Jump to content

Απρόσμενος Επισκέπτης


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, 

 

ηρθε σε συσκευασια δώρου την Τεταρτη που μας περασε Χελωνακι ΑΑ !! Μη γνωρίζοντας τίποτα απο αυτά και χωρις να υπάρχει εναλλακτικη να το δώσω διαβασα και είδα καποια πράγματα. 

 

Για άρχη θέλω να ξέρω τι χελωνάκι είναι !!! ετσι ωστε να μπορεσω να μαθω πραγματα για αυτο !

 

Στη συνέχεια σε ενα 60αρι ενυδρείο οι λαμπες για τη ζέστη και η UV-B τι watt πρέπει να είναι ;

 

Τέλος έχω δει με άμμο scapes και χωρίς άμμο !!! Έχω διαβασει ότι κάθε τόσο τα βγαζείς όλα εξω και τα πλένεις ; Ισχύει ; 

 

Αυτά για αρχή !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια !!!

0-02-05-ec6f49fd0200eb6f7c7b44062e208ba217244098b6bdf9c7e9f2c4e2fbe33c97_a2c0571e.jpg

0-02-05-21a9b02eca95b66bed24daa1f4b0d902b80339cadebc3fad5d80fd4f0f057169_cf5016a3.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρεπει να το δει ο @corto maltese, αυτος ειναι spesialist!

 

Ναι , μιλήσαμε την Κυριακή , για αυτόν το άνοιξα !! :P

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2020 at 9:01 ΜΜ, το μέλος dartman έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους, 

 

ηρθε σε συσκευασια δώρου την Τεταρτη που μας περασε Χελωνακι ΑΑ !! Μη γνωρίζοντας τίποτα απο αυτά και χωρις να υπάρχει εναλλακτικη να το δώσω διαβασα και είδα καποια πράγματα. 

 

Για άρχη θέλω να ξέρω τι χελωνάκι είναι !!! ετσι ωστε να μπορεσω να μαθω πραγματα για αυτο !

 

Στη συνέχεια σε ενα 60αρι ενυδρείο οι λαμπες για τη ζέστη και η UV-B τι watt πρέπει να είναι ;

 

Τέλος έχω δει με άμμο scapes και χωρίς άμμο !!! Έχω διαβασει ότι κάθε τόσο τα βγαζείς όλα εξω και τα πλένεις ; Ισχύει ; 

 

Αυτά για αρχή !

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοήθεια !!!

Συγνώμη  για την καθυστερημένη απάντηση η οποια ειναι και λιτή, υποσχομαι να επανελθω με περισσοτερες λεπτομεριες, παμε ενα-ενα θεμα.....

1.  Πιο πολυ μοιαζει να ειναι Pseudemys nelsoni -florida Red-Belly  Cooter, αλλα κραταω μια επιφυλαξη γιατι σε βρεφικη ηλικια μοιαζουν πολυ με και την Chrysemys picta-Western Painted Turtle. Ιδιες συνθηκες διαβιωσης θελουν και οι δυο

2. η ζεστης 50w & η UV-B πρεπει να ειναι 5% ακτινοβολιας και watt αναλογα την αποσταση υπαρχει με 13 και 23

3. καλυτερα bare bottom αλλα αν ειναι να μπει κατι στον βυθο τοτε μοναχα αμμος χονδροκοκκη....αναλογα τα διακοσμητικα, αν εχεις πλαστικα φυτα και αηδιες, τοτε ναι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Άρη , 

 

μια χαρά ειναι οι πληροφορίες που μου έδωσες , ψεύτικα πραγματα κλπ όχι δε θα μπουνε , θα μπουνε πραγματικα φυτά με πατέντα κ βλέπουμε. Δε μου πάει πάντως να αφήσω άδειο το βυθό , θα δω ....

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα μπήκαν σε μία σειρά. Έγινε κατά ένα ποσοστό αυτό που έπρεπε για το ζωντανό. Έγιναν οι αγορές και στήθηκε γρήγορα γρήγορα για να μπορεσει να μπει η χελώνα και να ζήσει και να βγει από το τάπερ που τα πουλάνε και θα πρέπει να βγει κάποιος νόμος που να το απαγορεύει (άποψή μου). 

 

Αυτό που δε μπορούσα πότε να φανταστώ είναι το πόσο διαφορετική θα ήταν η συμπεριφορά της με το που μπήκε σε ένα κανονικό σπίτι. Από ένα ζώο νωχελικό που δε κουνιόταν καθόλου δεν έτρωγε 10 μέρες και δεν ήταν καθόλου ζωηρό , έγινε μία χελώνα που όντως κολυμπάει και πολύ καλά μάλιστα και είναι πολύ ενεργητική και χαρούμενη και δίνει σημασία στη τροφή. 

 

Θα ακολουθήσουν και αρκετές ενέργειες και αλλαγές στο scape για να γίνει και ένα όμορφο περιβάλλον. 

 

Ευχαριστώ πολύ τον Φίλο Άρη για τις συμβουλές του. 

Ολοκλήρο Ενυδρείο.jpg

Χελωνακι 1.jpg

Χελωνακι 2.jpg

Χελωνακι Φίλτρο.jpg

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις... είναι πολύ όμορφη οταν κολυμπάει!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...