Jump to content

Υπερπληθυσμός σαλιγκαριών Physa fontinalis


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Το μεγάλο μου ενυδρείο γέμισε τραγικά με σαλιγκάρια physa  με αποτέλεσμα να μου εχουν κατασπαράξει τα φυτά !!? Διάβασα για σαλιγκάρι δολοφόνο αλλά τώρα που είναι κλειστά τα μαγαζιά δεν μπορώ να προμηθευτώ. Υπάρχει κάποια άλλη λύση να απαλλαγώ από τον υπερπληθυσμό ???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα . Ta pet είναι ανοιχτά πάρε τηλέφωνο

https://www.abyssos.gr/aspondula-enudreiou/aspondula-glukou-nerou/anentoma-helena-1cm-clone-el/

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος adreas25 έγραψε:

Καλησπέρα.

Το μεγάλο μου ενυδρείο γέμισε τραγικά με σαλιγκάρια physa  με αποτέλεσμα να μου εχουν κατασπαράξει τα φυτά !!? Διάβασα για σαλιγκάρι δολοφόνο αλλά τώρα που είναι κλειστά τα μαγαζιά δεν μπορώ να προμηθευτώ. Υπάρχει κάποια άλλη λύση να απαλλαγώ από τον υπερπληθυσμό ???

Αφαιρείς όσα μπορείς με το χέρι, μπορείς να βάλεις  και παγίδα για να δουλεύει μόνη της (ένα πιάτο με δυο φέτες αγγουράκι), ταίζεις τόσο, όσο να μην υπάρχουν περισεύματα τροφής ώστε να τα βοηθάς στη αναπαραγωγή τους, και προσθέτεις στη συνέχεια και μερικούς φυσικούς θηρευτές όπως τα helena, και πιστεύω ότι θα καταφέρεις να ελέγξεις τον πληθυσμό τους.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Αφαιρείς όσα μπορείς με το χέρι, μπορείς να βάλεις  και παγίδα για να δουλεύει μόνη της (ένα πιάτο με δυο φέτες αγγουράκι), ταίζεις τόσο, όσο να μην υπάρχουν περισεύματα τροφής ώστε να τα βοηθάς στη αναπαραγωγή τους, και προσθέτεις στη συνέχεια και μερικούς φυσικούς θηρευτές όπως τα helena, και πιστεύω ότι θα καταφέρεις να ελέγξεις τον πληθυσμό τους.:)

Και δεν τα πετάς τα βάζεις αγγελία στο χαρίζονται και θα σε συμπαθήσουν πολλοί ιδιοκτήτες με Helena snails.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...