπήκε πρώτη μούρη.:D

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Είναι καλλιτεχνική η εργασία του γι αυτό μπήκε πρώτη μούρη.:D

Η εργασία του φίλου του να τα λέμε ΟΛΑ .?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ να προβούμε σε διορθώσεις στα παρακάτω . @SOTIRIS

Αλλάζει ο τίτλος σε Pseudotropheus Cyaneorhabdos

 

Επιστημονικό Όνομα: Pseudotropheus Cyaneorhabdos

Κοινές Ονομασίες: Pseudotropheus Maingano, melanochromis maingano(προηγούμενη ονομασία)

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: είναι συμβατα σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός απο μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.demasoni. l.mbamba. ps elongatus κ.α. καθώς μπορεί να υπάρξει ιβρυδισμός.

Παρακαλώ πολύ όλους σας που είστε σχετικοί με το ψάρι να δείτε αν υπάρχει κάποιο άλλο λάθος γιατί θα ανέβει σε λίγο στα επίσημα προφίλ .

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Παρακαλώ να προβούμε σε διορθώσεις στα παρακάτω . @SOTIRIS

Αλλάζει ο τίτλος σε Pseudotropheus Cyaneorhabdos

 

Επιστημονικό Όνομα: Pseudotropheus Cyaneorhabdos

Κοινές Ονομασίες: Pseudotropheus Maingano, melanochromis maingano(προηγούμενη ονομασία)

Ιδανικοί Συγκάτοικοι: είναι συμβατα σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός απο μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.demasoni. l.mbamba. ps elongatus κ.α. καθώς μπορεί να υπάρξει ιβρυδισμός.

Παρακαλώ πολύ όλους σας που είστε σχετικοί με το ψάρι να δείτε αν υπάρχει κάποιο άλλο λάθος γιατί θα ανέβει σε λίγο στα επίσημα προφίλ .

Έγιναν οι διορθώσεις που ζητήσατε, ελέγξτε μια ακόμη φορά εάν μπορείτε post 1 για να ανέβει.

@corto maltese @marinos @johnbaggios @tkalamat

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

 @SOTIRIS Για να μην βάζω και εγώ το χέρι μου . .

Συμπλήρωσε/διόρθωσε τα οικογένεια,κλάση κλπ

(more info @ #19 )

@rastaman Νομίζω πως είναι όλα εντάξει, αλλά και αν δεν είναι, δεν σε φοβάμαι εσένα, ξέρω ότι θα τα καταφέρεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβω!!Εγω μενω ησυχος οτι αφου το εχεις τσεκαρει εσυ δεν λειπει ουτε κομμα και ανεβαζω ερημην :hehe:

 

οικογενεια : mbuna ??

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Ετσι ακριβω!!Εγω μενω ησυχος οτι αφου το εχεις τσεκαρει εσυ δεν λειπει ουτε κομμα και ανεβαζω ερημην :hehe:

 

οικογενεια : mbuna ??

Αλλαξε το σε cichlidae..........θα κραξω μετα, βαριεμαι τωρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Ετσι ακριβω!!Εγω μενω ησυχος οτι αφου το εχεις τσεκαρει εσυ δεν λειπει ουτε κομμα και ανεβαζω ερημην :hehe:

 

οικογενεια : mbuna ??

Γιατί τι έχει, μια χαρά οικογένεια είναι.

Το έφτιαξα, προχώρα το.:D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...