Jump to content

Pseudotropheus Cyaneorhabdos (πρώην melanochromis maingano)


marinos

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:

Ετσι ακριβω!!Εγω μενω ησυχος οτι αφου το εχεις τσεκαρει εσυ δεν λειπει ουτε κομμα και ανεβαζω ερημην :hehe:

 

οικογενεια : mbuna ??

Καλησπέρα και στους δυο σας . 

 Βασίλη Cichlidae και αν γίνεται να γράψουμε στον τίτλο πρώην  melanochromis maingano γιατί με αυτήν την ονομασία την ξέρουν οι πολλοί.

Ξέρω οτι έχεις πονοκέφαλο και νεύρα αλλά σε παρακαλώ κάνε μου την χάρη και εγώ θα πάρω  <<το χάπι για τον πόνο του άλλου >>

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλησπέρα και στους δυο σας . 

 Βασίλη Cichlidae και αν γίνεται να γράψουμε στον τίτλο πρώην  melanochromis maingano γιατί με αυτήν την ονομασία την ξέρουν οι πολλοί.

Ξέρω οτι έχεις πονοκέφαλο και νεύρα αλλά σε παρακαλώ κάνε μου την χάρη και εγώ θα πάρω  <<το χάπι για τον πόνο του άλλου >>

Έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Το προφίλ ανέβηκε και βρίσκεται εδώ

 

 

Το παρόν θέμα θα παραμείνει ανοιχτό για μελλοντικές διορθώσεις,συζητήσεις κλπ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος rastaman έγραψε:

Το προφίλ ανέβηκε και βρίσκεται εδώ

 

 

Το παρόν θέμα θα παραμείνει ανοιχτό για μελλοντικές διορθώσεις,συζητήσεις κλπ .

Εχω μερικες ερωτησεις για τους ''Μαλαουιστας'' ως προς την συγκατοικιση.....  στο σημειο που λεει ''Επίσης είναι συμβατα σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός από μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.demasoni. l.mbamba. ps elongatus κ.α. καθώς μπορεί να υπάρξει υβριδισμός'' ....αφου αναφέρεται το  elongatus mbamba.μηπως το ιδιο ισχυει και για το Ps.Acei?..επισης το ps.saulosi, που τα θηλυκα ειναι κιτρινα,  ενδέχεται ή σίγουρα θα υπάρξει υβριδισμός ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εχω μερικες ερωτησεις για τους ''Μαλαουιστας'' ως προς την συγκατοικιση.....  στο σημειο που λεει ''Επίσης είναι συμβατα σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός από μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.demasoni. l.mbamba. ps elongatus κ.α. καθώς μπορεί να υπάρξει υβριδισμός'' ....αφου αναφέρεται το  elongatus mbamba.μηπως το ιδιο ισχυει και για το Ps.Acei?..επισης το ps.saulosi, που τα θηλυκα ειναι κιτρινα,  ενδέχεται ή σίγουρα θα υπάρξει υβριδισμός ?

 

Πες βρε γρουσούζη ένα μπράβο που αμέσως να βρεις λάθος (που δεν είναι λάθος) πάτα κανένα  Like .... πωωωωω!!!! ρε εσύ ηρωίδα η γυναίκα που θα  σε πάρει... σκέτη κρεβατομουρμούρα είσαι :hysterical::hysterical::hysterical:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Εχω μερικες ερωτησεις για τους ''Μαλαουιστας'' ως προς την συγκατοικιση.....  στο σημειο που λεει ''Επίσης είναι συμβατα σχεδόν με όλα τα είδη mbuna εκτός από μερικά είδη όπως ps.johanni, ps.saulosi, ps.demasoni. l.mbamba. ps elongatus κ.α. καθώς μπορεί να υπάρξει υβριδισμός'' ....αφου αναφέρεται το  elongatus mbamba.μηπως το ιδιο ισχυει και για το Ps.Acei?..επισης το ps.saulosi, που τα θηλυκα ειναι κιτρινα,  ενδέχεται ή σίγουρα θα υπάρξει υβριδισμός ?

 

Νομίζω πως το ερώτημα δύσκολα θα απαντηθεί οπότε ίσως χρειαστεί να προστεθεί η φράση ενδέχεται.

Ας μη βιαστούμε όμως, και το βλέπουμε.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το να υβριδισουν τα αφρικανακια δεν είναι καθόλου δυσκολο. Με κορυφαίο παραδειγμα από μένα αρσενικό astatotilspia aeneocolor / yellow belly της λίμνης Βικτώρια με θηλυκό sciaenochromis fryeri / ahli της λίμνης Μαλάουι. Καλο όμως είναι να αποφεύγονται στο ίδιο ενυδρείο ψάρια της ίδιας φυλής, π.χ. elongatus με elongatus ή labeotropheus με labeotropheus. Επίσης καλό είναι να αποφεύγονται ψαράκια ίδιου χρώματος. 

 

Έγινε επεξεργασία - johnbaggios
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...