Jump to content

Τι συμβαίνει με το guppy;


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Πριν λίγες ημέρες μπήκαν στο ενυδρείο 15 guppy. Μέσα στις πρώτες ώρες έως ψαράκι βρέθηκε να επιπλέει με εμφανή σημάδια αλλοίωσης στην ουρά. Τωρα παρατηρώ ότι άλλο ένα έχει υποτονική συμπεριφορά, η οποία βελτιώνεται με το πέρασμα του χρόνου, αλλά φαίνεται διαφορετικό από τα υπόλοιπα. Να σημειώσω ότι στο ενυδρείο δεν είχα κρούσμα ασθένειας τον τελευταίο 1,5 χρόνο. Το ερώτημα είναι, είναι άρρωστο αν ναι τι μπορώ να κάνω για να σωθεί,  αρχικά το ψάρι το ψάρι και αν δεν σώζεται το ψάρι τότε να κάνω ότι καλύτερο για το ενυδρείο.

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 70-75 καθαρά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): Εσωτερικό φίλτρο Eheim Biopower με δυο μικρά καλαθάκια με βιολογικό υλικό, γαλάζιο σφουγγάρι στην εισαγωγή και λευκό πριν την αντλία. 

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): το ενυδρείο λειτουργεί 2 χρόνια, ενώ τα ψάρια προστέθηκαν την τελευταία εβδομάδα

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 15 guppy, 2 Corydoras, 7 neocaridina, 4 σαλιγκάρια (2 apple, 2 zebra)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα: 2 φορές την ημέρα πρωι και βράδυ, Αλλαγές: 30-40% ανά δέκα ημέρες με πλύσιμο των σφουγγαριών του φίλτρου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH: 13

- GH: 7

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): 0 mg/L

- ΝΟ2 (νιτρώδη): <0,3 mg/L

- ΝΟ3 (νιτρικά): 12,5 -25 mg/L

- Θερμοκρασία: 25oC

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Tetra (NO2, NO3, NH3/NH4)

-Strips: Tetra 6in1 τα υπόλοιπα

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Guppy

- Ιστορικό Ψαριού: αγορά από petshop

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Δυσχέρεια στην κολύμβηση,  ελαφρώς κυρτή ράχη, μικρότερη ουρά (σαν μαζεμένη) σε σχέση με τα υπόλοιπα, τις πρώτες ημέρες φαινόταν λίγο πρισμένο αλλά βελτιώνεται σταδιακά

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: δεν έχει χορηγηθεί Φάρμακο

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

 

20201201_222420.jpg

20201201_222356.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βάλω λίγο στο πνεύμα . Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα στο προφίλ του ψαριού και θα έβλεπα που δεν είναι συμβατό το ενυδρείο μου με αυτά που διαβάζω γιατι πιθανός κάπου εκεί είναι το πρόβλημα .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω έχω πολλά ψάρια για τα λίτρα του ενυδρείου, κατανοητό. Πέρα από το να δώσω κάπου τα ψαράκια και να κρατήσω τα ελάχιστα που ειναι δυνατόν να φιλοξενήσει το ενυδρείο μου, τι κάνω με αυτό το ψαράκι; 

Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν σε κάνω εγώ ξεφτέρι να μην με λένε Μαρίνο.

Σωστό αυτό που γράφεις και το σωστότερο είναι και η αναλόγια σε αρσενικά και θηλυκά.

Έχεις όμως και άλλο θέμα.

