Jump to content

Otopharynx lithobates ή Aristochromis red top


marinos

Recommended Posts

Ψάχνοντας φωτογραφίες για κιχλίδες έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα που είχε ανοίξει ο @ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ

3 Ιουλίου 2009 (edited)

Η Otopharynx lithobates ή Aristochromis red top είναι ψάρι της λίμνης malawi και ανήκει στη ομάδα των haps.
Μπορεί να θεωρηθεί ήσυχο ψάρι,και τρέφεται όταν βρίσκεται στη λίμνη με έντομα και μικρά οστρακοειδή. Θεωρείται δηλαδή σαρκοφάγο.Ο σκοπός μας εδώ δεν είναι να παρουσιάσουμε το πλήρες προφίλ αλλά ενα video απο γονιμοποίηση σε ενυδρείο.Ακολουθούν και δύο φωτογραφίες του είδους.
Το video είναι εδώ http://malawicichlids.com/mw19000.htm




post-1410-1246653989_thumb.jpg , post-1410-1246654018_thumb.jpg

Η πρώτη φωτογραφία πιθανόν να είναι μετά απο επεξεργασία ,δεν πειράζει την αφήνω ,έτσι για ομορφιά.

Η ομάδα των αφρικάνων :)

Πήγα λοιπόν στο Cichlide forum θέλοντας να βρω πληροφορίες και διαβάζω το παρακάτω για ένα Haps ψάρι όπως αυτό....

As I already noted above, O. lithobates is a very satisfactory and relatively easily maintained Malawi "hap" species. A male and two or three females will thrive in a community Lake Malawi tank with other smallish and fairly peaceable species, such as Iodotropheus sprengerae and Labidochromis caeruleus. Their aquarium need not be large; one of 25-40 gallons (95-150 liters) is adequate. Some rockwork caves or other hiding places are appreciated, and a large flat-topped rock may be used as a spawning site. 


ότι δηλαδή μπορεί να διατηρηθεί σε ενυδρείο 95- 150 λίτρων. 

Ερώτηση : Είχε πότε κανείς αυτό το ψάρι στο ενυδρείο του. 

Αληθεύει αυτό που διάβασα ποιο πάνω στην πράξη ;

Αν ναι τότε θα ψάξω πληροφορίες μήπως μπορέσω και κάνω προφίλ για το συγκεκριμένο.
 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Link to comment
Share on other sites

στο Cichlide forum θα βρεις καλες πληροφορίες σε γενικες γραμμες ΑΛΛΑ μην το εμπιστεύεσαι πολυ σε θεματα διατηρησης ειδους σε πόσα  λιτρα-διαστασεις,,,,,,εχω διαβασει τις προτασεις του για ψαροσυνθεση σε κοινωνικα Τανγκανικα και εχω φριξει με αυτα που γραφει....ειναι και λιγο της ''αμερικανικης'' νοοτροποιας οποτε καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο Konings αναφέρει στο βιβλίο του Malawi cichlids  στη παρουσίαση του συγκεκριμένου ψαριού οτι φτάνει 13-16 εκ. και προτείνει μίνιμουμ 1 μέτρο ενυδρείο 150 λίτρα  ,απο κει και πέρα αν υπάρχει κάποιος που το φιλοξένησε ας μας πει

 

?

 

Υ.Γ. Που το ανακάλυψες το θέμα ,πέρασαν τα χρόνια πάμε για σύνταξη ,εγώ ,εσείς είστε νεαροί

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

 

 

?

 

Υ.Γ. Που το ανακάλυψες το θέμα ,πέρασαν τα χρόνια πάμε για σύνταξη ,εγώ ,εσείς είστε νεαροί

 

Είμαστε νεαροί με πολυ αγάπη για την Αφρική, και επειδη ειμαστε νεαροι για αυτό το λόγο θέλουμε να μας δωσετε  οτι βοήθεια μπορείτε  εσεις της ''παλιας φρουρας'' ( παρεμασεις, παρατρηρησεις, διορθωσεις) γιατι  πανω στην δικη σας δουλεια ''παταμε'', οπου χωρις αυτη  δεν θα καναμε τιποτα , το μονο που θελουμε ειναι να ανεβασουμε την ενοτητα της Αφρικης ακομα παραπανω.

Επισης  εκτος των νεων προφιλ σκεφτομαστε και για ''φρεσκαρισμα'' σε παλια προφιλ/αρθρα, αλλά θέλουμε να έχουμε την συναίνεση του ''αρθρογραφου'' πρωτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος corto maltese έγραψε:

Είμαστε νεαροί με πολυ αγάπη για την Αφρική, και επειδη ειμαστε νεαροι για αυτό το λόγο θέλουμε να μας δωσετε  οτι βοήθεια μπορείτε  εσεις της ''παλιας φρουρας'' ( παρεμασεις, παρατρηρησεις, διορθωσεις) γιατι  πανω στην δικη σας δουλεια ''παταμε'', οπου χωρις αυτη  δεν θα καναμε τιποτα , το μονο που θελουμε ειναι να ανεβασουμε την ενοτητα της Αφρικης ακομα παραπανω.

Επισης  εκτος των νεων προφιλ σκεφτομαστε και για ''φρεσκαρισμα'' σε παλια προφιλ/αρθρα, αλλά θέλουμε να έχουμε την συναίνεση του ''αρθρογραφου'' πρωτα

Νεαρός εισαι εσύ εγώ είμαι 49 ετών αλλα απο όρεξη δοξα το Θεό. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

στο Cichlide forum θα βρεις καλες πληροφορίες σε γενικες γραμμες ΑΛΛΑ μην το εμπιστεύεσαι πολυ σε θεματα διατηρησης ειδους σε πόσα  λιτρα-διαστασεις,,,,,,εχω διαβασει τις προτασεις του για ψαροσυνθεση σε κοινωνικα Τανγκανικα και εχω φριξει με αυτα που γραφει....ειναι και λιγο της ''αμερικανικης'' νοοτροποιας οποτε καταλαβαινεις.

Ξερεις πόσο σε συμπαθώ και σίγουρα νιώθω οτι το αίμα σου βράζει όπως επίσης οτι θέλεις το καλύτερο για τα ψαράκια αυτά . Θα σου δώσω όμως μια συμβουλή, ποτέ μα ποτέ μην είσαι απόλυτος. Πειραματίσου δοκίμασε να σπάσεις μυθους και στερεότυπα . Και αν δεις οτι πραγματικά δεν γίνεται τοτε ζητα την γνώμη των άλλων μήπως το εχει κανει κάποιος με διαφορετικό τρόπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...