Jump to content

Επιστροφή μετά από 5 χρόνια


aggeloskante

Recommended Posts

Έπειτα από 5 χρόνια που απέχω από το χόμπυ λόγω στρατού αλλαγές τοποθεσίας δουλειάς κτλ. Είμαι έτοιμος να γυρίσω στο χόμπυ περισσότερο διψασμένος από ποτέ. Αφού πλέον έχω εγκατασταθεί μόνιμα στο Ηράκλειο Κρήτης προηγούμενη τοποθεσία ηταν η Θεσσαλονίκη.

Είπα να επιστρέψω δυναμικά στην αρχή είπα να ξεκινήσω με αλατια πάντα αυτό είχα στο μυαλό μου όπως αρκετοί πιστεύω που είναι το όνειρο μας. Έλεγα όταν επιστρέψω στο χόμπυ θα γίνει με θαλασσινό , τελικά κατέληξα ύστερα από κανένα μήνα ψαξιματος σε φυτεμένο μετρίων απαιτήσεων. Και κάπου εδώ θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.

Το ενυδρείο που σκέφτομαι να αγοράσω είναι το :Juwel Rio 180 LED Μαύρο

Με φίλτρο :Eheim 2215

Θα υπάρξει σύστημα CO2

Τώρα θα χρειαστω τα φώτα σας σαν πιο έμπειροι και να δω και γνώμες.

1) Τι ψαράκια να βάλω, προτιμώ σε μικρά κοπαδοψαρα είμαι κοντά σε neon tetra και cory

2) Αντίστροφη οσμωση κάτι σε value for money πρόταση

3) θα χρειαστώ σίγουρα βοήθεια στον φωτισμό γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ.

4) Θα γεννηθουν πολλές απορίες στο μέλλον  ?

Υ.Γ Το ενυδρείο θα άρχισει να στήνετε μέσα Ιανουαρίου απλά αρχίζω να φτιάχνω την λίστα και να καταλήξω γι'αυτό και έφτιαξα το θέμα αυτό οπότε οποιαδήποτε γνώμη είναι δεκτή εφόσον το μόνο που έχω καταλήξει είναι τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς όρισες ξανά στο χόμπι και στο forum.

Προσωπικά δεν έχω γνώσεις από φυτεμένα άλλα εδώ έχει μερικά άρθρα που θα σε βοηθήσουν

Βέβαια να είσαι στο Ηράκλειο που έχει σκλήρο νερό ένα βήμα απο την Θάλασσα όπου μπορείς να μαζέψεις άμμο και πέτρες και να μπλέξεις με αντίστροφη όσμωση και τα σχετικά δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Αν θέλεις κάτι πολύ κοντά σε θαλασσίνο χωρίς κόπο διάβασε το παρακάτω

Και σε ότι αποφασίσεις εδώ είμαστε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα και καλώς όρισες ξανά στο χόμπι και στο forum.

Προσωπικά δεν έχω γνώσεις από φυτεμένα άλλα εδώ έχει μερικά άρθρα που θα σε βοηθήσουν

Βέβαια να είσαι στο Ηράκλειο που έχει σκλήρο νερό ένα βήμα απο την Θάλασσα όπου μπορείς να μαζέψεις άμμο και πέτρες και να μπλέξεις με αντίστροφη όσμωση και τα σχετικά δεν μπορώ να το καταλάβω. 

Αν θέλεις κάτι πολύ κοντά σε θαλασσίνο χωρίς κόπο διάβασε το παρακάτω

Και σε ότι αποφασίσεις εδώ είμαστε...

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι είμαι φαν των μικρών και πολλών ψαριών γι'αυτό κατέληξα σε κάτι νέον οπότε και σε μαλακό νερό. 

Link to comment
Share on other sites

Και Άγγελε αν πάρεις το ενυδρείο που λες έχει μέσα έσωτερικό φίλτρο . Αφήνεις μόνο ένα σφουγγάρι γεμίζεις το υπόλοιπο με βιολογίκο υλικό και είσαι οκ.

Και αυτο που λένε  ότι «Το νερό πρέπει να παραμείνει στο ενυδρείο!» και είναι ο ασφαλέστερος τρόπος φιλτραρίσματος ένα ενυδρείο.    εμένα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και Άγγελε αν πάρεις το ενυδρείο που λες έχει μέσα έσωτερικό φίλτρο . Αφήνεις μόνο ένα σφουγγάρι γεμίζεις το υπόλοιπο με βιολογίκο υλικό και είσαι οκ.