Τι ψάχνουμε να βρούμε σε ένα κοινωνικό ενυδρείο 

1ον συμβατότητα των ψαριών 

2ον διατροφή (δεν μπορείς να έχεις μαζί χορτοφάγα με σαρκοφάγα ) 

3ον συνθήκες νέρου (το ενυδρείο να έχει τις συνθήκες νερού που θέλουν τα ζωντανά σου)

4ον λίτρα ανά χαρέμι -ζευγάρι ή ομάδα ψαριών .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι τον πρώτο καιρό που διάβαζα το φόρουμ αυτές οι απαντήσεις με ερωτήσεις με εκνεύριζαν αφάνταστα. Αλλά πλέον καταλαβαίνω τη λογική τους, γιατί αλλιώς δίνεις συμβουλές χωρίς να μετατρέπονται σε γνώση. Παμε λοιπόν:

1) όσον αφορά τη συμβατότητα των ψαριών,  δεν κατάφερα να βρω κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των ειδών (guppy και cory) σε επίπεδο συμπεριφοράς αφού και τα δυο είδη είναι ειρηνικά και καταλαμβάνουν διαφορετικές ζώνες του ενυδρείου.

2) για τη τροφή το ίδιο. Πιθανόν να πρέπει να παρέχω κάποια ταμπλέτα στα cory;

3) Συνθήκες νερού... πρεπει να έχω γράψει την τιμή του dh στο kh και το αντίστροφο. Οποτε παμε να δούμε:

Guppy: 

GH: 10-20o dGh με ιδανικό το 15 εγώ έχω 13 οχι ιδανική κατάσταση αλλά σχετικά καλά

Ph: 7,5-8,5 εγώ έχω 6,8 οπότε ζουν σε ελαφρώς πιο όξινο περιβάλλον

Cory:

GH: 3-15o dGh εγώ έχω 13 που σημαίνει ότι είναι ναι μεν εντός ορίων αλλά πολύ κοντά στο υψηλότερο

Ph: 6-7o dGh οποτε και εδω ζουν σε συνθήκες στο ανώτατο όριο της ανοχής.

Οπότε καταλαβαίνω ότι Cory και Guppy δεν ταιριάζουν και τόσο καλά αφού οι οριακές συνθήκες του ενός ειναι η μέση τιμή του άλλου.

4) Τα ψάρια που έχω, αν και υπερβολικά σε αριθμό, είναι 6 αρσενικά και 9 θηλυκά οπότε, στη θεωρία, δεν είναι και πολύ λάθος...

Δεν βάζω καν στην εξίσωση τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια γιατι μετά μπλέκει πολύ το πράγμα... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος Χρυσόψαρος έγραψε:

Ομολογώ ότι τον πρώτο καιρό που διάβαζα το φόρουμ αυτές οι απαντήσεις με ερωτήσεις με εκνεύριζαν αφάνταστα. Αλλά πλέον καταλαβαίνω τη λογική τους, γιατί αλλιώς δίνεις συμβουλές χωρίς να μετατρέπονται σε γνώση. Παμε λοιπόν:

1) όσον αφορά τη συμβατότητα των ψαριών,  δεν κατάφερα να βρω κάποια ασυμβατότητα μεταξύ των ειδών (guppy και cory) σε επίπεδο συμπεριφοράς αφού και τα δυο είδη είναι ειρηνικά και καταλαμβάνουν διαφορετικές ζώνες του ενυδρείου.

2) για τη τροφή το ίδιο. Πιθανόν να πρέπει να παρέχω κάποια ταμπλέτα στα cory;

3) Συνθήκες νερού... πρεπει να έχω γράψει την τιμή του dh στο kh και το αντίστροφο. Οποτε παμε να δούμε:

Guppy: 

GH: 10-20o dGh με ιδανικό το 15 εγώ έχω 13 οχι ιδανική κατάσταση αλλά σχετικά καλά

Ph: 7,5-8,5 εγώ έχω 6,8 οπότε ζουν σε ελαφρώς πιο όξινο περιβάλλον

Cory:

GH: 3-15o dGh εγώ έχω 13 που σημαίνει ότι είναι ναι μεν εντός ορίων αλλά πολύ κοντά στο υψηλότερο

Ph: 6-7o dGh οποτε και εδω ζουν σε συνθήκες στο ανώτατο όριο της ανοχής.

Οπότε καταλαβαίνω ότι Cory και Guppy δεν ταιριάζουν και τόσο καλά αφού οι οριακές συνθήκες του ενός ειναι η μέση τιμή του άλλου.

4) Τα ψάρια που έχω, αν και υπερβολικά σε αριθμό, είναι 6 αρσενικά και 9 θηλυκά οπότε, στη θεωρία, δεν είναι και πολύ λάθος...

Δεν βάζω καν στην εξίσωση τις γαρίδες και τα σαλιγκάρια γιατι μετά μπλέκει πολύ το πράγμα... 

Το είπα θα σε κάνω ξεφτέρι. Ήδη ενας μαθητής μου ξεκίνησε και δίνει πλέον συμβουλές . Στα σοβαρά τωρα το PH 7 είναι το ουδέτερο κάτω απο αυτό το νέρο είναι όξυνο και πάνω απο αυτό αλκαλικό. Τα γκάπυ ζουν σε αλκαλικο ενω τα κορυ σε όξινο. Και για να μην σε παιδέυω αλλο το ψαράκι σου ειναι ετσι μαλλον απο πολυ κυνηγητο απο τα αρσενικά.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μετά απο καιρό, και καλή χρονιά!

Μετά την τελευταία μας συζήτηση, έκανα ότι έπρεπε να γίνει στο ενυδρείο μου. Τα πλεονάζοντα Guppy επιστράφηκαν και έμεινα με 1 αρσενικό και 3 θηλυκές, και τα πράγματα φαινομενικά πήγαιναν καλά. Ξαφνικά 2 ημέρες πριν το αρσενικό και δύο από τα θηλυκά άρχισαν να μην τρώνε και αντί για τα φυσιολογικά ως τότε κόπρανα έβγαζαν μιά μακρυά διαφανή κλωστή  (πιο πολύ έμοιαζε με "σωλήνα" γιατί φαινόταν κενό μέσα της) και το πρωί ήταν και τα δυο νεκρά. Οπότε έμεινα με δύο θηλυκές. Προς το παρόν η κατάσταση δεν φαίνεται να επιρρεάζει τους υπόλοιπους κατοίκους του ενυδρείου που είναι wild cherry shrimps, apple snails, nerite και τα δύο cory (δεν τα έδωσα γιατί είναι τρελά και αξιαγάπητα). 

Υπάρχει καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει; 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα .

Ξεκινάμε από τα βασικά . Είδες μετρήσεις  σε αμμωνία NO2 kai NO3 ;

Πολύ απότομα τα συμπτώματα και οι θάνατοι  . Εγώ με τις ασθένειες δεν τα πάω και τόσο καλά προφανώς εδώ θα σε βοηθήσουν οι ποιο ειδικοί.

 

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτο βλεπω ψαρια με μαζεμενα πτερυγια, φαινεται για costia ή oodinium

δες εδω σελ. 11- 12. https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Αν δεν εχεις κάνει θεραπεια, θα ξαναεμφανιζεται η νοσος, μολις η συνθηκες στο ενυδρειο θα χειροτερευουν.

Με τα ασπρα περιττωματα, πρωτα ξεκιναμε απο την τροφη και μετα νοσηματα.

Τι ταιζεις και πότε εχεις κάνει μετρησεις νερου;

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να επισημάνω ότι η φωτογραφία έχει τραβηχτεί ένα μήνα πριν και απεικονίζει ψαράκι που πέθανε τότε. 

Οι τελευταίες μετρήσεις που έκανα ήταν το περασμένο Σάββατο με την καθιερωμένη αλλαγή νερού, με τιμές:

ΝΟ2: 0       (Υγρό τέστ Tetra)

ΝΟ3: <12   (Υγρό τέστ Tetra)

NH4: 0       (Υγρό τέστ Tetra)

 

Τα ψάρια βρέθηκαν νεκρά χθες το πρωί και λόγω περιορισμένου χρόνου δεν έκανα κάποια έκτακτη αλλαγή νερού, την οποία μάλλον θα κάνω σήμερα.