Και αυτο που λένε  ότι «Το νερό πρέπει να παραμείνει στο ενυδρείο!» και είναι ο ασφαλέστερος τρόπος φιλτραρίσματος ένα ενυδρείο.    εμένα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

Εννοείς να αφήσω μόνο το εσωτερικό χωρίς εξωτερικό φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος aggeloskante έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Η αλήθεια είναι ότι είμαι φαν των μικρών και πολλών ψαριών γι'αυτό κατέληξα σε κάτι νέον οπότε και σε μαλακό νερό. 

Και βέβαια θα βάλεις ότι σου αρέσει άλλα βλέπω ότι η Αφρική είναι ποιο κοντά σου γιατί ξεκίνησες να μιλάς για θαλασσινό. Βέβαια σε Αφρική με σχετίκα μίκρο ενυδρείο για τα δεδομένα της και με μίκρα ψαράκια μόνο αυτό μπορω να σκεφτώ όπου μπορείς να βάλεις 10 με 12 ψάρια.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και βέβαια θα βάλεις ότι σου αρέσει άλλα βλέπω ότι η Αφρική είναι ποιο κοντά σου γιατί ξεκίνησες να μιλάς για θαλασσινό. Βέβαια σε Αφρική με σχετίκα μίκρο ενυδρείο για τα δεδομένα της και με μίκρα ψαράκια μόνο αυτό μπορω να σκεφτώ όπου μπορείς να βάλεις 10 με 12 ψάρια.

Στόχος μου είναι να κάνω φουλ φυτεμένο με μέτριας απαίτησης φυτά και να βρω τα κατάλληλα ψάρια που να ταιριάζουν με αυτό . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος aggeloskante έγραψε:

Εννοείς να αφήσω μόνο το εσωτερικό χωρίς εξωτερικό φίλτρο;

Ακριβώς . Έμπειρος είσαι ξεκινάς μόνο με το έσωτερικο βλέπεις τις μετρήσεις σου σε ΝΟ3 και στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος aggeloskante έγραψε:
πριν 4 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Και βέβαια θα βάλεις ότι σου αρέσει άλλα βλέπω ότι η Αφρική είναι ποιο κοντά σου γιατί ξεκίνησες να μιλάς για θαλασσινό. Βέβαια σε Αφρική με σχετίκα μίκρο ενυδρείο για τα δεδομένα της και με μίκρα ψαράκια μόνο αυτό μπορω να σκεφτώ όπου μπορείς να βάλεις 10 με 12 ψάρια.

Στόχος μου είναι να κάνω φουλ φυτεμένο με μέτριας απαίτησης φυτά και να βρω τα κατάλληλα ψάρια που να ταιριάζουν με αυτό . 

ok οπότε προτείνω στη @natateo να σε αναλάβει μιας και είναι άριστη γνώστρια του αντικειμένου και όπου μπορώ θα βοηθώ και εγώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Ακριβώς . Έμπειρος είσαι ξεκινάς μόνο με το έσωτερικο βλέπεις τις μετρήσεις σου σε ΝΟ3 και στη συνέχεια βλέποντας και κάνοντας.

Η αλήθεια είναι εσωτερικό φίλτρο είχα μονο σαν αρχάριος έπειτα είχα μόνο εξωτερικά για να μην μου τρώει και λίτρα στο ενυδρείο αλλά δεν είναι κακή ιδέα να το δοκιμάσω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος aggeloskante έγραψε:

Η αλήθεια είναι εσωτερικό φίλτρο είχα μονο σαν αρχάριος έπειτα είχα μόνο εξωτερικά για να μην μου τρώει και λίτρα στο ενυδρείο αλλά δεν είναι κακή ιδέα να το δοκιμάσω. 

Μην ξεχνάς βγάζεις σφουγγάρια βάζεις βιολογικό υλικό έτσι ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος marinos έγραψε:

Μην ξεχνάς βγάζεις σφουγγάρια βάζεις βιολογικό υλικό έτσι ;

Ναι εννοείται αυτό απλά πρέπει να δω πόσο μεγάλο είναι το εσωτερικό του φίλτρο και πόσο βιολογικό υλικό χωράει. 