 

Για τροφή δίνω νιφάδες για Guppy της Tetra, και συνήθως τα περιττώματα έχουν κοκκινωπό χρώμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Update. Μόλις είδα το πιο αδύνατο από τα guppy (το αναφέρω γιατί και αυτά που πέθαναν ήταν λίγο αδύναμα) να ξύνει στο χαλίκι την περιοχή πίσω από τα βράγχια και τα πλαϊνά της κοιλιάς. Λογικά είναι κάποιο παράσιτο, όμως υπάρχει καμία ιδέα για την αντιμετώπιση του; Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βγάλεις μια πολύ κοντινή φωτογραφία .

Αλλά εσυ έχεις το ψάρι κοντά σου και βλέπεις συμπεριφορές .

Πάρε τον οδηγό της sera που σου έδωσε η Ναταλία ποιο πάνω δες ποια ασθένεια μπορεί να είναι και εκει σου προτείνει και το φάρμακο για την θεραπεία.

 

Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2021 at 2:45 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Στην πρώτη φωτο βλεπω ψαρια με μαζεμενα πτερυγια, φαινεται για costia ή oodinium

δες εδω σελ. 11- 12. https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Αν δεν εχεις κάνει θεραπεια, θα ξαναεμφανιζεται η νοσος, μολις η συνθηκες στο ενυδρειο θα χειροτερευουν.

@Χρυσόψαρος, δεν εδωσες σημασια μαλλον.......εμφανιστηκε....

Κανε θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

[mention=64591]Χρυσόψαρος[/mention], δεν εδωσες σημασια μαλλον.......εμφανιστηκε....
Κανε θεραπεια.
@natateo Ναι άργησα... Σήμερα παιρνω τα απαραίτητα και ξεκιναω θεραπεία πριν τα χάσω όλα. Από αυτά που διάβασα στην έκδοση της Sera αλλα και σε άλλα φόρουμ κατάλαβα ότι το παρασιτο γεννάει αυγά τα οποία εκκολάπτονται στο βυθό και προσβάλλουν τον επόμενο ξενιστή. Η ασθένεια μπορεί να μεταδοθεί και στους υπόλοιπους ενοίκους του ενυδρείου (γαρίδες, σαλιγκάρια, cory) ή "προτιμάει" τα guppy; Επίσης στο φυλλάδιο οδηγιών του σκευάσματα flagellol διάβασα ότι αντενδείκνειται για χονδριχθύες. Ξερω ότι τα είδη που έχω δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία αλλα μήπως είναι επικίνδυνο για τα υπόλοιπα είδη;;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρυσόψαρος έγραψε:

@natateo Ναι άργησα... Σήμερα παιρνω τα απαραίτητα και ξεκιναω θεραπεία πριν τα χάσω όλα. Από αυτά που διάβασα στην έκδοση της Sera αλλα και σε άλλα φόρουμ κατάλαβα ότι το παρασιτο γεννάει αυγά τα οποία εκκολάπτονται στο βυθό και προσβάλλουν τον επόμενο ξενιστή. Η ασθένεια μπορεί να μεταδοθεί και στους υπόλοιπους ενοίκους του ενυδρείου (γαρίδες, σαλιγκάρια, cory) ή "προτιμάει" τα guppy; Επίσης στο φυλλάδιο οδηγιών του σκευάσματα flagellol διάβασα ότι αντενδείκνειται για χονδριχθύες. Ξερω ότι τα είδη που έχω δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία αλλα μήπως είναι επικίνδυνο για τα υπόλοιπα είδη;;

Στάλθηκε από το SM-G973F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ολα τα φαρμακα εχουν παρενεργιες. Τα ψαρια σου δεν ειναι απο τα ευαισθητα.  Θα πανε καλα.

Εσυ διάβασες για hexamita γιατι ειδες τα λευκα περιττωματα, ομως δεν ξυνονται με αυτο. Μπορει, βεβαια να εχον πανω απο δυο νοσηματα ταυτοχρονα.

Ξυνονται, οταν υπαρχει μολυνση με πρωτοζωα, και αν εχουν κολλημενα πτερυγια και δεν ξυνονται - costia

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...