Link to comment
Share on other sites

Δες έδω είναι πολύ καλό μαγαζί  https://misirlis-aquarium.gr/20-enydria στο Ηράκλειο και νομίζω ότι έχει το ενυδρείο που θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος marinos έγραψε:

Δες έδω είναι πολύ καλό μαγαζί  https://misirlis-aquarium.gr/20-enydria στο Ηράκλειο και νομίζω ότι έχει το ενυδρείο που θέλεις

Ναι από το συγκεκριμένο θα ψωνισω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα θα βάλεις ;

 

 

Γαρίδα Red Cherry Shrimp (Neocaridina denticulata sinensis)

cardinal-tetra-3-4cm.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος marinos έγραψε:

Αυτα θα βάλεις ;

 

 

Γαρίδα Red Cherry Shrimp (Neocaridina denticulata sinensis)

cardinal-tetra-3-4cm.jpg

Αν εννοείς τα ψάρια ναι αυτά σκέφτομαι . Εκτός αν καταλήξω σε κάτι άλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , στη φωτό είναι Paracheirodon Axelrodi οι γνωστοί Καρδιναλιοι και όχι τα Νέον δηλαδή τα Paracheirodon Innesi που θέλει ο φίλος! :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μανιακός με τα μικρά ψάρια και μπορώ να πως πως πέρασαν πολλά μικρά ψάρια απο το ενυδρείο μου.

Λοιπόν όταν ένα μικρό ψάρι το βλέπεις απο μια φωτογραφία και σχετικά κοντινή και ίσος και λίγο μπουσταρισμένα χρώματα λες, πω πω τη όμορφο ψάρι, τη ωραία χρώματα ,τη ωραία σχήματα κτλ.

Όταν όμως δεις το ψάρι στο ενυδρείο σου τότε απλά λες που είναι τα χρώματα που είναι τα σχήματα που χάθηκαν όλα. Τα αίτια πολλά και δεν είναι επί του παρόντος.

Αν θες χρώμα και ψάρια που να τα βλέπεις και απο 10 μέτρα απόσταση σαν τους καρδινάλιους ΔΕΝ υπάρχουν.-

Αν θες άψογη συμπεριφοράς κοπαδιού αλλά με λιγότερο χρώμα σαν τους ροδόστομους ΔΕΝ υπάρχουν.-

Αν βάλεις μόνο ένα είδος κοπαδόψαρου χωρίς κάποιο άλλο ψάρι δεν θα δεις συμπεριφορά κοπαδιού τα ψάρια θα αισθάνονται ασφαλή και όμορφα και θα γεμίσουν το ενυδρείο.

Για αυτό καλό είναι σε κοπαδόψαρα να έχουμε και κάποιο δεύτερο είδος ψαριού ώστε να μην αισθάνονται 100% άνετα, να μιμηθούμε λίγο την φύση, αυτή η μικρή ανασφάλεια κάνει τα ψάρια να έχουν μια ποιο κοπαδιαστή κίνηση. 

 

Αν και τους καρδινάλιους τους κρατούν σε φουλ φυτεμένα ενυδρεία με έντονο φώς χωρίς όντος να έχουν πρόβλημα, παρόλο αυτά στα ποιο σκοτεινά ενυδρεία δείχνουν ακόμη ποιο καλά, ποιο όμορφα, και η μπλε γραμμή φωσφορίζει άψογα, απλα για εμένα το ομορφότερο ψάρι απο τα μικρά. Επειδή είναι πολυπερπατημένο το θεωρούν κλισέ, απλά μην τους ακούς.

 

Με βάσει τα παραπάνω δεδομένα θα έφτιαχνα ένα ποιο σκοτεινό ενυδρείο με εύκολα φυτά που δεν υστερούν σε ομορφιά  απο τα δύσκολα φυτά και μπορεις να κάνεις πανέμορφα πράγματα σε επίπεδο διαγωνισμού.

 

Παρόλο της προτάσεις μας εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις τη ενυδρείο θες τη θα βάλεις και αναλόγως μετά να σε βοηθήσουμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε 2 επιλογες....

Ν1 - παιρνεις ενα ετοιμο ενυδρειο τυπου Juwel, ADA ήTropica soil +CO2 και για μετρια φυτα και πικνοφυτεμενο εισαι ετοιμος (χωρις εξωτερικο φιλτρο).

Ν2- πιο ακριβα βγαινει, αλλα οι επιλογες ειναι αμετρητες (τουλαχιστον σε φυτα.....)

Αγοραζεις μονο γυαλα πχ - https://misirlis-aquarium.gr/enydria/7203-sunsun-hfc-900l-180lt-7203.html

ενα καλο εξωτερικο φιλτρο (το Eheim 2215 δεν φτανει ουτε για 100λ ενυδρειο), θα παρεις ενα φιλτρο περιπου 1300 με 1600 λ/ωρα.

ενα φωτιστικο (αν θελεις μπορεις να κανεις DIY), λιγο ψαξιμο θελει. Μπορεις να πας σε  2Χ2 Τ5 η led πχ - https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-wrgb-series-led-4-detail

soil, ριζες, πετρες, διαβασμα! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω απο τιμες αλλα αν βαλεις μικροψαρα μηπως 1 ή 2 hang on φιλτρα θα εισαι οκ?δεν νομιζω να βγαλεις και τοσουρ ρυπους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά.
Σίγουρα θα πάω σε μικρά ψαράκια και σε φυτεμένο . Τα εσωτερικά φίλτρα μου την δίνουν λίγο είχα την πρώτη φορά που έστησαν ενυδρείο έπεφτε δεν δούλευε σωστά είχα πολύ αμμωνία γενικά μου είχε σπάσει τα νευρα άσε που αν δεν κρυφτεί καλά δεν μαρεσει και σαν εμφάνιση αλλά θα το δοκιμάσω

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. 

Αυτό πρέπει να είναι . 

https://www.juwel-aquarium.de/Produkte/Filterung/Filtersysteme/Bioflow-Filtersysteme/

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε 2 επιλογες....

Ν1 - παιρνεις ενα ετοιμο ενυδρειο τυπου Juwel, ADA ήTropica soil +CO2 και για μετρια φυτα και πικνοφυτεμενο εισαι ετοιμος (χωρις εξωτερικο φιλτρο).

Ν2- πιο ακριβα βγαινει, αλλα οι επιλογες ειναι αμετρητες (τουλαχιστον σε φυτα.....)

Αγοραζεις μονο γυαλα πχ - https://misirlis-aquarium.gr/enydria/7203-sunsun-hfc-900l-180lt-7203.html

ενα καλο εξωτερικο φιλτρο (το Eheim 2215 δεν φτανει ουτε για 100λ ενυδρειο), θα παρεις ενα φιλτρο περιπου 1300 με 1600 λ/ωρα.

ενα φωτιστικο (αν θελεις μπορεις να κανεις DIY), λιγο ψαξιμο θελει. Μπορεις να πας σε  2Χ2 Τ5 η led πχ - https://www.greenaqua.gr/fotismos-enydreiou/sistimata-fotismou/chihiros-wrgb-series-led-4-detail

soil, ριζες, πετρες, διαβασμα! [emoji4]

Είναι σε safe τόσα λίτρα μόνο με κόλλες χωρίς κόντρες; https://misirlis-aquarium.gr/e...unsun-hfc-900l-180lt-7203.html. Η θα γίνει το δωμάτιο λίμνη;

Αυτό για εσωτερικό φίλτρο θα είναι αρκετό;https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1670-eheim-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-biopower-2402413-4011708240168.html

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος aggeloskante έγραψε:

Είναι σε safe τόσα λίτρα μόνο με κόλλες χωρίς κόντρες; https://misirlis-aquarium.gr/e...unsun-hfc-900l-180lt-7203.html. Η θα γίνει το δωμάτιο λίμνη;

Αυτό για εσωτερικό φίλτρο θα είναι αρκετό;https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1670-eheim-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-biopower-2402413-4011708240168.html

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Η κάνεις την γυάλα μόνος σου να γουστάρεις και στις διαστάσεις που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος aggeloskante έγραψε:

Είναι σε safe τόσα λίτρα μόνο με κόλλες χωρίς κόντρες; https://misirlis-aquarium.gr/e...unsun-hfc-900l-180lt-7203.html. Η θα γίνει το δωμάτιο λίμνη;

Αυτό για εσωτερικό φίλτρο θα είναι αρκετό;https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/1670-eheim-%CE%B5%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-biopower-2402413-4011708240168.html

 

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Με τετοια τιμη παιρνεις εξωτερικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...